Polskie Radio

"Czas pogody" i "Party-tur". Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 19:00
O sielankowych miejscach na wsi, czyli agroturystyce dla ludzi w każdym wieku i na każdy portfel. O Festiwalu Filmowym w Cannes a także o tym, dla kogo tak naprawdę są Simsy i co stoi za ich sukcesem. Ponadto idealna na wakacje, spalona słońcem muzyka breakbeat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/mangojuicy
logo


10.00-12.00 - "Czas pogody"  - zaprasza Zbigniew Krajewski

Na fotografiach zamieszczanych przez naszych słuchaczy na Facebooku Jedynki widać, że Polska jest najpiękniejsza. Podkreśli to też telewizyjna dokumentalistka, reżyserka i pisarka - Natalia Sosin-Krosnowska, która opowie nam o sielankowych miejscach na wsi, czyli agroturystyce dla ludzi w każdym wieku i... na każdy portfel.

Będzie też Jan Wojdak, muzyk zespołu Wawele, ze wspomnieniami o swoich przebojach "Lata z Radiem" i radością z muzyki w bardzo dojrzałym życiu. Z kolei Kazimierz Kowalski zaproponuje arię z opery "Wesele Figara", a sołtys Kierdziołek opowie w naszym odcinku kabaretowym, jak to niegdyś bywało z tą emancypacją na wsi, gdy wkroczyły do niej kursy "Praktycznej pani".

LATO Z RADIEM 2021 >>

15.10 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Wszyscy chcemy, by ludzie wokół nas mówili prawdę. By grali w otwarte karty. Bez nawiasów, przypisów czy ozdobników. Właśnie taka jest ta audycja, w radiowej Jedynce poznamy ludzi, którzy kluczyć nie będą. Gościem będzie wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS - prof. Ryszard Terlecki.


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Festiwal Filmowy w Cannes - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Piotr Sałajczyk - prowadzi Róża Światczyńska

11.30-12.30 - "Muzyka w kadrze" - prowadzi Mariusz Gradowski

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Dorota Kotas "Cukry", Bartosz Sadulski "Rzeszot" - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

Charles Avison XII Concerto grosso wg Domenica Scarlattiego, wyk. Tiento Nuovo, dyr. Ignacio Prego; Johann Paul von Westhoff Sonaty skrzypcowe (wybór), wyk. David Plantier - skrzypce, Les Plaisirs du Parnasse; Jean-Baptiste Davaux Symfonia koncertująca G-dur, wyk. Chouchane Siranossian i Julien Chauvin - skrzypce, Le Concert de la Loge; Franciszek Schubert Piękna młynarka D 795 (fragmenty), wyk. Hans Jörg Mammel - tenor, Arthur Schoonderwoerd - fortepian

16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Andrzej Sułek

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Słuchowisko na lato" - Wieniedykt Jerofiejew "Moskwa-Pietuszki", prod. 1990, reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja: Andrzej Brzoska, muzyka Marcin Błażewicz

Obsada: Roman Wilhelmi, Gustaw Holoubek, Roman Kłosowski, Paweł Wawrzecki, Antonina Girycz, Bogusz Bilewski, Krystyna Królówna, Małgorzata Duda, Marta Dobosz, Witold Skaruch, Sylwester Maciejewski

19.30-22.00 - "Dawna promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

Prolog Festiwalu (27.06.2021, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety)
Dulcis amor Jesu - muzyka dawnego Gdańska
Weser-Renaissance Bremen (Niemcy), dyr. Manfred Cordes

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz

logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa Niedziela" - Katarzyna Stoparczyk  

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Zwierzęta w godłach – gość – autor Przemysław Barszcz.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

Przed świętem narodowym Francji - o rozśpiewanej młodzieży z liceum Żmichowskiej - Ewa Drobek. Książ od kuchni - Mateusz Mykytyszyn. Powieści obyczajowe dla kobiet - Marta Reich. Wystawa porcelany - Marek Cecuła. 

11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar & Gosia Jakubowska 

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

Gośćmi w programie będą Jarosław Grzędowicz – pisarz fantastyki i Jacek Komuda. Pisze on opowiadania i powieści historyczne, których akcja rozgrywa się w czasach Polski sarmackiej. Tworzy także literaturę fantasy.

Tematy:  Mit rycerza – dlaczego wciąż fascynuje?, Model rycerza – skąd się wziął?, Miecz i magia, czyli czy dorośli tęsknią za bajkami o smokach?, Polskie mity rycerskie, Motyw damy serca w powieściach historycznych i fantasy.

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz 

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński 

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Mateusz Tomaszuk 

17.00 - 19.00 Jasna Strona Mocy - Aleksandra Kaczkowska 

19.00 - 20.00 Koncert w Trójce - Zofia Sylwin 

LAO CHE – retansmisja z 10.03.2018r.

20.00 - 20.45 Scena Teatralna Trójki – wyd. Jakub Sadowski

Powtórka z Archiwum Polskiego Radia. Słuchowisko IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO – „Papierosy Herbewo” – z 1970 roku. W gwiazdorskiej obsadzie: Piotr Fronczewski, Kazimierz Opaliński, Joanna Sobieska, Jolanta Lothe.

Reżyserem słuchowiska była kolejna w tym przypadku gwiazda – HELMUT KAJZAR.

20.45 - 00.00 Trzecia Strona Medalu - FINAŁ EURO 2020 – red. sportowa


logo

08.33 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Maja Kluczyńska

Powieść Marka Ławrynowicza "Malinówek" jest satyrą na zwyrodnienia demokracji, na sprawowanie władzy przez małych satrapów. Podejmuje tradycje Haszka i wielu innych kpiarzy, którzy dzięki zbawiennemu komizmowi ratowali czytelników przed ponurym społecznym status quo. Autor powieści będzie gościem Polskiego Radia 24.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Książka Mariusza Soleckiego "MP4 Opowieść piłkarska" emanuje tęsknotą za wielkim futbolem. Za piękną piłką, emocjami, wygranymi meczami, z których można być dumnym. To też opowieść o zawodniku, który jest gwiazdą, lecz nie tylko na murawie, ale również w codzienności. Jednak nie jest to zwykła opowieść o futbolu, gdyż autor przetyka ją wierszami (aczkolwiek sam paradoksalnie przyznaje, że "piłka nożna i poezja to nie jest dobrana para".


logo


11.00-12.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel

Simsy to bez wątpienia światowy fenomen. Utarło się przeświadczenie, że Simsy są skierowane tylko do żeńskiej części graczy. Nic bardziej mylnego. Dla kogo tak naprawdę są Simsy i co stoi za ich sukcesem

12.00-13.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Wśród tematów audycji kiteboarding w Rewie, Enduro - odmiana hardtail oraz nowe dyscypliny na igrzyskach w Tokio - BMX.

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

Zapraszamy na rozmowę z reżyserką Dorotą Kędzierzawską o filmie "Żużel". Zapowiemy tez serial "Rojst 97".

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik i Szymon Jaworski

Spotkanie z Anetą Radziejowską - autorką książki "Stany osobne Ameryki. Reportaże z czasu kryzysu".

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

W audycji muzyka soul (Lady Wray, DUrand Jones & the Indications), Jungle, nowy album The Go! Team, Bartek Królik w świetnej wersji Enveego, Quantic remiksuje Khruangbin, muzyka house i disco (Jitwam, Franc Moody), a także idealna na wakacje, spalona słońcem muzyka breakbeat (m.in. BluPrint, Kraymon, Redlight z nowym albumem).


logo

10.00-11.00 "Dźwięk dobry" - Co słyszy sędzia? Dźwięki na stadionie. W związku ze zbliżającym się finałem mistrzostw Europy w piłce nożnej przyjrzymy się dźwiękom stadionu ze szczególnym uwzględnieniem tego co słyszy sędzia - rozmowa z Dariuszem Rekoszem, sędzią piłkarskim.

11.00-12.00 - "Źródełko" - Wiejskie zabawy i wesela (w tym kontekście kapele, harmonia pedałowa i akordeon).

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - W bajkowym ogrodzie o drzewach, a w Zwierzyńcu o zwierzętach, które żyją przy drzewach, na drzewach i w drzewach. Drzewo jako królestwo zwierząt.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Relacja z Festiwalu patronackiego "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" - M​iędzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej organizowany w Rabce-Zdroju.

Dla dorosłych:

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - Lato w pełni trwa! Jest to dobry moment żeby w audycji zaprezentować współczesne piosenki, które zasługują na miano przeboju lata. W Polskim Radiu Dzieciom m.in Letni słodki deszcz" Kamila Husseina, "Złoto" Mroza, "Nudy" Vito Bambino, " Leave me" duetu Paula i Karol, "Burza" Bartka Deryło i "Zakochana w bicie" Ofelii i Kuby Karasia. Ponadto trochę gitarowego rockowego grania z okazji urodzin Wojciecha Cugowskiego - gitarzysta i wokalista grupy Bracia.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​

Marcin ma 10 lat, na wakacje wyjeżdża do babci - do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze. 


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Kwintet C-dur Mozarta i symfonia "mozartowska" Schuberta - jak jest postrzegana V Symfonia B-dur - to w nurcie klasycznym żelaznego repertuaru, a w charakterze neoklasycznych dygresji pojawią się w programie niedzielnym Weekendowego potpourri króciutkie kompozycje m.in. Aleksandra Tansmana.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem audycji będzie Stanisław Neuhaus.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej

W kolejnych Romantycznych weberianach nadamy ostatnią audycję z cyklu Wieczorów chopinowskich. Jej bohaterem będzie holenderski pianista Theo van der Pas. Dowiemy się co stanęło na przeszkodzie zwycięstwa artysty na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Redaktor Weber zdradzi nam też kulisy innych potyczek wielkich talentów. Nie zabraknie oczywiście wyśmienitych kreacji - zabrzmi m.in. Koncert f-moll op. 21 w wykonaniu bohatera audycji z towarzyszeniem amsterdamskiej Contertgebouw pod batutą Willema Mangelberga! 


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU