Polskie Radio
Section05
fortepian

Leszek Możdżer: od młodych muzyków można się dużo nauczyć

- Jako dwudziestolatek mogłem liczyć na pomoc starszych kolegów. Pamiętam jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie pierwsze wejście do studia. Gdy Zbigniew Preisner gwizdał jakiś temat, ja go zapisywałem, zrozumiałem wówczas na czym polega budowanie melodii i stosowanie ciszy. Te procesy inicjacyjne pamięta się całe życie. Pierwsze nagranie, pierwsza płyta to są spotkania, które odciskają się na człowieku silnym piętnem - mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian Jazz Międzynarodowy Dzień Muzyki Dwójka Roch Siciński Tymon Tymański

Alexandre Kantorow: recital, koncert i muzyka kameralna są jak boki trójkąta

- Z René Martin, dyrektorem festiwalu La Roque d'Anthéron, znamy się od dawna. Był jedną z pierwszych osób, które mi zaufały. Kiedy miałem zaledwie 16 lat, dał mi szansę na innym festiwalu, który organizuje - La Folle Journée. W tym roku poprosił mnie o to, bym zagospodarował cały wieczór, na który mogłem przygotować, cokolwiek chciałem - mówił w Dwójce francuski pianista Alexandre Kantorow.
Zobacz więcej na temat:  koncert Sinfonia Varsovia fortepian Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven Franz Schubert Michał Dębski

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Katowice konkurs Dwójka Konkurs im. Karola Szymanowskiego fortepian skrzypce kwartet smyczkowy głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego

Adam Bieranowski – pianista zakochany w muzyce i perkusji

"Serdeczne dźwięki" odwiedził multiinstrumentalista, który znalazł się w interesującym punkcie muzycznej kariery. Zawodowe spełnienie może działać usypiająco, jednak Adam Bieranowski czuje, że to nie jest moment na delektowanie się sukcesem, lecz na intensywną pracę i poszukiwanie coraz to ciekawszych artystycznie przestrzeni dla rozwoju kreatywności i kunsztu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Krautwurst MUZYKA fortepian muzyka rozrywkowa muzyka fortepianowa

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi II Konkurs im. K. Szymanowskiego Dwójka MUZYKA Andrzej Sułek Paweł Siwek Krzysztof Wierciński fortepian Gaspard Thomas Daniel Aulak Michał Basista Lily Phee

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi zwycięża w kategorii fortepian

Japońska pianistka Kaho Araishi zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian. - Wszystkim finalistom wypada podziękować i pogratulować hartu ducha. Występujący jako pierwszy Kanadyjczyk Carter Johnson miał szczególnie trudne zadanie, musiał się zmierzyć z nierozegraną orkiestrą - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego fortepian Dwójka Andrzej Sułek Kaho Araishi II Konkurs im. K. Szymanowskiego Krzysztof Wierciński Gaspard Thomas Michał Basista Daniel Aulak Lily Phee

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA NOSPR Karol Szymanowski fortepian

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kevin Kenner Karol Szymanowski Monika Zając Dwójka MUZYKA fortepian Konkurs im. Karola Szymanowskiego

Kacper Nowak: podchodziliśmy do tej współpracy bez żadnych oczekiwań

- Zapoznała nas moja belgijska menadżerka. Dobrze się nam grało, czerpaliśmy z siebie nawzajem inspirację, więc zdecydowaliśmy, że nasze wspólne projekty potrwają dłużej. Pojawiła się też idea płyty, którą chcemy w tym roku wydać - mówił w Dwójce wiolonczelista Kacper Nowak, który wystąpi razem z pianistą Łukaszem Krupińskim na V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń Dwójka MUZYKA fortepian wiolonczela

Lukáš Vondráček: kocham muzykę za uniwersalność

- Najbardziej kocham muzykę za jej uniwersalność. Z drugiej jednak strony oczywiście jako Czech staram się w pewnym sensie promować czeską muzykę za granicą. Zwłaszcza Józefa Suka - mam wrażenie, że jego utwory, zwłaszcza te na fortepian, nie są powszechnie znane, a szkoda, bo to chyba mój ulubiony czeski kompozytor - mówił w Dwójce Lukáš Vondráček, który wystąpił z recitalem w czwartek (31.08) na 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert fortepian Dwójka MUZYKA Monika Zając

"Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka

- Chciałbym wykonywać więcej muzyki współczesnej. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje jest tego odzwierciedleniem - mówił w Dwójce ukraiński pianista Vadym Kholodenko.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację

- Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji. Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji - mówił w Dwójce pianista Jonathan Plowright.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Meyer Dwójka Marcin Majchrowski kompozytor fortepian

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Stanisław Leszczyński Dwójka Jakub Kukla Fryderyk Chopin fortepian Fabio Biondi Chopin i jego Europa 2023