Polskie Radio

Fantastyka, słuchowiska i kulinaria. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 21:00
Będziemy w Akwarium Gdyńskim by sprawdzić, jakie sekrety kryje Bałtyk oraz na Fantastycznym Jarmarku w Warszawie, na którym spotykają się fani mangi, anime i Hard S-F. Wieczorem podążymy tropem filmowych polonezów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Halfpoint
logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Akwarium Gdyńskie - zaprasza Roman Czejarek

Dlaczego w Bałtyku nie ma rekinów i ośmiornic? Czym konik morski różni się od prawdziwego konia? Co to jest Błazenek plamisty i Arotron nakrapiany? Czy meduza parzy i należy się jej bać? Jakie sekrety kryje Bałtyk? Ile prawdy jest w opowieściach o wrakach skrywających skarby? I co z tym dorszem, nad którym tak płaczą nasi rybacy? Jedyne Takie Miejsce schodzi pod wodę! Bo choć teoretycznie ryby głosu nie mają u nas będzie odwrotnie. Ciekawe co nam powiedzą.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Prawa zwierząt - łączą polityków od prawa do lewa. Choć niektórzy mówią, że nie istnieją - to jednak w ocenie większości z nas są częścią szeroko rozumianego kodeksu etycznego ludzi przyzwoitych. Jednak czym są w istocie? Czy da się je różnicować? Wreszcie jak państwo chroni zwierzęta?

Goście:
Paulina Król - redaktor naczelny magazynu "Pies i kot"
Cezary Wyszyński - prezes Fundacji "Viva!"
Łukasz Balcer - prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show  

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / Jarosław Sokół - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Józef Patkowski i początki SEPR - aud. Jakuba Kukli i Andrzeja Zielińskiego

17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Andrzeja Sułka

Gioachino Rossini - Stabat mater 

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - Marcin Markowicz, Kuba Jakowicz 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Anna Burzyńska "Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij"

Prod. 2007, reżyseria Wojciech Markiewicz, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko
Obsada: Jacek Rozenek, Ewa Ziętek, Stanisława Celińska, Marian Opania

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Róża Światczyńska

Retransmisja z Metropolitan Opera ( MET Opera, Nowy Jork, 17.10.2015)
Giuseppe Verdi  Otello - opera  w 4 aktach
Aleksander Antonenko - tenor, Sonya Yoncheva - sopran, Żeljko Lucic - baryton, Jennifer Johnson Cano -  mezzosopran, Dimitri Pittas - tenor, Metropolitan Opera Orchestra and Chorus, dyr. Yannic Nezet-Seguin

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - aud. Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan

Bezpłatna wymiana książek w duchu zero waste czy może w trosce o to, że książki stają się coraz częściej zapomniane? Pracownicy Biblioteki Miejskiej w Puławach przed siedzibą placówki kilka dni temu stworzyli Aleję Wolnych Książek. Była to okazja by przynieść zalegające na domowych półkach publikacje, a także zabrać ze sobą książki przyniesione przez innych. Okazuje się, że takie akcje promujące czytelnictwo są potrzebne, o czym świadczą liczby. Przed pandemią puławska biblioteka miała ponad 11 tysięcy czytelników. Teraz liczba ta spadła o ponad tysiąc

Dąb Dunin rośnie niedaleko wsi Przybudki w gminie Narew. Rośnie tam już od ponad 400 lat. Jako jeden z nielicznych ma szansę na tytuł Drzewa Roku 2021. Według mieszkańców to chluba Podlasia, drzewo według obserwatorów jest bardzo fotogeniczne – jego zdjęcie znalazło się na okładce płyty zespołu "Chojraki". Jak wygląda historia drzewa oraz czemu drzewo Dunin zyskuje na swojej popularności? - mat. rep Marceliny Markowskie

W ramach cyklu podróżniczego zaglądamy do Bergen – dawnej stolicy Norwegii. Było to do XIX wieku jedno z największych miast Norwegii. Gdzie warto zajrzeć? Poznamy historię i zabytki tego miasta oraz dowiemy się co dobrego możemy tam zjeść.

Czereśnie, Wiśnie, czy truskawki? Jaki owoc sezonowy jest tym jedynym ulubionym Polaków? Co wpływa na cenę owoców sezonowych, czy jest to klimat czy może kwestia pracowników, którzy zbierają te dojrzałe owoce? Czy warto wydać trochę więcej pieniędzy dla tego niepowtarzalnego sezonowego smaku?

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska,  Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta, Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość, Adrian Zandberg, Lewica.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

Cz. 1 - ZŁE KOBIETY

Dwa tygodnie temu zrobiłem audycję o defektach u mężczyzn. To teraz dla równowagi - o złych kobietach. Bo są... bywają i takie, prawda? Ta audycja nie jest krytyką wobec kobiet - to OSTRZEŻENIE dla panów. Jakich babeczek unikać jak ognia (piekielnego).

Cz. 2 - RADOCHA

Radość i szczęście pochodzą od Boga i są dobre. Smutki i zgryzoty pachną siarką z piekieł. Dlatego zalecam radość, nawet, gdy nas życie ciągnie w dół. I w tej audycji spróbuję Państwa wciągnąć w radochę.

12.00-13.00 - "Gorąca płyta" - Adriana Marczewska

Kiszenie jest jedną z najstarszych metod utrwalania żywności, a kiszonki źródłem korzystnej mikroflory. Dzisiaj o popularnym także u nas kimchi oraz  innych przykładach przepisów na kiszonki.

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra

Gość: Jerzy Zelnik, aktor, reżyser

Po dłuższej przerwie powracamy na deski teatralne. W tym tygodniu porównamy współczesne podejście do sztuki teatralnej, filmowej z tym obowiązującym obecnie. Porozmawiamy o edukacji w szkole teatralnej, o różnicach na planach filmowych oraz o współpracy z aktorami młodego pokolenia. Zastanowimy się również czy zawód aktora ma coś wspólnego z etyką i czy wszystkie role są opłacalne. Nie zabraknie też wątku o interpretacji tekstów (w tym czytania poezji i prozy dla Polskiego Radia).

14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomek Żąda

15.00-16.00 - "Francuski Łącznik" - Monika Małkowska

Za słońcem… tęsknimy przez wiele miesięcy w roku. I wyczekujemy Primavery. Tymczasem tegoroczna wiosna sprawiła nam zawód – wyjątkowo zimna i zasnuta chmurami. A i czerwiec kapryśny, nierówny. Spieszę państwu w sukurs i podaruję trochę słońca z muzycznej bazy. Francuski Łącznik zmiksował gorący, letni koktajl z ingredientów dobranych z różnych regionów, gdzie słońca pod dostatkiem.

A jeśli centralna gwiazda układu słonecznego zawiedzie, to mamy jej zmienników na Ziemi. Słonecznych ludzi, słoneczne uczucia, króla-słońce…

16.00-17.00 - "Trójkowo-Filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

- Premiera polska: „Sweat” – rozmowa z reżyserem filmu Magnusem von Hornem

- Premiera zagraniczna: „Minari” w reżyserii Lee Isaaca Chunga

- Premiera dokumentalna: „Spacer z aniołami” – rozmowa z autorem filmu Tomaszem Wysokińskim

- W kinach: „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina – spotkanie z Phillippem Tłokińskim odtwórcą roli Stanisława Ulama

- W kinach: „Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka – rozmowa z Borysem Szycem o jego szczególnej (kobiecej) roli w filmie

- piosenki z filmów, muzyka filmowa

17.00-19.00 - "Trzy wymiary gitary" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-20.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański

20.00 – 23.00 Euro 2020 w Trójce – mecz Polska-Hiszpania – prow. Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz

23.00-00.00 - "Departament rytmu" - Aleksandra Kaczkowska


logo

08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Halina Poświatowska urodziła się krótko przed wojną, a doświadczenia wojenne w nieodwracalny sposób wywarły wpływ na jej przyszłe życie. Jej twórczość odkryta została w latach 50. przez Tadeusza Gierymskiego, jednak za życia nie została doceniona przez krytyków literackich. Dopiero po jej śmierci opublikowano wiele nieznanych wcześniej dzieł, a wiele lat później jej twórczość oceniono jako "stricte intelektualną, analityczną, nowatorską oraz celującą technicznie". W audycji o twórczości poetki pokolenia "Współczesności" powie jej brat Zbigniew Myga.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

Od 18 czerwca do 19 września trwa w Białymstoku 4 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". Jak podają organizatorzy, ideą Festiwalu jest przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas imprezy prezentowane będą najbardziej wartościowe zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznej oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Gościem audycji będzie Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

logo

11.00-12.00 - "Audycja fantastyczna" - Ania Hardej

Czwórka zaprasza do swojego stanowiska na Fantastycznym Jarmarku, który odbywa się 19 i 20 czerwca w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie. To spotkanie fanów mangi, anime, ale też Hard S-F. W sobotniej audycji porozmawiamy z pisarzami, którzy odwiedzą Jarmark, a także z uczestnikami wydarzenia. Przez dwa dni w Domu Braci Jabłkowskich od godz. 10.00 do 18.00 czekać będzie czwórkowa Instastrefa - to miejsce, gdzie każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie w niezwykłej scenerii. Ponadto Czwórka zapewnia konkursy oraz atrakcje z czwórkowymi gadżetami.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Mateusz Tomaszuk

Najbliższe wydanie audycji będzie obfitować w dźwięki z Turcji. Pojawi się: Barış Manço, Evdeki Saat, Fikret Kızılok. Nie zabraknie też muzyki z Palestyny za sprawą grupy Ghazall oraz brzmień z Maroka, które zaprezentuje Bahia El Idrissi.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Pasteis de nata to słodkie i kruche ciasteczka. Wyglądają jak mini tarty z masą budyniową. Zna je każdy kto odwiedził Portugalię. Można je tam znaleźć w kawiarni, a nawet markecie. Przygotowanie tych wyśmienitych ciastek nie jest trudne, dlatego spróbujemy przyrządzić je w domu.

22.00-00.00 - "Kluboteka" - Piotr Truszkowski

W audycji bacznie obserwujemy drugą połowę meczu Hiszpania - Polska przy akompaniamencie najlepszego europejskiego deep house'u. Okazuje się, że prawie każdy kraj reprezentowany na EURO 2020 może pochwalić się jakimś producentem tanecznych brzmień. Polskę reprezentuję Seb Skalski, Hiszpanię - Carlo. Imprezowe brzmienia zapewni wyjątkowo Piotrek true.dat Truszkowski, a piłkarze, miejmy nadzieję, zapewnią inne pozytywne emocje.

00.00-02.00 - "Basstion" -  Marcin Hubert

Po północy w BASSTIONIE: Brytyjczyk ASC i jego błogi, atmosferyczny jungle'owo-drumandbassowy miks promujący najnowszy singiel artysty przygotowany dla oficyny Over/Shadow, czyli nowego wcielenia kultowej wytwórni Moving.


logo

 

Relacje z drugiego dnia drugiego etapu II Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Bajki afrykańskie i opowieść o afrykańskich dzieciach.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - W trzysetnym, jubileuszowym programie zatrzymamy się na chwilę w biegu by przypomnieć sobie najlepsze momenty tak wielu programów, które już za nami. Posłuchamy archiwalnych fragmentów wywiadów ze znakomitymi sportowcami w ogromnym przekroju i rozmaitości dyscyplin sportowych. Pokusimy się o podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i spróbujemy wyznaczyć kurs na nowe nieznane lądy. 

14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - Czy istnieją utwory związane z muzyką poważną i latem? Czy możemy odnaleźć inspiracje porami roku w muzyce poważnej? Na te i podobne pytania poszukamy wspólnie odpowiedzi. 

16.00-17.00 - "Detektyw Maurycy Śladek na tropie" - Detektyw Maurycy Śladek, który pozazdrościł Smokowi Adasiowi kajakarskich przygód postanawia również spróbować swych sił w tym sporcie, w charakterystyczny dla siebie sposób wierząc, że okaże się urodzonym czempionem. Wybiera się wraz ze swoją detektywistyczną drużyną do Krakowa na sztuczny tor kajakowy by dowieść swych racji. Czy Detektyw Maurycy zostanie kajakarskim mistrzem? Tego dowiecie się już w sobotę.

Dla rodziców:

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W sobotę 19 czerwca 71 lat kończy Ann Wilson, jedna z sióstr tworzących amerykański zespół Heart. W Pół Pięknej Płyty album "Bad Animals", z którego pochodzi największy przebój zespołu (choć cover) "Alone". W audycji również początki hard rockowej formacji Accept a z winyla odtworzymy ich debiut z 1979 roku. Uzupełnieniem będą nigdy niewydane nagrania Stefana Sendeckiego rejestrowane w studiu Polskiego Radia.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Frances Hodgson Burnett, w adaptacji Emilii Stawskiej.

Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​


.

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Od Bacha do Beethovena przemierzymy w sobotnim Weekendowym potpourri muzyczny szlak. W programie klawesynowa Toccata Jana Sebastiana Bacha i Smyczkowa Sinfonia h-moll jego syna Carla Philipa Emanuela, Concerto e-moll Telemanna na flet, obój d’amore, wiolę d’amore, smyczki i b.c, popularny Koncert klawiszowy D-dur Józefa Haydna z efektownym rondem węgierskim w finale, Sonata wiolonczelowa ucznia Beethovena - Ferdinanda Riesa, a samego mistrza - VIII Symfonia F-dur.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch

W programie audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha m.in. Koncert fortepianowy e-moll Chopina w wykonaniu Friedricha Guldy i Londyńskiej Orkiestry Filharmonicznej pod batutą Sir Adriana Boulta oraz V Symfonia Schuberta w znakomitej interpretacji grającej na instrumentach historycznych Orkiestry Wieku Oświecenia prowadzonej przez Charlesa Mackerrasa.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowskiego

W audycji podążamy tropem filmowych polonezów. Niektóre z nich wyszły spod ręki Chopina, inne są jego muzyką czytelnie inspirowane, jeszcze inne prezentują... dość swobodne podejście do tego gatunku. Będzie trochę utworów starszych, z lat 50., będzie trochę współczesności, ale całość będzie wyjątkowo spójna rytmicznie. A zatem... Poloneza w Kinie Polonia czas zacząć!


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU