Polskie Radio

"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" odcinek 5 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 15:00
"Katedra Fortepianu" z Janem Fryczem i Markiem Szlezerem! 11 listopada ruszył II sezon naszego cyklu. "Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" to serial edukacyjny poświęcony twórczości patrona anteny. Każda część opowiada o jednej kompozycji Fryderyka Chopina. Dziś zapraszamy na odcinek 5: Barkarola Fis-dur op.60

Źródło: YouTube Polskie Radio Chopin

Narrator serialu  Jan Frycz – w zależności od sytuacji naświetla wybrane dzieło z rozmaitych perspektyw: autobiograficznej, politycznej, literackiej czy towarzyskiej. Aktor wchodzi w dyskurs z pianistą – profesorem Markiem Szlezerem.

W czasie rozmowy, prowadzonej przy fortepianie i na żywo, ilustrowanej fragmentami kompozycji Chopina, niektóre zaproponowane tropy zyskują swoje potwierdzenie, inne zaś – zaprzeczenie.

Drugi sezon nakręcony został w przepięknej scenerii pałacu myśliwskiego, którego fundatorem był utalentowany muzycznie książę Antoni Radziwiłł, zaprzyjaźniony z młodym Chopinem.

Pałac w Antoninie to jedyny obiekt architektoniczny na ziemiach polskich, który od czasów Chopina zachował się w postaci oryginalnej. W 1829 roku pałac był miejscem 10-dniowego wypoczynku genialnego artysty, który tu także komponował, muzykował, polował, a zapewne i niewinnie flirtował z młodymi księżniczkami.

Serial wyreżyserował Aleksander Pietrzak, wschodząca gwiazda polskiej kinematografii („Juliusz”, „Czarna owca”), scenariusze napisał prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin, a oprawę muzyczną do czołówki skomponował Paweł Mykietyn.

Producentem serialu był Marcin Dławichowski, kierownik Działu Produkcji Multimedialnych Polskiego Radia, a kierownikiem produkcji z ramienia Polskiego Radia – Ewa Prus. 

Zapraszamy!