Polskie Radio
Section05
jubileusz

"Jest Pani wielką damą polskiego teatru i kina". Prezydent złożył życzenia Stanisławie Celińskiej

"W dniu urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania dla Pani artystycznego dorobku i długoletniej pracy twórczej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do aktorki Stanisławy Celińskiej z okazji jej 75. urodzin. "Jest Pani wielką damą polskiego teatru, ikoniczną postacią polskiego kina i wyjątkową osobowością polskiej sceny muzycznej" - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Stanisława Celińska jubileusz prezydent list aktorstwo KULTURA Wydarzenia Andrzej Duda

"85 lat przeleciało przez ciało". Koncert Jana Pietrzaka [POSŁUCHAJ]

Jan Pietrzak - satyryk, aktor, autor i wykonawca licznych piosenek, twórca Kabaretu Hybrydy i Kabaretu Pod Egidą - we wtorek, 26 kwietnia, kończy 85 lat. Z tej okazji dzień wcześniej jubilat, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami, wystąpił w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W Programie 1 Polskiego Radia, we wtorkowy wieczór, mogliśmy wysłuchać jubileuszowego koncertu Jana Pietrzaka pt. "85 lat przeleciało przez ciało". 
Zobacz więcej na temat:  Jan Pietrzak koncert jubileusz studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

"Sięgnął po najskuteczniejszą broń, czyli uśmiech". Jubileuszowy koncert Jana Pietrzaka

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył specjalny koncert z okazji przypadających jutro 85. urodzin Jana Pietrzaka - satyryka, aktora, autora i wykonawcy licznych piosenek, twórcy Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą. List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Piotr Gliński Jan Pietrzak jubileusz Solidarność

Wiesław Myśliwski: literatura też jest matematyką

- Pamiętam, że w szkole była taka profesor, Krawczykowa. Przerabiała po kolei historię literatury, epoki itd. Tyle że zasada ówczesnej nauki o literaturze to było "co autor chciał powiedzieć?", a nie to, jak autor mówi. Każda porządna nauka literatury musi zmierzać do nauczenia człowieka estetyki, kryteriów, dzięki którym będzie mógł przekonać się, co jest lepsze, a co gorsze - mówił w archiwalnym nagraniu Wiesław Myśliwski. Pisarz kończy w piątek (25.03) 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura jubileusz Dwójka KULTURA Dwikozy Sandomierz

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski jubileusz Wojciech Bonowicz literatura Dorota Gacek KULTURA

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał za pasem!

Od 50 lat Bukowina co roku staje się stolicą karnawału. Nie byle jakiego, bo góralskiego! W tym roku gości Bukowiańskiego „Domu Ludowego” czeka Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał! Rozpocznie się on w najbliższą środę, 9 lutego. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Chcący doświadczyć góralskiej żywiołowości, z pewnością powinni zawitać do Bukowiny!
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Bukowina Podhale góry Tatry jubileusz tradycja kultura ludowa muzyka ludowa