Polskie Radio

Nowości kulturalne i audycje o bezpieczeństwie - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 09:40
Jakie zmiany w transporcie drogowym i powietrznym spowodowała pandemia oraz o czym jest projekt "Wieszajmy artystów każdego dnia!". Wieczorem reportaż "Na Syberii rosną polskie maki" oraz koncert GrubSona i Jareckiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Wszystko o wyjazdach do sanatoriów w czasie pandemii i o działaniu placówek "w reżimie sanitarnym". Porozmawiamy z gośćmi - Iwoną Olejnik z Zarządu "Uzdrowisko Rymanów", Agnieszką Kupiec ze szkoły sanatoryjnej w Rymanowie oraz z Dorotą Czyż z "Uzdrowiska Horyniec". W cyklu poświęconym bezpieczeństwie w górach rozmowa z przedstawicielami Sekcji Babiogórskiej Beskidzkiej Grupy GOPR (materiał Magdaleny Zbylut). Jak w każdy piątek najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów" oraz konkursy "Co tu nie gra ?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Ze słuchaczami Jedynki spotka się jedna z najpopularniejszych obecnie wokalistek, autorek tekstów i kompozytorek - Lanberry, która tego dnia wyda swój trzeci album "Co gryzie Panią L.?". Posłuchamy jej przebojowej muzyki, ale w audycji zabrzmią też m.in. nowe piosenki Andrzeja Piasecznego z gościnnym udziałem Grzegorza Skawińskiego, Marcina Sójki i zespołu Manchester. Pojawi się także zespół, który dokładnie 25 lat temu wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa, grając jednego dnia trzy koncerty na trzech różnych kontynentach!

17.00 - "Bezpieczna Jedynka" - zaprasza Patryk Kuniszewicz

Sprawdzimy jakie obostrzenia i zmiany pojawiły się w transporcie drogowym i powietrznym w związku z COVID-19. Jak wygląda sytuacja w autobusach realizujących kursy międzymiastowe oraz podróżowanie koleją i samolotami. Razem z prawnikiem przeanalizujemy nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 16 października br., dotyczące ograniczeń w transporcie w strefach żółtej i czerwonej.

21.00 - "Kulturalna Jedynka" -  zaprasza Joanna Sławińska

Program 1 Polskiego Radia był na planie filmu "Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli. Adaptację noblowskiej powieści Władysława Reymonta realizują właśnie twórcy nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta". Wykorzystują ponownie technikę animacji malarskiej, tzn. najpierw kręcony jest film aktorski, a następnie każda klatka zostanie ręcznie przemalowana przez kilkudziesięciu malarzy. Inspirację malarską do "Chłopów" stanowi między innymi twórczość Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Jacka Malczewskiego. W audycji nagrania Joanny  Sławińskiej scen kręconych podczas aktorskiego etapu produkcji i rozmów z twórcami, między innymi ze współscenarzystą i producentem Hugh Welchmanem, producentem Seanem Bobbittem i aktorami - wśród nich Robertem Gulaczykiem, który gra Antka Borynę, Mirosławem Baką (starym Boryną), Kamilą Urzędowską (Jagną).

23.00 - "Na Syberii rosną polskie maki" - reportaż Macieja Jastrzębskiego z październikowej podróży polskimi śladami do Irkucka w Rosji

W syberyjskiej głuszy, 7 tysięcy kilometrów od Polski, mieszkają nasi rodacy. Jak sami mówią - zwabiono ich tu podstępem… Wieś nazywa się Wierszyna i już z daleka widać, że nasza, polska, bo nad domami góruje dzwonnica zwieńczona krzyżem.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

21.45 - Jo Nesbø "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)

23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne)

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Najwybitniejsze dzieła literackie, "białe kruki" Henryka Sienkiewicza, Marcela Prousta czy Stanisława Ignacego Witkiewicza, utwory w interpretacji wielkich polskich aktorów - m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera i wielu innych. W "Poranku Dwójki" wraz z dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą porozmawiamy o "Radiobooku". Początek spotkania o godz. 8.30. Godzinę później zaprosimy na Festiwal Oczy i Obiektywy. Podczas tego wydarzenia zobaczymy dzieła klasyków filmu etnograficznego i najnowsze filmy kręcone zarówno przez etnografów chwytających za kamerę, jak i filmowców obdarzonych wyobraźnią etnograficzną. Szczegóły w rozmowie z organizatorem Festiwalu Mateuszem Kłosem. Spotkamy się również z Michałem Zabłockim, aby porozmawiać o spektaklu "Janowska. Synowie Aliny". Będzie to muzyczno-poetycka, osobista opowieść Syna o współczesnej, zawsze kochającej Matce Polce ukazanej na tle najnowszej, blisko stuletniej historii kraju. Przeniesiemy się też do Gdańska, gdzie trwają próby do premiery przedstawienia "Nora" na podstawie sztuki Henrika Ibsena. 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Handel - Human Love, Love Divine - Nuria Rial - sopran, Juan Sancho, Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Olaf Lubaszenko

13.00-15.00 - "Dźwięki na 95 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest dziennikarz sportowy - Krzysztof Szujecki, autor książki "Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki". Autor oddaje w ręce czytelników niezwykle wciągającą lekturę, która rzuca zupełnie nowe światło nie tylko na historię polskiego sportu, ale również na wyjątkowo intensywne przemiany społeczne. I pokazuje, że kobiety są w stanie dokonywać niemożliwego. Ponadto w audycji opowiemy o spektaklu Mykwa w reżyserii Karoliny Kirsz w Teatrze Żydowskim i o projekcie "Wieszajmy artystów każdego dnia!" w Gdańsku. W "Literackich witaminach" - Szczepan Twardoch.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Spotkanie z Maciejem Musiałowskim - aud. Pawła Siwka

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Tymoteusz Bies - fortepian, Natalia Kurzac-Kotula - wiolonczela, Piotr Tarcholik - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Lionel Bringuier (Katowice, NOSPR, 22.10.2020)
Bohuslav Martinů Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową H 231; Antonín Dvořák Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową op. 22

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - Strefa literatury: Jubileusz Ewy Lipskiej - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór - Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - Rok Chałubińskiego - aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Elena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja, odc. 5

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jan Parandowski "Fonograf", prod. 1993 r., reżyseria Andrzej Piszczatowski, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Krystyna Młodziejewska, opracowanie tekstu Elżbieta Marcinkowska. Słuchowisko według opowiadania pod tym samym tytułem.

Jest 1900 r. Stefan uwielbia nowinki i wynalazki techniczne. Wydaje na nie mnóstwo pieniędzy, czasami pożycza je też od swojej siostry Julii. Dunek, syn Julii uwielbia wynalazki, które przynosi wujek. Pewnego razu Stefan przynosi do domu  fonograf. Za jego pomocą zapisują się głosy wszystkich domowników. Mija kilka lat - babcia umiera, Dunek dorasta. Julka przypomina sobie o wałku z zapisanym nagraniem. Razem z Dunkiem odsłuchują stare nagranie. Obsada: Witold Wysota (Dunek), Kazimierz Wysota (Stefan), Barbara Rachwalska (Babcia Dunka), Joanna Ładyńska (Julka), Jerzy Tkaczyk (Technik, Głos)

19.15-19.30 - Książka do słuchania - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 19

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja koncertu z alternatywnej sceny Trójki, z 15 stycznia 2009 roku, kiedy w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił zespół Miloopa, związany z nurtem sceny klubowo-jazzowej. Poza tym - retransmisja koncertu warszawskiej grupy grającej muzykę klubową z duszą techno czyli zespołu Rysy. Zespół wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej 25 października 2015 roku. 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji powiemy m.in. o powrocie Power Rangers, o pladze kradzieży wózków sklepowych oraz o aplikacji dla osób chcących wymieniać się roślinami. Zaprosimy też do Tatr, bo jesień to wyjątkowy czas w Dolinie Kościeliskiej oraz do Żarnowca - mało znanego miejsca blisko Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nie zabraknie też porad, wskazówek i zaleceń - czego unikać i jak się zachowywać w czasie pandemii Covid-19. Gościem będzie dr Agnieszka Szarowska, lekarz chorób zakaźnych, hepatolog, pełnomocnik dyrektora szpitala MSWiA w Warszawie ds. Covid-19.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem będzie Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert 

Gośćmi będą ekonomiści  Marek Zuber i Maciej Stańczuk

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

Powiemy m.in. o gminie Kocmyrzów-Luborzyca pod Krakowem, gdzie mieszkańcy pomalowali przystanki w kwiaty, owoce i stare chaty. W ten sposób brudne i zniszczone wiaty zamieniły się w miejsca przyjazne dla pasażerów i podróżujących drogą wojewódzką w kierunku Proszowic. Przedstawimy też nowy konkurs Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi "Ukryte" oraz powiemy o edukacyjnych ścieżkach leśnych. Nie zabraknie też informacji o X Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Odwiedzimy też Sandomierz, gdzie zajrzymy na wernisaż wystawy "Nieobecni - z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu" oraz Trójmiasto, by powiedzieć o "Oriencie" - weekendowym biegu na orientację w wersji rodzinnej. W cyklu "Fajny Film" - Ryszard Jaźwiński opowie o produkcji ​"Bangsterzy" - jednej z ostatnich polskich premier kinowych. Obok Antoniego Królikowskiego i Rafała Zawieruchy główną rolę w nowym filmie Marcina Ziębińskiego zagrała Katarzyna Zawadzka. Z aktorką rozmawiał Ryszard Jaźwiński.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Margański

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Piotr Firan 

W audycji powiemy m.in. o wpływie zmiany czasu na nasze funkcjonowanie, a także o staruszce z Podhala, która stając się gwiazdą internetu polepszyła swój los. Przyjrzymy się również temu, czy coraz rozsądniej planujemy zakupy i marnujemy mniej jedzenia. Tak wynika bowiem z badania "Gospodarowanie żywnością w trakcie pandemii". Powiemy też o poznańskich seniorach, którzy mogą wypożyczyć książkę bez wychodzenia z domu. Wszystko po to, by uniknąć zakażenia koronawirusem. A skoro o książkach - nie zabraknie również kilku słów o poezji Karola Wojtyły i poświęconej jej wystawie w Muzeum Literatury.

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Sztuka łączenia" - DJ Burn Reynolds z kolektywu Soul Service 

Pierwsza odsłona setów didżejskich w Programie Trzecim. W audycji wprowadzenie i przedstawienie idei całego przedsięwzięcia. Opowie o nim jego kurator Michał Margański. Po wprowadzeniu pierwszy mixtape wykona DJ Burn Reynolds - członek kolektywu Soul Service. 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

Emisja od poniedziałku do piątku, od 28 września. Czyta Marcin Przybylski; przygotowała Barbara Marcinik.


logo


9.00-10.00 - "Rozbiegani" - potęga oddechu w sporcie i regeneracja po bieganiu - na te tematy Karina Terzoni porozmawia z utytułowanymi sportowcami: Joanną Budzis, Radosławem Kawęckim i Kacprem Majchrzakiem.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - zazdrosny mózg? Jak wygląda nasz mózg, kiedy odczuwamy zazdrość i skąd wiemy, że w danej sytuacji jesteśmy zazdrośni. Czy są ludzie, którzy nie są zazdrośni, czy może ktoś taki nie istnieje? 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - ekologiczna produkcja, wspieranie praktyk fair trade, tkaniny z certyfikatami, podejście zero waste - czyli za co  można było otrzymać rekomendacje MODOPOLIS. Prezentacja wszystkich wyróżnionych to preludium tegorocznej edycji MODOPOLIS - III Forum Mody Polskiej.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski zaprasza na spotkanie z Kasią Bieńkowską - BlackKay, rockową wokalistką, która działa w "muzycznym podziemiu" już od niemal 10 lat oraz z duetem braci KOSMODROM. Mikołaj i Gabriel Rękas powołali go do życia we wrześniu 2020 roku.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - mieszanka elektronicznych nowości: Dangue, Dangue, Dangue, Victoria Mussi, 9th House oraz nowości z Polski: Miętha, Seb Skalski jako Deeplomatik oraz Pysh, Jackie i Żyski we wspólnym numerze.​ Zaprasza Piotr Truszkowski.


KONCERT W CZWÓRCE:

19.00 - Retransmisja koncertu GrubSona i Jareckiego, który odbył się 01.10.2017 w ramach czwórkowego projektu "Od ujścia do żródła"

GrubSon (Tomasz Iwanca) zaczynał swoją muzyczną karierę w grupach Po 3-na różnica, Wolność słowa, Bezkres, Wspólny Mianownik Soundsystem i Siła-Z-Pokoju. W 2008 roku Grubson związał się z wytwórnią MaxFloRec, z którą rok później wydał debiutancką płytę "O.R.S.". Dzięki singlom "Nowa fala" oraz "Na szczycie" muzyk błyskawicznie wspinał się po szczeblach kariery. Kolejne wydawnictwa to dwupłytowy album "Coś więcej niż muzyka" (2011) oraz "Gruby Brzuch" (2012). Zostały one nagrane przy współpracy z duetem DJ-em BRK i Jareckim. Od maja 2013 r. wykonawca koncertuje z zespołem na żywo, którego stały skład tworzą: GrubSon, DJ BRK (wokal, gramofony), Jarecki (wokal) oraz zespół SANEPID: Robert Cichy (gitara elektryczna, gitara akustyczna) – zastąpiony przez Jakuba Mitoraja, Grzegorz Posłuszny (gitara basowa), Łukasz Bzowski (instrumenty klawiszowe), Michał Maliński (perkusja). W 2015 roku artysta wydał czwarty album zatytułowany „Holizm”, a w 2017 Gatunek L.​​


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyka z filmów animowanych. 23 października 1958 roku na łamach gazety Le Journal de Spirou, w odcinku komiksu autorstwa belgijskiego rysownika Peyo, po raz pierwszy pojawiły się Smerfy.

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Wyjątkowy na świecie wiatr Bora, wieje przez Góry Dynarskie i występuje tylko w jednym miejscu na ziemi - tylko w Chorwacji. Ale wielu ją poznało jako silny i trudny wiatr. Skąd się właściwie tam on bierze?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak dbać i rozwijać poczucie własnej wartości, dlaczego jest to ważne. Gość: Michał Zawadka, mówca motywacyjny, coach dzieci i młodzieży. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Pies, kot, czy rybki - czy pakować się w domowe zwierzę? Gość: Joanna Iracka, behawiorysta zwierzęcy, weterynarz.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka o Babie Jadze i sierotce.

19.10 - "Książka do poduszki" -  Bajka terapeutyczna Bogusława Janiszewskiego "Śmigacz 145", czyta Pascal Kaczorowski, cz. 2

Bajka została napisana przez niezawodny duet w składzie: Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje), czyli kolektyw autorski Katastrofa. Są to autorzy popularnonaukowych książek dla dzieci z rysem humorystycznym. Ich najgłośniejsze tytuły to m.in. „Ekonomia”, „Mózg” czy „Polityka”. To pierwsza z trzech bajek terapeutycznych stworzonych przez Fundację Zaczytani.org. Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.​


logo

8.00 - "Laureaci nagród specjalnych…" - zaprasza Anna Skulska

Odcinek poświęcony będzie wielkiemu chińskiemu chopiniście Fou Ts'Ongowi, laureatowi Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska zaprezentuje w programie Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa, Koncert fortepianowy nr 2 Theodore’a Dubois, II Symfonię B-dur nr 2 D125 Franza Schuberta oraz Bagatelę op. 47 Antonina Dworzaka.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak