Polskie Radio
Section05
fortepian

Tomasz Ritter: instrument historyczny jest mniej przewidywalny

- Każdy artysta powinien być odważny. Bardzo łatwo jest pójść utartym szlakiem, a przecież w naszym zawodzie ostatecznie chodzi o to, żeby każdy mógł wyrazić coś swojego. To jest związane z ryzykiem i na pewno mniej bezpieczne, niż sprawdzone drogi - mówił w Dwójce Tomasz Ritter - pianista i zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2018 roku na instrumentach historycznych.
Zobacz więcej na temat:  fortepian konkurs chopinowski Andrzej Sułek pianino Dwójka KULTURA MUZYKA

Waldemar Kazanecki - twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

- Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia mija 92. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i Dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial

"Spontaniczność pozwala na wymianę doświadczeń"

- Chcemy zerwać z poczuciem, że wszystko musi być perfekcyjne, przygotowane za zamkniętymi drzwiami. Chodziło nam o coś innego: żebyśmy konfrontowali swoje pomysły w czasie rzeczywistym, wystawiali się na konstruktywną krytykę, dzielili doświadczeniami - mówił o Spontanicznych Spotkaniach Kompozytorskich gitarzysta Kuba Wójcik, szef Fundacji KOLD organizatora wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Roch Siciński