Polskie Radio

"Na Jazzowo" i "Strefa prywatna". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 19:00
Na czym polega leczenie tańcem oraz jaką funkcję mają ogrody sensoryczne. O wzajemnych relacjach między myśleniem twórczym, a stereotypami i uprzedzeniami. Ile śmieci wygenerowała pandemia a także na czym polega interwencja kryzysowa i jak długo trwa? Wieczorem muzyka w wykonaniu Włodzimierza Nahornego. Zapraszamy!
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo / Shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Kto z nas nie chciałby usłyszeć swojej pociechy, mówiącej jak angielska królowa? We współczesnych czasach bez znajomości języków ani rusz. Rodzice coraz częściej zaczynają językową edukację swoich dzieci jeszcze przed trzecim rokiem życia. Czy takie metody są skuteczne? Czy rzeczywiście są dobre dla dziecięcej psychiki? O tym w rozmowie z psycholog dr Beatą Rajbą z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Lubelski Teatr Tańca zaprasza na zajęcia łączące ciało i umysł. Placówka zaprasza na warsztaty pod tytułem Psychoterapia Tańcem. Prowadzi je lekarz psychiatra. Na czym polega leczenie tańcem?

16.30-18.30 - Relacje z meczu piłkarskiego Spartak-Legia

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Ogrody sensoryczne zwane inaczej ogrodami zmysłów najczęściej podzielone są na przestrzenie stworzone specjalnie dla węchu, słuchu czy dotyku. Krajobrazy wzajemnie się uzupełniają, są projektowane głównie z myślą o osobach z dysfunkcjami, ograniczeniami.

Największą popularnością ogrody sensoryczne cieszą się w sąsiedztwie przedszkoli, szkół, a także ośrodków terapeutycznych dla dzieci i dorosłych. Bardzo często ogród sensoryczny pełni funkcję rehabilitacyjną czy terapeutyczną, dla osób, które straciły któryś ze zmysłów.

W Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach powstaje Ogród Zmysłów, aby dzieci mogły bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem i smakiem. Goście: Elżbieta Szczepkowska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, organizatorzy projektu.

Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych.

Na ekspozycji oglądać można kolekcjonerskie zbiory świeckich sreber takich jak sosjerki, solniczki, czarki, pucharki, dzbanki, czy kieliszki pochodzące z dworów króla Jerzego III, Fryderyka II Wielkiego, Katarzyny Wielkiej oraz z kolekcji bogatych rodów np. Rothschildów.

Goście: Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Fred Matzke, właściciel prezentowanej kolekcji "Helga Matzke", Klementyna Ochniak-Dudek kurator wystawy. Patronat Jedynki.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

"Zanurzenie" - to hasło tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Zanurzeni w przestrzeni, doznajemy jej niczym rozchodzących się kręgów na wodzie: od słyszenia wewnętrznego, cielesności, przez odwiedzanie pomieszczeń wypełnionych dźwiękami, po odbiór odgłosów ulicy i miasta.

Świat rozbrzmiewa w wielu punktach naraz. Zanurzenie w czasie rodzi nieustanne "teraz". Słyszymy echa życia publicznego, piętrzących się komunikatów informacyjnych, przychodzi do nas historia z jej momentami węzłowymi, formatywnymi wydarzeniami społecznymi. 

Na tegoroczną Warszawską Jesień składają się koncerty, formy operowe i okołooperowe, spektakle muzyczne, instalacje, performanse, działania w przestrzeni publicznej, spotkania z artystami, warsztaty kompozytorskie i audycje Festiwalowego Radia Internetowego. Szczegóły w rozmowie z Jerzym Kornowiczem, dyrektorem Warszawskiej Jesieni. Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji także:

- wyniki plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".

- "Cloakroom" w Cricotece, czyli badanie związków współczesnej sztuki z estetyką, twórczością i postacią Tadeusza Kantora.

- Film "Miriam from Poland" na Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Przyjazny chłód Północy: Dania

11.10-12.00 - Carl Nielsen Koncert fletowy, wyk. Katherine Bryan - flet, Royal Scottish National Orchestra, Symfonia nr 1 g-moll wyk. Danish National Symphony Orchestra, dyr. Michael Schønwandt

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Moniuszko. Straszny dwór - soliści, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra XVIII w, Grzegorz Nowak

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój Lem: Stanisław Bereś

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Augustin Hadelich i Verbier Festival Chamber Orchestra na Festiwalu w Verbier (24.07.2021)
Augustin Hadelich - skrzypce, Verbier Festival Chamber Orchestra, dyr. Gábor Takács-Nagy
Feliks Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll op. 64; Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W Stalowej Woli rozpoczną się w piątek RELACJE - Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne - ogólnopolski festiwal, którego idea oparta została na teatralnym dialogu pokoleń. Podczas trzech niezwykle intensywnych dni zaprezentowanych zostanie 11 prezentacji konkursowych - wybranych spośród 47 propozycji nadesłanych z całej Polski. Wśród nich znajdą się spektakle zespołów międzypokoleniowych, teatrów młodzieżowych i realizowanych przez osoby dorosłe.

Punktem łączącym wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie temat przewodni - "władza pamięci" - do którego wprowadzi Filip Springer - fotoreporter, reportażysta, dziennikarz zafascynowany twórczością W.G. Sebalda. Jednym z jurorów będzie Leszek Mądzik - mistrz teatru plastycznego.

O Festiwalu porozmawiamy z koordynatorem wydarzenia - Katarzyną Pawłowską. Ponadto porozmawiamy o projekcie Muzeum im. Jana Czechowicza w Lublinie związanym z postacią poetki - Anny Kamieńskiej, z Jeleną Kostiuczenko omówimy jej książkę - Przyszło nam tu żyć oraz zapowiemy Festiwal Filmowy w Toronto. 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncerty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (27.09.2020) Maciej Radziwiłł Divertimento D-dur, Wolfgang Amadeus Mozart Koncert skrzypcowy D-dur KV 218, Antonin Dvorak Serenada d-moll op. 44, wyk: Agata Szymczewska, skrzypce, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza. (13.09.2020) Joseph Haydn Berenice, che fai, Ludwig van Beethoven Ah, perfido op. 65, Franciszek Lessel Finale molto presto (z zaginionej symfonii), wyk: Olga Pasiecznik, sopran, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - aud. Katarzyny Kobyleckiej

Gościem programu będzie Agata Groyecka-Bernard psycholog, doktorantka na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, tegoroczna laureatka Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Przygotowywana przez nią rozprawa doktorska dotyczy wzajemnych relacji między myśleniem twórczym, a stereotypami i uprzedzeniami. Wcześniejsze badania sugerują, że poprzez udział w wydarzeniach łamiących szablonowe myślenie można zwiększać ludzką kreatywność.

Mój gość w swojej pracy testuje zależność odwrotną, która nie była dotąd poparta badaniami empirycznymi i zadaje pytanie: czy poprzez stymulowanie wybranych aspektów myślenia twórczego możliwa jest redukcja zachowań  dyskryminujących i ksenofobicznych? Jakie są wyniki tych prac?

Agata Groyecka-Bernard uczestniczyła także w badaniach potwierdzających skuteczność metody nazwanej "Żywa Biblioteka". Jest to stosowana już od lat w całej Polsce i w wielu krajach na świecie interwencja antydyskryminacyjna, a polega na spotkaniach z osobami reprezentującymi mniejszości np. rasowe, religijne, seksualne, etniczne, które często bywają zagrożone wykluczeniem społecznym.

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska", czyta Dorota Landowska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka Aleksander Gołębiewski

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

7:50 - Radiohead zapowiedziało premiery 3 płyt. Dwie z nich to reedycje kultowych albumów grupy z 2000 roku, trzeci to niepublikowane wcześniej utwory sprzed 20 lat, które znajdą się na płycie "Kid Amnesiae". Radiohead umieściło w sieci singiel promujący to wydawnictwo i zapowiedziało premierę całej płyty na 5 listopada 2021 roku. 

08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Piotr Müller, rzecznik rządu.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W audycji m.in.:

9.30 Trwają 29. Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Podczas licznych spotkań, prelekcji i warsztatów uczestnicy EDD poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Tematem przewodnim tegorocznego święta są „Smaki dziedzictwa”

GOŚĆ: Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa;

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.45 UOKiK zwraca uwagę na ryzyko utraty oszczędności i konieczność zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak wydawać rozsądnie oszczędności, gdy wszystko wydaje się dobrą okazją? Na co uważać?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar  

W audycji m.in.:

18.45 Reportaż "Zaczęło się od marzeń" - Magda Skawińska

Czy to realne czy raczej mrzonki? Praca w branży kosmicznej. Młodzi inżynierowie z Wrocławia, a dokładniej firma Scanway uczestniczy w projekcie nad konstelacją satelitów obserwacyjnych, które w ciągu najbliższych 4 lat znajdą się na orbicie okołoziemskiej i dostarczą dane wywiadowcze możliwe do wykorzystania dla polskiej obronności i administracji. Wszystko zaczęło się od filmów i książek. Były marzenia o lotach w kosmos. Teraz pracują nad specjalistycznym sprzętem, który zostanie wysłany w przestrzeń kosmiczną.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Wędrówka sentymentalna 
Gdyby nie Katarzyna J. Kowalska, sensacyjna historia odkrycia obrazu El Greca „Ekstaza św. Franciszka” na plebanii w Kosowie Lackim pewnie byłaby zapomniana. Także – bohaterki tej „przygody”: dwie historyczki sztuki: Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska. 
Opowieść została uwieczniona w książce zatytułowanej „Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu”. Książka kazała się jesienią 2018 roku, jeszcze za życia bohaterki (Izy Galickiej). Katarzyna Kowalska pod koniec życia Izy Galickiej zgodziła się napisać jej biografię – na podstawie zapisków w kalendarzykach, lakonicznych notatek, które Galicka prowadziła „od zawsze”.

Gość: Katarzyna Kowalska, publicystka, reporterka, autorka książki „Ekstaza św. Franciszka” i zapowiedzianej na wrzesień biografii Izabelli Galickiej. 

23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński  ​

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski 

Dwie, skrajnie różne osobowości literackie zrecenzują kontynuacją bestsellerowego tomu "Grecja. Gorzkie Pomarańcze". Książkę "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji" Dionisios Sturis domyka reporterski dyptyk o współczesnej Helladzie. W audycji również o "Godzinach włoskich" Henry’ego Jamesa, których pierwsze egzemplarze polskiego przekładu trafiły do księgarń.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Przed wojną Warszawa znana była ze swojej specyficznej, lokalnej obyczajowości. Zespół "Teściowa Śpiewa", który tworzą Beata Łubczonek i Marcin Milanowicz, stara się ożywić ten wyjątkowy, uliczny folklor. Beata Łubczonek opowie o twórczości i inspiracjach wyjątkowego duetu. Dowiemy się też jaka jest rola teściowej w życiu rodziny i jak układa się jej współpraca z zięciem? 


logo


09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Czego słucha, gdy nikt nie widzi i jaki będzie jej debiutancki album Weroniki "Wrony" Jasiówki - laureatki 5. konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno"?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Ile śmieci wygenerowała pandemia? Jeszcze niedawno mówiliśmy o tym, jak ważna jest rezygnacja z jednorazowych opakowań, a tymczasem zamawiamy jedzenie na wynos, a każda porcja w opakowaniu z tworzywa. Dostajemy przesyłki zabezpieczone folią bąbelkową i styropianowym wypełniaczem. Czy pandemia przekreśliła dotychczasową edukację ekologiczną?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

Wraca siermiężne brzmienie europejskiego techno - nie zabraknie wydawnictw z wytwórni takich jak Hate, Edit Select czy Perc Trax. Zaprasza wasz ulubiony redaktor RAU.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Na czym polega interwencja kryzysowa i jak długo trwa? Czym różni się od psychoterapii i innych form pomocy psychologicznej? Kiedy warto z niej skorzystać? 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem "The Dot". Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.

Opowiastka zawarta w "The Dot" stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał "Międzynarodowy Dzień Kropki". Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. W Poranku przybliżymy Słuchaczom założenia tego święta i zastanowimy się, gdzie chowają się "talenty" i jak je odkrywać.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Łańcuchy górskie i ich pasma w Polsce.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Rozmowa z Agatą Komorowską, autorką bloga "z miłości do życia".

2. Temat: Czym jest "Plan daltoński". Gość: Agata Ostowska, nauczyciel przedszkolny.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Plenerowe studio zagości na plaży w Sopocie. W pierwszej godzinie pojawi się w nim lider trójmiejskiej formacji Motyle, Wojtek Podlacki. Będzie o gotowaniu, o sposobach na przyrządzanie ryby - w tym przepis na zupę krem ze śledzi i jak potraktować Sielawę. Będzie też o morzu i muzycznych fascynacjach Wojtka.

Godzina druga to między innymi gość - wybitny pianista młodego pokolenia Ignacy Wiśniewski, którego najnowszy album "Duos" miał przed chwilą premierę w Słowacji. Na krążku goście, wśród nich legendy yassowej i awangardowej sceny Olo Walicki i Mikołaj Trzaska.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r. 

Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.

.

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W pierwszej audycji z cyklu "Chopin i świat literacki", poświęconej różnorodnym związkom kompozytora z szeroko pojmowaną kulturą literacką jego epoki, zajmiemy się uprawianą przez niego w młodości poezją okolicznościową: dziecięcymi wierszykami, składanymi dla rodziców z okazji urodzin i imienin, pierwszym rymowanym wpisem sztambuchowym oraz wierszowaną relacją z niefortunnego balu u Gutkowskich, gdzie szesnastoletni Chopin uszkodził w tańcu nogę. 

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W audycji autorka zaprezentuje m.in. Poloneza cis-moll op. 26 nr 1 i Mazurka e-moll op. 17 nr 2 Fryderyka Chopina w interpretacji Maryli Jonas, Koncert fortepianowy C-dur Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Krystiana Zimermana z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod dyrekcją Simona Rattle’a, a także Sonatę skrzypcową A-dur - "Kreutzerowską" Beethovena w wykonaniu Isabelle Faust i Alexandra Melnikova.

20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie Włodzimierz Nahorny - polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. W programie zabrzmią: "Fantazja Polska" Chopina oraz "Mity - Źródło Aretuzy, Driady i Pan" Karola Szymanowskiego w wykonaniu Zespołu Włodzimierza Nahornego, a także Chopinowskie Preludium h-moll op. 28 nr 6 w wykonaniu Sekstetu Włodzimierza Nahornego.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU