Polskie Radio

Rower dla ciała i muzyka dla ducha. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 18:00
Start siódmej edycji Rowerowego Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Przy okazji opowiemy o tradycjach hutnictwa szkła w regionie oraz jak i gdzie uprawiać sporty w Karkonoszach? Gdzie jest granica pomiędzy walką polityczną a przestępstwem a także, czy dokument i film dokumentalny to to samo? Wieczorem słuchowisko "Miłość - czysta u kąpieli morskich" Cypriana Kamila Norwida oraz koncert finałowy 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ESB Professional
logo

09.00-12.00- "Jedyne takie miejsce" / Szklarska Poręba - zaprasza Patryk Kuniszewicz

W audycji: zimą narty, latem rower - jak i gdzie uprawiać sporty w Karkonoszach? Od Śnieżki po Wodospad Kamieńczyka, czyli dlaczego warto odwiedzić Karkonoski Park Narodowy? Skarby ukryte w ziemi - historia i współczesność wydobycia minerałów oraz nazwa zobowiązuje, czyli tradycje hutnictwa szkła w okolicach Szklarskiej Poręby. 

Na sobotę zaplanowano także start siódmego Rowerowego Biegu Piastów. Rywalizacja odbędzie się na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach na dystansach 19 (MINI), 41 (MEGA) i 61 km (GIGA). Z pierwszym zmierzy się 313, z drugim 413, a z trzecim 287 rowerzystów. 

15.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Będziesz wisieć" - tak do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z mównicy sejmowej krzyczał poseł Grzegorz Braun. Czy to ostateczny dowód na upadek parlamentaryzmu w Polsce? A może jednak to wciąż pewien teatr mający na celu pozyskanie sympatii wyborców? Gdzie jest granica pomiędzy walką polityczną a przestępstwem? O tym w audycji porozmawiają: prof. Anna Cegieła - językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Aleksander Głogowski - politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Grzegorz Łukomski - historyk parlamentaryzmu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

16.00-18.00 - "Sobota z Jedynką" - zaprasza Zbigniew Zegler

Obok nowych piosenek Baranovskiego i zespołu Coldplay, głównym bohaterem audycji - muzyka z 1991 roku. Trzydzieści lat temu następowała wymiana pokoleń w polskiej i światowej rozrywce, świetne przeboje nagrywali i Martyna Jakubowicz i zespół Dżem, jeszcze z Ryśkiem Riedlem czy dojrzały Genesis, ale stery przejmowali od nich debiutujący muzycy z Pearl Jam, powstałej kilka lat wcześniej Nirvany czy rozkwitającego Red Hot Chili Peppers. 


logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show - Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." Artura Liebharta - prowadzi Robert Mazurek

Czy dokument i film dokumentalny to to samo? Mogłoby się wydawać, że tak. Przecież sami filmowcy używają tego określenia, mówiąc, że pracują właśnie nad kolejnym dokumentem. Tymczasem twórca i Dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych MDAG, Artur Liebhart protestuje. I apeluje: nie stawiajcie znaku równości między filmem dokumentalnym i dokumentem. Dlaczego? 

13.30-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu" / Z biegiem lat, z biegiem rzek - Wisła - prowadzą Jakub Jamrozek i Jakub Kukla

W ostatniej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" popłyniemy Wisłą. Na trasie naszej wyprawy znajdzie się Płock i wizyta na spektakularnej wystawie Art Déco w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Następnie spojrzymy na Wisłę ze Wzgórza Tumskiego, odwiedzimy Bazylikę Katedralną, gdzie znajdują się groby średniowiecznych władców Polski - Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i kilkunastu książąt mazowieckich. Zajrzymy do Muzeum Diecezjalnego, w którym znajduje się m.in. relikwiarz hermowy św. Zygmunta z 1370 roku zdobiony piastowskim diademem. Odwiedzimy też Skansen Osadnictwa Nadwiślanego w Wiączeminie Polskim, w którym odwzorowano wioskę Olendrów z największą obecnie w Polsce kolekcją pamiątek po osadnikach nad Wisłą, w tym meble - komody, kredensy, stoły i ławy, często malowane we wzory roślinne, a także narzędzia ciesielskie i sprzęt gospodarski. W audycji odkryjemy nieznane oblicze warszawskiego odcinka Wisły, przeniesiemy się też sto lat wstecz, aby zobaczyć, jak wyglądało nad Wisłą życie towarzyskie. Na koniec podsumujemy trwającą całe wakacje akcję czyszczenia polskich rzek i ich nabrzeży. 

17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Andrzej Sułek

Pożegnalny koncert Nicolausa Harnoncourta w Zurichu (2011)

Wolfgang Amadeus Mozart Gran Partita, Ludwig van Beethoven Symfonia nr 5 c-moll op. 67, Orkiestra Filharmonii w Zurichu, dyr. Nicolaus Harnoncourt

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Kupiński Guitar Duo

19.30-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Ewa Szczecińska, w studiu Krzysztof Dziuba

Koncert finałowy 64 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

transmisja (początek godz 19:30)

Lidia Zielińska Pustynnienie na okiestrę, media elektroniczne, dzieci i przestrzeń; Wojciech Ziemowit Zych Trakt-akt topodia na flet kontrabasowy, klarnet kontrabasowy, saksofon basowy i orkiestrę w rozmieszczeniu przestrzennym; Matthias Kranebitter 60 Audiory Scenes for inversigeiting cocktail party deafness; Artur Zagajewski Stabat Mater na czetery chóry mieszane i orkiestrę kameralną; wyk. Renata Guzik - flet kontrabasowy, Michał Górczyński klarnet kontrabasowy, Bartłomiej Duś - saksofon basowy, Dzieci ze szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji, Michał Janocha, Mateusz ryczek, Lidia Zielińska - reżyseria dźwięku w przestrzeni, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Bartosz Michałowski, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Robertas Servenikas, Barbara Okoń - Makowska, Michał Bereza - projekcja dźwięku

Przerwa: Rozmowa z Lidią Zielińska i Wojciechem Ziemowitem Zychem. Autor: Beata Stylińska

22.00-23.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Cyprian Kamil Norwid "Miłość - czysta u kąpieli morskich"

prod. 2019, adaptacja i reżyseria Jerzy Machowski, realizacja akustyczna Maciej Kubera, muzyka Ignacy Zalewski

Obsada: Teresa Kowalik (Julia), Angelika Kurowska (Marta), Krzysztof Szczepaniak (Feliks), Paweł Paprocki (Erazm)

Cztery postaci z tak zwanego dobrego towarzystwa spędzają wolny czas w nadmorskim kurorcie w Normandii. Młodzi, piękni, wrażliwi i spragnieni miłości. Zdrowotne kąpiele i picie oślego mleka, afekty i namiętności, flirty i intrygi, zaręczyny i samobójstwa - wszystko to z miłości... własnej?

Norwid w mało znanej roli komediopisarza kreśli pełen ironii portret romantyków. Wytyka im egzaltację, której źródło widzi w ich bezgranicznej próżności. Rzeczywista płycizna pozornie głębokich uczuć przeżywanych "na wynos" ukazana w komedii sprzed półtora wieku dziś, w dobie ekshibicjonizmu rodem z mediów społecznościowych, okazuje się zaskakująco aktualna.

W słuchowisku zrealizowanym w konwencji operetki zagrają i zaśpiewają fantastyczni młodzi aktorzy: Angelika Kurowska, Paweł Paprocki, Krzysztof Szczepaniak i debiutująca w Teatrze Polskiego Radia Teresa Kowalik. Dowcipowi Norwida sekunduje humorystyczna muzyka Ignacego Zalewskiego.

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Kuba Borysiak


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Marcin Kierwiński, Platforma Obywatelska, Bartosz Kownacki, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta, Anna Maria Żukowska, Lewica. 

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 -  "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Mimo że festiwal "Dwa Teatry" 2021 zakończył się w poniedziałek, pozostajemy na teatralnych deskach. Choć co prawda tych nietypowych, na których tworzony jest fenomen na skalę światową - Teatr Telewizji. O tym, jak tworzy się taką formą artystycznego przekazu, Redbad porozmawia z Jackiem Raginisem-Królikiewiczem, reżyserem przedstawienia "Dzień Gniewu". Rozmowa dotyczyć też będzie tajników powstawania Teatru Telewizji, o sytuacji polskiego teatru oraz oczywiście edukacji przyszłych aktorów. 

13.00-14.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

Sobotnie "Trójkowo, filmowo" tym razem będzie nadawać z Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W audycji: laureaci Młodej Gali FPFF oraz rozmowy z aktorami Karoliną Gruszką, Tomaszem Ziętkiem i Wojciechem Mecwaldowskim i z reżyserami - Aleksandrą Terpińską i Ryszardem Brylskim. 

17.00-19.00 - "Pora na rytm" -  Leszek Adamczyk

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Michał Kirmuć

22.00-00.00 - "Wydział Rytmiki Stosowanej" - Aleksandra Kaczkowska

logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

W audycji przypomnimy postać Magdaleny Anny Kossak, która pisała pod pseudonimem Magdalena Samozwaniec. Utwory jak m.in. "Na ustach grzechu: powieść z życia wyższych sfer towarzyskich", czy "Maria i Magdalena" przyniosły jej miano "jedynej satyryczki w Polsce" oraz "pierwszej damy polskiej satyry".

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

25 wystaw fotograficznych artystów z Polski i z zagranicy, pokazy filmów nt. fotografii, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy zdjęć z muzyką na żywo i spacery fotograficzne, składa się na rozpoczęty w czwartek 5. festiwal Białystok Interphoto.  Jego hasłem jest "Dychotomia. Wschód i Zachód", a d udziału zostali zaproszeni artyści z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Jarmocewicz. 


logo


09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk

Łotwa na talerzu to przede wszystkim ryba, ser i wszelkie kiszonki. A po ryby najlepiej udać się do słynnych hal targowych w Rydze, które zaskakują nie tylko szerokim wyborem towarów, ale i zdumiewającą historią.

12.00-13.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Zaproszenie na Konfrontacje Teatralne i na musical "Pretty Woman" w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

Przypomnimy historię Grzegorza Przemyka. Zatrzymany w maju 1983 roku przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej 19. letni Grzegorz Przemyk zmarł 2 dni później w szpitalu. Historia pobicia maturzysty na komisariacie MO była przez aparat władzy PRL ukrywana i fałszowana. Śledztwa prowadzone po roku 1989 pokazały faktyczny przebieg zdarzeń. 24 września wchodzi do kin film "Żeby nie było śladów", zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza, opowiadający tę przejmującą historię.

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

Na początek naszej najbliższej podróży Słowenia - zaśpiewa dla nas Tschimy. Następnie przeniesiemy się do Francji i wysłuchamy fragmentów debiutanckiej płyty Barbary Pravi. W audycji dotrzemy również do Australii i posłuchamy fragmentów nowego albumu zespołu Tora.

17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik

Islak Burger - to nic innego jak wilgotny burger. Danie pochodzi z kuchni tureckiej i nie jest zbyt skomplikowane. Przepisy na stronie Czwórki po audycji.

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Porywające, breakbeatowe rave'owe rytmy zapewnią m.in. Eris Drew, DJ Technics, czy Asquith (Lobster Theremin). Przede wszystkim jednak przywoływać będziemy beztroski i słoneczny sezon letni. Pomoże nam w tym niezawodny i niesamowity Francuz Teki Latex, który jak wiadomo potrafi zmiksować wszystko ze wszystkim, a i tak brzmiało to będzie wybornie i radośnie. Krótko mówiąc: tańczymy!


logo
         

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Trening bramkarski i słynni bramkarze. Gość: Marcin Szczepanowski ze szkoły bramkarzy Herkuless.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Współtworzone przez mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, angażujące lokalne środowisko, wychodzące z działaniami poza swoje mury - takie jest Muzeum Warszawskiej Pragi. O najciekawszych projektach, oraz genezie powstania Muzeum opowie gość - Anna Wigura, koordynatorka działu edukacji w Muzeum Warszawskiej Pragi.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz opowiedzą o Łotwie. Ich rozmówcą będzie Grzegorz Skrzypak, dziennikarz, autor programu telewizyjnego Turystyczna Jazda. Razem poszukają polskich śladów w Rydze, zarekomendują najpiękniejsze bałtyckie plaże i odwiedzą największy park rozrywki w tej części Europy. 

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Gdyby żył, skończyłby dzisiaj 67 lat. Piosenkarz, kompozytor gitarzysta, autor tekstów, prezenter, ale również - z wykształcenia prawnik - Jacek Skubikowski. W audycji muzyka z płyt "Jacek Skubikowski”, "Wyspa dzikich" i jedna z najpiękniejszych płyt dla dzieci jego autorstwa "Papuga gaduła". Będzie też rarytas - nagrania z zespołem The Country Family, z którym podbijał serca fanów Pikniku Country w Mrągowie. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

08.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Hodgsona Burnetta Francesa, w adaptacji Emilii Stawskiej. Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​


.
         

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

W programie: Vivaldi i jeden z jego koncertów na dwoje skrzypiec w mistrzowskiej interpretacji Giuliano Carmignola - Wiktoria Mułłowa, Mozart na cztery ręce (całkiem poważne dziełko w gatunku z natury swej rozrywkowym) - Sonata B-dur - i znów mistrzowie, tym razem pianiści Ingrid Haebler i Ludwig Hoffmann, a potem przeurocze w sielskiej aurze kameralne Bagatele Antonina Dworzaka, przybarwione oryginalnym brzmieniem fisharmonii. Wreszcie finał - skrajnie kontrastowy. Kapitalna symfoniczna Suita scytyjska Sergiusza Prokofiewa, osnuta wokół wątków zaczerpniętych z mitologii prasłowiańskiej - walce światła z ciemnością, w świetnym nagraniu pod batutą Claudia Abbado.

18.00 - Transmisja recitalu Nikolaya Khozainova z Zamku Królewskiego w Warszawie

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Chopin. Salon romantyczny". 

17.00 - "Chopin w najlepszym gatunku" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Mini-cykl ośmiu audycji, który ma pomóc osobom początkującym w śledzeniu Konkursu Chopinowskiego. W programie przedstawi niezbędne informacje o muzyce Fryderyka Chopina, opowie o opusach i gatunkach muzycznych, które pojawią się na tegorocznym Konkursie. Tematem siódmego spotkania będzie walc i polonez.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU