Polskie Radio
Section05
Daniel Wydrych

Z autostrad znikają szlabany. Jak zapłacimy za przejazd A2 i A4?

Od 1 grudnia znikają szlabany na państwowych odcinkach płatnych autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. - Ruch będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. W jaki sposób zapłacimy za przejazd tymi autostradami?
Zobacz więcej na temat:  autostrada a4 autostrada a2 autostrada Ministerstwo Finansów Piotr Gociek Daniel Wydrych

"Choinki Jedynki 2021". Jury wybierze nagrodzone i wyróżnione prace

Już dziś (26 listopada) na antenie Programu 1 Polskiego Radia wystartuje kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki". Jury w składzie: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku, pedagog), prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog) oraz Marek Jaromski (artysta grafik), wybierze z nadesłanych prac 20 rysunków nagrodzonych i 40 wyróżnionych.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Daniel Wydrych dobroczynność Marcin Kusy Anna Dymna Małgorzata Chmielewska Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2021

Maseczki - w jakich sytuacjach trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos?

- Czwarta fala pandemii koronawirusa się wznosi. My tymczasem się impregnujemy zupełnie na ludzkie dramaty i przed szkodą zachowujemy się leniwie, fałszywie i głupio. Nie ma kontroli DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki), przede wszystkim kontroli własnej. Powinniśmy przestrzegać prawa, bo przecież to robimy dla siebie, dla innych, dla otoczenia, dla gospodarki. Wszyscy muszą zrobić wszystko, by zdrowiej było - powiedział w Programie 1 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus Daniel Wydrych zdrowie medycyna społeczeństwo

Fryzjer, masaż i inne usługi... Jak dbamy o nasze psy?

Właściciele chętnie dbają o swoje zwierzęta. Dużą popularnością cieszą się m.in. wizyty u psiego fryzjera. - Niektóre zwierzęta można obsługiwać w domu, natomiast te obdarzone bardziej efektownym włosem, wymagają regularnej pielęgnacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiesława Lato, właścicielka jednego z warszawskich gabinetów psich fryzur i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Groomerów.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej zwierzęta PSY

Zdrowa dieta. Eksperci wyjaśniają, na czym polega

Wegetarianizm lub weganizm to już nic nadzwyczajnego. Obecnie wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego. - Im większe ograniczenia, tym bardziej może to wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy czuć się nieswojo w tych zmianach, dlatego najlepiej robić to stopniowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Kaczorek.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Klaudia Porębska dieta zdrowie zdrowe odżywianie

"Pacjenci żałują, że kiedyś zaczęli palić papierosy". Dlaczego tak łatwo wpaść w ten nałóg?

Średnio co sześć sekund z powodu palenia papierosów na świecie umiera jedna osoba, zaś w nałóg tytoniowy wpada coraz więcej młodzieży. - W Polsce papierosy są za tanie i w dużej mierze to jest przyczyną tego, że później obserwujemy negatywne skutki zdrowotne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Wojciech Rogowski, koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych papierosy zdrowie nałóg