Polskie Radio

Muzyka do samochodu i relaks. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:00
Relacje z Pierwszych Urodzin Polskiego Radia Kierowców. Audycja z Filharmonii Narodowej w Warszawie poświęcona Konkursowi Chopinowskiemu - jego historii, kulisach i budynku, w którym się odbywa. O studenckiej mobilności z uczestnikami międzynarodowego programu Erasmus Plus i Rosja w oczach Cypriana Kamila Norwida. Wieczorem transmisja z ostatniego przesłuchania III etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Polskie Radio Kierowców świętuje pierwsze urodziny
Polskie Radio Kierowców świętuje pierwsze urodziny Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo


Pierwsze Urodziny Polskiego Radia Kierowców w Jedynce

"Wolna Sobota" - materiał zapowiadający uroczystości

"W samo południe" - relacja

"Sobota z Jedynką" / Muzyczna Jedynka - relacje

"Radiogra" i "Moja lista przebojów" - muzyka do samochodu

PRK


09.00-12.00- "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka 

Audycja z Filharmonii Narodowej w Warszawie poświęcona Konkursowi Chopinowskiemu. Będziemy mówić nie tylko o trwającym właśnie XVIII Konkursie, ale też o historii tej imprezy, jej kulisach i budynku, w którym się odbywa.

Wśród gości:

nasi radiowi koledzy - Klaudia Baranowska z Programu 2 Polskiego Radia i Adam Rozlach z Jedynki Polskiego Radia,

Jakub Piątek - reżyser filmowy dokumentujący kulisty tegorocznego Konkursu,

Aleksander Laskowski - rzecznik Konkursu i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie,

Artur Stachowski - muzykolog, pasjonat historii i przewodnik warszawski,

Wojciech Świtała - juror tegorocznego konkursu i znakomity pianista,

Piotr Alexewicz - młody pianista, jeden z 6 Polaków, którzy grają w 3 etapie Konkursu.

Oraz rozmowy z osobami opiekującymi się pianistami i stroicielem fortepianów.

17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Iza Żukowska

Moja Lista Przebojów, czyli 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy, a w zamian wręczymy wyjątkowe, muzyczne nagrody.

Zapraszamy w każdą sobotę od 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.

logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Ewa Szczecińska

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek

10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania III etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Ewa Szczecińska

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jak Szpilman z Jasińskim radio z powojennych gruzów dźwigali - prow. Jakub Kukla i Monika Zając (powtórka)

"Mieszkamy ze Szpilmanem w jedynym istniejącym radiowym studio. Sypiamy w ubraniach, na podłodze, myjemy się w kuchni (dawnej łazience), jadamy bardzo podle w stołówce na parterze, a dojadamy na mieście" - wspominał w pierwszych miesiącach 1945 roku trudną codzienność Roman Jasiński, dyrektor muzyczny Polskiego Radia. Wspólnie z min. Władysławem Szpilmanem podnosili radio z gruzów.

O tych dwóch niezwykłych postaciach opowiedzą goście sobotniej audycji "Dwie do setki": Małgorzata Barucka (Archiwum Polskiego Radia), Teresa Barucka (Archiwum Polskiego Radia), Elżbieta Jasińska (córka Romana Jasińskiego), Andrzej Szpilman (syn Władysława Szpilmana), Marian Turski (dziennikarz, przyjaciel Szpilmanów).                                                                            

17.00-23.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania III etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Przemysław Psikuta


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00 - 05.00 Między dniem a dniem – Mateusz Drozda

05.00 – 06.00 JAZZ’N’BASS – Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan

W audycji m.in.:

6:15 Trwają zawody „Sniper Extreme”. To test dla służb mundurowych: policjantów i wojskowych, którzy sprawdzają się w warunkach bliskim prawdziwym starciom. Jak wyglądają zawody? Jak się do nich przygotować? – przyg. M. Kamińska

6:25 W Bałtyku pojawiły się… żebropławy, czyli egzotyczne zwierzęta wyglądające jak meduzy. Czy są niebezpieczne i skąd do nas przywędrowały? 

6.40 Jesteśmy w połowie sezonu na grzybobranie. Ten w tym roku jest rekordowy. Do lasów wybierają się także młodzi, którzy łączą zbieranie grzybów ze sportem 

6:50 Gala Finałowa Plebiscytu KGHM - Ambasador Polski 2021. Kto zwyciężył?

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Krzysztof Gawkowski, Nowa Lewica, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

Cz. 1 - AP - PARADA PIOSENEK NIESTOSOWNYCH

Są takie piosenki których "nie wypada puszczać w porządnym radiu", bo coś z nimi nie tak.

No ale... czasami warto.

Cz. 2 – Wyspa na prerii - WHISKEY

W USA to temat rzeka i piosenki na ten temat śpiewali najwięksi - oni Klasycy i ich utwory Klasyczne,

weszły do Kanonu Muzyki Popularnej. No to jak tu nie zaprezentować takiego tematu?

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

gość: Agnieszka Herman, projektantka okładek książek

13.00 - 14.00 Zimna Fala – Michał Migała 

14.00 – 15.00 Świat Do Trzeciej – Witold Lazar 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

"Czego nas nauczyli"

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00 - 18.00 Wykonane w Polsce –  Tomasz Żąda 

18.00 - 19.00  Dym Na Wodzie - Leszek Adamczyk 

19.00 - 22.00 Departament Rytmu – Michał Kirmuć

22.00 - 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Dudek 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Felicjanki, czyli siostry szczęścia. Audycja będzie poświęcona działalności Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo, którego celem jest współpraca z Chrystusem w duchowej odnowie świata. Siostry Felicjanki spełniają swoją misję w Kościele poprzez kontemplację i działalność apostolską.

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Rosja w oczach Cypriana Kamila Norwida, podobnie jak imperialny Rzym, stanowiła wyraźną opozycję do ducha wolności, narodu czy człowieczeństwa. Jakie były poglądy poety na relacje polsko-rosyjskie? Gościem będzie prof. Elżbieta Nowicka, historyk literatury, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

logo

09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Przegląd weekendowych wydarzeń kulturalnych na uczelniach w całej Polsce.

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

To właśnie tam po raz pierwszy użyto słowa "quaranta", które dało początek późniejszej "kwarantannie". W weneckiej lagunie znajdziemy wyspę, na którą zsyłano chorych na dżumę. Kilkanaście lat temu miejsce to zyskało zupełnie nowe oblicze dzięki pewnemu niecodziennemu znalezisku...

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Z okazji Erasmus Days porozmawiamy o studenckiej mobilności z uczestnikami międzynarodowego programu Erasmus Plus. Czego się spodziewać podczas takiego wyjazdu, jakie daje on możliwości, dokąd można się udać oraz jak przygotować się do Erasmusa? Sprawdzimy też, ilu jest Kowalskich w Polsce.

13.00-14.00 - "Podcasty Czwórki" - Piotr Firan

Żyją w pojedynkę, nie lubią być zagadywani i nie dopuszczają do siebie ludzi z innych państw. Stereotypów o Szwedach jest mnóstwo. Niestety często to stereotypy krzywdzące. Zrozumieć Szwedów pomoże podcast Weroniki Puszkar "O ludziach, którzy nie lubią small talków".                                             

17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik

Danie trudne do zaklasyfikowania, może być obiadowe albo kolacyjne. Francesinha występuje w różnych wersjach ale zawsze będzie w niej kanapka ukryta pod frytkami i dużą ilością sosu a najlepiej spróbować ją w Porto.


logo
               

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Przyjrzymy się sportom motorowym oraz opowiemy o PR Kierowców, które obchodzi swoje 1 urodziny. Gościem programu będzie m.in. dyrektor Radia Kierowców Edyta Poźniak.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Wolne Miasto Kraków. Rzeczpospolita Krakowska powstała w roku 1815 r. w wyniku uchwały kongresu wiedeńskiego. Inicjatorem jej utworzenia był car Aleksander I, który w toku pertraktacji między trzema mocarstwami rozbiorowymi zaproponował przekształcenie Krakowa i Torunia w wolne miasta. Toruń ostatecznie został przekazany Prusom, zaś Kraków z okolicami przekształcono w "wolne, niepodległe i ściśle neutralne" państwo pod opieką Rosji, Austrii i Prus.

Formalną datą ogłoszenia państwa był 18 października 1815 roku, który obchodzono odtąd jako święto państwowe. Gość: Halina Bilik - archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Wyprawa do Hiszpanii. Gościem Magdy i Sergiusza Pinkwartów będzie Joanna Walska, która prowadzi blog "Matka Polka w Hiszpanii", mieszka w Madrycie i z mężem - Hiszpanem, wychowuje w stolicy Hiszpanii dwójkę dzieci. A jej pasją są podróże po kraju.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji w ramach Pół Pięknej Płyty sięgniemy do drugiej płyty winylowej z serii "Zapraszamy do Trójki" - rarytas kolekcjonerski z 1978 roku przedstawiający laureatów konkursu, w którym playlistę płyty wybierali słuchacze Polskiego Radia. Uzupełnieniem będzie trzeci w dyskografii SBB album "Pamięć”- stworzony w studiach nagraniowych Polskich Nagrań.

Zaprezentujemy płytę, która została zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań i uzupełniona o trzy nagrania studyjne z tego okresu, w tym pierwszą, radiową wersję "Z których krwi krew moja".


.
   

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]

Kolejną audycję wypełnią: Sonata h-moll pod palcami Marthy Argerich i Etiudy op. 25 w interpretacjach Gyrogy’a Cziffry.

15.00 - "Chopin Talk" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]

Bohaterką audycji będzie tym razem Natalia Kukulska! Autor porozmawia z artystką m.in. o jej najnowszym albumie "Czułe struny" oraz Konkursie Chopinowskim. Zapraszamy!

22.00 - "Z archiwum PR Chopin" - wydanie specjalne - Dariusz Marciniszyn [PREMIERA]

Autor zaprasza na odcinek specjalny poświęcony nagraniom Konrada Skolarskiego.

            

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU