Polskie Radio

Sygnały Dnia 10 listopada 2020 roku, rozmowa z Błażejem Spychalskim

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 08:15
Audio
  • Rzecznik prezydent o bliskim zakupie z USA szczepionki na koronawirusa: te informacje wlewają nadzieję w sercach (Sygnały dnia/ Jedynka)

Piotr Gociek: Gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia jest teraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta i rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Witam pana serdecznie, dzień dobry, panie ministrze.

Błażej Spychalski: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Kiedy sięgniemy sobie pamięcią do letnich rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, wizyty w Stanach Zjednoczonych, to przypomnimy sobie, że już wtedy była mowa o współpracy polsko–amerykańskiej w kwestii szczepionki na koronawirusa. Czy te informacje z wczoraj o tym, że bliskie jest już podpisanie umowy na dostawę pierwszych partii, to jest część tych negocjacji, tych rozmów?

To na pewno, panie redaktorze, nie jest zaskoczenie, jeżeli chodzi o te wczorajsze informacje, które się pojawiły, dlatego że tak jak pan wspomniał, prezydent Andrzej Duda wielokrotnie rozmawiał na temat szczepionki czy szerzej nawet można powiedzieć na temat leku na koronawirusa. Te rozmowy były toczone przez pana prezydenta, ale także były toczone przez pana premiera, przez polski rząd. I rzeczywiście podczas niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych w czerwcu tego roku pan prezydent Andrzej Duda rozmawiał z panem prezydentem Donaldem Trumpem odnośnie zaawansowanych prac nad szczepionką, które toczą się w Stanach Zjednoczonych, bo te wczorajsze informacje są informacjami bardzo dobrymi, informacjami, które rzeczywiście wlewają, powiedziałbym, nadzieję w serca wielu, jeżeli chodzi o walkę z koronawirusem.

Jednocześnie trzeba zauważyć drugą rzecz, otóż wczoraj mówił o tym pan premier, że Polska jest uczestnikiem europejskiego formatu zakupu szczepionki i dzięki temu, że współpracujemy tak ściśle na poziomie Unii Europejskiej, to w momencie, w którym ta szczepionka się pojawi, Unia Europejska zakupi dużą partię tej szczepionki i duża ilość tej szczepionki trafi także dzięki temu do Polski. Więc tutaj mamy wiele elementów, które są bardzo ważne, no bo oczywiście nasze możliwości na arenie międzynarodowej, współpracy na arenie międzynarodowej, te rozmowy, które prowadzi pan prezydent, pan premier, polski rząd na arenie międzynarodowej, ale także współpraca w ramach Unii Europejskiej, w ramach formatu w Unii Europejskiej, no i to wszystko mamy nadzieję, że w niedługim czasie przyniesie jak najlepsze efekty i rzeczywiście będziemy mogli powiedzieć, że panujemy już w pełni nad epidemią koronawirusa.

Oby tak się stało jak najszybciej. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, wczoraj informowała o umowie na zakup 300 milionów porcji szczepionki w pierwszej transzy. Wczoraj też prezydent Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Nie ma pan teraz obaw o to, jak ta współpraca nie tylko obronna, ale szerzej. polsko-amerykańska będzie wyglądała w sytuacji, kiedy media amerykańskie na razie, bo liczenie głosów w czterech stanach jeszcze trwa, ogłaszają zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Joe Bidena?

Panie redaktorze, nie mam najmniejszej wątpliwości, że współpraca polsko-amerykańska tak dobra w ostatnim trzydziestoleciu, bo trzeba pamiętać o tym, że strategiczne partnerstwo polsko-amerykańskie ma już około 30-letnią tradycję, zaraz po przewrocie po 90 roku to partnerstwo polsko-amerykańskie zacieśniało się coraz bardziej bez względu na to, czy w Białym Domu zasiadał prezydent reprezentujący Partię Republikańską, czy Partię Demokratyczną. I bez względu na to, czy w Polsce akurat rządziła opcja z jednej strony postsolidarnościowa, a z drugiej strony postkomunistyczna, używając pewnego skrótu myślowego, i to partnerstwo zacieśniało się i to partnerstwo zacieśnia się nadal. Oczywiście, ostatnie pięć lat to jest bardzo, ale to bardzo wysoki poziom rozmów polsko-amerykańskich, bardzo wysoki i wiele efektów dzięki temu zostało osiągnięte, choćby wspomnieć o wizach, ale także oczywiście o tej umowie polsko-amerykańskiej, którą ratyfikował wczoraj pan prezydent. Dzięki tej umowie pojawi się w Polsce około tysiąca nowych amerykańskich żołnierzy, utworzone zostanie dowództwo V Korpusu w Poznaniu. Więc to są realne rzeczy, o które zabiegała Polska w ostatnich latach. Proszę pamiętać o tym, że ostatnie 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy to rzeczywiście wejście na zupełnie inny poziom, na zdecydowanie wyższy poziom relacji polsko-amerykańskich. Ale nie mam najmniejszej wątpliwości, zresztą takie zapowiedzi także pojawiają się ze strony amerykańskiej, że te relacje polsko-amerykańskie nadal będą relacjami strategicznymi, nadal będą relacjami, które będą jeszcze dalej rozwijane, bo proszę pamiętać o tym, że polityka amerykańska co do swoich fundamentów jest niezmienna i co do swoich priorytetów jest generalnie niezmienna.

No, tutaj myślę, że można bardzo zwracać uwagę i traktować jako wielce ważne i pokazujące kierunek chociażby sytuacje, w których to ponadpartyjne grupy i w niższej, i w wyższej izbie amerykańskiego Kongresu występują z inicjatywami zarówno na rzecz obronności, jak i walki z Nord Stream 2 chociażby, i w wielu innych ważnych także dla Polski kwestiach...

Na przykład wspieranie inicjatywy Trójmorza, tutaj właśnie (...)

To prawda, ale...

...republikanie też wspierają.

Ale, panie ministrze, zmiany tak czy inaczej będą, zapowiedziała już do 20 stycznia rezygnację z funkcji ambasadora Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Jak na razie więcej wskazuje na to, że to Joe Biden będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Czy jakieś kontakty z otoczeniem Joe Bidena też zostały nawiązane przez kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy?

Panie redaktorze, no oczywiście, że tak, oczywiście, że mamy relacje zarówno z zapleczem... mówimy o tym wyborczym zapleczu, zarówno z zapleczem prezydenta Donalda Trumpa, jak i pana prezydenta Joe Bidena. I tutaj ja mogę powiedzieć tak: ja się dziwię wielu politykom, którzy... szczególnie politykom opozycji, którzy zwycięstwo Joe Bidena ogłaszają w taki sposób, jakoby to była jakaś porażka polskiego rządu. No przecież to jest coś naprawdę niebywałego. My współpracujemy zarówno z zapleczem prezydenta Trumpa, jak i prezydenta Joe Bidena. Mamy tutaj wiele relacji, polska ambasada w Stanach Zjednoczonych prowadzi bardzo intensywne prace i rozmowy. Więc ja jestem naprawdę przekonany, że co do tych fundamentów polityki amerykańskiej, co do ogólnych wektorów polityki amerykańskiej tutaj nie będzie zmiany, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Proszę zauważyć, że nie tak dawno temu doradca Joe Bidena wypowiadał się w sprawie wzmocnionej jeszcze obecności amerykańskiej w Polsce. Więc tutaj naprawdę współpraca była, jest i będzie z całą pewnością bardzo, bardzo dobra.

Panie ministrze, jutro oprócz oczywiście dobrych wieści, podpisania tej umowy, o której mówił premier Mateusz Morawiecki, na dostawę pierwszych porcji szczepionki, no, bardzo ważne święto, Święto Niepodległości w nietypowej sytuacji walki z pandemią Covid-19. Jak dzień prezydenta na jutro został zaplanowany? O to chciałem jeszcze dopytać.

No, rzeczywiście jutro 11 listopada, święto, które co roku obchodziliśmy w sposób radosny. W tym roku obchodzimy je, będziemy obchodzili je zupełnie inaczej niż to miało miejsce w latach poprzednich. Jest to oczywiście związane bezpośrednio z epidemią koronawirusa i z tymi wszystkimi obostrzeniami, które zostały wprowadzone. Natomiast pan prezydent Andrzej Duda z całą pewnością złoży wieńce pod pomnikami ojców naszej niepodległości, pod pomnikami wszystkich ojców naszej niepodległości. Pan prezydent będzie także uczestniczył we mszy świętej, która będzie także koncelebrowana w pełnym reżimie sanitarnym w Świątyni Opatrzności Bożej. Pan prezydent będzie także uczestniczył w złożeniu wieńców od narodu pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Ale także pan prezydent będzie... jest przewidziane wystąpienie telewizyjne pana prezydenta, które będzie odnosiło się do 11 listopada i do tej sytuacji, z którą mamy w ostatnich miesiącach do czynienia.

I to wszystko czeka nas jutro, w Święto Niepodległości, o czym opowiadał w Programie 1 Polskiego Radia, w Sygnałach Dnia Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Bardzo dziękuję, panie ministrze.

Dziękuję panu, dziękuję państwu.

JM