Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Rozbiegani". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 19:00
Jak sobie radzić z przymusową samotnością w pandemii oraz o pomyśle na kaucję za kawiarniane kubki. Także o potrzebach, które są najsilniejszym napędem działania człowieka. Wieczorem m.in. retransmisja koncertu zespołu Lampky. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nejron Photo/Shutterstock.com
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Dwa główne tematy audycji. Samotność w epidemii - przymusowa samotność, jak sobie radzić, kogo najbardziej dotyka, czy samotność można polubić? O tym Roma Ligocka, pisarka, autorka "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" i Maria Rotkiel, psycholog. Europejski Dzień Kontroli Prędkości - gość Karolina Pilarczyk, kierowca driftowy, jedyna w Polsce profesjonalna drifterka, mistrzyni Europy w Lidze Kobiet - o prędkości na torze i na ulicy, rady dla tych, którzy przekraczają dozwolona prędkość, o kobietach kierowcach. 

21.00-22.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Magda Mikołajczuk

O trwających od 15 do 17 kwietnia online piątych Gdańskich Spotkaniach Literackich "Odnalezione w tłumaczeniu". To wyjątkowy, bo poświęcony przede wszystkim sztuce translacji festiwal, w którym biorą udział pisarze, tłumacze, krytycy literaccy i czytelnicy. W programie tegorocznej imprezy, której motywami przewodnimi są fantastyka i surrealizm, znalazła się m.in. dyskusja o niełatwych przekładach twórczości Stanisława Lema na różne języki, spotkanie z hiszpańskim powieściopisarzem Eduardem Mendozą, spotkanie z Dorotą Masłowską i jej tłumaczami, sparing tłumaczy z języka hiszpańskiego i rozmowa o przekładach gier video. 

 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze wszystkich podzielą.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 

   
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

16 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Głosu. W "Poranku Dwójki" porozmawiamy m.in. o wpływie na głos śpiewaków i aktorów teatralnych, przerwy w pracy wymuszonej pandemią. Czy głosy wszystkich ludzi reagują na brak treningu w ten sam sposób, jak trenować głos? Między innymi te tematy pojawią się w rozmowie z organizatorem Światowego Dnia Głosu w Polsce - doktorem Marcinem Scechem, solistą chóru Opery na Zamku w Szczecinie i prezesem Fundacji MogęBoChcę. Ponadto w audycji: Tomasz Chyła o albumie "da Vinci", plenerowa galeria na terenie Gdyni - w czasie pandemii słupy ogłoszeniowe zamieniają się w galeryjne ściany, na których sukcesywnie pojawiają się prace lokalnych artystów oraz nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego.​

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Le rappel des oiseaux - muzyka natury

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Feliks Mendelssohn Koncert fortepianowy d-moll nr 2 op. 40, wyk. Ronald Brautigam - fortepian, Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens

12.05-12.45 - Józef Elsner Kwartet fortepianowy Es-dur na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian op. 15, wyk. Józef Kolinek - skrzypce, Piotr Nowicki - altówka, Adrian Kreda - fortepian, Zbigniew Krzymiński - wiolonczela

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Anna Przedpełska-Trzeciakowska

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

Z nagrań Ewy Podleś. W "kąciku chopinowskim" - Elżbieta Karaś-Kraszel, m.in. Manuel de Falla El Amor Brujo - balet w 1 akcie, wyk. Ewa Podleś - alt; Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki (nagranie 13.02 - 15.02. i 23.03 - 25.03.1992; płyta CD zaprezentowana na koncercie Gala EXPO 92 Sevilla, Teatro de la Maestranza, 13.05.1992)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Piotr Stankiewicz, autor "Sztuki życia według stoików", której wznowienie trafiło właśnie do księgarń. Zapowiemy także spektakl "Bóg mordu" Yasminy Rezy, którego premiera przygotowywana jest w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, odwiedzimy wystawę zdjęć teatralnych "Z OFFU" Tobiasza Papuczysa, prezentowaną w CK Agora, a Marcin Wicha opowie o swojej najnowszej książce "Kierunek zwiedzania". W cyklu "Literackie witaminy" - Marta Matyszczak.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rudnik - homo radiophonicus - aut. Jakub Kukla 

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Tym razem - z muzykami grupy Tie Break

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Trafo (Baden, 6.09.2020) Arthur Honegger Pastorale d'été H. 31, Einojuhani Rautavaara Cantus Arcticus, Concerto for Birds and Orchestra op. 61, Edvard Grieg Koncert fortepianowy a-moll op. 16, wyk: Jan Lisiecki, fortepian, Argovia Philharmonic, dyr. Rune Bergmann
Stadtcasino (Bazylea, 23.08.2020) Othmar Schoeck Elegia op. 36, Franz Schubert Nonet es-moll D. 79, Roland Moser Echoraum, Franz Schubert VIII Symfonia h-moll "Niedokończona" D. 759, wyk: Christian Gerhaher - baryton, Basel Chamber Orchestra, dyr. Heinz Holliger

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Norwid emigrant w oczach uczestników międzynarodowej konferencji - aud. Kingi Michalskiej

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Leopold Tyrmand "Cywilizacja komunizmu", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 19.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 12.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda 

Kwiecień to tradycyjnie miesiąc, podczas którego szkoły średnie organizowały dni otwarte. Z racji pandemii promocja szkół przeniosła się do internetu i innych mediów? W audycji także o tym, czy da się nauczyć grać na instrumencie podczas zajęć online? Jak wygląda zdalne kształcenie muzyków oraz edukacja w szkole muzycznej? Powiemy również m.in. jak powstaje płyta winylowa oraz dlaczego winyl wrócił do łask. W przededniu Światowego Dnia Płyty Winylowej postaramy się wyjaśnić fenomen nośnika, który w ubiegłym roku wyprzedził w wynikach sprzedaży płyty kompaktowe?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

10.00-11.00 - "Akademia Rozrywki" - Łukasz Szwed 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o Muzeum Początków Państwa Polskiego, które przygotowuje muzyczną płytę o historii Piastów i początkach polskiej państwowości. Mają się na niej pojawić m.in. Gabriel Fleszar i być może Marek Piekarczyk z TSA. Powiemy również o jubileuszu anten Polskiego Radia: pół roku istnienia PR Kierowców i 95 lat Radiowej Jedynki.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Polski rząd kupił właśnie od USA 5 samolotów transportowych Herkules. Dołączą do pięciu, które już stacjonują w bazie w Powidzu. W audycji zastanowimy się też z jakich rozrywek i przyjemności chcielibyśmy skorzystać w pierwszej kolejności po pandemii? Jakie umiejętności nabyli Polacy w czasie lockdownu? Powiemy także o tym, że do Igrzysk Olimpijskich w Tokio zostało mniej niż 100 dni. Jakie to będą igrzyska? Czy odbędą się w obecności kibiców na stadionach?


18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski  

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Do 25 czerwca można zgłaszać filmy, wideoklipy oraz dokumenty radiowe na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W tym roku zaplanowano pięć konkursów. Poza Konkursem Filmów Polskich, który istnieje od pierwszej edycji, zaplanowano także Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz, po raz drugi, Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Ponadto w programie znajdzie się również Konkurs Wideoklipów oraz Radiowy. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

W miłości nic nie jest pewne, to przesłanie "Cosi fan tutte", opery komicznej autorstwa W.A. Mozarta, która w czasach muzycznego geniusza wywoływała sprzeczne emocje. Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na jej inscenizację online – 17 i 18 kwietnia (sobota i niedziela) na VOD. O wydarzeniu opowie reżyser Jacek Papis.


logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Basię Tworek - joginkę i twórczynię Ninja Monday Mantra - zapytamy, czy poniedziałkowa mantra może pomóc zatrzymać pędzący strumień myśli np. maturzystom przygotowującym się do egzaminów dojrzałości?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Zapraszamy na spotkanie z Pauliną Górską - promotorką ekologicznego stylu życia, ekoaktywistką, pasjonatką CSR. Jej instagramowy profil obserwowany jest przez kilkadziesiąt tysięcy osób. Została nagrodzona Elle Style Awards 2020 za promowanie zrównoważonej mody. Poza tym porozmawiamy o kaucji za kubki w kawiarniach – czy  to dobry pomysł?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Ćwiczenia w domu mogą się znudzić? Wraz z Sebastianem Kasprzykiem - najlepszym Ninja Warrior w Polsce - sprawdzimy, dlaczego trening Ninja jest bardzo dobry na czas pandemii i sprawdzi się idealnie w czasie zamknięcia siłowni.

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu Lampky

14 lutego 2020 roku trafiła do sklepów płyta radiowej Czwórki - "Będzie Głośno Vol.2". Z tej okazji w dniu premiery albumu na scenie Czwórki zagrał zespół Lampky, którego utwór "Dym, dym" słuchacze znajdą na składance. Zespół Lampky tworzy czterech muzyków, których połączyła wspólna pasja do tworzenia, grania i dzielenia się muzyką z innymi.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

BEATmaszyna startuje o północy, a w niej nowości z polskiego podwórka: Marceli Bober i eemzet, Koza i Kuba Więcek, zdolny Zamojski z Lublina oraz porcja tanecznych rytmów House i UK Garage.


logo

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Jakie znaczenie w życiu człowieka i smoka ma woda. Krótka wizyta w centrum edukacyjnym Hydropolis we Wrocławiu.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O programie "Starszy brat starsza siostra". Wolontariusze w Programie SBSS działają na zasadach mentoringu - dają dzieciom wsparcie, służą dobrym przykładem i spędzają regularnie czas wolny. Gość: Katarzyna Michałek - stowarzyszenie Polites odpowiedzialne za program Starszy Brat Starsza Siostra w Szczecinie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - A.H. Maslow, zakładając istnienie potrzeb różnego rzędu, stwierdza, że tworzą one hierarchiczny układ. Potrzeby wyższego rzędu mogą być zaspokojone dopiero wtedy, kiedy zostaną zaspokojone potrzeby niższego rzędu. W pierwszej kolejności więc zaspokajane są te najbardziej elementarne: potrzeba jedzenia, picia, wydalania, unikania bólu i niebezpieczeństw. Ich zaspokojenie jest warunkiem pojawiania się potrzeb wyższego rzędu, takich jak potrzeba miłości, przyjaźni, założenia rodziny. Następnie pojawić się mogą potrzeby uznania społecznego, znaczenia w grupie itd. Dopiero po zaspokojeniu tych ostatnich wytworzyć się może potrzeba doskonalenia się, potrzeby poznawcze, estetyczne, samourzeczywistnienia. Maslow, a także W. James, Z. Freud, A. Adler i Goldstein zgodni są co do tego, że potrzeby i siły im równoważne są najsilniejszym napędem działania jednostki ludzkiej. A jakie jest zdanie naszego gościa? ​Na to pytanie odpowie Agnieszka Skowrońska, autorka książki "Potrzeby to podstawa".

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Łukasz Gorczyca, z wykształcenia muzyk i politolog. Współpracuje z krajowymi oraz zagranicznymi muzykami. W większości krajów Europy oraz w Polsce grał w zespołach bluesowych. Pisze i komponuje dla takich zespołów i artystów jak No To Co, Marian Lichtman, Vanesa Harbek. Jest pomysłodawcą zespołu A.M.G., który współtworzy z Jackiem Moore’em (synem Gary'ego Moore’a) i Arkiem Kłusowskim.  Za jego sprawą pojawili się w projektach specjalnych w Polsce Jack Moore oraz Leon Hendrix (brat Jimi Hendrixa), z którymi zagrał ponad 100 koncertów. Pracuje również z takimi artystami z kręgu jazzu jak Siggy Davis, Krzysztof "Puma" Piasecki, Patsy Gamble (ceniona brytyjska saksofonistka), Jennifer Batten (słynna gitarzystka Michaela Jacksona), z którą koncertuje w Polsce, a na rok 2018 zaplanowana jest ich trasa europejska. W 2014 roku dołączył do zespołu Oversoul (oversoul.pl), z którym nagrał dwie płyty dla Polskiego Radia.

W 2016 ukazała się płyta "Gorczyca i Przyjaciele", będąca podsumowaniem dotychczasowej działalności artysty. Do jej nagrania zaproszonych zostało wielu artystów z zagranicy, z którymi Łukasz do tej pory współpracował (m.in. Patsy Gamble, Jennifer Batten, K. Matthews). Jest pomysłodawcą i promotorem wielu festiwali, warsztatów muzycznych i tras koncertowych. 19 września 2020 roku ukazało się wydawnictwo Łukasza Gorczycy zatytułowane "Piosenki", które jest kontynuacją "Gorczycy i Przyjaciół". Na płycie pojawiają się znakomici soliści i instrumentaliści, między innymi Jennifer Batten, Patsy Gamble, Keith Thompson, Piotr Foreman Foryś, Szymon Pejski czy Lora Szafran. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​

.


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

Autor porównuje interpretacje utworów Chopina na instrumencie historycznym i współczesnym. W programie zabrzmią: Walc As-dur op. 42 w wykonaniu Józefa Hofmanna, Mazurki op. 50 w interpretacji Janusza Olejniczka, a także III Sonata fortepianowa h-moll op. 58 w wykonaniu Lang Langa.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

W audycji kontynuacja opowieść o  jednym z nielicznych utworów kameralnych Fryderyka Chopina: Triu fortepianowym g-moll op. 8. W programie usłyszymy m.in. różne interpretacje trzeciej części dzieła.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W programie m.in. Balladę g-moll op. 23 oraz Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur Fryderyka Chopina w interpretacji Wojciecha Świtały, Koncert G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Kristiana Bezuidenhouta, Orkiestry Barokowej we Fryburgu pod batutą Pabla Heras-Casado, a także Koncert klarnetowy f-moll op. 73 Carla Marii von Webera w interpretacji Erica Hoepricha i Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Guya van Waasa.

 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU