Polskie Radio

Twardoch i Różewicz - literatura na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:30
Ostatni odcinek "Ochotnika" Jacka Fairweathera w Jedynce; Twardoch i Różewicz w Dwójce, a w Trójce - sztuka Skotnickiego. Poza tym - literackie propozycje przygotowało też Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy do lektury!  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Cristina Conti
. .

po 18:00 w cyklu: Dzieci bliżej historii - "Żmijowa korona"

Bohaterowie tego słuchowiska są Ślężanami. Żyją w grodzie Ryczyn nad Odrą. Mamy  IX wiek naszej ery. Z północy rozpoczynają się podboje, a Ślężanie zaczynają odczuwać zagrożenie. Dwójka nastoletnich chłopców jeszcze przez postrzyżynami, postanawia zasłużyć na miano wojowników. Chcą sprawdzić czy mit o Żmiju strzegącym wrót to Nawii jest prawdziwy. Chłopcy pragną zdobyć magiczną moc, tak potrzebną mieszkańcom ich rodzinnego grodziska. Wyruszają więc w podróż, która ma ich zabrać w zaświaty. Wierzą, że nie tylko uda im się dotrzeć poza granicę śmierci, ale również powrócić. Słuchowisko jest więc literacką interpretacją mitologii słowiańskiej, osadzonej w czasach kiedy polska państwowość jeszcze nie istniała. Całość wzbogacona została o piękne wykonanie Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, pod kierunkiem Ludmiły Wocial – Zawadzkiej.

Realizacja akustyczna – Maciej Kubera. Tekst i reżyseria – Tomasz Zacharewicz


o 23.50 - od 14 do 27 września - "Ochotnik" Jacka Fairweathera (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)

 

logo 


12.30-13.00 – Czytelnia: 
Szczepan Twardoch "Pokora" – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta


19.00-20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Tadeusz Różewicz "Stara kobieta wysiaduje"
,
 prod. 2010; Reżyser: Waldemar Modestowicz; Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Anna Chodakowska (Stara kobieta), Mariusz Bonaszewski (Kelner), Jerzy Łapiński (Cyryl), Andrzej Blumenteld (Lekarz), Ignacy Gogolewski (Pan B.), Anna Dereszowska (Dziewczyna I), Dorota Landowska (Dziewczyna II), Wiktoria Gorodeckaja (Dziewczyna III), Wiesław Komasa (Ślepiec), Marcin Przybylski (Młodzieniec)


logo


SCENA TEATRALNA TRÓJKI

od 20.05 – przyg. Barbara Marcinik: PIOTR SKOTNICKI – "ZABIERZESZ TO ZE SOBĄ" 

Historia rodzinna z Historią w tle. Debiut radiowy autora, reżysera i twórcy muzyki do słuchowiska – Piotra Skotnickiego; znakomicie radiowymi środkami opowiedziana z teatrem radiowym w teatrze radiowym, w roli dramatycznego wątku spajającego tę wielowątkowa całość... Trzeba posłuchać. 

W obsadzie: m.in. Dorota Landowska i Henryk Talar. 

PRD logo 


​12:00-13:00 - "Zwierzyniec" - Właśnie dziś obchodzony jest dzień rzek. Niosą miliony litrów wody, ton piasku i mułu dziennie. Tysiącom gatunków zapewniają dom, zasobne w pożywienie tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Wyruszymy zatem do krainy rzek, przyjrzeć się temu niezwykłemu światu i stworzeniom, które je zamieszkują.

16:00-17:00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - W programie nie mogło zabraknąć rocka. W tym celu Łowcy udali się do Szkoły Rocka Arkadiusza Krupy, która mieści się w Warszawie przy Szkole Podstawowej 373 im Jana Paderewskiego. Relacje z ich szalonych łowów będziemy mogli usłyszeć w niedziele.

17:00-18:00 - "Kulturoteka" – Relacja z premiery "Niesamowitych przygód skarpetek" w krakowskim Teatrze Groteska. Wielość wątków, zróżnicowanie charakterów i historii o lekkim zabarwieniu kryminalnym ucieszy widzów, którzy będą mogli przekonać się, co się dzieje ze skarpetkami, których brakuje w szufladzie niemal po każdym praniu. Tą pełną poczucia humoru sztukę charakteryzuje stylowa scenografia Małgorzaty Zwolińskiej, sugestywna muzyka Jacka Stankiewicza i skoczna choreografia Macieja Florka. W spektaklu wystąpią Barbara Cieślak, Dominika Guzek, Olga Przeklasa, Krzysztof Grygier, Adam Godlewski, Bartłomiej Olszewski i Jakub Popławski.

Dla dorosłych:

21:00 - "Kulturalna strefa" - Audycja poświęcona Wielkiej Zbiórce Książek, nowej wystawie Zaczytanych Ławek pt. RELACJE. oraz nowym bajkom edukacyjnym stworzonym przez fundację, w których oprócz treści bajek znajduje się też materiał merytoryczny dla rodziców, nauczycieli, opiekunów. Gościem Kulturalnej Strefy będzie Michał Stępień z Fundacji Zaczytani.org

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak