Polskie Radio

"Trzy strony dźwięku" i "Jam session". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 19:00
Stan psychiczny Polaków - jak odróżnić zaburzenia osobowości i charakteropatię od choroby psychicznej? O tym, czy "folkowe przystanki" zmieniły postrzeganie kultury na wsi? Także spacer śladami najważniejszych jazzowych artystów - od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago. Zapraszamy!
Nowe studio Dwójki
Nowe studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Zdrowie nasze powszednie - nie covid, ale stan psychiczny Polaków: czy łatwo jest o diagnozę? Jak odróżnić zaburzenia osobowości, charakteropatię od choroby psychicznej? I co się zmieniło przez okres pandemii? Jak długo się czeka na wizytę u psychiatry?

O tym prof. Napoleon Waszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W audycji także flesz kulturalny Małgorzaty Raduchy, omówienie prac na konkurs Choinki Jedynki, konkursy: "A to kto to?" i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek powieści "Niebezpieczne związki".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will

Gościem audycji będzie Zofia Nowakowska, z którą porozmawiamy o debiutanckim albumie zespołu Echo zatytułowanym "Długie noce". Ponadto rozmowa z Nataszą Urbańską o albumie "Rajd 44".

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel F. Chopina. Uczestnik Powstania Listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik.

Jeszcze za czasów studiów na Uniwersytecie Warszawskim był dwukrotnie aresztowany przez carską policję. Po zwolnieniu pracował w biurze cenzury. Był to warunek skrócenia kary, ale z urzędu został dyscyplinarnie zwolniony ze względu na nikłe zaangażowanie w wyznaczone obowiązki.

Od tej pory poświęcił się publicystyce politycznej i działalności w tajnych wojskowych organizacjach młodzieżowych. Był m.in. członkiem sprzysiężenia podchorążych Piotra Wysockiego. Po wybuchu Powstania Listopadowego brał udział w walkach początkowo, jako zwykły szeregowy. Ranny w bitwie pod Olszynką Grochowską i Ostrołęką.

Klęska powstania zmusiła go do wyjazdu z kraju. Udał się na emigrację do Francji, gdzie zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 31 lat. Przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego postać Mochnackiego przypomni prof. Mikołaj Sokołowski - dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.

Tyr - fenickie miasto u wybrzeży dzisiejszego Libanu - wspominane jest już w Biblii. To właśnie tamtejszy władca - Hiram I - dostarczał królowi Salomonowi materiałów i rzemieślników do budowy świątyni w Jerozolimie. W kolejnych stuleciach Tyr rozpoczął ekspansję handlową zakładając liczne faktorie na wyspach M. Egejskiego, na Cyprze, w Afryce (Kartagina), a nawet poza Słupami Herkulesa na wybrzeżu Atlantyku (Kadyks).

Strategiczne położenie na przecięciu szlaków handlowych zapewniło Tyrowi sukces gospodarczy. Miasto bogaciło się, stając się kwitnącym ośrodkiem fenickiego przemysłu i rzemiosła, którego niezależność złamał dopiero Aleksander Macedoński w 332 r p.n.e.

Wykopaliska archeologiczne w Tyrze rozpoczęły się w latach 60-tych, ale - ze względu na współczesną zabudowę - badania były ograniczone do niewielkich obszarów w kilku punktach miasta. Obecnie pracują tam jedynie 2 międzynarodowe ekipy: francuska i libańsko-hiszpańska.

Tym bardziej cieszy, że do tej ostatniej dołączyli w tym roku polscy badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.... i prawdopodobnie zidentyfikowali największą świątynię Tyru - poświęconą Melkartowi - bóstwu opiekuńczemu miasta. O szczegółach dr Urszula Wicenciak -Núñez z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, członek misji.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".

21.45 "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).

23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger. 

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Anna Skoczylas "Przeciąg" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord, Ignacy Jan Paderewski Sonata skrzypcowa a-moll  op. 13, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Waldemar Malicki - fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof  Dziuba

Dvorak, Jolivet, Beethoven, Bach, Telemann, Czajkowski, Władigerow, Doppler, Glinka, R. Strauss, Handel, Vivaldi, Crusell, Berlioz

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Karol Szymanowski II Koncert skrzypcowy op. 61, wyk. Henryk Szeryng - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna w Bambergu, dyr. Jan Krenz, Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10, wyk. New Zealand Symphony Orchestra, dyr. Antoni Wit

MojePolskieRadio.jpg
Moje.PolskieRadio.pl. "Te kanały internetowe nadają przez całą dobę"

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago, spacery śladami najważniejszych jazzowych artystów, ich historie i dokonania ... - w Poranku Dwójki sięgniemy po książkę "Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie". 

Jej autor  Piotr Jagielski , opisuje narodziny i rozwój jazzu. Nie zapomina również o historii rasizmu w Ameryce, bo dzieje amerykańskiego jazzu to nie tylko losy muzycznych pionierów, ale przede wszystkim historia czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku. Rozmowa o książce o godz. 9.30.

Ponadto w jazzowym Poranku Dwójki:

- zaproszenie na koncert saksofonisty Kena Vandermarka, jednego z najbardziej twórczych przedstawicieli chicagowskiej muzyki improwizowanej i gitarzysty Terrie Ex, założycielem (w 1979) istniejącej po dziś dzień holenderskiej punkowej grupy The Ex;

- Jazzowa Rozmowa, a w niej spotkanie Andrzeja Zielińskiego i kontrabasisty Mateusza Woźniaka wokół... poezji lingwistycznej i wierszy Tymoteusza Karpowicza z tomiku "Kamienna muzyka";

- "Wieczór młodej choreografii" w Operze Bałtyckiej.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie: George Frideric Handel Koncert organowy F-dur HWV 292, Sonata triowa h-moll HWV 386b, wyk. Bart Naessens - klawiorgan, Il Gardellino

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert obojowy C-dur KV 314, Symfonia koncertująca na cztery instrumenty dęte Es-dur KV 297b, Olivier Stankiewicz - obój, Chris Richards - klarnet, Rachel Gough - fagot, Timothy Jones - waltornia, LSO, dyr. Jaime Martin

12.05-12.45 - Muzyka Szymona Laksa w wyk. Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agieszka Duczmal

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Penderecki - powrót do przeszłości - opr. Konrad Handschuh.

Krzysztof Penderecki.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Franciszek Liszt I Koncert fortepianowy Es-dur, wyk. Władysław Kędra - fortepian, WOSPR, dyr. Jan Krenz; Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92; Aleksander Tansman Rapsodia polska, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk; George Gershwin Błękitna rapsodia, wyk. Władysław Kędra - fortepian, WOSPR, dyr. Henryk Czyż

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Czy "folkowe przystanki" zmieniły postrzeganie kultury na wsi? Wyspiański, Malczewski czy Chełmoński to m.in ich twórczość można podziwiać na przystankach PKS w województwie łódzkim. "Folkowe przystanki" to projekt, który przez lata tworzony był w wielu miejscowościach przez wielu artystów. Opowiedzą o nim na naszej antenie : Barbara Gortat, pomysłodawczyni projektu z Fundacji "Tu brzoza" i Natalia Grala, artystka, autorka murali.

Ponadto w audycji Zofia Rudnicka opowie o zespole baletowym w Białymstoku, a reżyser Ireneusz Skruczaj o filmie "Obłoki Śmierci". Omówimy także wystawę "Kto napisze historię łez" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i przedstawimy felieton Krzysztofa Kłopotowskiego - Widziane z Manhattanu.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Marcin Świetlicki wybiera wiersze - aud. Doroty Gacek

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński

Marek Napiórkowski "Hipokamp"

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

RAI National Symphony Orchestra, dyr. Daniele Gatti (Arturo Toscanini RAI Auditorium, Turin, 29.04.2021)

Johannes Brahms II Symfonia D-dur, op. 73; IV Symfonia e-moll op. 98

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury - audycja Anny Lisieckiej

Vade mecum - przewodnik Norwida dla współczesnego człowieka. Gość: prof. Józef Fert.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Ksawery Pruszyński "Opowiadania", czyta Michał Klawiter. 


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-03.00 - "Nocne żądze" - Tomasz Żąda 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar

04.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in.:

7.15 - Dziś Światowy Dzień… Ciasta. Pierwsze obchody tego święta zorganizowano w Stanach Zjednoczonych. Jaki jest ulubiony deser Polaków? Czy lubimy bawić się w cukierników? Podamy Słuchaczom przepisy na najprostsze ciasta do zrobienia w kilka chwil;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość - Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Krystian Kaźmierczyk i Wojciech Surmacz 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

10.25 Warsztaty, wykłady o sztuce i kolekcjonowaniu, spotkania z artystami i ekspertami, tak w skrócie przedstawia się program Warszawskich Targów Sztuki.  Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 listopada;

Gość: Kama Zboralska Dyrektor Programowy Targów

10.35 Fotografie profesorów Szkoły Filmowej. Na wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi można obejrzeć fotografie podsumowujące półwiecze artystycznej działalności trzech profesorów łódzkiej Szkoły Filmowej – Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego i Zbigniewa Wichłacza. Każdy z trzech artystów był doceniany i nagradzany na arenie międzynarodowej, a wśród ich sukcesów można wymienić nominacje do Oskara, nagrody za twórczość operatorską, reżyserską w dziedzinie filmu i teatru, wyróżnienia za twórczość w zakresie fotografii

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda  

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

W audycji m.in.:

13.25 Nowe technologie, nowe metody marketingowe, a nasze trzeźwe myślenie. Przy okazji Black Friday przyjrzymy się temu czy da się uodpornić na przekaz handlowców. O tym porozmawiamy z psychologiem:

Gość: prof. Andrzej Falkowski, psycholog biznesu


Mercury_1200x660_1.jpg
Freddie Mercury. 30 rocznica śmierci wokalisty Queen. SERWIS SPECJALNY

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

W audycji m.in.:

15.50 Zapowiedź uroczystości związanych ze sprowadzeniem do Polski prochów Maurycego Mochnackiego. Bohatera Powstania Listopadowego i przedstawiciela Wielkiej Emigracji;

16.40 Niezła historia

1939 - Doszło do tzw. incydentu w Mainila, (fin. Mainilan laukaukset) polegającego na ostrzelaniu przez artylerię Armii Czerwonej rosyjskiej wsi leżącej niedaleko wspólnej granicy. Sowieci obciążyli tym Finów, zyskując tym samym pretekst do rozpoczęcia wojny zimowej.

Piotr Łodej i prof. Tomasz Gajownik

16.50 Kosmetyki, chemia, artykuły biurowe - to tylko przykłady darów, które zbiera Uniwersytet Warszawski w ramach zbiórki dla studentów z Afganistanu. Żacy, którzy zostali ewakuowani z Kabulu, a dzisiaj przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców, mają rozpocząć naukę właśnie na UW. Dlatego polscy studenci, postanowili im w tym pomóc. Poza zbiórką podstawowych produktów, w planach mają również zorganizowanie kursów z języka polskiego czy warsztatów z doradcami zawodowymi;

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W internecie udostępnione zostaną w tym roku cztery premiery zrealizowane przez twórców Koncertu Niepodległości, w tym m.in. "Leśni". "Leśni" to dziewięć wieków historii w muzyczno-słownej narracji. Artyści ukazują historię Polski przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczyna się od walk, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego.

Dalej historia prowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego. Nie mogło zabraknąć także II wojny światowej oraz działalności antykomunistycznego podziemia. O internetowej premierze koncertu opowie jego scenarzysta i producent Jacek Wiejski Górski. 

logo


15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Gośćmi audycji będą Zuzanna Borowska i Julia Sidyk Open Dialogues on Climate Change, które wzięły aktywny udział w zakończonym niedawno szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow.

17.00-18.00 - "Teraz Kpop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Najlepsze piosenki z albumów bez oficjalnego MV. Nie każdy singiel promujący płytę to rzeczywiście najlepszy utwór z albumu. Dlaczego tak jest, kto dokonuje takich wyborów? My sprawdzimy, które piosenki, według słuchaczy, to prawdziwe, Kpopowe ukryte perełki.

18.00-20.00 - "Będzie głośno" - Damian Sikorski

Posłuchamy nowej epki Tomasza Dżamana, do której utwory zostały zarejestrowane na żywo podczas koncertu w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie. Porozmawiamy o łączeniu brzmienia orkiestry, głównie smyczków z gitarą akustyczną i elektroniką.

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Konrad Ściepko aka CRISM opowie o debiutanckim albumie. CRISM to jednoosobowy projekt, który powstał w 2017 roku.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Dwugodzinne podsumowanie ostatnich tygodni w świecie muzyki house. Zabrzmią nowości od takich artystów jak Franck Roger, Jovonn, Scott Diaz, Tigerskin czy Tilman - wszystko w dwugodzinnym miksie na weekend. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR.  Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Miłośnicy deserów cały rok czekają na Dzień Ciasta. Z tej okazji można pozwolić sobie na spore dawki słodyczy. Kalorie pochodzące z mazurka, babki czy sernika w tym wyjątkowym dniu zupełnie się nie liczą, więc można pozwolić sobie na kilka kawałków bez wyrzutów sumienia. W Poranku będzie dużo o pysznych ciastach.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Gdzie poza Egiptem można spotkać piramidy, oraz trochę historii związanych z odkryciami Kolumba - Wojtek i Adaś w Meksyku.

Gwiazdkopisanie 1200.jpg
Trwa "Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla dzieci

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Aladyn i Księga dżungli. Dwie powieści, które przeszły już do legendarnego kanonu książek. Powstało bardzo wiele wersji tych opowieści. Poznamy te oryginalne, autorów oraz motywy obydwu historii.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Na rodzicielstwo składa się wszystko, czym zajmują się rodzice lub opiekunowie w rodzinie w kontekście dzieci. Pojęcie rodzicielstwa oznacza więc proces wsparcia oraz opieki w rozwoju fizycznym, emocjonalnym, społecznym oraz intelektualnym dziecka od jego narodzenia po dorosłość. Proces ten obejmuje dbałość o potrzeby materialne, intelektualne oraz duchowe dzieci. Co odbywa się również w oddziaływaniu na dzieci poprzez wychowanie. A jak to wygląda między rodzicami?

Gość: Małgorzata Musiał - pedagożka i specjalistka z zakresu budowania rodzinnych relacji, autorka bloga DobraRelacja.pl.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie duet Martin Lange. Michał Lange i Marcin Makowiec, czyli Martin Lange, mają za sobą współpracę m.in. z Rosalie., Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins. Po kilku latach pracy studyjnej nad muzyką innych artystów, prezentują intensywnie emocjonalną, osadzoną w indie popowym klimacie, autorską odsłonę.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bracia Lwie Serce" na podstawie powieści Astrid Lindgren, w adaptacji Hanny Bielawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Teatr Polskiego Radia, 1986 r. Wystąpili m.in. Artur Pontek, Janusz Paluszkiewicz, Stefan Lewicki, Michał Bukowski.

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Regina Smendzianka - laureatka XI nagrody na IV Konkursie Chopinowskim (1949), wybitna pedagog i chopinistka, która prowadziła wykłady i kursy interpretacyjne dotyczące twórczości Chopina na całym świecie. W jej wykonaniu usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy f-moll op. 21 z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, Kołysankę Des dur op. 57 oraz wybrane Walce z op. 64.

PRCH_KATEDRA_fb1.jpg
"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" - odcinek 2 [ZOBACZ WIDEO]

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]   

Kontynuacja cyklu poświęconego Balladzie g-moll op. 23 Fryderyka Chopina. W programie zabrzmią interpretacje m.in. Józefa Hofmanna oraz Światosława Richtera, a także transkrypcja Chopinowskiego dzieła na skrzypce i fortepian, stworzona przez Eugène’a Ysaÿe’a - ucznia Henryka Wieniawskiego.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Tragicznie zmarła nadzieja włoskiej, a właściwie ogólnoświatowej pianistyki - Dino Ciani - zagości na antenie w programie Jakuba Puchalskiego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, Sonatę d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, miniaturę Vogel als Prophet Roberta Schumanna, a także etiudę La Campanella Ferenca Liszta.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU