Polskie Radio

Nowości muzyczne i klasyka literatury. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 19:00
Kto stoi za zablokowaniem Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given? Jak dobrze planować, żeby mieć więcej czasu dla siebie oraz czym zajmuje się declutterka. Opowiemy też m.in. o Festiwalu Miłosza, czyli o święcie poezji. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Po zablokowaniu Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given w internecie pojawiły się plotki wskazujące, że winna temu zdarzeniu jest pierwsza egipska kobieta kapitan, Marwa Elselehdar. Fałszywe konta w mediach społecznościach rozsiewały ostatnio na jej temat wiele kłamstw. 29-latka nie wie, kto zapoczątkował plotki i obawia się, że mogły one zrujnować jej reputację. Kobieta twierdzi, że została fałszywie oskarżona tylko dlatego, że jest kapitanem płci żeńskiej. Na przykładzie tej historii porozmawiamy z socjologiem o fake newsach, umiejętności i potrzebie szukania źródeł informacji. Gość: dr Monika Kaczmarek Śliwińska.

12 kwietnia Instytut im. Stanisława Lema, rusza z darmową rekrutacją 30 szkół do projektu "Ogarnij Hejt". Projekt to warsztaty w szkołach podstawowych dotyczące przeciwdziałania cyberprzemocy. 30 miejsc na darmowe szkolenia Instytut Lema zawdzięcza współpracy z firmą Enea, która sponsoruje dotyczące tego tematu zajęcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Gość: Kuba Płodzich z Instytutu Lema.

19.30-20.00 - "Przystanek historia" - zapraszają Dorota Truszczak i Paweł Lekki

1. Pamięć o zbrodni katyńskiej. Obecnie zbrodnia ta jest definiowana jako eksterminacja obywateli polskich, którzy po wybuchu II wojny światowej znaleźli się w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie (22 tysiące osób), przeprowadzona zgodnie z uchwałą bolszewickiego Politbiura z 5 marca 1940. Byli to zarówno jeńcy wojenni (14.700 osób), jak i więźniowie cywilni (7.300 osób). Zbiorowe mogiły zostały odkryte w lesie w Katyniu niedaleko Smoleńska w 1943 roku. NKWD dokonało mordów wiosną 1940 roku.

2. Józef Marcinkiewicz (1910-40) - jeden z najwybitniejszych polskich matematyków okresu międzywojennego, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, zamordowany w ramach zbrodni katyńskiej. Także wspomnienie o Festiwalu "Echa Katynia", podczas którego zostanie zaprezentowany film "Wybraniec bogów".

3. Książka: "Rozpad imperiów. Kształtowanie powojennego ładu w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1918–1923", red. Magdalena Gibiec, Grzegorz Hryciuk, Robert Klementowski. O książce będzie mówić Magdalena Gibiec. Publikacja składa się z 26 artykułów sporządzonych w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Stanowi efekt współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, organizatorów międzynarodowej konferencji naukowej "Rozpad imperiów. Kształtowanie powojennego ładu w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1918–1923", która odbyła się jesienią 2018 roku.

4. Najciekawsze wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły na portalu PrzystanekHistoria.pl (dyr Rafał Leśkiewicz). 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze wszystkich podzielą.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 

 
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W "Poranku Dwójki" przedstawimy program największego święta poezji w Polsce i Europie Środkowej - Festiwalu Miłosza. O szczegóły tegorocznej odsłony zapytamy dyrektor programową Festiwalu - Olgę Brzezińską oraz koordynatorkę wydarzenia - Oliwię Fryc. Początek rozmowy o godz. 9.30. Godzinę wcześniej Szymon Krzeszowiec opowie o Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Mieczysława Wajnberga. W "Poranku..." porozmawiamy też ze studentami Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy włączyli się w ogólnopolską akcję zbierania strun dla muzyków w Ameryce Południowej​. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Królewskie fajerwerki (Bach, Haendel, Purcell, Telemann), wyk. Balsom Ensemble, Alison Balsom - trąbka i kier art.

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Belle Époque, francuska muzyka na instrumenty dęte, wyk. Orsino Ensemble, Pavel Kolesnikov - fortepian; Franciszek Schubert Kwartet smyczkowy Es-dur D.87, wyk. L'Archibudelli: Vera Beths, Lucy Van Dael - skrzypce, Jurgen Kussmaul - altówka, Anner Bylsma - wiolonczela

12.05-12.45 - Marcin Leopolita Missa Paschalis, wyk. Collegium Vocale Bydgoszcz

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Anna Przedpełska-Trzeciakowska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Stanisław Moniuszko Uwertura do opery "Halka", Hector Berlioz Harold w Italii op. 16, Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

wyk: Shlomo Mintz - skrzypce/altówka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Kazimierz Kord

(Katowice, Sala im. Fitelberga, 23.05.2003)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie dr Patryk Oczko - autor monografii poświęconej Franciszkowi Wyleżuchowi. Spotkamy się także z Krzysztofem Siwczykiem - dyrektorem artystycznym Festiwalu Miłosza, porozmawiamy o projekcie Muzeum Narodowego w Krakowie adresowanym do osób z autyzmem i pytamy antykwariuszy, jak radzą sobie w czasie pandemii. W cyklu "Literackie witaminy" - Zofia Zarębianka.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Rocca Brancaleone (Ravenna 24.06.2020). George Friedrich Handel Il Trionfo del Tempo e del Disinganno - oratorium, wyk: Emmanuelle de Negri – sopran, Monika Piccinini - sopran, Delphin Galou - mezzosopran, Anicio Zorzi Giustiniani - tenor, Accademia Bizantina, dyr. Ottavio Dantone - klawesyn


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Leopold Tyrmand "Cywilizacja komunizmu", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 17.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 10.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o trwającym spisie powszechnym i o nowej ustawie fotoradarowej, według której mandat za przekroczenie prędkości trafi do właściciela samochodu. Obecnie niepokorni kierowcy nie przyznają się do prowadzenia samochodu złapanego przez fotoradar, wskazują na kogoś innego, a w efekcie jedynie 40 proc. mandatów z tego urządzenia udaje się wyegzekwować. Ustawa czeka już tylko na akceptację. My pytamy m.in. o to, co z samochodami z leasingu, kto w tym przypadku kary będzie płacić bank? A skoro o samochodach - Google Maps w pierwszej kolejności ma niebawem sugerować trasę, dzięki której nasze auto wyemituje najmniej spalin. Wszystko to w trosce nie tylko o środowisko, ale też kieszeń użytkowników dróg, bo dzięki takiemu rozwiązaniu zużyjemy też mniej paliwa. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość: Marek Suski, Prawo i Sprawiedliwość.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

Polski złoty w ostatnich dniach mocno taniał, teraz wraca do normy? O tym porozmawiamy z Piotrem Bujakiem, głównym analitykiem PKO BP. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji rozmowa ze zwycięzcą konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" w kategorii tekst piosenki. Poza tym spotkanie z pisarzami/autorami kryminałów - Izabelą Janiszewską i Robertem Maleckim. Powiemy też m.in. o uzupełnionej o nieznane dotychczas fakty z życia sportowca - biografia Diego Maradony - od tygodni utrzymuje się na liście najlepiej sprzedawanych książek.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o tym, że amerykańscy lekarze chcą wstrzymania szczepienia preparatami Johnson&Johnson, po tym jak u kilku kobiet doszło do poważnych powikłań (zakrzepica). W Polsce rośnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi i rośnie też sprzedaż mieszkań. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w marcu bieżącego roku o kredyt wnioskowało 20 proc. więcej Polaków niż w lutym. Eksperci podkreślają, że wzrostowi popytu sprzyjają niskie stopy procentowe, które sprawiają, że kredyty są tańsze oraz łagodniejsza polityka kredytowa wielu banków. Zaciągany dziś tani kredyt ma jednak jeden minus - w perspektywie kilku lat z pewnością zdrożeje. Naszym gościem będzie również Nick Sinckler - amerykański wokalista, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce i rozwija karierę muzyczną. Trzy lata temu wydał debiutancki album "11 x 11" - w pełni polskojęzyczną płytę. Czas pandemii był dla niego, jak dla wielu muzyków, wielkim sprawdzianem. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Aleksandra Kaczkowska 

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska  

Odejście Krzysztofa Krawczyka przypomniało sceniczny image jego i Trubadurów: tużurki plus koszule z żabotami, potem kostiumy muszkieterów, które zaprojektował Szymon Kobyliński – erudyta, znawca historii sztuki, znakomity rysownik ale… człowiek nie czujący ówczesnej sceny muzycznej. Kiedy zaczęła się parada coraz bardziej wyrazistych, wyrafinowanych, zaskakujących, nawet celowo kiczowatych czy przerysowanych kostiumów? Były dekady większej i mniejszej ekstrawagancji. Legendarne stały się stylizacje takich gwiazd, jak Władziu Liberace, Elton John, David Bowie, Madonna, Lady Gaga, także – Violetta Villas. U nas prym w zakresie scenicznych pomysłów od lat wiedzie Maryla Rodowicz. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo

20.06 - "Terlikowski na froncie" - Tomasz Terlikowski

Biblia mówi o świecie jako stworzeniu Bożym. Nie jest to świat będący absolutną własnością człowieka, każde istnienie jest cenne w oczach Boga. Jakie jest chrześcijańskie spojrzenie na prawa zwierząt? Gościem będzie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

Autorka książki "Harcerki z Ravensbrück" - Anna Kwiatkowska-Bieda opowie o tym, jak funkcjonowało harcerstwo w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym.

logo

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Błażej Król opowie o swojej nowej płycie, którą wydał kilka dni temu. Będzie też okazja do posłuchania nowych utworów artysty.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Jak studenci pomagają chorującym na nowotwory krwi? Nie ma możliwości przeprowadzić stacjonarnych akcji rejestracji na uczelniach, ale studenci rejestrują potencjalnych Dawców szpiku - online. W wiosennej odsłonie projektu bierze udział 58 uczelni z całej Polski, a akcję koordynować będzie 108 studenckich liderów. Dzięki dotychczasowym studenckim akcjom 960 osób zostało Dawcą faktycznym, oddając krwiotwórcze komórki macierzyste dla swojego "bliźniaka genetycznego".  

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

Nadrabiamy muzyczne nowości z kategorii Rap, a wśród nich nowe utwory od Drake'a czy Freddiego Gibbsa.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Od lat uczy freelancerów, etatowców i pracujących rodziców jak dobrze planować, żeby mieć więcej czasu dla siebie, bliskich i na swoje pasje. Pomaga zapracowanym, którzy nie potrafią wygospodarować czasu na prywatne życie oraz zdesperowanym pisarzom i dziennikarzom, którzy walczą z deadline'ami. Zapraszamy na spotkanie z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Delfina. Żyją zarówno w oceanach, jak i rzekach. Często podróżują w dużych stadach czasem przekraczających liczbę 1000 osobników. Mają swój język, którego do dziś nie udało nam się rozszyfrować. Delfiny są bardzo ciekawskie i towarzyskie, lubią również towarzystwo ludzi. W Poranku przyjrzymy się tym fascynującym stworzeniom.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Dzień patrzenia się w niebo. Co możemy zobaczyć na niebie? Jak wygląda podniebne życie? Czy niebo to tylko gwiazdy, samoloty, chmury i ptaki? Popatrzymy i zastanowimy się jakie warstwy i powłoki widzimy, choć nie są widoczne gołym okiem.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Bagna, torfowiska i jeziora krasowe, bobry, nornice i łasice... Dziś królik i lew oraz ich gość, przyrodnik Bartosz Popczyński opowiedzą o Poleskim Parku Narodowym.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Rozmowa Katarzyną Węgrzyn, blogerką i podróżniczką. Fascynuje ją Polska. Przez lata robiła mnóstwo notatek na temat różnych ciekawych miejsc w Polsce, które chciałaby odwiedzić. O tych miejscach pisze na swoim blogu i w niedawno wydanej książce. Katarzyna Węgrzyn opowie dziś o zakątkach w Polsce, równie pięknych, niezwykłych i zaskakujących jak cuda natury i architektury, które jeździmy podziwiać do innych krajów.

2. Temat: Wiosna to taki moment w roku, kiedy chcielibyśmy uporządkować przestrzeń wokół siebie, pozbyć się z zasięgu wzroku zimowych sprzętów i wpuścić do mieszkania atmosferę odświeżenia i odnowy. Tylko, jak się do tego zabrać, żeby wiosenne porządki dały satysfakcję, radość i efekty, a nie zagubienie i frustrację. O tym porozmawiamy z panią Marią Ernst Zduniak, declutterką, od lat pomagającą odmieniać wnętrza i porządkować przestrzeń w domu, by zapanował w nim ład i spokój.​

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Muzyczna podróż do Czech i na Słowację- nowości muzyczne i nominacje do Ceny Andel 2020 (odpowiednika Fryderyków). Będą Kozeniove Uzeniny, Inkoust Pana Boucka, Le Payaco, Barbara Piesova i Kurtyzany z 25 Avenue.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska 

W trzeciej audycji z cyklu kontynuujemy lekturę nielicznych, lecz interesujących poezji okolicznościowych, składanych w młodości przez Chopina: tym razem będą to rymy biesiadne. Przypomnimy też stworzony przez kompozytora ad hoc wespół z Ignacym Maciejowskim tzw. mazurek praski oraz poświęcimy nieco uwagi życiu towarzysko-artystycznemu paryskiej Polonii polistopadowej.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Audycję wypełnią: pierwsza i piąta część Symfonii fantastycznej Hectora Berlioza w wykonaniu orkiestry Anima Eterna pod dyrekcją Josa van Immerseela, Nokturn Le Murmure As-dur Marii Szymanowskiej w wykonaniu Tobiasa Kocha oraz Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna w interpretacji Christopha Coina i Orchestre de Champs-Élysées pod batutą Philippe'a Herreweghe. W programie usłyszymy również wielkie Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Akordeon Sound - obszerne fragmenty płyty Motion Trio Chopin, a także inne przykłady akordeonowego czytania muzyki Chopina. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU