Polskie Radio
Section05
fortepian

"Szafarskie Talenty" - wiosenny koncert w Ośrodku Chopinowskim

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Szafarskie Talenty". Podczas wiosennej edycji wydarzenia, uczestnicy zajęć "Rytmika u Fryderyka" oraz "Zajęć Wokalnych" będą mieli okazję do zaprezentowania umiejętności nabytych podczas cotygodniowych spotkań w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Nie zabraknie również instrumentalistów, którzy zagrają na skrzypcach, klarnecie oraz trąbce. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Festiwal Chopin en Vacances '2024. Liszt, Bach, Szymanowski i Chopin na dworze rodu Kretowskich

Podczas trzeciego koncertu w ramach festiwalu Chopin en Vacances '2024 wybierzemy się na Ziemię Łęczycką, do gminy Świnice Warckie. W tamtejszym dworze i parku wybrzmią utwory m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Karola Szymanowskiego i Jana Sebastiana Bacha. W tym roku odbywa się ósma z rzędu edycja projektu realizowanego pro bono, pod patronatem medialnym Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin Chopin en Vacances muzyka fortepianowa

Drugi koncert Festiwal Chopin en Vacances '2024. Chopin i Beethoven na zamku w Oporowie

Podczas drugiego dnia festiwalu Chopin en Vacances '2024 uczestnicy przeniosą się z Czyżówki do Oporowa. W parku i sali rycerskiej na terenie tamtejszego zamku wybrzmią utwory Fryderyka Chopina i Ludwika Van Beethovena. W tym roku odbywa się ósma z rzędu edycja projektu realizowanego pro bono, pod patronatem medialnym Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin Chopin en Vacances muzyka fortepianowa

Najmłodsi grają Chopina. Trwa Festiwal w Szarfani

Zakończyły się przesłuchania najmłodszej II grupy wiekowej podczas 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Młodzi pianiści w wieku od 11 do 13 lat prezentowali swoje pianistyczne umiejętności. Uczestnicy tej grupy wiekowej wykonywali dowolnie wybrany utwór Jana Sebastiana Bacha, dowolnie wybrany mazurek Fryderyka Chopina, dowolnie wybrany utwór Fryderyka Chopina oraz utwór o charakterze wirtuozowskim.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia pianino Fryderyk Chopin Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

Najmłodsi grają Chopina. Ruszył Festiwal w Szarfani

Dobiegły końca przesłuchania najmłodszej I grupy wiekowej podczas 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Młodzi pianiści w wieku od 8 do 10 lat prezentowali swoje pianistyczne umiejętności. Uczestnicy tej grupy wiekowej wykonywali dowolnie wybrany utwór Jana Sebastiana Bacha, dowolnie wybrany utwór Fryderyka Chopina oraz utwór o charakterze wirtuozowskim.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia pianino Fryderyk Chopin Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

Liberace - król amerykańskiego blichtru

105 lat temu, 16 maja 1919 roku, w West Allis w amerykańskim stanie Wisconsin urodził się Liberace. Od lat 50. do 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął nie tylko swoimi wystawnymi strojami, widowiskowymi występami scenicznymi, ale również programem telewizyjnym "Liberace Show". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA lata 50 lata 60 Las Vegas POLSKA Stany Zjednoczone Muppety Matt Damon Michael Douglas Elvis Presley

31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Już po raz 31. do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni przybędą młodzi pianiści z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności pianistyczne. Tegoroczny konkurs nabiera szczególnego znaczenia z racji 200. rocznicy pierwszego przyjazdu młodego Fryderyka Chopina do Szafarni, który w 1824 roku odwiedził swojego szkolnego kolegę Dominika Dziewanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia

"Kiedy gra, czuć w powietrzu elektryczność". Piotr Paleczny, mistrz fortepianu

– Jakieś napięcie i emocjonalna gra, zaangażowanie się w to, co robię w trakcie koncertu. To wszystko wciąż we mnie jest – podkreślał w 2017 roku w Polskim Radiu Piotr Paleczny. Z okazji przypadających dziś 78. urodzin tego znakomitego pianisty i pedagoga przypominamy z radiowych archiwów jego barwne opowieści.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Fryderyk Chopin wspomnienie pianino biografia muzyka klasyczna

Piotr Orzechowski z nowym albumem w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

"Critique of Swing in Two Parts" - to tytuł czwartego albumu Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego. W cyklu "Jazz.PL" retransmitowaliśmy koncert, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w dniu premiery krążka (25.04). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  Jazz swing koncert Piotr Orzechowski Pianohooligan Dwójka studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego pr poleca

Waldemar Kazanecki. Twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 98. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja FILM serial historia Polski