Polskie Radio
Section05
fortepian

Rafał Blechacz: współpraca z Bomsori Kim dała mi bardzo dużo

- W muzyce trzeba szukać różnych inspiracji, nie można zamykać się tylko w swoim świecie. Podczas koncertów solowych inaczej rozumiem frazy, wyobrażam sobie, jak mogłyby zabrzmieć w wykonaniu na innym instrumencie. W graniu z orkiestrą mam także większą świadomość dialogów, ta współpraca z Bomsori Kim mnie bardzo inspiruje, chciałbym ją kontynuować w przyszłości - mówił na antenie Dwójki znakomity pianista Rafał Blechacz.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Blechacz Dwójka Fryderyk Chopin fortepian muzyka klasyczna Duszniki-Zdrój KULTURA Marcin Majchrowski

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Marcin Majchrowski fortepian muzyka klasyczna Bruce (Xiaoyu) Liu Piotr Paleczny KULTURA

Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian muzyka klasyczna Duszniki-Zdrój KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Śląsk Roman Polański Hollywood

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając

Julia Kociuban: nauczyłam się dystansu do swej pracy [ZOBACZ WIDEO]

- Według mnie sztuka jest niewymierna. Brałam udział w kilku konkursach, żyłam w przeświadczeniu, że to jest jedyna droga do pokazania światu mojego spojrzenia na muzykę. Okazuje się, że tak nie jest. Trzeba ciężko pracować, oddać się temu całkowicie, w pewnym momencie to zostanie zauważone. Nie chodzi o karierę za wszelką cenę. Robię to, co kocham - mówiła w Dwójce pianistka Julia Kociuban.
Zobacz więcej na temat:  Julia Kociuban Dwójka Andrzej Sułek fortepian

Prof. Piotr Paleczny: od studentów oczekuję partnerstwa

- Czasami coś jest w osobowości, w kreatywności młodego człowieka. Mnie bardzo często się zdarza, że z zafrapowaniem słucham interpretacji płynącej z estrady i nawet – to nie jest kokieteria – chciałbym tak zagrać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Paleczny, wybitny pianista, znakomity chopinista i ambasador muzyki polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny fortepian Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

DCz #616. 60. rocznica śmierci Alfreda Cortota

- To nazwisko pojawia się w naszych audycjach od samego początku. Słuchamy jego nagrań, ale myślę, że częściej przywołujemy go jako mentora, mistrza, kogoś, kto może nawet zapoczątkował erę nowoczesnej pianistyki - mówił Przemysław Psikuta we wstępie audycji w całości poświęconej postaci francusko-szwajcarskiego pianisty Alfreda Cortota. 15 czerwca minie 60. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Psikuta Alfred Cortot fortepian Dwójka MUZYKA rocznica

Czym wyróżnia się "mądry człowiek"?

Czym jest inteligencja? Wiele osób nie docenia swoich umiejętności intelektualnych, a wielu z nas je przecenia. Z badań wynika, że inteligentne osoby mają pewne określone skłonności, łączą je pewne typy zachowań. Oczywiście nie każdy, kto może poszczycić się wysokim IQ, posiada takie cechy. O czym dokładnie mowa? Agata Steczkowska przybliża badania naukowe poświęcone inteligentnym ludziom, ich przyzwyczajeniom, zachowaniom i przekonaniom.    
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska MUZYKA inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci badania noc Sokrates fortepian wiolonczela płyta kompozytor

Łukasz Ojdana: chcę wyrazić siebie przez grę na fortepianie

- Mam milion pomysłów na minutę, często metodą prób i błędów sprawdzam czy to dobra droga. Cały czas myślę jak wyrazić siebie w mojej muzyce - mówił pianista Łukasz Ojdana. W najbliższy piątek (3.06) artysta wykona premierowo kompozycje napisane specjalnie z myślą o koncertowym cyklu "Jazz.PL". Transmisja na antenie, a wideo na stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Piotr Metz Dwójka