Polskie Radio

Literatura, historia i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 18:00
Jak teraz wyglądają studenckie praktyki? Jakie są najlepsze metody wsparcia dzieci z depresją? Popołudniem - opowieści o najsłynniejszych musicalach i zaproszenia na zbliżające się festiwale. Wieczorem - didżejskie sety, muzyka Wagnera i "Cały ten rock". Zapraszamy! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

W tym roku setna rocznica traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką 1919-1920. Uczestnikami zmagań z Armią Czerwoną byli także żołnierze z 22-tysięcznej armii ochotników rekrutujących się z Polonii amerykańskiej . Armia ta została zorganizowana i  przeszkolona w Camp Kosciuszko - obozie szkoleniowym w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake na granicy ze Stanami Zjednoczonymi w latach 1917-1919. Ochotnicy przewiezieni do Europy weszli w skład  Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Świetnie wyszkoleni Hallerczycy walczyli później m.in. ze słynną konnicą gen. Siemiona Budionnego właśnie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Historię Camp Kosciuszko przypomni Roman Baraniecki – działacz polonijny mieszkający w Toronto. 

"Biała", "czerwona" i "nieimperialna" - dlaczego takie trzy Rosje rozróżnia prof. Andrzej Nowak? A tę ostatnią, trzymając się kategorii kolorów, nazywa też zieloną? A personifikacją tych trzech Rosji są: gen. Anton Denikin, Włodzimierz Lenin i Boris Sawinkow - pisarz, polityk, rewolucjonista, zwany sojusznikiem Piłsudskiego. Niemal 120 lat temu, 14 maja 1901 roku przywódca Polskiej Partii Socjalistycznej Józef Piłsudski uciekł z petersburskiego szpitala dla obłąkanych, z fikcyjnym rozpoznaniem choroby psychicznej i marzeniem wyrwania się z więzienia jakim była ta "biała", carska Rosja. 20 lat później, 16 kwietnia 1921 roku już  jako Naczelnik odrodzonej  Rzeczypospolitej  ratyfikował traktat pokojowy z Rygi, kończący wojnę o naszą granicę wschodnią, z "czerwoną" Rosją . Czy walki polsko-sowieckie w latach 1919-1920 były wojną imperialną dla obu stron, czy kolejnym polskim powstaniem przeciwko państwu, tym razem Rosji "czerwonej", które prowadzi politykę podboju wobec innych krajów? Jaką politykę wschodnią chciał realizować Piłsudski, jak widziały naszą część Europy: Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone? Czy Rosja Lenina chciała jedynie sowietyzacji Polski, Europy, czy czegoś innego? Czy w sojuszu z Polską ta "biała" Rosja mogła pokonać tą "czerwoną"? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowe wydanie książki prof. Andrzeja  Nowaka Polska i trzy Rosje. Polityka wschodnia Piłsudskiego i sowiecka próba podboju Europy w 1920 roku, poszerzona o nieznane fakty z okresu geopolitycznych planów sowieckiego kierownictwa od kwietnia do listopada 1920: planów podboju Europy, jakie wtedy konstruował Lenin, ale także Stalin. W książce znalazły się materiały odnalezione  m.in. w Instytucie  Piłsudskiego w Nowym Jorku, archiwach w: Moskwie, Nowym Jorku i Amsterdamie. Gościem audycji będzie prof. Andrzej Nowak. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 17.05 do 04.06 - Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia" (Słuchowisko z roku 1995). 

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook).

23.50 - "Generał Barcz" Juliusza Kadena Bandrowskiego, w świetnej interpretacji Marka Walczewskiego. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Jego skrzypce warte są fortunę, a ma zaledwie 28 lat i jest jednym z najmłodszych lutników na świecie. - Pierwszą nagrodę w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Lutniczym, 16 tys. euro i Złoty Medal poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, otrzymał Piotr Pielaszek za instrument "Dali". W jego ręce powędrowała też druga nagroda Konkursu - za instrument "Selva". Piotr Pielaszek – zwycięzca tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie lutnictwa na świecie będzie gościem audycji o godz. 9.30. Ponadto omówimy spektakl Prawiek według Olgi Tokarczuk w Teatrze Miejskim w Gdyni, Marek Bieńczyk opowie o nowym przekładzie Obcego Alberta Camusa, a nad nowymi wyrażeniami w języku polskim pochyli się tradycyjnie Bartek Chaciński. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": Drugie życie klawesynu 

11.10-12.00 - Gustaw Mahler Rückert-Lieder, wyk. Christa Ludwig, Herbert von Karajan & Berliner Philharmoniker; Gustaw Mahler Kwintet fortepianowy a-moll, Gidon Kremer, Veronika Hagen, Clemens Hagen & Oleg Maisenberg. 

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Kwartet fortepianowy c-moll op. 61, wyk. Paweł Wakarecy - fortepian, Jakub Jakowicz - skrzypce, Katarzyna budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Edward Linde-Lubaszenko

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gospodarzami najbliższej "Domówki z Dwójką" będą Magdalena Bojanowicz-Koziak i Bartosz Koziak – prywatnie małżeństwo, zawodowo – utytułowani wiolonczeliści. Oboje artyści zaprezentują przekrój muzyczny od klasyki po współczesność a o szczegółach opowiedzą w audycji o godzinie 16.30. Ponadto zdradzimy szczegóły programu Warszawskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się jeszcze w czerwcu, odnotujemy 5 rocznicę Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie i omówimy nowe wystawy w Rondzie Sztuki – Galerii ASP w Katowicach. W "Literackich witaminach" - Magdalena Rittenhouse.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Wojciechem Kudybą - aut. Wacław Holewiński 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal Katowice Kultura Natura - Tęsknota i pragnienie
Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Marin Alsop, solistka: Ewa Tracz – sopran (Katowice, 14.05.2021). 

Ryszard Wagner Wstęp i Miłosna śmierci Izoldy z dramatu Tristan i Izolda,

Karol Szymanowski Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26,

Sergiusz Prokofiew Romeo i Julia – wybór z suit symfonicznych. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Od odnalezionego rękopisu do premiery fonograficznej - aut. Beata Stylińska 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Moja Opera – prowadzi Jacek Hawryluk

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wacław Holewiński "Krew na rękach moich", czyta Szymon Kuśmider. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka. 

logo

 

00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku - Elżbieta Korczyńska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że holenderska federacja piłki nożnej odpowiedziała pozytywnie na postulaty kobiet. W jednej drużynie będą mogły grać kobiety i mężczyźni. Będzie też o kontrowersyjnym pomyśle pewnej marki samochodowej, w której autach mają się wyświetlać reklamy. Poza tym - rocznica bitwy pod Monte Cassino - rozmowa z autorką książki i pomysłodawczynią postawienia w Edynburgu pomnika niedźwiedzia Wojtka, który brał udział w bitwie. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość - Robert Kwiatkowski, Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej). 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W "Bed & Breakfast" czyli historii jednej piosenki - "Save Your Tears" grupy The Weekend. W  "Trójkowym felietonie kulturalnym" Mateusz Matyszkowicz opowie o antologii Andrzeja Witki "Tajemnice" - o obrazie "Panny dworskie" Velázqueza. Z kolei w "Fajnym filmie" - po dłuższej przerwie czas na kinowe premiery. Wśród pierwszych film Pedro Almodovara "Ludzki głos". Gość - Marynia Gierat z Kina Pod Baranami. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o pływającym mieście, które ma uratować Malediwy przed podnoszącym się poziomem morza, o wpływie słońca na zdrowie oraz o pracach dwóch największych polskich producentów nad taborem przyszłości - jednym z nich są lokomotywy zasilane wodorem. Będzie też o tym, że coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu: lodówki, sterowanie światłem itp. Jakie to nam daje możliwości, a jakie stwarza problemy? 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. Wałbrzychu, który jako pierwsze miasto w Polsce wyróżnia osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dziś rusza system bonusów, które mają zachęcić mieszkańców do szczepień. To m.in. 50-procentowe zniżki do miejskich instytucji kultury i do kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój. Skorzystać z nich mogą mieszkańcy Wałbrzycha, którzy przejęli przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Zniżki obowiązują w Zamku Książ, Starej Kopalni, Muzeum Porcelany, Teatrze Lalki i Aktora i w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Powiemy również o przyszłości energetyki wiatrowej na Bałtyku, a także o maturze z fizyki. Kwadrans przed 18 - reportaż Magdy Skawińskiej o adopcjach zwierząt przez aplikację w telefonie. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko 

19.00-20.00 - "GH+" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski i Katarzyna Trzaskalska 

Historia nauki i wynalazków. Jaki wkład w technologiczny bieg świata mają i mieli Polacy? Czy zdajemy sobie sprawę jak ważnym wynalazkiem było odkrycie Tadeusza Sendzimira zwanego "Edisonem metalurgii"? Czy wiemy że były polski prezydent Gabriel Narutowicz był pionierem elektrowni wodnych? Czy w szkole uczymy się o tym, że Stefan Bryła wprowadził spawanie do budownictwa - dzięki niemu powstał pierwszy spawany most, który znajduje się w Małżycach? Goście: Miłosz Lodowski (publicysta, wynalazca, innowator), Tomasz Siudziński (kolekcjoner zabytkowych samochodów), Grzegorz Pacek (reżyser filmu o Kazimierzu Prószyńskim) oraz prof. Michał Kleiber (Polska Akademia Nauk). 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa. 

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

28 maja w galeriach, muzeach, w plenerze i w internecie wystartuje po raz dziewiętnasty Miesiąc Fotografii w Krakowie. Formuła tegorocznej edycji to otwartość na nowe formy prezentacji, nową publiczność i nowe tematy. Zdjęcia będzie można oglądać w krakowskich galeriach, w Cricotece, Muzeum Manggha oraz Muzeum Fotografii w Krakowie. W programie znani fotografowie i debiutanci. Gościem - Joanna Gorlach z Fundacji Sztuk Wizualnych, organizującej to wydarzenie.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Henryk Stażewski, Janusz Orbitowski, Roman Opałka, Danuta Lewandowska, Aleksandra Jachtoma, Ryszard Winiarski, Mieczysław Wiśniewski, Jerzy Grabowski... Najważniejsi twórcy XX-wiecznej abstrakcji na wystawie w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Od 20 maja do 20 czerwca będzie można zobaczyć perełki z kolekcji Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, s skali krajowej – to najświetniejszego, międzynarodowego zbioru sztuki zbliżonej do języka geometrii. Większość obiektów została pozyskana dzięki osobistym kontaktom, przyjaźniom i porozumieniom. Także, dzięki plenerom organizowanym w pobliskiej Okunince, gdzie zapraszano artystów z całego świata, posługujących się w swej sztuce językiem geometrii. Przez ponad pół wieku powstawał zbiór unikalny na skalę nie tylko polską, także światową. Zbiory liczą ok. 1600 dzieł ; obecnie są eksponowane w budynku z I poł. XVIII w,. dawnego kolegium pijarów. Gościem będzie prof. Elżbieta Banecka - malarka, graficzka, wykładowca ASP w Warszawie, kuratorka. 


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Jaki jest twój ulubiony wiersz Norwida? – na to pytanie przez cały tydzień odpowiadają raperzy, młodzi aktorzy i blogerzy. Kolej na Miuosha, który jakiś czas temu interpretował w ramach projektu Lektury 2.0 prozę Norwida "Czarne kwiaty. Białe kwiaty". Co sądzi o tym poecie? Jak odbiera jego poezję? Czy jakiś utwór tego poety jest mu szczególnie bliski?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Praktyki zawodowe to bardzo ważny element w trakcie studiów. Dzięki nim zdobywamy doświadczenie i upewniamy się, czy to na pewno ten zawód, który chcemy uprawiać. Poza tym trzeba je po prostu zaliczyć, żeby dostać dyplom. Przez pandemię wiele firm pracuje zdalnie i nie przyjmuje studentów. Gdzie w takim razie szukać praktyk? Czy można je odbyć zdalnie? Co z tymi zagranicznymi?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / set Filipa Sonika w Czwórce 

Filip Sonik swoją muzyczną podróż rozpoczął w Londynie, gdzie zainspirowany imprezami KAOS I JADED stawiał swoje pierwsze kroki jako DJ i producent. Po powrocie do Polski zaczął grać Dark Disco, EBM i Electro. Filip Sonik jest też promotorem oraz członkiem projektu "Be Kolektiv". 

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Porozmawiamy o aplikacji Befriend, ułatwiającej adopcję psów, stworzonej przez wrocławskich licealistów. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

Marcin Więckowski z Chicago Bulls Polska opowie o zbliżającym się zlocie fanów Chicago Bulls, choć tak na prawdę to zlot kibiców wszystkich drużyn koszykarskiej ligi NBA. Omówimy też zakończony w niedzielę sezon zasadniczy rozgrywek oraz przedstawimy rywala Polaków na zbliżających się piłkarskich Mistrzostwach Europy - Słowację.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Wywiad ze zwycięzcami Nowej Tradycji – liderem zespołu Zawierucha, Piotrem Zgorzelskim

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.40  "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Każdy z nas sięgając do swojego dzieciństwa widzi tę roześmianą dziewczynkę z piegami na twarzy i rudymi warkoczykami. Pippi, szwedzka dziewięciolatka jest ikoną dziecięcego świata pełnego niepohamowanej wolności, skłonności do fantazjowania, przekraczania zakazów i badania granic. Książki o tej dziewczynce stały się jednym z największych bestsellerów wszech czasów przetłumaczonych na pięćdziesiąt języków. W "Poranku..." połączymy się z odtwórczynią roli Pippi w najnowszym premierowym spektaklu Teatru Andersena w Lublinie - Natalią Sachcarczuk.

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - W dzisiejszej audycji Mateusz opowie Myszce Feli o tenisie, który jest jego pasją.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dowiemy się dziś, czym jest musical. Usłyszymy opowieści o najsłynniejszych musicalach świata i poznamy muzykę z nich pochodzącą. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew zabiorą nas na wyprawa na Marsa. Wraz z drem Janem Amosem Jelinkiem opowiedzą o ostatnim lądowaniu łazika i o tym, czy mamy szanse zamieszkać na Marsie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Niefarmakologiczne wsparcie dzieci z depresją. Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży. Zioła i psychobiotyki wpływające na oś jelitowo-mózgową mające wpływ na zachowanie m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji. Goście: dr Agata Misera, lekarz psychiatra z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego Charitè w Berlinie oraz Maria Pieniążek, farmaceuta.​ 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:  

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska.

 

.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - Andrzej Ratusiński i Anna Skulska [PREMIERA]

Rozmowy o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem siódmej "Lekcji..." - dyrygent, kompozytor i pianista - Leonard Bernstein.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji zabrzmią: Polonez-Fantazja As-dur op. 61 i Polonez fis-moll op. 44 Fryderyka Chopina w interpretacji Rafała Blechacza, Sonata D-dur op. 12 nr 1 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Franka Petera Zimmermanna i Martina Helmchena, IV Koncert skrzypcowy C-dur Andreasa Romberga w interpretacji Chouchane Siranossian z towarzyszeniem Capriccio Barockorchester, a także Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 "Cesarski" Ludwiga van Beethovena (Martin Helmchen, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, dyr. Andrew Manze). 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji Jakuba Puchalskiego będzie jeden z największych pianistów – i zarazem najbardziej uwielbianych kompozytorów – Sergiusz Rachmaninow. Posłuchamy legendarnych nagrań III Koncertu fortepianowy d-moll (z towarzyszeniem Philadelphia Orchestra pod batutą Eugene’a Ormandyego) oraz dzieł Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Feliksa Mendelssohna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Domenico Scarlattiego.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU