Polskie Radio

85 lat Polskiego Radia dla Zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:51
W poniedziałek 1 marca Polskie Radio dla Zagranicy będzie świętować swoje 85. urodziny. Antena Polskiego Radia, nadająca w 6 językach, zaprasza na specjalne jubileuszowe audycje. W programie m.in. wywiady z wyjątkowymi gośćmi, historie poszczególnych redakcji oraz unikatowe nagrania z archiwum.
Polskie Radio dla Zagranicy
Polskie Radio dla ZagranicyFoto: mat.promocyjne

Od 85 lat - z wyjątkiem przerwy w nadawaniu spowodowanej wybuchem II wojny światowej -
Polskie Radio dla Zagranicy
towarzyszy ważnym, często przełomowym wydarzeniom w Polsce. Przekazuje odbiorcom na całym świecie aktualne i wszechstronne informacje o Polsce oraz przedstawia kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy.

Formalny początek audycji adresowanych do Polonii i Polaków za granicą miał miejsce 1 marca 1936 roku, choć już wcześniej, pod koniec lat 20., Polacy za granicą mogli słuchać audycji Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Katowicach.

Po II wojnie światowej oraz okresie panowania władz komunistycznych Program został zrestrukturyzowany. Zerwano z propagandą skierowaną za granicę i rozpoczęto obiektywny i wszechstronny przekaz informacyjny. Obecnie Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

Z okazji 85. urodzin Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na specjalne jubileuszowe audycje. Redakcja Angielska przedstawi swoją historię z wykorzystaniem materiałów archiwalnych. Redakcja Niemiecka nada swoje najstarsze materiały dźwiękowe, jakimi dysponuje Archiwum Polskiego Radia. Redakcja Rosyjska w  jubileuszowym magazynie przygotowała wypowiedzi byłych i obecnych pracowników o historii programu, obecnej misji, nowych technologiach, osiągnieciach, specyfice pracy.

W Redakcji Polskiej będzie można usłyszeć rozmowę m.in. z dyrektorem Programu Andrzejem Rybałtem oraz
z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Redakcja Białoruska wyemituje rozmowę z prof. Niną Barszczewską, która uczestniczyła w tworzeniu Redakcji oraz kierowała nią od 1992 do 2018r. W programie Redakcji Ukraińskiej znajdą się m.in. wspomnienia byłych dziennikarzy oraz opowieści realizatorów.

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu już 1 marca.

 

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże.

Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.