Polskie Radio
Section05
Daniel Wydrych

Pani minister, ministra czy ministerka? Dyskusja wokół żeńskich form nazw zawodów i tytułów

Coraz więcej pań chce, aby używać wobec nich form żeńskich. Część z tych form, jak choćby ministra, może budzić kontrowersje, ale - jak podkreśla Rada Języka Polskiego - są one systemowo dopuszczalne. A jak dodają rozmówcy dziennikarza Krzysztofa Polasika - każdy ma prawo być nazywany tak, jak sam sobie życzy być nazywanym.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych język polski językoznawstwo język ojczysty feminatywy

Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to poważna choroba, nie wystarczy powiedzieć: weź się w garść

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Daniel Wydrych zdrowie psychologia psychiatria zdrowie psychiczne depresja

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Europejskie Drzewo Roku 2024. Czy Buk z Wojsławic ma szansę na tytuł?

Ideą konkursu Europejskie Drzewo Roku jest znalezienie drzew z najciekawszymi historiami i zwrócenie społecznej uwagi na drzewa, będące ważnym elementem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy chronić. Zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Głosować można było do czwartku, 22 lutego, do godz. 16 na stronie www.treeoftheyear.org/vote.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych drzewo ekologia środowisko Europejskie Drzewo Roku Wojsławice buk serce ogrodu arboretum wojsławice

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty język polski góralki górale Krzysztof Trebunia-Tutka Bartłomiej Koszarek

Zabawki pod lupą UOKiK. Wyniki kontroli mogą niepokoić

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową wziął pod lupę rynek zabawek w Polsce. Kontrole wykazały, że w części produktów brakowało odpowiednich oznaczeń i instrukcji w języku polskim. Co jednak bardziej niepokoi, w niektórych modelach wykryto przekroczone stężenie ftalanów - substancji chemicznych, które przy zbyt dużej zawartości są szkodliwe dla zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn zabawki UOKiK konsument kontrole UOKiK

"Lex Kamilek". W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich?

Obwiązywać zaczęły standardy ochrony małoletnich (tzw. "Lex Kamilek"). Dzięki nowelizacji znacznie zwiększa się ochrona dzieci przed przemocą. W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich? Kto i jak będzie sprawdzał niekaralność opiekunów? Jakie będą kary dla placówek czy fundacji, które tego nie zweryfikują?
Zobacz więcej na temat:  dzieci prawo społeczeństwo Daniel Wydrych rodzina przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości

Światowy Dzień Kota. Jakie mity krążą na temat tych zwierząt?

Światowy Dzień Kota jest obchodzony 17 lutego, m.in. we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcać do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiać ludzi na, często trudny, koci los. A jakie mity narosły wokół kotów? I czy jest w nich ziarnko prawdy?
Zobacz więcej na temat:  koty zwierzęta domowe Karolina Rożej Daniel Wydrych Światowy Dzień Kota

"Jeden taki dzień w roku". Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu

Już po raz drugi Polskie Radio angażuje się w Walentynkową Akcję Krwiodawstwa i zachęca wszystkich chętnych do oddawania krwi. Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". W godz. 10.00-15.00 na terenie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie stoi ambulans, w którym można oddać krew.
Zobacz więcej na temat:  krwiodawstwo krew Polskie Radio Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn

Młodzi kierowcy częściej stwarzają zagrożenie na drogach. Jak temu zaradzić?

Policyjne dane nie kłamią - kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lat stwarzają najwięcej niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach. Jak z tym walczyć? Propozycji jest wiele - to m.in. dodatkowe szkolenia, zmiana wieku, od którego można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, albo zakaz samodzielnej jazdy w godz. 22.00-6.00. 
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne psychologia rozwój dziecka

Czy sztuka ręcznego pisania zniknęła?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń, sztuka starannego, ręcznego pisania praktycznie zniknęła. Jedyne miejsca, w których używamy pióra czy długopisu, to bank lub ewentualnie poczta. Chociaż i tam składamy już podpis na… tablecie. Podobnie jak u kuriera, który dostarcza nam przesyłki. Tymczasem staranne, ręczne pisanie i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu.
Zobacz więcej na temat:  mózg ręka Daniel Wydrych

"Czterdziestolatek" ma już… 50 lat. Czy inżynierem Karwowskim mógł być tylko Andrzej Kopiczyński?

"Czterdziestolatek", czyli jeden z najpopularniejszych polskich seriali wszech czasów, świętuje 50. urodziny. - Zdjęcia ruszyły na wiosnę 1974 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Dajbor, autor książki o serialu Jerzego Gruzy. Czy Andrzej Kopiczyński od początku miał zagrać inżyniera Karwowskiego?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Czterdziestolatek serial Stefan Karwowski inżynier Karwowski Rafał Dajbor Leonard Pietraszak Andrzej Kopiczyński

Ekstraklasa wraca do gry. Kto zdobędzie mistrzostwo Polski?

Piłkarska Ekstraklasa startuje po zimowej przerwie. Już teraz wiadomo, że nowa runda przyniesie wiele emocji. Z jednej strony o mistrzostwo powalczą ligowe rewelacje - Śląsk Wrocław i Jagiellonia Białystok, a z drugiej strony broni nie składają drużyny Lecha Poznań, Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa. Który z tych klubów pod koniec maja sięgnie po mistrzostwo Polski?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Ekstraklasa Filip Jastrzębski Lech Poznań Jagiellonia Białystok śląsk wrocław Legia Warszawa Raków Częstochowa Adrian Siemieniec Mariusz Rumak Jacek Magiera