Polskie Radio
Section05
jubileusz

Anna Dymna: nigdy w życiu nie myślałam, żeby zakładać jakąkolwiek fundację

- W 1999 roku moje życie się zmieniło. Poznałam osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że rozumiem, co oni czują, czego ode mnie żądają, poczułam się kochana i potrzebna najbardziej na świecie - mówiła w Dwójce Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna, która 20 lat temu założyła Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Zobacz więcej na temat:  Anna Dymna aktor aktorzy aktorstwo jubileusz Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Ralph Kamiński Jacek Cygan piosenka Mimo Wszystko

100 lat Teatru Nowego w Poznaniu. "Sen nocy letniej" od nowa "połamany" przez Jana Klatę

Teatr Nowy w Poznaniu świętuje 100-lecie swego istnienia. Zainaugurował działalność 15 września 1923 roku i dokładnie wiek później uczci ten fakt premierą "Snu nocy letniej" Szekspira w reżyserii Jana Klaty. Czyli klasyka, ale odczytana na nowo. A do tego imponujące, trzytomowe wydawnictwo poświęcone historii poznańskiego Teatru Nowego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Poznań premiera William Szekspir Jan Klata jubileusz Katarzyna Cygler Trójka

Dorota Miśkiewicz: skoro to okrągła rocznica, zamierzam długo świętować [WIDEO]

- Dziękuję za to, że Dwójka pamiętała o moich okrągłych urodzinach. Jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa, że mogę tutaj być i rozpocząć tu świętowanie - mówiła w Cafe "Muza" Dorota Miśkiewicz. Jedna z najbardziej cenionych wokalistek jazzowych w Polsce już wkrótce będzie obchodzić ważny dla niej jubileusz.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Miśkiewicz jubileusz Jazz Dwójka Andrzej Zieliński MUZYKA

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski Paweł Siwek MUZYKA Dwójka dyrygent jubileusz

Leszek Kułakowski świętuje wraz z kwintetem 30-lecie działalności

- Zacząłem w 1994 r. albumem "Black & Blue", potem były "Interwały", "Eurofonia", "Baltic Wind", "Komeda In The Chamber Mood" i ostatnia płyta "Copy & Insert". Tak że to jest takie podsumowanie mojej działalności w kwintecie przez ostatnich 30 lat. Będę też jednak niespodzianki, nie tylko moje kompozycje, ale również Komeda, Chopin i Monuszko - zapraszał w Dwójce na najbliższy koncert w ramach Festiwalu Jazz na Starówce (8.07) Leszek Kułakowski.
Zobacz więcej na temat:  Jazz fortepian Jakub Jamrozek Dwójka MUZYKA Warszawa jubileusz

Miłość do Mercedesa i nagrody dla wiernych klientów

Papierowa, porcelanowa, złota – nazw na kolejne rocznice ślubu jest wiele. Często z ich świętowaniem wiąże się wręczanie upominków. Podobnie jest w przypadku posiadania Mercedesów - jeżeli egzemplarz jest długo w jednych rękach (a do tego pokonuje aktywnie kolejne setki kilometrów), jego właściciel może liczyć na upominek od niemieckiego producenta. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mercedes kilometrówka jubileusz rocznica Niemcy

Kamila Baar: w Teatrze WARSawy zauroczyła mnie atmosfera twórczej wolności

- Teatr WARSawy obserwowałam od samego początku. W momencie, gdy zaistniał on w Starej Prochowni, ja akurat zaczynałam pracę w Teatrze Narodowym, a to były sąsiadujące ze sobą rejony. Zawsze z ogromnym zaciekawieniem patrzyłam na to, jak świetni aktorzy grają w takich półniezależnych projektach, bardzo wolnomyślicielskich - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Kamila Baar, aktorka związana z Teatrem WARSawy, który obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
Zobacz więcej na temat:  TEATR jubileusz Warszawa kamila baar Jakub Kukla aktorzy Dwójka

Jan Englert: nie znam aktora, który byłby zadowolony i nie chciałby więcej

- Aktorstwo to zawód, którego efekty są bardzo krótkotrwałe. Trwają tyle, ile pamięć widza. Czasem ten efekt jest nawet niezależny od działań czy wysiłków twórców. Nie jest ważne, zwłaszcza w teatrze, to, co ja czuję. Ważne jest to, co z tego, co przekazałem widowni, do mnie wraca. To jest miara naszej twórczości - mówił w Dwójce Jan Englert. Wybitny aktor, znakomity reżyser, a także pedagog 11 maja skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert TEATR Małgorzata Szymankiewicz jubileusz Dwójka kino spektakl

Jubileusz Chóru Akademickiego UW. "Świętujemy stulecie plus dwa"

- Niestety COVID-19 odcisnął piętno na naszej historii i całe obchody jubileuszu zdecydowaliśmy się przesunąć nieco w czasie. Chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście będziemy w stanie zorganizować koncerty, na które będą mogli przyjść nasi słuchacze - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Piasecki, członek Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego - jednego z najstarszych takich zespołów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  chór Uniwersytet Warszawski Dwójka Jakub Kukla jubileusz koncert filharmonia narodowa dyrygent śpiew

Najważniejsze polskie dramaty wg Zbigniewa Raszewskiego na 20-lecie Instytutu Teatralnego

- Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" to pierwsze wydarzenie obchodów jubileuszowych. Będziemy świętować do końca roku. Bardzo nam zależało, żeby przypomnieć o tym, że Raszewski jest patronem Instytutu. Stąd punktem wyjścia cyklu audycji jest dosyć zagadkowa i pewnie kontrowersyjna lista najlepszych polskich tekstów dramatycznych, którą sporządził kiedyś Raszewski - mówiła w Dwójce Małgorzata Piekutowa z Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka Jakub Kukla jubileusz Zbigniew Raszewski TEATR

75-lecie Chóru Polskiego Radia. "Zawsze z wielką radością wracamy do muzyki dawnej"

- Muzyka dawna to dla nas taka ziemia, do której zawsze wracamy z ogromną radością i w której czujemy się bardzo dobrze. Który z muzyków nie lubi sięgać po muzykę Bacha czy Palestriny? Z wielką radością już niedługo będziemy prezentować państwu koncert z muzyką, która ma przywołać nasze myśli w stronę Wielkiego Postu - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka, chórmistrzyni i dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia jubileusz Jakub Kukla Dwójka koncerty muzyka dawna MUZYKA