Polskie Radio
Section05

Daniel Wydrych

Dorota Gawryluk: czasami w sytuacjach życiowych źle obstawiam

Tym razem Daniel Wydrych gości w swoim podkaście koleżankę po fachu. Zaproszenie do Polskiego Radia przyjęła Dorota Gawryluk – popularna dziennikarka i prezenterka, od wielu lat związana z Telewizją Polsat. Wspomina okres dorastania w Kamionce Małej – niewielkiej miejscowości w Małopolsce, ale też czasy szkoły średniej w Warszawie. Przywołuje nazwiska nauczycieli i innych osób, które miały na nią wówczas największy wpływ. Opowiada o nagradzanych wierszach i tekstach, które pisała, ale też o wygranym konkursie, dzięki któremu mogła… zbierać truskawki w NRD. Do dziś „odpoczywa przy sprzątaniu” i „gotowaniu, które traktuje jako eksperyment”. Mówi, jaki produkt najbardziej kojarzy jej się ze „smakiem i zapachem gór”. Opowiada, jak sama przygotowuje się do rozmów z osobami publicznymi i dlaczego politycy są z reguły niezadowoleni z wywiadów. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematu „prezydenckich aspiracji” Doroty Gawryluk. Zapraszamy do oglądania.
Zobacz więcej na temat:  podcast wywiad

Ewa Zajączkowska-Hernik i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz gościniami "Sygnałów dnia"

Gościniami piątkowych "Sygnałów dnia" będą: o godz. 7.15 Ewa Zajączkowska-Hernik, posłanka do Parlamentu Europejskiego (Konfederacja) a o godz. 8.15 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Osiecki Ewa Zajączkowska-Hernik Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Konfederacja Polska 2050 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Licencjonowany detektyw. Czym się zajmuje i jak nim zostać?

Zawód detektywa kojarzy się z tajemnicą, adrenaliną i inteligencją rodem z filmów kryminalnych. W rzeczywistości to odpowiedzialna praca wymagająca wiedzy, etyki i odpowiedniego przygotowania prawnego. - Największym atrybutem dobrego detektywa jest uczciwość, bo wbrew pozorom wcale nie jest o to w naszym zawodzie łatwo. Po to jest też m.in. nasze stowarzyszenie - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów Marcin Dalecki.
Zobacz więcej na temat:  detektyw praca

Jerzy Engel: bez marzeń nic się nie zrobi

Gościem kolejnego odcinka podcastu Daniela Wydrycha jest Jerzy Engel – były selekcjoner narodowej reprezentacji w piłce nożnej, obecnie komentator i ekspert piłkarski. W rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia mówi, dlaczego jego kariera piłkarska nie trwała zbyt długo i jak wyglądała ścieżka klubowej kariery trenerskiej – gdzie pracowało się najtrudniej, gdzie najłatwiej. Opowiada o pracy z reprezentacją narodową i sposobach motywowania zawodników. Wspomina eliminacje do mistrzostw świata w Japonii i Korei oraz atmosferę panującą w tamtej ekipie nie tylko podczas samego mundialu, ale i… dziś. Gość podcastu „Wytrych Wydrycha” ocenia, czy mamy szansę na nowe piłkarskie pokolenie, które będzie osiągać sukcesy na miarę reprezentacji z lat 70. i 80. Podaje nazwiska piłkarzy, którzy w niedalekiej przyszłości mogą być liderami drużyny narodowej. Czy któremuś z zawodników uda się „wejść w buty” Roberta Lewandowskiego? Jerzy Engel opowiada także o swojej rodzinie i pasji, jaką są wyścigi konne – jak się okazuje, nie jest jedyny trenerem piłkarskim,
Zobacz więcej na temat:  podcast wywiad Jerzy Engel

Damian Sikorski: rozpadłem się na części pierwsze

Kolejnym gościem Daniela Wydrycha jest Damian Sikorski – muzyk, dziennikarz radiowej Jedynki i Czwórki, promotor młodych talentów i człowiek, który polską scenę zna od kuchni. Gość podcastu „Wytrych Wydrycha” opowiada o tym, co dała mu edukacja w szkole muzycznej, wspomina, jak zarobił milion złotych, który przeznaczył na zakup… gitary basowej, wraca do czasów, kiedy grał z Norbim i wyjaśnia, dlaczego swoim gitarom nadaje żeńskie imiona. W szczerej rozmowie opisuje wyjątkową relację z ojcem, który zmarł nagle w wieku 55 lat. – Totalnie mnie to rozwaliło, psychicznie „wyjęło” na jakieś trzy lata – mówi. Opowiada też, w jakich okolicznościach poznał żonę i wspomina emocje, jakie towarzyszyły mu, kiedy na świat przychodził jego syn.
Zobacz więcej na temat:  podcast Damian Sikorski dziennikarstwo rodzina

Przemoc wobec dzieci to spektrum, które często zaczyna się z pozoru niewinnie

W Polsce od 2010 r. obowiązuje całkowity, prawny zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci. W praktyce problem przemocy nie tylko nadal istnieje, ale często jest ona traktowana jako metoda wychowawcza. Przemoc odbiera dzieciom poczucie bezpieczeństwa, niszczy zaufanie do dorosłych i zostawia ślady na całe życie. 30 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo przemoc przemoc domowa przemoc wobec dzieci rodzice

Katarzyna Bonda: dobry trup ożywia fabułę kryminału

Gościnią najnowszego odcinka jest Katarzyna Bonda – jedna z najbardziej popularnych polskich pisarek, autorka bestsellerowych kryminałów. Opowiada, jak wygląda życie twórców kryminałów (i czemu jest nudne). Tłumaczy też, dlaczego czasami napisane już książki… wyrzuca do kosza. W rozmowie z Danielem Wydrychem wspomina czasy dorastania w Hajnówce i studiów dziennikarskich i scenopisarskich w Warszawie. Mówi też, czego nie je, co zawdzięcza swojej córce i dlaczego jej umysł jest… „kiepski”.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Bonda podcast literatura kryminał