Polskie Radio

Rocznice, festiwale, rozrywka - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 18:45
Wyjaśnimy na czym polega fenomen rozmiaru plus size oraz jak dawać dzieciom siłę i wsparcie. Muzycznie - gwiazdą wieczoru będzie Cleo. Melomanów zapraszamy na koncert na zakończenie sezonu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Antonio Guillem
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W góry, w góry, miły bracie... Tym razem wrócimy do stolicy Podhala - Zakopanego. Nasz reporter Maciek Walecki spróbuje nauczyć się podstaw tańca i śpiewu góralskiego, a także będziemy poszukiwać natchnienia przed zbliżającym się zakopiańskim festiwalem literackim. Lato z Radiem potrafi być w kilku miejscach jednocześnie - dlatego z naszym kolejnym reporterem, Patrykiem Kuniszewiczem, wybierzemy się w trasę motocyklowa wzdłuż Zatoki Gdańskiej, żeby sprawdzić, w którym miejscu jest najwięcej atrakcji i historii do opowiedzenia: start w Pucku, przystanek w Orłowie i kolejny w Stegnie - czyli mieście ławeczek PR.  Będą też konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia", oraz kolejny odcinek naszej specjalnej powieści, "Klub wielbicieli Agaty Ch", której dalszy ciąg na poniedziałek 28 czerwca wybiorą słuchacze. 

LATO Z RADIEM 2021 >> 

20.00-22.00 - "Koncerty Lata z Radiem" 

Gwiazdą wieczoru będzie Cleo, a koncert odbędzie się w stolicy polskich Tatr - w Zakopanem. Premiery koncertów będą miały miejsce w każdy piątek o godz. 20.00, zarówno w wersji audio na antenie Programu I Polskiego Radia, jak i w mediach społecznościowych, kanale YouTube oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwe

27 czerwca skończyłby 80 lat. Z okazji tej rocznicy Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi przygotowało multimedialną i interaktywną ekspozycję poświęconą twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Twórcy ekspozycji skoncentrowali się na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów. I jak informują: podczas wędrówki podążymy drogą reżysera - począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Szkole Filmowej, pierwsze filmy dokumentalne i fabularne, po sukcesy jego dzieł na arenie międzynarodowej. Różnorodność eksponatów, wśród których znajdą się oryginalne dokumenty, unikatowe obiekty, fotografie, nagrody i pamiątki, pozwoli nam zanurzyć się w świat filmów dokumentalnych i fabularnych reżysera. Wiele z tych dokumentów i obiektów techniki filmowej zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy. Szczegóły w rozmowie z Rafałem Syską - dyrektorem NCKF.

 Ponadto w programie: kolejne wspomnienie o Wojciechu Karolaku; LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa; "Cardillac" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej; "Rzywot" spektakl w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu.  

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Fabio Biondi, od baroku do Moniuszki

11.10-12.00 - J.S. Bach  Concerto d-moll BWV 974, wyk. Dorothee Oberlinger - flet prosty, Edin Karamazov - lutnia

12.05-12.45 - Feliks Mendelssohn Symfonia g-moll nr 12 na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadueus, dyr. Agnieszka Duczmal

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Urszula Kozioł

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Przed 80-tą rocznicą śmierci Ignacego Jana Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll  op. 19, wyk. Piotr Paleczny - fortepian, WOSPR, dyr. Jerzy Maksymiuk (12.12. 1976, Katowice); Sonata skrzypcowa a-moll op. 13 , wyk. Alena Baeva - skrzypce, Vadym Kholodenko - fortepian (Festiwal CHIJE, 22.08. 2018); Pieśni op 22 do poezji Catulle Mendesa wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Wojciech Drabowicz - baryton, Katarzyna Jankowska - fortepian (Paderewski w Bristolu, 31.01.2005); Pieśni wyk. Gaba Kulka - śpiew, Konstanty Andrzej Kulka -skrzypce, Sinfonietta Cracovia (PR 2020)

Wojciech Karolak in memoriam.

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Gościem programu będzie Monika Szewczyk, autorka publikacji: "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek". Bohaterki książki odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu i życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy, w których im przeszło pracować i żyć. Zaprosimy również do Teatru Horzycy w Toruniu, tam premiera "Biesów" Fiodora Dostojewskiego. Akcja dzieła przeniesiona została do studia telewizyjnego. To opowieść o ludziach poszukujących idei, jednak osaczonych przez nadmiar informacji i propagandy. Porozmawiamy też z Agatą Ostrowską, tłumaczką książki "Dni barbarzyńców. Życie na fali" Williama Finnegana. Powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera w kategorii Autobiografia. W "Literackich witaminach" - Rafał Lisowski.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Emil Wesołowski - aud. Jakuba Kukli

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

Marek Pospieszalski Quartet

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert na zakończenie sezonu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (18.06.2021 Katowice, sala NOSPR)

Gioacchino Rossini V Sonata a quattro Es-dur; Uwertura do opery "Sroka złodziejka", Uwertura do opery "Wilhelm Tell"; Giuseppe Verdi Rigoletto (akt III, wersja estradowa)

Wyk. Lester Lynch - Rigoletto (baryton); Mirouslava Yordanova - Maddalena (alt); Aleksandra Kubas-Kruk - Gilda (sopran); Karol Skwara - Sparafucile (bas); Tadeusz Szlenkier - Książę Mantui (tenor)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Lawrence Foster

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Andrzej Bobkowski

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - Jam session - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Magdalena Mosiężna "Cień Debory", czyta Agnieszka Pilaszewska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Ferdynand Goetel "Smerzenreich" (wybrane fragmenty), czyta Jacek Mikołajczak.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-03.00  - "Nocne Żądze" - Tomek Żąda 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z czwartku - Piotr Gontarczyk

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in. nowe zasady kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii i jak wygląda kwarantanna dla przybywających z innych kierunków? Powiemy także o zakończeniu roku szkolnego, Dniu Marynarza oraz o tym, że na Wawelu można pograć w XV-wiecznego palanta. 

 08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość: Adam Bielan, Partia Republikańska, eurodeputowany PiS.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

O grach online, cyber atakach, spadku bezrobocia, o obostrzeniach na stadionach Euro i o wyroku ws. skoku stulecia porozmawiamy z Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej, z ekonomistą Markiem Roszkowskim oraz ekspertem do spraw turystyki - Markiem Kamieńskim.

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji o 18 Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu i 12 Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa. Będzie także o kolejnym luzowaniu obostrzeń w obszarze kultury - o nowych zasadach i letnim sezonie oraz o tym, że reżyser Dawid Nickel z sukcesem zadebiutował w polskim kinie "filmem mikrobudżetowym". Jego "Ostatni komers" w oryginalny sposób opowiada o życiu nastolatków.

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. poszukamy ubrania na upał, podpowiemy jak radzic sobie z alergiami oraz powiemy o innowacyjnej operacji zaćmy w Lublinie. Zajrzymy również na stację Łódź Kaliska, gdzie zostaną wyłączone pragotrony – systemy informacyjne kolei i przyjrzymy się inteligentnym pojemnikom do segregacji odpadów. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

W audycji m.in. o tym, gdzie Polacy wybierają się na wakacje i gdzie jest bezpiecznie pojechać. Powiemy też o ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", o łowcach piorunów oraz o akcji sprzątanie świata. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W setną rocznicę urodzin legendarnego polskiego trenera w Muzeum Sportu i Turystyki odbył się wernisaż wystawy "Łączy nas Kazimierz Górski". Główną atrakcją wystawy jest prezentacja medali, które zdobyli polscy piłkarze pod wodzą Kazimierza Górskiego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także koszulki meczowe "Orłów Górskiego" i ich rywali oraz odtworzony gabinet trenera i szatnię, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.​


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Na czym polega fenomen rozmiaru plus size? Duże modelki podbijają wybiegi, a projektanci coraz częściej oferują kreacje nie tylko dla osób z rozmiarem xs. Jakie dodatki pasują do kobiet w rozmiarze plus size?  Jak samemu tworzyć takie stylizacje i jakie kolory i wzory wybierać?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Cym jest sharing economy? Czy można współdzielić modę?

17.00-18.00 - "Teraz Kpop" - Klaudia Tyszkiewicz

Oficjalnie rozpoczynamy letni sezon w audycji "Teraz Kpop". Pierwsze upalne dni lata za nami, my spędzimy tę godzinę z największymi przebojami od SISTAR, EXO i BTS. Zrobi się gorąco! 

18.00 - Retransmisja koncertu zespołu Sonbird

Sonbird to czterech młodych chłopaków z Żywca grających współczesnego indie rocka. Są zwycięzcami Festiwalu Supportów 2017, gdzie głosami jury oraz dzięki wsparciu publiczności zdobyli kontrakt sponsorski na nagranie swojej debiutanckiej płyty. 

20.00-22.00 - "Covery Samplery" - Norbert Borzym

Wywiad z córką Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyną Wodecką - Stubbs oraz Baaschem o coverach utworów zmarłego kilka lat temu artysty. Baasch wystąpił w tym roku na Wodecki Twist Festival.

22.00-00.00 - "Teraz Rock" - Bartek Koziczyńsk

Zacier opowie o kolejnej odsłonie Festiwalu Twórczości Nieograniczonej "Zacieralia", który odbędzie się w Progresji w najbliższą sobotę.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotrek true.dat Truszkowski

W BEATmaszynie po północy dwie godziny pełne podziemnego, amerykańskiego rapu lat 90. Skupimy się na nieoczywistych reprezentantach tamtego okresu, a czas umilą nam przepełnione funkowymi i jazzowymi samplami utwory od Da Noe Doe Network, Organized Confusion, Cella Dwellas czy Typical Cats.

 
logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Początek wakacji - będziemy z Misiem i słuchaczami cieszyć się z ich nadejścia i pytać o wakacyjne plany.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Hej dzieci jeśli chcecie zobaczyć smerfów świat, przed radioodbiornik zapraszamy Was! A to dlatego, ze Popołudnik poświęcimy rozmowom o tych niebieskich stworach, które zapewne każdy z nas kojarzy. Dzień smerfa obchodzimy 25 czerwca, w dniu, w którym urodził się Pierre Culliford, tworzący pod pseudonimem Peyo, belgijski rysownik komiksowy, który wpadł na pomysł stworzenia smerfów. Ważniak, osiłek, łasuch, ciamajda, czy Papa Smerf - każdy Smerf ma pseudonim, który wiele mówi o jego osobowości. A jak nazwaliby się nasi słuchacze?

21.00-23.00 "Strefa rodzica" - Jak dawać dzieciom siłę? Jak wspierać dzieci i wzmacniać w nich poczucie, że są ważne. Gość: Joanna Bylinka-Stoch - psycholog i psychoterapeutka, pracująca w nurcie psychologii rozwojowej, bazującej na więzi i zabawie.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki"  "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda" Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, czyta Anna Wójcikiewicz. Książka wydana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opowieść zachęca dzieci do ekologicznych postaw w codziennym życiu.​


.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

Kolejna audycja poświęcona Koncertowi fortepianowemu e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W odcinku usłyszymy różne interpretacje rozmarzonego Larghetta, które kompozytor w liście do Tytusa Woyciechowskiego określił tak: "Jest to dumanie w piękny czas wiosny, ale przy księżycu". 

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W audycji autorka prezentuje m.in. miniatury fortepianowe Fryderyka Chopina pod palcami Marii Ludwiki Gabryś, Symfonię B-dur Franza Schuberta w wykonaniu Orkiestry Rewolucyjnej i Romantycznej pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera, a także III Sonatę skrzypcową d-moll Johannesa Brahmsa w interpretacji Jana Schultsza oraz Leili Schayegh.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W połowie grudnia 1770 roku - 250 lat temu - po raz pierwszy w dokumentach pojawiło się imię Ludwiga van Beethovena. Świętując niedawną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora Jakub Puchalski przedstawia najpiękniejsze i najpopularniejsze sonaty fortepianowe w najpiękniejszych, choć niekoniecznie najpopularniejszych wykonaniach. Patetyczna, Księżycowa, Appassionata, Les Adieux i Sonata D-dur op. 10/3 z magiczną częścią Largo e mesto zabrzmią pod palcami najwłaściwszych dla tych utworów mistrzów: Edwina Fischera, Artura Schnabla, Roberta Casadesus i Claudia Arraua.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU