Polskie Radio

Roboty i ... laserowa harfa. Piknik Naukowy PR i Centrum Nauki Kopernik. Zobacz filmy!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:04
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Tegoroczne wydarzenie, z powodu pandemii, zostało odwołane. Zapraszamy do obejrzenia filmów prezentujących wystawców Pikniku Naukowego Polskiego Radia z 2019 roku, który odbywał się pod hasłem "My i maszyny".
Piknik Naukowy 2019
Piknik Naukowy 2019 Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Organizatorzy Pikniku Naukowego upowszechniają wiedzę z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.

Reporter Polskiego Radia na błoniach Stadionu Narodowego odwiedził stoisko Politechniki Warszawskiej i eksperymentował z robotem humanoidalnym, którego stworzyło koło naukowe robotyków.  

Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Zdarzają się również zupełnie wyjątkowe połączenia rozmaitych dziedzin nauki: fizyki z muzyką, czy z historią. 

Reporter Polskiego Radia sprawdzał, jak w praktyce wyglądają takie połączenia.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 r. został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Impreza była także nominowana do 13. Nagrody Mediów NIPTEL 2007. Piknik stał się inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Wielbiciele nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, organizują podobne imprezy m.in. na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji, Rosji.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak