Polskie Radio

Literatura, koncerty i wywiady. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:00
W Dzień Przyjaciela i w Dzień Kaczora Donalda sprawdzimy czym dziś jest przyjaźń i co mają do zaoferowania kreskówki. W Jedynce przypomnimy strajki roku 76' oraz postać Eugeniusza Romera, a w Dwójce - przyjrzymy się premierze filmu "Magnezja" - szansy na odbudowanie polskiego mitu o Dzikim Wschodzie. W Trójce wycieczka po Archiwum Polskiego Radia. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

9 czerwca - Dzień Przyjaciela. Na ile w przyjaźni ważna jest reguła wzajemności? Jakie cechy decydują o tym, że jedni są "rozchwytywani" i zapraszani, a inni mają problem z nawiązywaniem przyjaźni? Na ile cechy charakteryzujące dobrego przyjaciela są przydatne, a nawet cenne dla firmy? Jak aktywności w mediach społecznościowych przekładają się na rzeczywiste relacje? O tym porozmawiamy z Aliną Matlakiewicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Zapytamy także Państwa: co w dzisiejszych czasach oznacza "prawdziwy przyjaciel"? 

19.30-20.00 - "Przystanek Historia" - zaprasza Dorota Truszczak

Czerwiec 1976 - fala strajków robotniczych, które zainicjowały nową opozycję antykomunistyczną w PRL. Wszystko zaczęło się w Ursusie, w fabryce traktorów, 25 czerwca 1976 roku, w tym samym dniu wybuchły strajki  w Radomiu i Płocku. W Ursusie, gdzie przebiegają linie kolejowe: łączące Warszawę z Łodzią i Katowicami, a także Warszawę z Berlinem, podczas protestów przeciwko podwyżkom cen ogłoszonym przez PRL-owską władzę, robotnicy rozkręcili także szyny, a w powstałą wyrwę zepchnęli lokomotywę, aby zablokować ruch pociągów, to sprawiło, że dowiedział się o tym cały świat.  Fala protestów, demonstracji i rozruchów objęła blisko 80 tys. osób w co najmniej 90 zakładach pracy na terenie 24 województw. Strajki wywołała zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen wielu artykułów żywnościowych. Nie pierwsza to taka podwyżka w PRL i nie pierwsze strajki z tego powodu. Czym różniły się od poprzednich. Czy władza wyciągnęła czy nie wnioski z protestów w przeszłości ? Jakie znaczenie miły wydarzenia Czerwca 1976 roku dla powstania Solidarności w 1980 roku? O tym dr Paweł Sasanka, Biuro Badań Historycznych IPN.

Eugeniusz Romer - geograf, kartograf i geopolityk, ojciec kartografii polskiej, twórca  pierwszego nowoczesnego atlasu dla szkół oraz „Geograficzno-statystycznego atlasu Polski” - swego rodzaju encyklopedii na temat naszego kraju przed powrotem Rzeczypospolitej na mapę Polski, ekspert ds. naszych granic w rokowaniach podczas konferencji:  wersalskiej i ryskiej, współzałożyciel wydawnictwa Książnica-Atlas, encyklopedysta. Sylwetkę naukowca przypomnimy w ramach projektu IPN Giganci nauki . O wybitnym Polaku opowie dr Jerzy Ostrowski – były pracownik naukowy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Poza tym w audycji także: książka "Pułkownicy. Rdzeń środowiska piłsudczyków w systemie polityczno-ustrojowym II Rzeczypospolitej" – o niej autor Mateusz Hübner oraz kilka słów o wystawach: "#StolenMemory - Skradziona pamięć" w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945), "Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny" – Białystok, Łomża, Olsztyn, 2 i 8 czerwca 2021; premiera pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej "Anders" oraz otwarcie wystawy IPN "W drodze na Monte Cassino". Poza tym - także propozycje artykułów portalu PrzystanekHistoria.pl.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Nieoczekiwane aktorskie metamorfozy m.in. Andrzeja Chyry, Dawida Ogrodnika, Mai Ostaszewskiej i Borysa Szyca, utrzymane w klimacie polskiego pogranicza czasów dwudziestolecia międzywojennego kostiumy i charakteryzacja, za które odpowiadają wybitni specjaliści w tych dziedzinach: Dorota Roqueplo i Waldemar Pokromski, kino akcji z westernowym sznytem - tak zapowiada się film "Magnezja". "Od początku przyświecała mi myśl, że ten film jest szansą na odbudowanie polskiego mitu o Dzikim Wschodzie, zwłaszcza że kino nieco ten temat omijało" – mówi o swoich motywacjach reżyser Maciek Bochniak  - gość Poranka Dwójki. Początek rozmowy o godz. 9.30. W audycji także: wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja; "Gwałt na Lukrecji" - premiera Polskiej Opery Królewskiej; rozmowa z reżyserem Franciszkiem Szumińskim  na temat spektaklu pokazywanego w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych: "Śmierć Iwana Iljicza"​. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś  

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Dyrygent, krótka historia zawodu

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, wyk. Vadim Gluzman – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna w Lucernie, dyr. James Gaffigan

12.05-12.45 - Karol Szymanowski Maski op. 34, wyk. Piotr Anderszewski – fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Ewa Dałkowska

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

W najbliższy piątek w Katowickim Kinie Kosmos odbędzie się premiera filmu dokumentalnego - "Kryptonim: Obiekt. Czyli cud nad Rawą". Jest to film o Katowickich Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie grupy A w 1976 roku. Polska reprezentacja w inauguracyjnym meczu pokonała drużynę ZSRR i jest to jedyne zwycięstwo z tą drużyną w historii do dzisiaj. O realizacji filmu w którym reżyser dotarł do ówczesnych reprezentantów Polski opowie autor, śląski filmowiec - Wojciech Wikarek (rozmowa o 16.30) . Ponadto w audycji: zapowiedź premiery musicalu Friends będącego parodią kultowego amerykańskiego sit-comu, rozmowa z twórcami filmu Magnezja i omówienie wystawy "Fotografia na rozdrożach. Prace z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie". W "Literackich witaminach" - Artur Grabowski. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO – aud. Jakuba Kukli

Przez wiele lat uważano, że cenne nagrania z września 1939 roku bezpowrotnie zaginęły. Po 40 latach od zakończenia wojny część nagrań niespodziewanie wróciła do Polskiego Radia. teraz kolekcja 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z bezcennymi nagraniami - są wśród nich przemówienia m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka - została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". To pierwszy przypadek, kiedy na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe. Fotografie unikatowych płyt ze zbioru Archiwum Polskiego Radia zaprezentowane zostaną jutro (9 czerwca) podczas plenerowej wystawy w Warszawie.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Christiana Arminga i Huberta Soudanta (21.04 2011 Warszawa, Filharmonia Narodowa i 14.04.2016 Sala NOSPR, Katowice)
Gustaw Mahler Lieder aus "Des knaben Wunderhorn" na głos i orkiestrę; V Symfonia cis-moll
Wyk. Christiane Oelze - sopran, NOSPR, dyr. Hubert Soudant, dyr. Christian Arming
Wyk. Johannette Zomer - sopran, Raphael Alperman - klawesyn; Georg Kalweit- skrzypce, dyr.Akademie fur Alte Musik, Berlin. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Niemodne przyjemności" - Roman Dziewoński 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka Michalina Szymborska  

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

O pracy aktora na planie zdjęciowym do Polskiego filmu - z Bartoszem Bielenią oraz o poradniku dla zagranicznych komentatorów sportowych, o tym np. jak czytać nazwiska polskich piłkarzy. Czy poradnik jest pomocny i czy rzeczywiście pomaga w prawidłowym czytaniu nazwisk? Poprosiliśmy obcokrajowców, by przeczytali nazwiska z poradnika. Czy wymowa jest zbliżona do oryginału? W audycji także czym jest dla nas minimalizm? Co uważamy za absolutne minimum do funkcjonowania. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem - Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz  

W audycji wspomnimy kulinarnego mistrza Anthony'ego Bourdaina. Powiemy również o nowym festiwalu Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego oraz zaprosimy na Miedzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Jego jubileuszowa, piętnasta edycja potrwa do niedzieli. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Powiemy o aplikacjach na telefony, które pomagają zrozumieć urzędowe pisma. Zajrzymy także na wystawę poświęconą obiektom z listy UNESCO na dziedzińcu Kordegardy, Galeria Narodowego Centrum Kultury oraz przyjrzymy się francuskiej uczelni w Aix-en-Provence, która oferuje nowy kierunek studiów: z dziedziny znajomości działalności służby wywiadowczej. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.45 - reportaż "Radiowe archiwa" Joanny Bogusławskiej - spacer po Archiwum Polskiego Radia przy okazji wpisania na światową listę Unesco części jego archiwów. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko 

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie eksponować prace Zdzisława Beksińskiego, artysty tragicznie zmarłego w 2005 roku. Gość - dr Piotr Kopszak, nowo mianowany dyrektor Muzeum. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo


22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Rozmowa o książkach: Haruki Murakami "Podziemie. Największy zamach w Tokio" oraz Akinari Ueda "Po deszczu przy księżycu". 

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

Gość: Renata Czerwicka, autorka książki "Z braku rodzi się lepsze... Wywiad strumyk". Historia powstania książki opowiadającej o życiu ks. Piotra Pawlukiewicza. 

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz 

Filmy katastroficzne spowodowały, że obawiamy się elektrowni jądrowych. W audycji wyjaśnimy, jak działają i jakie popularne mity na ich temat krążą wśród nas.  

14.00-15.00 - "Dajesz radę" – Marta Hoppe

Jakie okulary na rower, a jakie do biegania? Podpowiemy jak właściwie dobrać okulary do aktywności fizycznej. Co zrobić, aby okulary nie przeszkadzały w uprawianiu sportu i jak ćwiczyć, by ich nie uszkodzić? 

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Czym grozi chodzenie po ulicy ze smartfonem? Mówi się, że piesi coraz częściej zachowują się jak zombie na pasach narażając się tym samym na niebezpieczeństwo. Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy, które zabraniają korzystania ze smartfonu na pasach. Jakie konsekwencje grożą za złamanie zakazu?  

19.00-20.00 – "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU" 

Zajrzymy za zachodnią granicę, a konkretniej do ciągle cieszącego się mianem europejskiej stolicy techno - Berlina. Przed nami godzina zdecydowanego, mocnego rytmu i oryginalnych dźwięków prosto z syntezatorów modularnych. Tradycyjnie nie zabraknie Blawana. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Reprezentanci Polski wywalczyli dwie olimpijskie kwalifikacje w boksie podczas zakończonego we wtorek turnieju w Paryżu. Jak przebiegała walka o bilety do Japonii, co znaczy dla nich wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji i jak oceniają swoje szanse na igrzyskach? Sandra Drabik i Damian Durkacz opowiedzą o tym w audycji. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo


07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" Dzień Przyjaciela. Kim jest prawdziwy przyjaciel? Ktoś, kto daje nam obecność, zawsze dotrzymuje słowa. Nie zawiedzie w potrzebie, wysłucha, ale też zawsze powie nam prawdę, choćby wiązało się to czasem z krytyką. Przyjaźń jest jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy dostać. Jak ją znaleźć? W Poranku poszukamy odpowiedzi na to i wiele innych pytań związanych z ta niezwykłą relacją. Połączymy się też z kuratorem wystawy "Wilkoń na Wawelu". 

16.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" Dzień Kaczora Donalda. 9 czerwca swoje urodziny obchodzi jedna z najpopularniejszych postaci z bajek - Kaczor Donald. Po raz pierwszy pojawił się w produkcji Disneya 9 czerwca 1934 r. Występuje zawsze w marynarskiej koszulce, czapeczce, muszce i z rozpoznawalną chrypką. Przyjrzymy się też innym słynnym bohaterom kreskówek. 

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica" 

- Opieka nad osobami  z demencją. Jak zrozumieć osoby z demencją i pomóc im oraz  i ich rodzinom i opiekunom. Gość: Karolina Jurga, psycholog , autorka bloga Poznaj demencję , autorka książki "Idealny opiekun NIE istnieje - poznaj demencję oraz kwestie, o których warto wiedzieć, żeby nie zwariować".

- Biblioteki w małych miejscowościach. Wbrew pozorom w bibliotekach mieszczących się w małych miejscowościach w Polsce bardzo dużo się dzieje, czytelnicy mogą liczyć na bogate księgozbiory i niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych, które przez biblioteki są organizowane. Jak wygląda życie biblioteczne  w małych miejscowościach? Co oferują czytelnikom te biblioteki, jak radziły sobie w czasie pandemii i jakich mają czytelników.  

Goście: Hanna Bolesta, bibliotekarka, główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, dzielnica Warszawy; Ewa Nowik, bibliotekarka, dyr Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach oraz Marta Waszczeniuk, kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gośćmi będą Aga Burcan i Paweł Radziszewski, opowiedzą o swojej podróży do Minneapolis i muzeum Prince’a, o nagrywaniu dźwięków ulicy na całym świecie, wreszcie nowej płycie, gościach na niej,  comeback'u po 8 latach przerwy. A muzycznie ruszymy nie tylko w stronę kosmosu („Space”- nowy album Plastic) ale i po całym świecie.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz. 

 

.
   

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

Wytrawny chopinista i edukacyjny „wnuk” Fryderyka Chopina Maurycy Rosenthal w Etiudzie Ges-dur op. 10 nr 5, Mazurki op. 59 w wykonaniu Janusza Olejniczaka oraz porównanie Etiudy As-dur op. 10 nr 10 na instrumencie historycznym i współczesnym w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego. Zaprasza Marcin Majchrowski. 

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

Kontynuując temat rozmaitych relacji wiążących Chopina i Mickiewicza, skupimy się w tym tygodniu na kontaktach emigracyjnych obu twórców, szczególnie zaś na wysuwanych z różnych stron zachętach do nawiązania między nimi współpracy w celu stworzenia opery narodowej. 

19.30 - Transmisja na żywo III Festiwalu Polskiego Radia Chopin  

Transmisja na żywo z III Festiwalu Polskiego Radia Chopin: o godz. 19:30 prelekcja Prof. Justyny Humięckiej-Jakubowskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pt. Chopin Karola Szymanowskiego; o godz. 20:00 recital Karola Radziwonowicza. W programie dzieła Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Przed i po transmisji zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań z Konkursów Chopinowskich. 


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU