Polskie Radio

"Bezpieczna Jedynka" i "Będzie głośno!". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 19:00
Pierwsze Urodziny Polskiego Radia Kierowców i "nowy" Jazz Jamboree. O budowaniu świadomość transplantologii dziecięcej a także Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi i od kiedy Polki zaczęły uprawiać sport amatorski i rekreacyjny. Relacje ze zmagań uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zapraszamy!
Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców: Wiktoria Jurczewska, Patryk Kuniszewicz, Kuba Marcinowicz.
Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców: Wiktoria Jurczewska, Patryk Kuniszewicz, Kuba Marcinowicz. Foto: fot. Cezary Piwowarski, Polskie Radio
logo

Pierwsze Urodziny Polskiego Radia Kierowców w Jedynce

07.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - rozmowa z Dyrektor Polskiego Radia Kierowców, Edytą Poźniak (ok. godz. 8.40)

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - materiał poświęcony obchodom

15.00-18.00 - " Ekspres Jedynki" / Bezpieczna Jedynka - w całości poświęcona urodzinom PRK

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Urszula - gwiazda piątkowej Muzycznej Jedynki - zaprezentuje swoją nową, piękną balladę "Zaczaruj" i opowie o mającej premierę tego dnia reedycji multiplatynowego albumu "Biała droga", który 25 lat po premierze brzmi jeszcze lepiej niż pierwotnie, a pochodzące z niego przeboje: "Konik na biegunach", "Na sen" czy "Niebo dla ciebie" bawią i wzruszają kolejne pokolenie fanów Urszuli.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

W 1957 r. w dość niejasnych okolicznościach, została odnaleziona XV-wieczna mapa przedstawiająca znany ówczesny świat a także Grenlandię i Winlandię - tj. część Ameryki Pn., która obecnie utożsamiana jest z Nową Funlandią. Od momentu odkrycia toczyły się spory o autentyczność tego kartograficznego dokumentu. Byłby to bowiem niepodważalny dowód na dotarcie Wikingów do Ameryki na długo przed Kolumbem. A o takim scenariuszu wspominał już w połowie XI w. niemiecki geograf Adam z Bremy.

Odkrycie Winlandii przez Leifa Erikssona w 1002 r. opisywały również sagi islandzkie. Te historyczne przekazy potwierdziły ostatecznie wykopaliska archeologiczne, które w 1960 r ujawniły pozostałości po skandynawskiej  osadzie w L'Anse aux Meadows na Nowej Funlandii. Czy jednak dowodem wikińskich odkryć jest rzeczona mapa? Naukowcy z Uniwersytetu w Yale (USA), gdzie przechowywany jest dokument, opublikowali właśnie wnioski ze swoich analiz, które jednoznacznie wskazują, że mapa jest ... fałszerstwem.

Więcej o tej sprawie - prof. Przemysław Urbańczyk - Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz UKSW w Warszawie.

Pismo rongorongo powstało na Wyspie Wielkanocnej - "najbardziej samotnej" wyspie świata, położonej na środku Pacyfiku. Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie zostało stworzone. Nikomu też dotychczas nie udało się rozszyfrować tajemniczych znaków, którymi pokryte są drewniane tabliczki. Tych unikatowych zabytków zachowało się jedynie 23 i rozsiane są po światowych muzeach oraz prywatnych kolekcjach.

Od kilku lat szyfr rongorongo próbuje złamać polski badacz - dr Rafał Wieczorek z Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio brał udział w pracach międzynarodowej ekipy, która - używając najnowocześniejszych technik - przebadała tabliczkę z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Berlinie. Dr Rafał Wieczorek będzie gościem Eureki i opowie o wynikach tych kompleksowych prac.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych, na jego scenach gościli niemal wszyscy najważniejsi jazzowi muzycy.  Podstawowym założeniem "nowego" Jazz Jamboree jest odmłodzenie festiwalu czyli powierzenie go młodym. Pod hasłem "Druga Fala Polskiego Jazzu" wystąpią wschodzące gwiazdy, współpracujące z zagranicznymi artystami w specjalnie zainicjowanych projektach.

O zaproszonych gościach, programie porozmawiamy o godz. 8.30 z szefem Jazz Jamboree, Mariuszem Adamiakiem. Po godz. 9.30 spotkamy się z Anną Miziuk, autorką książki "Instykt. O wilkach w polskich lasach". To reporterska opowieść o wilkach oraz ludziach, którzy się nimi zachwycają. 

Ponadto w Poranku Dwójki:

- relacja z pierwszego dnia III etapu Konkursu Chopinowskiego;

- wystawa "Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u"​;​

- ekspozycja "MiliHelena. Jednostka piękna" Beaty Ewy Białeckiej - uczennicy Jerzego Nowosielskiego.

10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  (streaming) - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Ewa Szczecińska

15.15-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Pierwsze artystyczne kroki stawiał w muszyńskim liceum, w którym w 2004 roku wystawił "Skrzypka na dachu". Rok później został laureatem plebiscytu Polskiego Radia "Nieprzeciętni". Kilkanaście lat później sam zasiadał w jego kapitule. Dziś Antoniusz Dietzius jest reżyserem, aktorem, wokalistą i scenografem. Jego spektakl "Abonament na szczęście" można oglądać na deskach Sceny Relax. Artysta opowie nam o swojej drodze zawodowej, planach i miłości do Agnieszki Osieckiej.

W audycji porozmawiamy też o premierze cyklu audiobooków pt. "Cuda Polski", które dla Muzeum Historii Polski nagrali znani aktorzy: Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Olga Bołądź, Marcin Bosak i Krzysztof Czeczot. Zaprosimy również na relację z Gali Dorocznych nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz zajrzymy na Ulicę Żywiołów w Łodzi i na Warszawski Festiwal Filmowy.

17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  (streaming) - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Krzysztof Dziuba

22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

02.00-03.00 - "Nocne Żądze" - Tomek Żąda 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan 

05.00 - 06.00 Synth-Pop - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in.:

6:50 - Światowy Dzień Mycia Rąk

7:40 - Student Akademii Kaliskiej, w ramach pracy dyplomowej, przywrócił do życia najstarszą maszynę drukarską;

08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość - Błażej Poboży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

09.00-10.00 - "Winien i Ma" - Krystian Kaźmierczyk, Wojciech Surmacz

Goście:

- Dr Cezary Mech, ekonomista, prezes Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych UNFE

- Daniel Czyżewski, energetyka24, analityk rynku energii

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

W audycji m.in.:

11.25 gość Piotr Seweryński dziekan Szkoły Filmowej w Łodzi - Festiwal Szkół Teatralnych. Zaprezentowanych zostanie 14 spektakli konkursowych z Akademii Teatralnej w Warszawie i jej Filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jej Filii we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jej Filii w Bytomiu oraz Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

W audycji m.in.:

12:15 Trójkowy Punkt Techniczny (cykl), przyg. Paweł Turski

Konkurs Dworzec Roku. Trwa etap głosowania internautów na najlepszy obiekt tego typu w Polsce. Jakie obiekty są nominowane, jakimi kryteriami kierowało się jury. Odwiedzamy też jeden z nominowanych dworców;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

W audycji m.in.:

15.50 Jak wygląda praca w Radiu Kierowców od kuchni. Mariusz Pieśniewicz

16.10 Mija rok od powstania Radia Kierowców. Rozmowa z Edyta Poźniak, dyrektor Polskiego Radia Kierowców.

16.20 Saperzy z Bolesławca szkolili młodych ludzi na temat, co robić w przypadku odnalezienia niewybuchów. Pretekstem było zwiedzanie dawnej fabryki amunicji w Antonówce, dzisiejszym osiedlu Kamiennej Góry

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Michał Kirmuć

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - "Powieść w Trójce" / "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Czy może nam coś bardziej umilić czas w długie jesiennie wieczory niż muzyka, zwłaszcza ta tworzona w rodzinnym gronie? Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej dzieci. Dlatego Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko! O wydarzeniu opowie redaktor naczelny RCKL Piotr Kędziorek.

W audycji również o albumie "Pieśni współczesne", który jest wspólnym projektem Miuosha oraz Zespołu Śląsk. Wydawnictwo powstało we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, a jednym z zaproszonych do współpracy artystów był akordeonista Marcin Wyrostek, który będzie też gościem Polskiego Radia 24.

Natomiast w przeddzień Europejskiego Dnia Donacji na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oficjalnie odsłonięto mural namalowany przez Wojciecha Brewkę, który ma pomagać w budowaniu świadomość transplantologii dziecięcej. Malarz i artysta street opowie o tym na naszej antenie.


logo


06.00-09.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Podamy przepis na Honeycomb toffee ciastka, które na fali popularności pewnego serialu podbijają właśnie media społecznościowe. Zaprosimy też na 50 Dni Kultury Studenckiej Bachanalia 2021 w Zielonej Górze.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Historia polskiego fitnessu, czyli od kiedy Polki zaczęły uprawiać sport amatorski i rekreacyjny? Zajmiemy się też butami dla biegaczy. Jak wyglądają teraz, z czego są zrobione, czy mają wpływ na osiągane wyniki i dlaczego nie powinni korzystać z nich amatorzy?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Fortepian to największy instrument spośród wszystkich tych, które są w powszechnym użyciu muzycznym. Czym się różni od pianina?

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Zaproszenie na Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi - jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju, po raz pierwszy odbył się 39 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego. W tym roku 14 spektakli dyplomowych szkół teatralnych, będących podsumowaniem czterech lat zawodowej edukacji aktorów, będzie można obejrzeć na łódzkich scenach, a także online.

15.00-16.00 - "Ratujemy Świat" - Kasia Dydo

Jak działa system zbiórki opakowań wielokrotnego użytku? Ile razy mogą być użyte tego typu opakowania?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Trening ninja może pomóc w uprawianiu sportów takich jak żeglarstwo i wspinaczka? Rozmowa z Igorem Fojcikiem -  trenerem personalnym, byłym reprezentantem kadry narodowej we wspinaczce sportowej, wielokrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie oraz zdobywcą 3 miejsca na Akademickich Mistrzostwach Europy w Splicie w 2017.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Spotkanie z Tańką Szafraniec - debiutantką, która zgłosiła się do audycji wypełniając formularz na stronie radiowej Czwórki oraz z Aleksanderem Rutkowskim - reżyserem teledysku do singlowej piosenki Wrony - laureatki 5. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!".

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski                                      

W BEATmaszynie nowości z kraju nad Wisłą: Wieroszkleta z albumem "Januszek" dla U Know Me Records oraz Win$ z debiutanckim wydaniem "Kwiaty nad Wisłą". Poza tym nie zabraknie tanecznych nowości od Jimpstera, Felipe Gordona czy Kerri'ego Chandlera. Na taneczny początek soboty, już o północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Porozmawiamy o tym, co potrafią nasze ręce. Sprawdzimy ich umiejętności i zadbamy o czystość. Będzie też zapowiedź lekcji języka chińskiego - zaprosi na nie Martyna Krystek.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Rytm i akcent w muzyce.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Światowy Dzień Owoców i Warzyw - sklasyfikujemy owoce i warzywa. Poznamy te najdziwniejsze, które w Polsce nie rosną i zapytamy o ulubione owoce i warzywa naszych słuchaczy.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - W programie porozmawiamy o tym, w jaki sposób przekazujemy najczęściej dzieciom wiedzę o przyrodzie i na ile to, czego się od nas dowiadują  przekłada się na ich późniejszy stosunek do otaczającego ich świata. Przyszłość przyrody zależy od kolejnych pokoleń, w których warto kształtować mądry sposób patrzenia na świat przyrody. O tym, jak  to robić porozmawiamy z Urszulą Zajączkowską botaniczką, poetką, autorką książek związaną z Instytutem Badań Leśnych SGGW.  

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - ​Gościem audycji będzie Kamil Kowalski. Tworzy muzykę alternatywną, której siłą jest prawda i emocjonalny przekaz. Do celu dąży małymi krokami i zawsze, jako indywidualista, chodzi własnymi ścieżkami. Udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć sukces.

W 2019 roku rozpoczął swoją przygodę z projektem My Name Is New realizowanym pod szyldem wytwórni Kayax. Jako artysta inicjatywy zagrał między innymi na ON FESTIWAL w Arenie Gliwice oraz w ramach MNINCouchFestival.

Od lat organizuje warsztaty i festiwale muzyczne, w ramach których współpracował między innymi z Kasią Lins, Kayah, Bovską, Pauliną Przybysz, Anitą Lipnicką czy Natalią Kukulską. Kamil obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą, która oscylować będzie w klimatach indie-alternatywy.

Za stronę producencką odpowiada Patrick the Pan - artysta polskiej sceny alternatywnej, mający na swoim koncie trzy autorskie płyty i dużą ilość produkcji muzycznych, członek zespołu Dawida Podsiadło. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

Teatr Polskiego Radia, 1994 r. Wystąpili: Joanna Wizmur, Małgorzata Kożuchowska​, Hanna Tomaszewska, Aleksandra Rojewska, Beata Głowacka, Mirosława Dubrawska, Ewa Domańska, Barbara Bursztynowicz, Ryszard Barycz, Piotr Bajor.


.
              

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Autorka kontynuuje opowieść o Koncercie fortepianowym f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Audycję wypełnią interpretacje na instrumentach historycznych. Na Erardzie z 1849 roku zagra Dang Thai Son a towarzyszyć mu będzie Orkiestra XVIII Wieku pod dyrekcją genialnego Fransa Brüggena, natomiast na Buchholtzu z ok. 1825 roku zagra Krzysztof Książek.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]

Prowadzący zaprasza na kolejny odcinek cyklu, w którym rozmawia z artystami na temat chopinowskich inspiracji.

22.00 - Studio PR Chopin - XVIII Konkurs Chopinowski [NA ŻYWO]

Zapraszamy do studia PR Chopin, w których redaktorzy Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski, Marek Bracha oraz prof. Andrzej Ratusiński będą komentowali przebieg XVIII Konkursu Chopinowskiego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU