Polskie Radio

Fairweather, Mackiewicz, Małecki - pisarze na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:50
W Jedynce "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka Fairweathera, a w Dwójce "Lewa wolna" Józefa Mackiewicza. W Trójce "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza. Dla dzieci "Nieznana historia Marzeniusia I". Zapraszamy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Anrita1705
logo

O godz. 10.35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, na gruzach północnego Muranowa, w odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę.

Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marian Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki.

O g. 21.45 - 21.09 – 4.10 - Robert Małecki "Żałobnica", czyta Anna Dereszowska (audiobook Wydawnictwa Poznańskiego).

Piękna kobieta po trzydziestce, dziedziczy po śmierci męża świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i spory majątek. Niestety skrywane głęboko tajemnice po latach wypływają na wierzch i Anna orientuje się, że ktoś zaczyna manipulować jej życiem. 

O g. 23.50 - od 14 do 27 września "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" Jacka Fairweathera (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)​.

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta: Anna Kaszuba-Dębska "Bruno. Epoka genialna", czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 9

15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 57 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: PREMIERA: Antoni Libera "Kompot z wisień", czyta Wiktor Zborowski, odc. 4


logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

O godz. 20.50 - DZIEJE RODZINY KORZENIEWSKICH

17.09 zaczęliśmy lekturę fragmentów reportażu/opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień. Kontynuujemy emisję odcinków od poniedziałku do czwartku.


logo

63.0 i 14.00 Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.

Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka „Nieznana historia Marzeniusia I” odc. 4 To niezwykła, ale nieznana historia o marzeniach, które gdzieś się zagubiły.

19:10 "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" autorstwa Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak