Polskie Radio

O postępie, filozofii i doskonałej muzyce. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 17:00
Powiemy jak powstaje sztuczne mięso i jakie będą z niego korzyści dla zdrowia, natury i gospodarki. Dlaczego pojęcie "stan wyjątkowy" fascynuje od lat filozofów i na czym polega przedsięwzięcie Telosa? W Światowym Dniu Fryzjera - poszukamy odpowiedzi, co trzeba posiadać, żeby zostać fryzjerem lub fryzjerką. Wieczorem zapraszamy na koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii - transmisja z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
studio Dwójki
studio Dwójki Foto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Na sprzedaż wystawiono dawną siedzibę gestapo w Legnicy. Co wiąże się z kupnem takiego obiektu? Jakie warunki trzeba spełnić i na co można taką nieruchomość przeznaczyć? Gdzie jest takich artefaktów najwięcej - czy rzeczywiście na Dolnym Śląsku? Na te pytania odpowie Joanna Lamparska, dziennikarka i autorka książek o zabytkach Dolnego Śląska. Kolejnym tematem będzie kwestia cholesterolu po 40-tce. Jak często należy badać jego poziom? Czym może skutkować zbyt niski poziom HDL, nazywanego "dobrym cholesterolem" i jakie - ten niski poziom - daje objawy? W audycji również: konkursy "Skojarzenia Extra" dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego i "Od małego dla dużego". Poza tym - kolejny odcinek powieści "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski 

Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowali, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Po ponad 40 latach okazuje się, że niestety nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Dziś nadmierna masa ciała, czyli nadwaga i otyłość jest problemem globalnym występującym w różnych populacjach na świecie, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży. Problem nie ukrywa się tylko w gabinetach lekarskich. "Otyłość wyszła na ulicę" i stała się codziennym obrazem, który widzimy każdego dnia, szczególnie w ciepłe dni, gdy nie mamy na sobie wierzchnich okryć. Gościem audycji będzie prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

W audycji również: polska nauka po raz kolejny zadziwiła badaczy na świecie! W Instytucie Zootechniki Państwowym Instytucie Badawczym w Balicach opracowano sztuczne mięso. Znamy przepis i składniki potrzebne do otrzymania tego substytutu. Produkcja sztucznego mięsa może skutecznie konkurować ze standardową hodowlą. Jest ona bardziej ekologiczna, tańsza i zdrowsza, bo sztuczne mięso prawie nie zawiera niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie podnosi poziomu złego cholesterolu. Innym zastosowaniem hodowli sztucznego mięsa jest produkcja organoidów, potrzebnych do różnych badań czy w przyszłości do zastosowania w przeszczepach organicznych. Jak powstaje sztuczne mięso i jakie będą z tego korzyści dla zdrowia, natury i gospodarki? Opowie o tym dr Wojciech Witarski.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W najbliższy weekend rozpoczyna się Kongres Polska Wielki Projekt. To trzydniowe spotkania wypełnione debatami nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed naszym krajem w najbliższych dekadach, w tym wyzwaniach związanych z Kulturą. W programie Kongresu przewidziano m.in panel Kultura jako źródło siły państwa oraz debatę pod hasłem 70 m² z udziałem przedstawicieli środowiska architektów - o tych panelach porozmawiamy w Poranku Dwójki z  prof. Andrzejem Szczerskim - moderatorem i uczestnikiem debat. Początek spotkania o godz. 8.30. Z kolei gościem audycji o 9.30 będzie natomiast Łukasz M. Maciejewski - scenarzysta filmu "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje". Obraz ten jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W audycji także: Łódź Design Festival oraz "Dramat w księgarni" - spektakl na czworo improwizatorów z aktywnym udziałem publiczności. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Przyjazny chłód Północy: Finlandia

Pekka Kuusisto - skrzypce, Karita Mattila - sopran, Jean Sibelius

11.10-12.00 - Jean Sibelius (1865-1957) Symfonia nr 1 e-moll op. 39, wyk.: Orchestre de Paris, dyr. Paavo Järvi

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Pieśni Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza - Piotr Beczała, Helmut Deutsch

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój Lem: Jakub Zdzisław Lichański

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

SOLsberg Festival (28.05.2021) Baiba Skride, Ilian Garnetz - skrzypce, Nils Mönkemeyer, Adrien La Marca - altówki, Sol Gabetta, Astrig Siranossian - wiolonczele, Irina Zahharenkova - fortepian

Anton Stepanovich Arensky Trio fortepianowe d-moll op. 32; George Enescu Ménétrier from Impressions d'enfance op. 28; Piotr Czajkowski Souvenir de Florence op. 70

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Podczas tegorocznej "Warszawskiej Jesieni" w szczególny sposób zostanie zaznaczona obecność kilku twórców w tym Krzysztofa Knittla. Prapremierę będzie miał jego utwór Głosy do wierszy Jana Polkowskiego, nawiązujący do gdańskich wydarzeń grudniowych roku 1970. Według jego scenariusza i z jego kompozycjami Festiwal wyjdzie w przestrzeń miasta - a dokładnie na Przyczółek Grochowski - Odbędzie się tam koncert-performans. W jaki jeszcze sposób Festiwal akcentuje twórczość Krzysztofa Knittla - opowie na antenie sam kompozytor (g.16.30). Ponadto w audycji omówimy wystawę Ukraina. Wzajemne spojrzenia w Krakowie, obejrzymy nowe Centrum Kultury na Ursynowie.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

W audycji porozmawiamy na temat pojęcia "stan wyjątkowy". Dlaczego to pojęcie fascynuje od lat filozofów? Gościem audycji będzie eseista i publicysta - Jan Maciejewski. 

18.00-18.45 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński 

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska, w studiu Ewa Szczecińska

Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii - transmisja z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (początek od godz. 19.00)

Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60, Johannes Brahms IV Symfonia e-moll op. 98, wyk: Sinfonia Varsovia, dyr. Marek Janowski

Przerwa: Monika Zając i Beata Stylińska.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - aud. Wacława Holewińskiego 

Tematem audycji - 17 września 1939, zapomniana wojna z Sowietami. 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska", czyta Dorota Landowska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

18.45-19.00 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

30 lat po premierze sławnego oryginału ukazało się jubileuszowe wydanie tzw. "Czarnego albumu" zespołu Metallica. W audycji posłuchamy fragmentów najbogatszej wersji tego wydawnictwa, a także towarzyszącego albumu z coverami. Ponadto wystąpią Marillion, The Stranglers, King Crimson, Toyah, Steve Hackett, Chris Jagger, Zbigniew Preisner i Lisa Gerrard. 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o Światowym Dniu Fryzjera i Dniu Bluesa. Będzie też o polskiej wersji Wikipedii oraz o influencerce, którą stworzyła sztuczna inteligencja.   

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Adrian Zandberg, Lewica (Razem).

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

Zapowiemy XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", odwiedzimy Muzeum Wsi Opolskiej i przygotujemy się na wizytę w kinie - na filmie "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje". 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

W audycji m.in. o programie prozdrowotnym dla szkół, nowościach w świecie motoryzacji oraz o quidditch czyli sporcie żywcem wyjętym z książek o przygodach Harrego Pottera. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

Jesień to czas premier. I to jakich! 5 listopada poznamy utwory, które członkowie Radiohead "trzymali w szufladzie" przez ponad 20 lat. Tak zwane "utwory odrzuty" oraz zremasterowaną reedycję płyt "Kid A" oraz "Amnesiac" dostaniemy na albumie "Kid A Mnesia". W audycji wybrzmi przedsmak tego dzieła! Ponadto: Michał Łapaj, klawiszowiec Riverside oraz The Wide Eye, Agent Side Grinder i Daniel Lanois.

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk

O obecnych działaniach Unii Europejskiej wobec Polski porozmawiamy z Józefem Orłem, działaczem opozycji politycznej w PRL, dziennikarzem, publicystą, szefem klubu politycznego "Ronin".  

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - Nakręceni - magazyn premier filmowych - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek  

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. W audycji recenzja filmu "Small World" Patryka Vegi, który podejmuje trudny i ponury temat handlu dziećmi, telewizyjnej adaptacji filmu Ingmara Bergmana o rozpadającym się małżeństwie "Sceny z życia małżeńskiego" oraz serialu "Kierunek: Noc", którego drugi sezon możemy oglądać od kilku dni. ​

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Cztery dni festiwalowych wrażeń, pięć kategorii konkursowych i ponad 90 produkcji, filmy polskie i zagraniczne o historii najnowszej, panele dyskusyjne i pokazy specjalne - to wszystko czeka nas na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Festiwal startuje 29 września i potrwa do 2 października. Naszym gościem będzie Arkadiusz Gołębiewski - dyrektor Festiwalu NNW.

logo


07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Czym jest Telosa? Ma to być prawdziwy raj na Ziemi, wyznaczający standardy dla przyszłych generacji. Telosa nie jest pierwszym projektem przyszłości, ale to zdecydowanie najbardziej ambitne przedsięwzięcie tego typu. Na czym polega?

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Mateusz Tomaszuk

Poznamy historię powstania utworu "Hel" zespołu SONBIRD.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W cyklu "Meksyk dla początkujących" tym razem Szymon Majchrzak opowie o barwach dominujących na meksykańskiej ulicy - zwłaszcza podczas święta niepodległości przypadającego na 15 i 16 września.

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Czym jest doxowanie? W jaki sposób go unikać? Czy doxing jest podobny do stalkingu?

22.00 - 00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Muzyka jungle i drum & bass - zarówno ta bardziej zwiewna i liquidowa, jak i imprezowa i mocno podbita basem. Na playliście m.in. Noisia, Camo & Krooked, Chase & Status, Circumference. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD"  Światowy Dzień fryzjera. Fryzjerstwo, to zawód z długą tradycją - niewielu wie, że był znany już w starożytności. Obecnie cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród pań, choć panów też w tej grupie zawodowej nie brakuje. Co trzeba posiadać, żeby zostać fryzjerem lub fryzjerką: talent, umiejętności? Odpowiedzi poszukamy w Poranku. W audycji też nawiązanie do Małej Warszawskiej Jesieni: materiał z próby z udziałem Doroty Miśkiewicz.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Jak dawniej uczyły się i jak dziś uczą się dzieci w rożnych miejscach na Ziemi.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z okazji Światowego Dnia Fryzjera porozmawiamy z fryzjerem dziecięcym, Alicja Kobrych, o jej zawodzie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Akcja edukacyjna "BohaterON w Twojej Szkole" prowadzona w ramach VI edycji projektu.​ Jak szkoły  mogą wziąć w nim udział, dlaczego, jak i w jakim wieku warto opowiadać dzieciom o historii najnowszej porozmawiamy z Agnieszką Lesiuk-Krajewską, organizatorką akcji oraz Magdaleną Górską - autorką słuchowiska "Mały - nauczyciel nadziei".

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r. 

Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.

.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie węgierski pianista i dyrygent, Tamás Vásáry. W wykonaniu artysty usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, m.in. Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66 oraz Etiudę Es-dur op. 10 nr 11, a także Koncert e-moll op. 11 z towarzyszeniem Berliner Phiharmoniker pod batutą Jerzego Semkowa.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

Ekscentryczny pianista austriacki Friedrich Gulda w m.in. Koncercie fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina oraz porównanie Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 na instrumencie historycznym i współczesnym w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji spotkanie na szczycie: Chopin i Wieniawski. Dwóch wirtuozów, dwóch romantyków, dwa źródła inspiracji i... dwa utwory: Scherzo b-moll Chopina oraz Kujawiak a-moll Wieniawskiego. Obydwa spotkały się na nowej płycie PWM Anaklasis zatytułowanej, nomen omen, „Great Encounters”. Ich rekompozycje wyszły spod pióra Krzysztofa Herdzina (Scherzo b-moll) i Adama Bałdycha (Kujawiak), a ja ze swojej strony, dla ubarwienia, dodam jeszcze dwie wersje: Agnieszki Szczepaniak (Serco, czyli Scherzo) oraz zespołu Q Ya Vy (Kujawiak). Niby to samo? Ale nie tak samo: diabeł tkwi w szczegółach.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU