Polskie Radio

Premiery filmowe oraz sportowe emocje. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 19:00
Na naszych antenach - relacje z meczu Polska-Portugalia Mistrzostw Europy siatkarzy oraz transmisja meczu Polska-Albania ze Stadionu Narodowego. Zaprosimy także na muzyczny Festiwal Up To Date, współorganizowany przez radiową Czwórkę i powiemy o odważnych Polkach-artystkach - zdobywających warsztat na przełomie XIX/XX wieku w paryskiej dzielnicy Montparnasse, rodzącej się stolicy artystycznego świata. 
Studio emisyjne Trójki
Studio emisyjne TrójkiFoto: A. Bołdaniuk
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

W audycji m.in. rozmowa z aktorką Lucyną Malec biorącą udział w Narodowym Czytaniu "Moralności Pani Dulskiej". Nie zabraknie także relacji Martyny Podolskiej z nagrań fragmentów dramatu Gabrieli Zapolskiej przez dziennikarzy Programu I Polskiego Radia. Powiemy również o nowej metodzie oszustw za pośrednictwem smsów o treści "Twoja paczka nie została w pełni opłacona, prosimy o dopłatę 1 zł" lub "Twój rachunek za prąd, mandat..." etc. Poza tym konkursy "Skojarzenia Ekstra" dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny. 

17.30-19.30 - ME siatkarzy - relacje z meczu Polska-Portugalia

20.40-23.00 - "Sport w radiowej Jedynce - transmisja meczu Polska-Albania ze Stadionu Narodowego

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska

Opowiemy o adaptacjach filmowych i telewizyjnych "Moralności Pani Dulskiej", w związku z Narodowym Czytaniem tego utworu. Naszych słuchaczy prosimy o opinie o ulubionych ekranizacjach sztuki Gabrieli Zapolskiej. Możemy też wspólnie pofantazjować o przyszłej obsadzie filmu, gdyby taki miał powstać: kogo chcieliby Państwo widzieć w roli Anieli Dulskiej. Prosimy o nagrywanie wypowiedzi pod numerem: 22 6452205. Najciekawsze wyemitujemy i nagrodzimy.

W Magazynie także zapowiedzi festiwali filmowych, między innymi:

- 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (1.-11.09) i konkursu głównego. O Złotego Lwa walczy m.in. polski film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego i scenariusza Kai Krawczyk-Wnuk na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza. Natomiast poza konkursem głównym, w sekcji Giornate degli Autori, w której prezentowane jest kino artystyczne, znalazła się pełnometrażowa fabuła Oli Jankowskiej "Anatomia" ze scenariuszem reżyserki.

- 18. Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Premierowo w Polsce można oglądać najnowsze osiągnięcia światowego i polskiego kina dokumentalnego. Imprezę przeniesiono z  terminu majowego na wrzesień. Część kinowa, odbędzie się w dniach 3-12 września w siedmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy), a następnie online od 16 września do 3 października na mdag.pl.

Ponadto w audycji omówienie premier kinowych: "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni", "Tajemnice Saint Tropez", "Psi Patrol" i inne nowości filmowe.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek

W najbliższej "Miejscówce z Dwójką" usłyszymy wiązankę ulubionych arii operowych znakomitego śpiewaka Rafała Siwka. Dla słuchaczy radiowej Dwójki wybitny polski bas wykona z pianistką Anną Marchwińską arie operowe autorstwa Piotra Czajkowskiego, Giuseppe Verdiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spotkanie z gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" o godz. 9.30. W audycji spotkamy się również z Jarosławem Besterem. Ponad 20 lat temu nietuzinkowy aranżer i kompozytor został zaproszony przez Johna Zorna - guru światowej muzyki żydowskiej - do  cyklu muzycznych projektów poświęconych pamięci Brunona Schulza. Owocem tej współpracy była płyta "Sanatorium pod Klepsydrą", po którą po ponad dwóch dekadach ponownie sięga Jarosław Bester, przepuszczając ją przez pryzmat swoich najnowszych aranżerskich  i kompozytorskich doświadczeń. Ponadto w audycji: plany repertuarowe teatrów na najbliższy sezon oraz "Anatomia" Oli Jankowskiej, zakwalifikowana do konkursu w Wenecji.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Pamiątki z wakacji

11.10-12.00 - Franciszek Schubert IV Symfonia C-dur, D417 Tragiczna, wyk. B’Rock, dyr. René Jacobs

12.10-12.15 - Tydzień z Zapolską w Dwójce - Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej" fragmenty

12.15-12.45 - Płyta na lato: Kit Armstrong - Visionaries of Piano Music

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności - Jacek Bocheński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert West-Eastern Divan Orchestra na Festiwalu w Salzburgu (11.08.2021)
Michael Barenboim - skrzypce, Kian Soltani - wiolonczela, West-Eastern Divan Orchestra, dyr. Daniel Barenboim
Ludwig van Beethoven Twory Prometeusza op. 43 (Uwertura); Johannes Brahms Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102; César Franck Symfonia d-moll op. 48

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Elsner i jego romantyczni spadkobiercy" - to hasło trzeciej odsłony Festiwalu romantycznych kompozycji, którego Program II jest współorganizatorem. Podczas trzech dni usłyszymy koncerty muzyki okresu romantyzmu w wykonaniu wybitnych polskich artystów m.in. Adama Goździewskiego, Tomasza Januchty, Marii Machowskiej czy Tomasza Rittera. O idei festiwalu i jego repertuarze porozmawiamy z Ewą Siemdaj, konsultantem programowym Festiwalu (16.30). Ponadto w audycji: Scenariusz spektaklu na podstawie filmów Ingmara Bergmana stworzyli wspólnie reżyserka Maja Kleczewska oraz dramaturg  Łukasz Chotkowski. Scenografię zaprojektował artysta wizualny i performer, Zbigniew Libera. Zapowiemy spektakl "Twarzą w twarz", którego premiera planowana jest na sobotę 4 września. Przybliżymy także postać  Lubomira Wojciecha Tomaszewskiego - polsko-amerykańskiego artysty malarza, rzeźbiarza oraz projektanta porcelany. Przyjrzymy się przebiegowi Festiwalu Filmowego w Wenecji i zaprosimy Państwa na kolejny koncert jazzowy w cyklu Jazz.pl.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Januszem Majewskim - aut. Wacław Holewiński 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński 

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA - koncert finałowy (Archikatedra Oliwska, 28.09.2021)

Roberta Mameli - sopran, Dominika Kościelniak - alt, Krystian Krzeszowiak - tenor, Wojtek Gierlach - bas, Polski Chór Kameralny, Berlińska Akademia Muzyki Dawnej, dyr. Jan Łukaszewski

Józef Elsner Msza G-dur op. 34; Wolfgang Amadeusz Mozart Missa longa C-dur KV 262, Regina Coeli B-dur KV 127

19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" / Artystek portret zbiorowy - aut. Jakub Kukla

W Warszawie i Krakowie o portretowaniu modeli mogły tylko pomarzyć. Zabraniano im nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści - z Matejką na czele - w zdecydowanej większości uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze artystki wsiadały więc w pociąg do Paryża, żeby we francuskiej stolicy zdobyć najpierw warsztat a potem sławę i uznanie. W dzielnicy Montparnasse, rodzącej się stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek-artystek. O kilku z nich w książce "Polki na Montparnassie" opowiada Sylwia Zientek. Autorce udało się dotrzeć do nieznanych dotąd dokumentów i materiałów. Między innymi na ich podstawie Sylwia Zientek przywołuje niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30. po tragedię II wojny światowej. 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Ewa Pobłocka "forte-piano", czyta Marzena Trybała.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Łukasz Jasina

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

Sprawdzimy dlaczego w miastach średniej wielkości pojawia się coraz więcej restauracji, co zrobić, by pourlopowy powrót do pracy i szkoły był łatwiejszy oraz dla kogo powstała Ogólnopolska Szkoła Młodych Hodowców? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

Odwiedzimy Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie, Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie oraz powiemy o nowym filmie Pedro Almodovara "Madres paralelas", który zainaugurował 78 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.  

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

W audycji m.in. wspomnimy rocznicę ukazania się w warszawskim dzienniku "Słowo" ostatniego odcinka powieści historycznej Henryka Sienkiewicza "Potop", powiemy o projekcie "Piast Superstars" Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz zapowiemy Carbon Silesia Festiwal w sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in. powiemy o kampanii społecznej "Młodość nie zwalnia z myślenia", sprawdzimy emocje przed meczem Polska-Albania oraz zajrzymy na korty US Open. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Okres "karnawału Solidarności" oraz lata 80-te, które powszechnie traktuje się jako złagodzenie polityki represyjnej systemu, miały niejednoznaczny charakter. Także w latach 1980-1981 odbywały się procesy polityczne i ludzie trafiali do więzienia. Ostatni więzień polityczny PRL, Józef Szaniawski, opuścił więzienie 22 grudnia 1989 roku, wiele miesięcy po wyborach z czerwca 1989 roku. Gość - doktor Grzegorz Wołk, historyk, badacz polskiej opozycji lat 70-tych i 80-tych XX wieku. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka


LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

4 września 2021 roku odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W audycji rozmowa także o wystawie "Dulska na scenie", towarzyszącej temu wydarzeniu. Wystawa w warszawskiej Kordegardzie, przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowe Centrum Kultury, poświęcona jest scenicznym realizacjom "Moralności pani Dulskiej". Gościem będzie prof. Rafał Wiśniewski - dyrektor NCK.


logo


13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Michał Witak

Ula Kaczyńska zaprezentuje historię utworu Husky "Iskrzy Iskrzy".

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej

Studenckie wakacje - jak przygotować się do kilkudniowego wypadu kajakowego, jakie są najciekawsze trasy,  jak wygląda spanie "na dziko" podczas tego typu wyprawy i czym jest bajdarka?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Festiwalowe lato trwa - w piątek wystartuje Festiwal Up To Date - coroczna impreza współorganizowana przez Czwórkę. Jakie atrakcje poza muzyczne czekają na festiwalowiczów w Białymstoku?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - o scamach mówi się szczególnie często, jeśli chodzi o działalność influencerów. Jeśli ktoś używa tego słowa w ich kontekście, to może chodzić o nieuczciwe interesy, oszukiwanie swoich widzów, albo nielegalne sklepy, które łamią prawa klienta. Gdzie najbardziej wystrzegać się scamu?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Tym razem GrubSon i specjalna imprezowa selekcja: autorski set DJ-ski na zakończenie wakacji - pojawią się nagrania Missy Elliott, Timbalanda, General Degree, UK Apache i Shy FX.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).

logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Jak rozmawiać z dziećmi o stereotypach? Jak uczyć je otwartego spojrzenia na innych? Najlepiej… na wesoło! W poranku zajrzymy do książki Katarzyny U. Kozłowskiej "Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?" oraz porozmawiamy z aktorami przedstawienia stworzonego na podstawie tej książki, a towarzyszyć nam będę piosenki z repertuaru włoskiego chóru Piccolo Coro dell’Antoniano, które w polskiej wersji językowej wykonuje Chór Dziecięcy MILLE VOCI.

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Życie w szkole. Proste zasady, które to ułatwiają. Prawa i obowiązki ucznia, o czym słuchacze powinni wiedzieć.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Otwarte przestrzenie, fascynujące krajobrazy, bliski kontakt z naturą, niesamowici ludzie Himba, Herero, Buszmeni, Owambo i Kavango, brak masowej turystyki - to właśnie Namibia. Jeśli ktoś pragnie samotności na rozległym terenie, noclegów w buszu pod gwiazdami, pięknych widoków i podglądania dzikich zwierząt, to trafił doskonale. Ten niesamowity kraj zapewnia dziewiczą przyrodę, niepowtarzalne krajobrazy i możliwość poznania fascynujących kultur. O nim opowie podróżniczka - Anna Olej-Kobus.​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Skąd się biorą nauczyciele? - takie pytanie zadamy w pierwszej powakacyjnej szkolnej "Strefie Rodzica", uzupełniając może jeszcze o słówko "dobrzy". O tym jaka jest obecna sytuacja nauczycieli i ich postrzeganie własnej pracy i nadzieje z nią związane porozmawiamy z panią Łucją Kornaszewską z Fundacji Orange, która przygotowała niedawno publikację "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021". Z Magdaleną Swat-Pawlicką ze Szkoły Edukacji porozmawiamy z kolei o tym, jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele, jakie kompetencje, jakie cechy charakteru pomagają w tym zawodzie, a także gdzie nauczyciele się kształcą i gdzie mogą podnosić swoje umiejętności, zarówno w dziedzinach, którymi się zajmują, jaki i metodyczne czy wychowawcze.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann. 


.
       

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem odcinka audycji będzie Krystian Zimerman - polski pianista i pedagog, zwycięzca IX Konkursu Chopinowskiego (1975). W wykonaniu wybitnego pianisty usłyszymy Mazurek g-moll z op. 24 Fryderyka Chopina oraz I Koncert  fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Wiener Philharmoniker pod batutą Leonarda Bernsteina.

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Doroty Kozińskiej

Autorka opowie o przyjaźni Friedricha Kalkbrennera z Fryderykiem Chopinem. Nie zabraknie muzyki fortepianowej obu kompozytorów i rozważań o roli śpiewu w nauce gry na instrumencie.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Tym razem w audycji zabrzmią wiązanki dzieł Chopina w wykonaniu takich artystów, jak Armando Trovajoli, Marcel Worms czy Sophie Rivard. Posłuchamy także Nokturnu Des-dur op. 27 nr 2 w interpretacji Armando Sciascia Orchestra.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU