Polskie Radio
Section05
fortepian

WarszeMuzik 2021. "Opowiadamy historię poprzez muzykę"

- Jak co roku, we wszystkie soboty i niedziele sierpnia, spotykamy podczas festiwalu i wędrujemy między ostańcami. Moim ulubionym wydarzeniem w tegorocznym programie jest "Niedokończoność" – spróbujemy pokazać, czym ona jest w muzyce, od Bacha, przez Schuberta i Czajkowskiego, po niepisanego patrona festiwalu, czyli Mieczysława Wajnberga - mówiła w Dwójce Ania Karpowicz, współorganizatorka festiwalu WarszeMuzik.
Zobacz więcej na temat:  Ania Karpowicz Marek Bracha flet fortepian Dwójka KULTURA Paweł Siwek Mieczysław Weinberg

Praca jurora podczas eliminacji do Konkursu Chopinowskiego

- To duży wysiłek, żeby się wciąż mobilizować. Gdy ktoś zaczyna grać i od razu widać, że ten człowiek ma coś do powiedzenia od siebie, że operuje dźwiękiem, że jego fraza jest przekonująca, to łatwo jest słuchać. Gorzej, gdy zaczyna się taka standardowa produkcja i myśli zaczynają gdzieś uciekać – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury podczas eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 fortepian Fryderyk Chopin Andrzej Sułek Dwójka

"J J Jun Li Bui narobił trochę zamieszania"

- Mam wiele ciepłych myśli na jego temat, choć całkowicie zmienił program występu, czym narobił trochę zamieszania. Być może jednak ta zamiana wyszła mu na dobre - mówiła Róża Światczyńska o 17-letnim reprezentancie Kanady J J Jun Li Bui w ramach podsumowania sesji porannej ostatniego dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA fortepian

"Bez wątpienia usłyszymy Asaki Iwai w głównym konkursie"

- Biogram 21-letniej Japonki w książeczce programowej jest mikroskopijny, a jednak zaprezentowała się bardzo rzetelnie. Perfekcyjne przygotowanie - mówił Marcin Majchrowski o pianistce Asaki Iwai w ramach podsumowania sesji porannej czwartego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka fortepian Fryderyk Chopin MUZYKA

"Zdecydowanie najlepszy w tej sesji był Wataru Hisasue"

- Czasami wydawało mi się, że jego interpretacje Chopina są troszkę nazbyt prostoduszne, ale nie zmienia to faktu, że Wataru Hisasue to bardzo dobry, wrażliwy na muzykę i formę pianista - podsumowywał sesję wieczorną trzeciego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek. Tym razem wśród uczestników nie było nikogo z Polski.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA fortepian Fryderyk Chopin

"Co najmniej wobec dwójki uczestników oczekiwania były duże"

- Mieliśmy pełny przekrój kulturowy, bardzo duży rozrzut szkół pianistycznych, a także spore emocje. W stosunku do co najmniej dwójki uczestników tych przesłuchań były także spore oczekiwania, bo to pianiści, którzy już w jakimś stopniu poprzedzeni byli sławą - podsumowywał sesję wieczorną drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek. Tym razem wśród uczestników nie było nikogo z Polski.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA fortepian Fryderyk Chopin

"Polka jakby rozgrzewała się z utworu na utwór"

- Występ Aleksandry Hortensji Dąbek przebiegał z różnym szczęściem, jakby rozgrzewała się z utworu na utwór - mówił Marcin Majchrowski w ramach podsumowania sesji porannej drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obok Polki wystąpiły jeszcze trzy inne pianistki (Stephanie Draughon, Hsin-Yu Duan i Martina Consonni) oraz jeden pianista - Mateusz Duda.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka fortepian Fryderyk Chopin MUZYKA

Leonora Armelini: czekałam na ten moment 11 lat

- Czuję presję związaną z tym, że to mój drugi Konkurs Chopinowski. Bardzo zależało mi jednak na udziale, dojrzałam przez ten czas - mówiła Leonora Armelini po swoim występie w eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Włoszka zainaugurowała przesłuchania młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Monika Zając fortepian MUZYKA Dwójka

Fortepian cyfrowy ze stali i betonu, który wygląda jak akustyczny

- Co prawda jego klapa akustyczna nie otwiera się, ponieważ obudowa została tak skonstruowana, żeby oprzeć się wszelkim przeciwnościom atmosferycznym takim jak opady deszczu czy śniegu, ale z daleka jak najbardziej można wziąć go za zwykły fortepian - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Sabuda - przedstawiciel filmy, która wyprodukowała fortepian z... betonu i stali.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Katowice Jakub Kukla Dwójka

Pianokrąg. Bartek Wąsik, Królikarnia i Xawery Dunikowski

- Ciekaw jestem energii, która będzie emanowała z tych obrazów. W ubiegłym roku z mandali Urszuli Broll, które wisiały dookoła fortepianu, czułem niesamowitą spójność, ale też wyrzut energii w stronę instrumentu i energię zwrotną, odsyłaną ode mnie - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, który powraca z autorskim cyklem koncertów w warszawskiej Królikarni.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik koncert Paweł Siwek Dwójka Xawery Dunikowski fortepian