Polskie Radio

"Ślady pamięci" i "Strefa prywatna". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 18:00
Festiwal organowy w Gdańsku i nowe miejsca dla młodych artystek i artystów. O Eugeniuszu Lokajskim "Broku", który w swoich zdjęciach pozostawił kompletny obraz Powstania Warszawskiego: od radości i solidarności, poprzez męstwo, aż do cierpienia i zadumy. Spotkamy się również z taternikami, himalaistami i alpinistami i sprawdzimy, czy wspinanie może uzależniać i dlaczego niektórych tak ciągnie w góry? Muzycznie - Chopin przerobiony w duchu południowoafrykańskiego jazzu. 
Studio emisyjne Polskiego Radia Dzieciom
Studio emisyjne Polskiego Radia DzieciomFoto: Polskie Radio
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Oszuści wykorzystują starszych ludzi, którzy szukają możliwości bezpiecznego i zyskownego ulokowania oszczędności całego życia. Jedna z kobiet w taki sposób straciła 30 tys. zł. Dlaczego lepiej nie trzymać oszczędności "w skarpecie"? W co zainwestować, a które oferty omijać z daleka? O czym pamiętać, poszukując opłacalnej lokaty? Gościem audycji będzie prezes UOKiK Tomasz Chróstny, ekspert ds. finansów, który powie również o kampanii "Policz i nie przelicz się", skierowanej do seniorów.

Będziemy także obchodzić Światowy Dzień Turystyki. Podsumujemy sezon wakacyjny. Jaki był dla polskiej branży turystycznej? Co w trakcie pełzającej epidemii Polacy wybierali chętniej? Rodzime plaże, aktywne wakacje w górach, czy może jednak wyjazdy za granicę? O tym porozmawiamy z dyrektor Joanną Węglarczyk z Departamentu Strategii i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej.

W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz Turystyczna lista przebojów PL.

19.30 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

W 2011 roku rozpoczęło swoją działalność Narodowe Centrum Nauki - agenda rządowa odpowiedzialna za finansowanie badań podstawowych. W ciągu 10 lat środki przekazane polskim badaczom w ramach konkursów: Sonata, Preludium, Maestro, Fuga, Harmonia, czy Tango pozwoliły na prowadzenie badań na światowym poziomie, na odkrycia, znaczące osiągnięcia i publikacje w prestiżowych pismach. W ciągu dekady NCN ogłosiło 200 konkursów, przyznało ponad 23 tys. grantów i przekazało na badania prawie 11 mld złotych. Jakie są najważniejsze osiągnięcia Narodowego Centrum Nauki? Jaki wpływ na polską naukę mają granty przyznawane przez NCN? Jaki jest poziom projektów badawczych finansowanych przez tę Agendę? Jakie jest znaczenie badań podstawowych dla edukacji, rozwoju cywilizacji i dla kultury? O tym porozmawiamy w Programie 1 z dyrektorem Narodowego Centrum Nauki - prof. Zbigniewem Błockim.

Poza tym w audycji: jak chronić dane z polskich genomów? Według oceny polskich badaczy i lekarzy z Polskiej Akademii Nauk - w dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się nawet 100 tys. genomów Polek i Polaków. Naukowcy z PAN alarmują, że nad danymi osobowymi zawartymi w próbkach z testów genetycznych i badań genomowych przeprowadzonych w naszym kraju nie ma żadnej kontroli. Do gromadzenia danych genetycznych azjatyckie laboratoria wykorzystują także obecną pandemię. Firmy chińskie pobierają materiał biologiczny i dane genetyczne w ponad 50 krajach świata, w tym także w Polsce. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Trzy miasta, trzynaście partnerskich lokalizacji, trzynaście dni oraz 42 projekty muzyczne i artystyczne polskiej i światowej sceny niezależnej - w audycji opowiemy o jednym z najciekawszych festiwali muzyki eksperymentalnej w naszej części Europy. Rozmowa o festiwalu Avant Art 2021 z jego dyrektorem Kostasem Georgakopulosem o godz. 9.30. W audycji przeniesiemy się też do Zamku Królewskiego w Warszawie na wystawę "Chopin. Salon romantyczny". Po ekspozycji oprowadzi nas kuratorka Aleksandra Buszta. W audycji także: podsumowanie FPFF w Gdyni oraz Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Podróże śladami Chopina

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert skrzypcowy nr 3 G-dur, KV 216, wyk. Julien Chauvin, Le Concert de la Loge

12.05-12.45 - Płyta na lato / Paderewski - Dang Thai Son, Philharmonia Orchestra, Ashkenazy

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Wielki konkurs: bohaterowie i świadkowie

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi prowadzi  Róża Światczyńska

30. rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego

Retransmisja koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej i Piotra Orzechowskiego (09.11.2017, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 20.10.2016, Sala NOSPR, Katowice)
Ignacy Feliks Dobrzyński I Symfonia B-dur op. 11; Stefan Kisielewski Koncert fortepianowy; Koncert na orkiestrę kameralną; Dymitr Szostakowicz Hamlet op. 116a - suita  z muzyki do filmu, wyk. Piotr Orzechowski - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Przed nami  jesienna edycja festiwalu ORGANy PLUS+®2021. W trakcie sześciu koncertów organizatorzy zaproszą w muzyczną podróż nie tylko po wybrzeżach Bałtyku, czy krajach europejskich, ale również po raz pierwszy zawędrują do Pałacu Opatów, a muzycznie do Nowego Świata. We wszystkich tych peregrynacjach słuchaczom będzie towarzyszył śpiew w wykonaniu plejady gwiazd polskich i zagranicznych oraz dźwięk wspaniałych gdańskich organów. Więcej o festiwalu opowie organista i dyrygent, dyrektor Festiwalu - Andrzej Szadejko (rozmowa o g.16.30). Ponadto w audycji - relacja z wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida w Teatrze Polskim w Warszawie, rozmowa o książce "Kobusz. Jan Kobuszewski po drugiej stronie sceny" w przededniu 2. rocznicy śmierci aktora, oraz przedstawienie nowego miejsca dla młodych artystek i artystów - Galerii Rynek 30 w Muzeum Warszawy

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Retransmisja z festiwalu "Kwartesencja" (koncert z 06.09)

Sofia Gubajdulina Kwartety smyczkowe, wyk. Royal String Quartet

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Lokajski - aut. Michał Nowak

Przed wojną wybitny sportowiec, rekordzista Polski w rzucie oszczepem, wicemistrz świata w pięcioboju, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. W styczniu 1944 roku został zaprzysiężony na żołnierza Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim był oficerem łącznikowym kompanii „Koszta”, a od 30 sierpnia jej dowódcą. Został uprawniony „do noszenia i używania aparatu fotograficznego i filmowego”. Robił zdjęcia głównie w Śródmieściu i wywoływał je w mieszkaniu swojej siostry, Zofii Domańskiej, która przechowała negatywy. 25 września, wobec zbliżającej się kapitulacji Powstania, został oddelegowany do Komendy Głównej AK w celu wykonania zdjęć do fałszywych dokumentów, które miały umożliwić Powstańcom opuszczenie miasta z ludnością cywilną. Tego dnia zginął pod gruzami zbombardowanej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 129, gdzie znajdował się sklep fotograficzny. Pozostawił kompletny obraz Powstania Warszawskiego: od radości i solidarności, poprzez męstwo, aż do cierpienia i zadumy. O Eugeniuszu Lokajskim "Broku" i jego fotografiach opowiedzą Joanna Jastrzębska i Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego.

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jerzy Waldorff "Wielka gra. Rzecz o konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.


logo

00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub Folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że Mario Bros pojawi się na wielkim ekranie, o Leonardo Di Caprio, który zainwestował w firmę produkującą mięso w laboratorium oraz o tym, że połowa polskich sklepów nieprawidłowo informuje klientów o cenach produktów. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - profesor Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", XV Teatralnych Nagrodach Muzycznych im. Jana Kiepury oraz o zakończonym 46 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o geotermii. Coraz więcej miast i gmin prowadzi odwierty geotermalne i zamierza używać "gorących źródeł" do ogrzewania mieszkań. Będzie też o grach podwórkowych, które częściowo wyparte przez nowe technologie - podobno wracają do łask najmłodszych. 


15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

19.00-20.00 - "W Tonacji Trójki" - Marek Wiernik   

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Radosław Okrasko 

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

W ubiegłym roku ONZ ustanowiło 29 września jako Międzynarodowy Dzień Świadomości na Temat Strat i Marnowania Żywności. Gośćmi audycji będą: Beata Ciepła - Prezes Federacji Polskich Banków Żywności oraz Marek Borowski, który zarządza Bankiem Żywności w Olsztynie. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - zaprasza Jakub Moroz


logo


Płyta Tygodnia - "Atlvnta" Atlvnta

ATLVNTA to nowy projekt Kasi Golomskiej i Kamila Durskiego, którzy wcześniej tworzyli zespół Lilly Hates Roses. Jako Atlvnta wydają właśnie pierwszy alternatywno - elektroniczny album. 


14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek

W ostatnim wydaniu audycji porozmawiamy o przyszłości kolei, samosterujących lokomotywach i paniach w lokomotywach.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Zapraszamy na spotkanie z taternikami, himalaistami i  alpinistami. Dla niektórych to pasja i w góry jeżdżą kilka razy w roku, inni pojawiają się, żeby pozbyć się lęków, odświeżyć głowę. Czy wspinanie może uzależniać? Dlaczego niektórych tak ciągnie w góry? Jak bardzo na wysokościach musi pracować głowa

22.00-00.00 - "Strefa dread" - Mirosław Dzięciołowski

Sławek Pakos (manufaktura Legenda) opowie o reedycji trzeciego albumu zespołu Izrael - "Duchowa rewolucja".

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

10.00 - "Muzyczne podróże" - Twórczość George'a Gershwina z okazji rocznicy urodzin.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Dary jesieni i co z nich można zrobić.

17.15 - "Skarbonka" - Dziś będziemy rozmawiać o przyszłości, ale  nie o przyszłych wakacjach tylko o dalekiej przyszłości, czyli o emeryturze. Czy mali słuchacze wiedzą co to jest emerytura? Jak to działa, że osoby nie pracujące dostają pieniądze? Kto i kiedy płaci pieniądze emerytom? Czy warto o emeryturze pomyśleć już dziś? 

21.00-23.00 - Strefa rodzica" - Książki dla dzieci oswajające trudny temat choroby nowotworowej u dzieci oraz śmierci. Trwa Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej nie tylko na temat chorób nowotworowych dotykających najmłodszych, ich często niecharakterystycznych objawów oraz zwiększenie czujności onkologicznej wśród rodziców. Działania związane z Miesiącem Świadomości Nowotworów Dziecięcych mają także na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykają się chore dzieci ich rodziny - warto pamiętać, że leczenie choroby nowotworowej tak u dzieci jak i dorosłych nie kończy się na terapii mającej zwalczyć chorobę. Wielu pacjentów oraz ich najbliższych wymaga również wsparcia psychologicznego, opieki dietetyka czy fizjoterapeuty. Goście: Marta Tittenbrun z Fundacji Zaczytani.org, która opowie o książce "Myszka Marcelina" i Karolina Oponowicz, książka "O, choroba!".

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Audycja przepełniona gośćmi, nową muzyką i zaskakującymi dźwiękami. W pierwszej godzinie pojawią się młode gwiazdy polskiego rynku muzycznego, Idalia (córka aktorki Aldony Orman) - 12 letnia laureatka wielu wokalnych konkursów w Europie, która właśnie wydała swoje dwa pierwsze single. W plenerowym studiu pojawi się także Roksana Węgiel, która podzieli się ze słuchaczami swoimi najbliższymi planami, podsumuje gorące miesiące w swoim życiu i przedstawi singiel, zapowiedź jej drugiego długogrającego albumu. Godzina druga, momentami na rockową nutę. W plenerowym studiu pojawią się członkowie legendarnej grupy Mr. Pollack, przygotowujący się do wydania najnowszej płyty. Premiera przewidziana jest jeszcze na ten rok. Prapremierowo odtworzone zostaną po raz pierwszy w radiowym eterze fragmenty owej płyty. Dowiemy się także szczegółów dotyczących śmierci jednego z członków grupy w ubiegłym roku na Covid 19.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r.

Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.


.
        
17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek

W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Drugi odcinek audycji zatytułowany jest "Playlista Stanisława Przybyszewskiego". W programie dzieła Fryderyka Chopina w najwybitniejszych wykonaniach.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji śledziliśmy przetworzenia muzyki Chopina w różnych częściach świata. Teraz przyszedł czas na Afrykę. Będzie więc muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu, będzie Chopin samplowany w nigeryjskim r&b, będzie Chopin z Kongo, będzie marimba, będzie też klasyczna kompozycja zderzająca inspiracje Chopinem i muzyką afrykańską. A to, tradycyjnie, nie wszystko!

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę niemieckiego pianisty, kompozytora i pedagoga Emila von Sauera. W programie wybrane utwory, które grywał podczas swojej niezwykle długiej kariery scenicznej, m.in. Franciszka Liszta, Roberta Schumanna i Ludwiga van Beethovena.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU