Polskie Radio

"Lato z Radiem" i "Klub wielbicieli Agaty Ch.". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 19:00
Rusza kultowa letnia audycja wraz z konkursami - już 50-ta edycja Lata z Radiem! W naszych programach także o tym, czym są narodowe skrzynki e-mail oraz o założeniach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wieczorem - wywiad z Ewą Bem. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

W pierwszej audycji w tym roku: relacje Macieja Waleckiego z lotu balonem nad Grudziądzem, zajrzymy też do archiwum Lata z Radiem, by przypomnieć nagrania naszej audycji sprzed lat oraz posłuchamy pierwszego odcinka słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." - to wyjątkowe przedsięwzięcie, bo Słuchacze będą mogli wpływać na losy bohaterów słuchowiska. Zdradzimy w jaki sposób! Ponadto po raz pierwszy tego lata rozegramy Skojarzenia "Lata z Radiem” oraz zakręcimy "Karuzelą z nagrodami".

LATO Z RADIEM 2021 >>

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / WIST - quiz popularno-naukowy - zaprasza Dorota Truszczak

Polscy wynalazcy i ich wynalazki. Zagadki Piotra Zarzyckiego, historyka techniki. WIST to wakacyjna propozycja dla słuchaczy. Audycja popularno-naukowa w formie zabawowo-konkursowej zawierająca 5 krótkich opowieści z historii nauki, techniki zakończonych pytaniami dla słuchaczy. Odpowiedzi można przesyłać sms-ami lub telefonicznie, a nagrody to gadżety Jedynki. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Spotkanie z pisarzem uznawanym w Hiszpanii za największy i najoryginalniejszy talent literacki swojego pokolenia, dyskusja z legendą nowojorskiej sceny literackiej i feministycznego aktywizmu, rozmowa z jednym z najlepszych reporterów z Ameryki Łacińskiej a także z czołowym izraelskim dziennikarzem, który wywołał międzynarodowe reakcje książką "Rewolta" o buncie przeciwko globalizacji. Rozmowy o transhumanizmie, polskim chłopstwie i toksycznych rodzinach, analiza tworzenia biografii, spektakle, słuchowiska.... -  już w piątek rozpoczyna się Big Book Festival. Ze współorganizatorką festiwalu - Pauliną Wilk - porozmawiamy o tegorocznych wydarzeniach, od godz. 9.30. Ponadto w audycji: "Mój przyjaciel wiersz" osobista antologia Jerzego Illga zawierająca ponad 60 utworów i opowieści na temat danego wiersza i jego autora oraz wielkoformatowa praca Katarzyny Kozyry na jednym z poznańskich biurowców.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Letnie przesilenie, co najlepiej brzmi w czasie wakacji

11.10-12.00 - Carl Maria von Weber Uwertury, Einst träumte meiner sel'gen Base…Trübe Augen, wyk. Anna Prohaska - sopran, Konzerthausorchester Berlin, dyr. Christoph Eschenbach; Józef Haydn Haydn Symfonia D-dur nr 6 "Le Matin", wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini

12.05-12.45 - J.S. Bach Suita francuska E-dur BWV 817, wyk. Lilianna Stawarz - klawesyn

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Urszula Kozioł

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

13.00-14.00 - Retransmisja I części koncertu z serii "To co najpiękniejsze" - pamięci Krzysztofa Krawczyka - najsłynniejsze piosenki artysty w aranżacji Wojciecha Kostrzewy gra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

14.00-15.00 - Transmisja koncertu z Wigmore Hall - pianista Steven Osborne gra utwory Claude’a Debussy’ego
Claude Debussy Ballade slave, Suite bergamasque, Dwie Arabeski, Images oubliees, La plus que lente, Elegia

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w ich infrastrukturę oraz zakup nowości wydawniczych do przedszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych - to najważniejsze założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.. Więcej o nich opowie dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej. W programie również informacje na temat projektu "Kieślowski 2.0", wizyta w ruinach Zamku Rabsztyn i wystawa "Żywe magazyny" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. W "Literackich witaminach​" - Piotr Michałowski.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: O narodzinach, przekształceniach, czystkach i likwidacji Urzędu Ochrony Państwa - aud. Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Magdalena Mosiężna "Cień Debory", czyta Agnieszka Pilaszewska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Ferdynand Goetel "Smerzenreich" (wybrane fragmenty), czyta Jacek Mikołajczak.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o antysmogowym muralu w Zduńskiej Woli oraz o najbardziej gorących miastach w Polsce: Opolu, Wrocławiu i Rzeszowie. Będzie także o oblężeniu biur podróży oraz o nowych zasadach bezpieczeństwa na kąpieliskach i plażach. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem - Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in. o premierze w Teatrze Żydowskim w Warszawie, o Teatrze Improwizacji "Być może" oraz o poznańskiej premierze komedii "Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza". Bedzie także o dzisiejszej gali Orły 2021 - Polskich Nagrodach Filmowych oraz o - zapowiedź rozmowy w komedii Marii Sadowskiej "Miłość na pierwszą stronę". 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o szwajcarskich rolnikach, którzy będą mogli używać pestycydów. Powiemy również o Sanbocie, czyli robocie-asystencie, powstałym w łódzkim Technikum Automatyki i Robotyki. Robot potrafi, za pomocą aplikacji, komunikować się z ludźmi. Ponadto potrafi odpowiadać na pewne pytania, np. jakie przedmioty są w pierwszej klasie. Przybliżymy też historie i znaczenie Nocy Świętojańskiej oraz powiemy o mieszkańcach Lublina, którzy uczcili w weekend setną rocznicę startu pierwszego samolotu Ansaldo A.1 Baliliana. Maszyna została wyprodukowana w Lublinie w Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. Po raz pierwszy wystartowała 19 czerwca 1921 roku. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o akcji sprzątania lasów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, o Międzynarodowym Dniu Muzyki oraz o tym, ile zarabiają urzędnicy i prezesi miejskich spółek? Będzie też o Dniu Wolności Podatkowej, wynikach badania #wracamydobiur oraz o pierwszym dniu lata. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

W stulecie podziału Irlandii i chwilę po Brexicie odżywają stare problemy. O relacjach brytyjsko-irlandzkich porozmawiamy z doktorem Przemysławem Biskupem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" -  Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman 

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - Jakub Moroz​ 

W audycji o tym, jak ważne wydarzenia historyczne i polityczne znajdują odbicie w dziełach kultury. 


logo

Płyta Tygodnia - Arek Kłusowski "Lumpeks"

Arek Kłusowski, znamy z programu The Voice of Poland, w którym zajął trzecie miejsce, wydał właśnie album, zatytułowany "Lumpeks". To drugi po "Po tamtej stronie" sprzed dwóch lat autorski album tego młodego wokalisty, kompozytora i tekściarza. 


11.00-12.00 - "Stacja kultura" - Kasia Dydo

Zapraszamy na spotkanie z Mery Spolsky, która tym razem opowie o swojej książce pt. "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj". Autorka pisze o niej tak: "Napisałam ją dla wszystkich z głową w chmurach, tych rozmarzonych i tych szarych. Chciałabym nią zainspirować do robienia rzeczy po swojemu i odczuwania szalonej radości z życia!"

17.00-17.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Czym są narodowe skrzynki e-mail dla każdego obywatela Polski, które ruszają 1 lipca, co zawiera aplikacja Euro 2020 i do czego właściwie służą nam pliki cookies? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w audycji.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jurek Przeździecki

"Czy potrzebujemy smutku, by poczuć radość? Jak smutna muzyka leczy nasze dusze? Jak pogodzić przyjemność z potrzebą negatywnych emocji? Muzyka jest pełna smutku, który mnie zafascynował i dlatego Wam o nim opowiem. Nie zabraknie wyselekcjonowanych dla Was utworów, takich twórców jak Rene Wise, Kenny Larkin czy Steve O’Sullivan". 

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken"

Organizator Ostróda Reggae Festiwal opowie o tegorocznej imprezie, która już za niecały miesiąc. Zdradzimy też kulisy konkursu współorganizowanego przez Czwórkę dla zespołów festiwalowych.

 

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyka wszędzie, koncert nigdzie - to hasło, które od 1982 roku towarzyszy Świętu Muzyki, obchodzonemu w pierwszy dzień lata - czym jest, jakiej muzyki można posłuchać i co będzie się działo w czasie tegorocznego święta.

17.15 - "Skarbonka" - Będziemy ćwiczyć siłę charakteru. Będzie też o pewnym amerykańskim eksperymencie - jaka cecha naszej osobowości pozwoli nam w przyszłości osiągnąć sukcesy, także finansowe! I uwaga, tę cechę możemy wypracować.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Premiera kolejnej edycji Mamy Kalendarza i rozmowa z ojcami, którzy w tym roku są współautorami kalendarza (Krystian Hanke i Michał Alicki). Jak ważny jest udział taty w codzienności rodziny. Do tego organizacja życia rodziny, zwłaszcza teraz w czasach nauczania zdalnego, jakie są narzędzia do ułatwiania domowej, rodzinnej logistyki. Goście: Anna Tomaszewska i Agnieszka Trawczyńska, twórczynie Mamy kalendarza, mamy i kobiety ogarniające rzeczywistość - prywatną i zawodową.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W pierwszej godzinie pojawi się artysta od ponad dwóch dekad współtworzący rodzimą scenę muzyczną (można go znać m. in. z zespołów T.Love, Houk, Virtual Jazz Reality i The Relievers) - Jan Pęczak. A podczas rozmowy dowiemy się, że to także debiutant, który wydał swój pierwszy solowy album z tytułem "Jestem". Po północy pojawi się sama Ewa Bem - królowa polskiego jazzu, która od śmierci córki w 2017 roku zakończyła swoją karierę. Teraz triumfalnie wraca, 31 lipca podczas Ladies Jazz Festivalu świętuje z opóźnieniem swój jubileusz a także zapowiada płytę live. Będzie o tragedii jaka wydarzyła się w jej życiu, o szczęściu jakie dają wnuki, będzie też zapowiedź wspomnień, które tylko na antenie Polskiego Radia Dzieciom!


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz..
     

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Autorka przedstawi sylwetkę i interpretacje Garricka Ohlssona - amerykańskiego pianisty i zwycięzcy VIII Konkursu Chopinowskiego (1970). W wykonaniu artysty usłyszymy następujące dzieła Fryderyka Chopina: Fantazję f-moll op. 49, Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13 (wyk. WOSPR pod batutą Jerzego Maksymiuka), a także wybrane mazurki i nokturny.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Polskie piosenki z Chopinem w tle. Czasem jest ich głównym bohaterem, a czasem nazwisko Chopina pojawia się jako kontekst.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę pianisty Garricka Ohlssona. W programie zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina.

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU