Polskie Radio

"Zostań w domu". Co słychać w Polskim Radiu we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 18:16
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kiselev Andrey Valerevich

Jedynka

W stałych pozycjach literackich na antenie Jedynki:


O 21.45 - fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert.
(26 marca mija 125 lat od druku pierwszego odcinka). W ramach Lektur przed północą - Tessa Capponi-Borawska  „Moja kuchnia pachnąca bazylią” w interpretacji Lidii Bogaczówny.​ 

Po 21.00 w ramach "Kulturalnej Jedynki" wyemitujemy reportaż Doroty Bonieckiej-Górny "Cudem Ocaleni". 

80 lat temu 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęły się wywózki z sowieckich obozów i egzekucje tysięcy polskich oficerów w Katyniu. 3 lata później 13 kwietnia 1943 niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów w Katyniu. O tamtych czasach w reportażu wypowiadają się cudem ocaleni świadkowie historii: Ksiądz Zdzisław Peszkowski, Józef Czapski, Władysław Cichy, Stanisław Swankiewicz.​

Dwójka

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki:

Sylwetki osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, opr. Anna Lisiecka 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem jest Paweł Kowalewski – artysta, profesor ASP, założyciel legendarnej Gruppy, który opowiada o wpływie pandemii na świat sztuk wizualnych. Spotykamy się także z Maciejem Siembiedą - autorem książki “Wotum”, przypominamy rozmowę z Maxem Emanuelem Cenciciem, przyglądamy się działaniom lubelskich instytucji kultury w przestrzeni wirtualnej, zaglądamy do autobiografii Woody'ego Allena i polecamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu. 

19.00 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – Autor: Magdalena Łoś 

19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”, czyta Michał Kondrat 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku – Spotkanie z Viviane Hagner – audycja Jakuba Kukli

Urodzona w Monachium skrzypaczka Viviane Hagner zadebiutowała w wieku lat 12. Rok później wzięła udział w legendarnym wspólnym koncercie Filharmoników Izraelskich i Berlińskich w Tel Awiwie, orkiestry prowadził wtedy Zubin Mehta. Viviane Hagner występowała z największymi orkiestrami, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Staatskapelle Berlin, czy Chicago Symphony Orchestra, z dyrygentami tej klasy co Abbado, Ashkenazy, Barenboim i Eschenbach. Jako że kieruje kursami muzyki kameralnej w Krzyżowej, regularnie bywa w Polsce. We wtorek wieczorem z wybitną skrzypaczką porozmawiamy zatem o kameralnym muzykowaniu i nie tylko.  

Trójka 

W wieczorze z Trójką (od godz. 19.00 do północy) – Tomasz Żąda będzie prezentował twórczość polskich artystów.  W audycji m.in. rozmowa z Igorem Szulcem (Adre'n'alin) o jego nowym przedsięwzięciu muzycznym.

Czwórka 

W Powtórkach do matury w środę: matematyka. W Stacji Nauka po godz. 12.00  Patryk Kuniszewicz wspólnie z Kamilą Łyczek powtórzy rachunek prawdopodobieństwa: dział najczęściej kojarzący się uczniom z losowością, rzutem kostką czy monetą. I słusznie!  Sprawdzimy, czy  można się wzbogacić  znając ten dział  matematyki oraz dlaczego przy rzucie dwiema kostkami częściej niż trójkę wyrzucimy siódemkę. 

W Strefie Prywatnej po godz. 20.00 z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin  Św. Jana Pawła II zapraszamy na rozmowę z Magdaleną Wolińska – Riedi. Jak to jest być sąsiadką papieża opowie korespondentka Telewizji Polskiej z Rzymu, żona gwardzisty szwajcarskiego i sąsiadka trzech papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.  Z rozmowy Kuby Jamrozka z Magdaleną Wolińską – Riedi  dowiemy się , czy w jej oczach  Jan Paweł II był widoczny w mini-państwie? Czy można było z nim swobodnie rozmawiać?  Co robił w wolnym czasie? 

Polskie Radio Dzieciom

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Dawno, dawno, temu, a może jeszcze dawniej, działy się różne historie. Jedne znane, inne mniej, jedne prawdziwe, inne zmyślone, ale w każdej z nich tkwi ziarnko prawdy, a oprócz tego są niezwykle ciekawe. Legendarny Kulfoniasty Kulfon i Żaba Monika od poniedziałku do piątku zabierają dzieci w podróż w czasie i przybliżają wiele polskich podań i legend. We wtorek opowieść o tym "Jak Ondraszek tańczył z cesarzową". 

Polskie Radio Chopin 

Bohaterem audycji Czarne na białych (g. 22:00) Jakuba Puchalskiego będzie przedwcześnie zmarły, wielki rumuński pianista Dinu Lipatti (1917-1950),  słynący z krystalicznie czystej techniki i apollińskiego podejścia do wykonywanych utworów. Kiedy wiele lat później na arenie międzynarodowej pojawił się Krystian Zimerman, Herbert von Karajan miał się o nim wyrazić: oto nowy Lipatti. W wykonaniu rumuńskiego geniusza posłuchamy dzieł Scarlattiego, Liszta i Ravela oraz – nade wszystko – do dziś uchodzących za wzorcowe kreacji Sonaty h-moll oraz Barkaroli Fryderyka Chopina. 

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak