Polskie Radio

Podróże, koncerty i słuchowiska. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 17:00
"Lato z Radiem" ruszy do Zamku w Kwidzynie, a Robert Mazurek da się zaprosić Bogdanowi Rymanowskiemu do nadmorskiego Helu. Czwórka ruszy na Festiwal Czeluść, a Polskie Radio Dzieciom odwiedzi Zamek w Malborku. Wieczorem w Dwójce - słuchowisko na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego oraz transmisja z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Sprawdź nasze propozycje! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/LightField Studios
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

"Lato z Radiem" na Zamku w Kwidzynie. Zamek to okazała budowla, choć nie może równać się rozmiarem z najsłynniejszą spośród krzyżackich siedzib, czyli Malborkiem. Na jego terenie znajduje się jednak obiekt, którego gabaryty stawiają go na pierwszym miejscu w całej Europie. Tym obiektem jest tzw. gdanisko, czyli wieża sanitarno-ustępowa często spotykana w krzyżackich konstrukcjach. Kwidzyńskie gdanisko stanowi największą latrynę na naszym kontynencie. Porozmawiamy także o historii kapituły pomezańskiej w Kwidzynie (dr hab Janusz Trupinda), etnografii i archeologii (Joanna Jezierska), 101 rocznicy plebiscytu na Powiślu aplikacji mobilnej Szlak Powiśle 1920 (dr Justyna Liguz), odwiedzimy kryptę Wielkich Mistrzów w Katedrze i porozmawiamy o zlocie starych samochodów przy zamku na początku planowanym na wrzesień. Startujemy także z plebiscytem na najpiękniejsze Polskie Ośrodki Sportowe.

LATO Z RADIEM 2021 >>

13.00-14.00 - Studio Tokio - najnowsze wieści ze stadionów Igrzysk Olimpijskich 14.45 - "Kultura na weekend" - Michał Montowski

Zapowiedź sierpniowej wystawy organizowanej przez Fundację PGE, na Skwerze Kahla nad Wisłą w Warszawie. Będzie to 6 tablic, poświęconych gł. Stanisławowi Skibniewskiemu, który odbił Elektrownię Powiśle z rąk Niemców i bronił jej w czasie Powstania.

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - Agnieszka Ciecierska

Porozmawiamy o Pomniku Małego Powstańca, Zawiszakach, a także o ukazującej się podczas Powstania, od 12.08, gazetce dla dzieci "Jawnutka. Codzienne ilustrowane pismo dla dzieci " z którym była związana Maria Kownacka, autorka literatury dziecięcej. Gość - Agnieszka Cubała, autorka książki "Warszawskie Dzieci'44". 

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek na wynos" - Bogdan Rymanowski / Hel - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

Bohaterem najbliższego wydania będzie legendarny pianista LOUIS KENTNER, znany ze znakomitych interpretacji muzyki Liszta i Chopina. Pożegnamy także, zmarłego 24 lipca, polskiego pianistę Michała Wesołowskiego. Gościem audycji będzie Paweł Bagnowski. 

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu - Z biegiem lat, z biegiem rzek" / Narew - prowadzą Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla

18.30-19.00 - "Miejscówka z Dwójką": Anna Bojara, Jan Młynarski (Warszawskie Combo Taneczne)

19.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Andrzej Sułek

Transmisja z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, Kościół Pokoju

Samuel Mariño - sopran męski, Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

Wolfgang Amadeusz Mozart Exsultate Jubilate; 57 Symfonia D-dur; Ah, lo previdi; Voi avete un cor fedele; Lungi da te. 

21.00-22.35 - "Słuchowisko na lato" / Dariusz Błaszczyk, Iwona Rusek "Odyseja Xięcia"

Słuchowisko na podstawie książki "Zośka i Parasol" Aleksandra Kamińskiego oraz "Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK "Zośka", prod. 2014, reżyseria - Dariusz Błaszczyk, realizacja - Andrzej Brzoska, muzyka - Andrzej Izdebski, wydawca - Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.  

PAP-powstanie warszawskie niezakazane piosenki-1200.jpg
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Obsada: Anna Cieślak (Irena), Łukasz Garlicki (Xiążę), Michał Mikołajczak (Słoń), Piotr Piksa (Kieros), Józef Pawłowski (Leszczyc), Krzysztof Szczepaniak (Sęp), Magdalena Czerwińska (Grażyna), Natalia Jakubowska (Stefa), Natalia Rybicka (Łączniczka Anna), Rafał Zawierucha (Maryśka), Paweł Ciołkosz (Garbaty), Paweł Czajor (Andrzej Morro), Paweł Hajnos (Kołczan), Andrzej Mastalerz (Major Okoń), RedbadKlijnstra (Giewont), Wojtek Solarz (Piotr Pomian), Artur Janusiak (Ubek), Mateusz Weber (Kuba), GrażnieffMoes (Pani Sowa), Paweł Szczesny (Dr Brom), Jarosław Gruda (Kapitan Fróg-Szczerbiec), Angelika Kurowska (Sanitariuszka), Kamil Kula (Sosna), Katarzyna Maria Zielińska (Wanda), Paweł Iwanicki (Kapitan Jan), Anna Grycewicz (Maryna), Jan Kulczycki (Gospodarz), Krzysztof Banaszyk (Lektor Radiowy), Judyta Turan (Kobieta z Woli), Barbara Zielińska (Stara Chłopka), Maja Konkel (Dziewczynka), Miłosz Konkel (Młody Harcerz), Jan Cyraniak (Chojrak), Franek Matera (Cielak), Wilniuk z Kampinosu (Maciej Wyczański), Przemysław Wyszyński (Blondyn), OtarSaralidze (Czarny Jaś), Paweł Matyja (Niemiec), Krzysztof Grzybacz (Niemiec), Donald Borkowski (Niemiec), Dariusz Gradowski (Węgier), TamasPellerdi (Węgier), a także Bogdan Zdaniak (Alfabet Morse’a) oraz Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław". 


logo


00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

W najbliższym spotkaniu, podczas podążania jednym z głównych szlaków "Trójka budzi: jazz'n'bass", jakim jest współczesna londyńska szkoła jazzowa, natkniemy się na, niespotykane wcześniej podczas podróży z "Grabkiem", nowości od ulubieńców zarówno słuchaczy, jak i gospodarza audycji. Grupa faworytów jest dosyć liczna, więc na pytanie: "Który z nich odsłoni przed Państwem swoje nowe karty?" odpowiedź padnie w sobotę, skoro świt.

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

09.00-10.00 - "Sezon ogórkowy" - Mateusz Drozda 

Rzucamy na bok politykę, jednak nie Polityków. Gdy w Sejmie wieje wiatr, chcemy poznać aktorów sceny politycznej od innej strony, tej prywatnej. Na pierwszy ogień idzie Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości i wielki fan sagi Star Wars. Podczas audycji poznamy również gust muzyczny polityka oraz jego pasje (m.in. jeżdżenie rowerem). W audycji nie zabraknie także wątku kulinarnego. Mało kto z nas wie, że Radosław Fogiel jest... czeladnikiem piekarniczym. Kto wie, może z tej mąki będzie chleb? 

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki  

W przeddzień Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie postaramy się dowiedzieć, czym naprawdę jest piękno polszczyzny. Nie będziemy jednak skupiać się na gramatyce i problemach lingwistycznych, lecz nachylimy się nad codzienną polszczyzną, jej relacją z nami. Nie zabraknie też wątku edukacji teatralnej, tajników realizacji przedsięwzięć takich jak festiwale. Poruszymy także wątek… realizacji dźwięku, ponieważ nasz gość - Piotr Duda, dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego - niegdyś tym trudnił się w teatrze. 

13.00-15.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

 15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

Wakacje to tradycyjnie czas festiwali filmowych. W tym roku również się one odbywają, oczywiście z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Gdzie na przełomie lipca i sierpnia można się wybrać? W audycji zatem: Tykocińska Akademia Kresów (do 5.08.2021); 23. Przegląd Filmowy "Kino na granicy" w polskim i czeskim Cieszynie (do 4.08.2021); Festiwal Hommage a Kieślowski w Sokołowsku (przez całe wakacje); 4. Octopus Film Festival w Gdańsku (3-8.08.2021) oraz premiera dokumentu "Po złoto" (o Władysławie Kozakiewiczu) w reżyserii Ksawerego Szczepanika. 

17.00-19.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Wydział rytmiki stosowanej " - Aleksandra Kaczkowska 


logo

8.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Zbliża się 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Bohaterski zryw stolicy, to także historie poszczególnych uczestników wydarzenia. O sanitariuszce Powstania Warszawskiego Hannie Stadnik opowie Mirosław Chada, prezes zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członek zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej​.

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Cyprian Kamil Norwid był jednym z czterech najważniejszych poetów epoki romantyzmu. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin tego wybitnego twórcy. W Polskim Radiu 24 o katolicyzmie i wierze Cypriana Kamila Norwida opowie Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.

22.06 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Krzysztof Grzybowski

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała płytę-singiel z wyjątkową, nową wersją piosenki, którą w wykonaniu Franka Sinatry i wielu innych wokalistów zna cały świat. Na antenie Polskiego Radia 24 premiera polskiej wersji piosenki "My way" - "Bądź wierny sobie". Gościem audycji będzie wykonawca piosenki Andrzej Dąbrowski - piosenkarz, kompozytor, perkusista, dziennikarz.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

W niedzielę 1 sierpnia jest 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym dniu premierę będzie miał koncert "Wola 44". O koncercie, a także dramatycznym wydarzeniu, którego dotyczy, czyli rzezi Woli, będzie mówił w Polskim Radiu 24 Artur Gotz. 


logo

czeluść fot Jasieński 1200.jpg
Czwórka na Festiwalu Czeluść!

09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk

Zajrzymy do pełnego sztuki Kowna i do Trok, ostoi Karaimów, jednej z najmniejszych grup etnicznych Europy. Dowiemy się czym jest "duona", spróbujemy także intrygujących przysmaków kuchni karaimskiej: będą kybyny, gannawy i ak-alwa. 

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska 

Podczas wizyty w Kinie Żeglarz w Jastarni dowiemy się, na czym polega praca kiniarek i porozmawiamy o wielopokoleniowej pasji do filmu. 

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

Co o powstańczej Warszawie, powstańcach i ludności cywilnej mówią nam ocalałe dokumenty? W  ich poszukiwaniu zajrzymy do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiemy też o akcji "Moje Archiwum" - to zaproszenie do przeglądania i porządkowania domowych zbiorów. 

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Podróż rozpoczniemy w Holandii, a tam zagra dla nas duet Donna Blue. Następnie przeniesiemy się francuskojęzycznej części Szwajcarii do Fryburga i wysłuchamy zespołu Baron.e. Usłyszymy również fragment pierwszego od 12 lat albumu południowoafrykańskiego zespołu BLK JKS. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Sernik nowojorski. Kremowy, gładki, gęsty i przepyszny sernik nowojorski jest ciastem idealnym.. Przepis zdradzi nam słynna cukierniczka - Ola Sowa. 

21.00-22.00 – Czwórka na festiwalu Czeluść - Kamil Jasieński

Audycja prosto z festiwalu, który odbywa się w Krakowie w przestrzeni Klubu HOL Hotelu Forum. Festiwal łączy w sobie muzykę bassową z nową falą hip-hopu. Na dwóch scenach, wystąpi prawie 40 artystów. W audycji rozmowy z artystami i festiwalowiczami. 


logo
Polskie Radio Dzieciom na wakacje.jpg
Polskie Radio Dzieciom na wakacyjnych spotkaniach z językiem polskim

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" Zamek w Malborku jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Taras południowy to najbardziej słoneczne miejsce na zamku, nic więc dziwnego, że w średniowieczu wielki mistrz Zakonu urządził tu sobie ogród różany. Najbardziej rozległe obszary przeznaczone pod uprawy, zawierające nie tylko warzywniki, ale również winnice, sady. Opowiemy jak wyglądał bajkowy ogród w średniowieczu i przy okazji zaproponujemy zamek w Malborku jako cel wakacyjnych podróży.

14.00-15.00 - "Letnie spacery z muzyką"dzisiejszy spacer będzie bardzo daleki bo dotrzemy aż do Sydney Opera House - najsłynniejszego budynku Australii i będziemy nasłuchiwać jakie dźwięki tam rozbrzmiewają. 

16.00-17.00 - "Detektyw Maurycy Śladek na tropie" Detektyw Maurycy postanawia stworzyć własny ekologiczny środek transportu - podejmuje próbę budowy balonu, którym będzie mógł zwiedzać całą Polskę, a nawet świat. 

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" Dwie kobiety i pierwiastek męski. Marianne Faithfull w bardzo nielubianym przez nią "Dangerous Acquaintances", na którym wszystkie partie klawiszy przygotował sam Steve Winwood oraz drugi LP w dyskografii Bonnie Tyler "Natural Force” zawierający jeden z największych przebojów wszech czasów "It’s a Heartache" (6 milionów sprzedanych singli na całym świecie). Przedstawimy też supergrupę Zmęczeni, założoną przez Winicjusza Chrósta, z której nagrań chętnie korzystała wówczas Polska Kronika Filmowa. Zespół nigdy nie wydał płyty, wykorzystam nagrania archiwalne z taśm Polskiego Radia z trzech sesji nagraniowych grupy. W składzie bandu m.in. Henryk Miśkiewicz.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

08.30 - "Słuchowisko w PRD" - "Tajemniczy ogród" Hodgsona Burnetta Francesa w adaptacji Emilii Stawskiej, Teatr Polskiego Radia, 1994 r.

Wystąpili: Wolszczak Jacek, Tkaczyk Jerzy, Stenka Danuta, Skibiński Wojciech, Rostkowski Jerzy, Rojewska Aleksandra, Grabowski Piotr, Girycz Antonina, Celińska Stanisława, Bursztynowicz Barbara.

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​ 


.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA] 

Francuscy mistrzowie opery czasów Chopina i ich kompozycje fortepianowe - pierwsza część minicyklu.

18.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch [PREMIERA] 

Najbliższą audycję dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha wypełnią Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, Koncert fortepianowy Es-dur Carla Czernego oraz II Symfonia Franza Berwalda.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]   

"Mildred Pierce" - Niedawno zakończył się głośny serial "Mare of Easttown", ze znakomitą, tytułową rolą Kate Winslet. Warto przy okazji przypomnieć wcześniejszy o 10 lat serial "Mildred Pierce" z równie udaną kreacją tej aktorki. Tak się dobrze składa, że w "Mildred PIerce" muzyka gra wyjątkową rolę, a w jej centrum znajdują się kompozycje Fryderyka Chopina: "Grande Valse Brilliante" oraz - może nawet bardziej - "Fantazja-Impromptu", w oryginale i w przetworzeniu, jako "I'm Always Chasing Rainbows". Dodajmy do tego świetną muzykę oryginalną Cartera Burwella, a także utwory z epoki, zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach Vince'a Giordano. Wszystko to podane razem łączy się i uzupełnia - szczególnie w kontekście serialowych wydarzeń - bardzo dobrze. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU