Polskie Radio

"Moje książki" i "Dajesz radę". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:00
O tym, dlaczego warto pomagać oraz jak zrobić cyberbezpieczne świąteczne zakupy. Dzieje Wedlów i ich fabryki czekolady przedstawione na tle historii Polski oraz premiera reportażu na temat Wojsk Obrony Terytorialnej. Będzie też o nastolatkach pod presją wyglądu: co trzecia dziewczyna i co piąty chłopak czują presję, by wyglądać lepiej. 
Moje książki i Dajesz Radę. Polskie Radio na środę
"Moje książki" i "Dajesz Radę". Polskie Radio na środęFoto: Shutterstock/DGLimages
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" / "Choinki Jedynki" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji o tym, dlaczego warto pomagać i co nam daje pomaganie. Gościem będzie psycholog - dr Sabina Zalewska. Także trzeci dzień licytacji Darów Dorosłych Przyjaciół Jedynki w ramach 20. Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia - "Choinki Jedynki". Kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich", "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to?".

Ponadto: co nam (darczyńcom) daje pomaganie? Rozmowa z psychologiem - dr Sabina Zalewska.

Ma powstać ogród zmysłów w Laskach - nasz reporter uczestniczył w eksperymencie, podczas którego zaproszeni goście mieli doświadczać rzeczywistości w zupełnych ciemnościach - felieton Maćka Waleckiego.

19.30 - "Przystanek Historia" - zaprasza Dorota Truszczak

Kolejna edycja kampanii społecznej IPN "Zapal Światło Wolności", jak zawsze nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił m.in. papież Jan Paweł II. Nasza kampania również w tym roku uzyskała Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Start kampanii został zaplanowany na 7 grudnia.

W audycji opowiemy o faktycznych przyczynach stanu wojennego. Gościem będzie dr Tomasz Kozłowski z Biura Badań Historycznych. Z dr. Grzegorzem Majchrzakiem zastanowimy się natomiast, czy rzeczywiście groziła nam wówczas sowiecka interwencja.

20.00 - "Tu jest muzyka" / "Wieczór z operą i operetką" - zaprasza Robert Kamyk

Piękna, muzykalna, o wspaniałym głosie. Jest uosobieniem współczesnej gwiazdy opery i inspiracją dla młodych wokalistek. "New York Times" nazwał ją najwspanialszą Carmen od 25 lat. Urodziła się w Rydze na Łotwie, dziś występuje na całym świecie i nagrywa dla legendarnej wytwórni Deutsche Grammophon. W pierwszej godzinie audycji posłuchamy nagrań mezzosopranistki Eliny Garancy. W drugiej części - "Nabucco" Giuseppe Verdiego.

23.05 - "Moje książki" - zaprasza Magda Mikołajczuk

Gościem magazynu "Moje książki" będzie Łukasz Garbal, autor książki "Wedlowie. Czekoladowe imperium". To historia słynnego rodu cukierników, zapoczątkowana przez Karola, imigranta z Niemiec, który w 1851 roku otworzył cukiernię przy ul. Miodowej w Warszawie, polecając między innymi drezdeński syrop słodowy oraz karmelki piersiowe. Dzieje Wedlów i ich fabryki czekolady są przedstawione na tle historii Polski - od zaborów po okres powojenny - i pokazują, jak niemiecka rodzina stawała się Polakami z wyboru.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku. 

Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.

21.45 - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego w interpretacji Tomasza Borkowskiego, czyli fantastyka i horror w wersji retro.

23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger.


logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Katarzyna Szweda "Bosorka" - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Klaudia Baranowska

Karol Szymanowski Uwertura koncertowa E-dur op. 12

wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Maski op. 34, wyk. Piotr Anderszewski - fortepian; Pieśni kurpiowskie op. 58, wyk. Olga Pasiecznik - sopran, Józef Ormeny - fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Emmanuel Chabrier, Ernest Chausson, Bela Bartok, Niccolo Paganini, Ludwig van Beethoven, Sergiusz Prokofiew, Johann Strauss II, Ludwig van Beethoven, Edward Grieg, Ludwig Thuille, Cipriano de Rore, Johannes Bernardus van Bree, Antonio Vivaldi, Oskar Lindberg, Claude Debussy, Franz Liszt

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Klaudia Baranowska

Alksander Tansman Hommage a Chopin, wyk. Łukasz Kuropaczewski - gitara; Andrzej Panufnik IX Symfonia "Sinfonia di speranza",wyk. London Symphony Orchestra, dyr. Sir Andrzej Panufnik

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Chełmoński, Boznańska, Malczewski, Gierymski, Siemiradzki - ponowne spotkanie z pracami tych i wielu innych artystów w zaaranżowanej na nowo Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie już od 9 grudnia. O dziełach, które powrócą po latach na wystawę i o nowych rozwiązania dla zwiedzających porozmawiamy z  kuratorką Galerii, Agnieszką Rosales Rodriguez. Początek o godz. 9.30.

W audycji także: wystawa australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini w CSW w Toruniu; jubileuszowy maraton koncertowy na 15lecie NeoQuartet; Cezi Studniak o Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Józef Haydn rano, w południe i wieczorem, wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antoníni

Georg Philipp Telemann (1681-1767) - tańce polskie, wyk. Holland Baroque

11.10-12.00 - Józef Haydn Tria fortepianowe, wyk. Riccardo Minasi - slrzypce, Maxim Emelyanychev - fortepian historyczny, Ferecico Toffano - wilonczela

12.05-12.45 - Jan Sebastian Bach Suity francuskie, wyk. Lilianna Stawarz

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Stan wojenny we wspomnieniach opozycjonistów - Waldemar Bartosz 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert z festiwalu w Salzburgu (22.08.2021, Grand Hall, Mozarteum, Salzburg)

Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert klarnetowy A-dur  KV 622; Symfonia C-dur nr 41  KV 551

Wyk. Jorg Widmann - klarnet, dyrygent  Mozarteum Orchestra, Salzburg, 09.12.2021

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Mieczysław Wajnberg urodzony w Polsce kompozytor żydowskiego pochodzenia, mieszkający i komponujący po wojnie w ZSRR, był twórcą przez lata nieobecnym w polskiej historii muzyki. Od kilku lat trwa przywracanie jego spuścizny melomanom. Kolejnym krokiem jest album z pieśniami do słów polskich poetów. Tomasz Raff dokonał prawykonania pieśni stanowiących repertuar albumu w 2018 roku w Hanowerze oraz 2019 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Teraz otrzymujemy do rąk album, pierwsze Światowe Nagranie wszystkich pieśni Mieczysława Wajnberga na głos basowy z fortepianem "Weinberg - Mother tongue". Porozmawiamy o nim z wykonawcą pieśni i producentem albumu - Tomaszem Raffem (g.16.30).

Ponadto w audycji nowo otwarty Teatr WAM i jego premiera - musical Fair Play, wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" oraz rozmowa z Jackiem Bocheńskim o jego książce "Ujście", którą jak zapowiada autor, żegna się z uprawianiem zawodu pisarza.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Magdaleną Grochowską, autorką biografii Różewicza - aud. Doroty Gacek

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal Actus Humanus 2021 - koncert Arte dei Suonatori pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza (Gdańsk, 05.12.2021)

Carl Philipp Emanuel Bach Hamburger Sinfonien Wq 182

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wspomnienie o Krystynie Melion

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Nowa Polska: oscillating music na dwa syntezatory Mooga i audio playback, wyk. Mateusz Śmigasiewicz; the ways of wood, wyk. Ryszard Lubieniecki - portatyw, "Dom jest gdzie indziej", wyk. Michael Guttmann - skrzypce, Jing Zhao - wiolonczela, orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Monika Diakun

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Magdalena Grochowiska "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1", czyta Agnieszka Pilaszewska, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Henry James "Bostończycy", czyta Grzegorz Damięcki.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Jarosław Marek Rymkiewicz "Rozmowy polskie latem roku 1983", czyta Andrzej Mastalerz, opr. Anna Lisiecka.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Dariusz Urbanowicz, Krzysztof Łoniewski

Etatowy rekordzista - Wojciech Sobierajski dzięki pandemii znalazł sposób na życie - bicie rekordów i ustanawianie niesamowitych wyzwań. Niedawno przebiegł maraton boso, innym razem ciągnął samochód idąc na rękach, albo płynął po rzece kajakiem rywalizując z rekordami Aleksandra Doby i innych gwiazd kajakarstwa. W "Sportowej Trójce Pod Księżycem" opowie nie tylko o swoich próbach, ale też o stylu życia, sposobie na zarabianie pieniędzy i poszukiwaniu przygód.

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Małgorzata Łukowska

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o wysyłaniu świątecznych pocztówek, modzie wzorowanej na serialach oraz o marudzeniu i... bareizmach - w rocznicę premiery filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz".

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Paweł Kukiz, K’15.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji m.in.: o Stanisławie Barei - mistrzu wyśmiewania absurdów PRL, co czynił mimo cenzury. O tym porozmawiamy z prof. Piotrem Kletowskim, filmoznawcą i historykiem filmu oraz z Ewą Rams - kierowniczką Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

W audycji m.in. o Dniu Kupca oraz o Wojciechu Makowskim, paraolimpijczyku i mistrzu świata w pływaniu, który zachęca dzieci do ruchu.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - Reportaż w Trójce - PREMIERA / Wojska Obrony Terytorialnej - Karolina Kamińska (Radio Zachód)

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Margański

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

"Rozmowy na prowincji" - to cykl wywiadów z ludźmi kultury, którzy reprezentują rozmaite dziedziny - m.in. z Julią Hartwig, Franciszkiem Starowieyskim, Włodzimierzem Nahornym, Jerzym Radziwiłowiczem, Józefem Skrzekiem, Andrzejem Stasiukiem, Czesławem Mozilem, Leszkiem Mądzikiem. Książkę zdobi wybór obrazów fotograficznych Edwarda Hartwiga. Rozmowy przeprowadził (w różnych latach) Waldemar Sulisz, fan Lublina. Także miłośnik kultury i kuchni Kresów. Od wielu lat organizuje tam Europejskie Festiwale Smaku, łącząc różne dyscypliny twórcze, zwłaszcza muzykę, z kreatywnym gotowaniem. W Klubie Trójki porozmawiamy o „anielskich” planach; o powodach, dla których powstała wspomniana powyżej książka; o tym, czym właściwie jest prowincja. I o specyfice Lublina. Gość: Waldemar Sulisz, historyk teatru, krytyk kulinarny, reporter i dziennikarz, autor kilku albumów, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. 

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski 

Prowadzący tym razem zrecenzują dwie książki: powieść "Zadupia" Antónia Lobo Antunesa i "Bratnią duszę" Davida Diopa.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Gościem audycji będzie Joanna Gumińska z Fundacji dla Polonii i Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Opowie o działalności Kolegium oraz o współpracy z dziećmi i młodzieżą polonijną.

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

"Zmasowany Wschód" to przegląd młodych zespołów z Lubelszczyzny grających hip-hop i rap. Jak podkreślają organizatorzy, pomysł powstał z potrzeby występów na żywo, bo mało znane składy rzadko mają ku temu okazję. Kogo będzie można usłyszeć? W audycji również Świąteczny Konkurs Czwórka PREZENTuje, w którym do wygrania są wysokiej klasy douszne słuchawki sportowe.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Weronika Puszkar

Nastolatki pod presją wyglądu. 23 proc. nastolatków jest obecnych w social mediach non stop, a 69 proc. od kilkunastu do kilku razy w ciągu doby. W tym czasie są bombardowani setkami zdjęć i postów przedstawiających nierealistyczne ideały piękna. Co trzecia dziewczyna i co piąty chłopak czuję presję, by wyglądać lepiej. To wyniki raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Czy rozwiązaniem jest mniejsza aktywność w mediach społecznościowych, a może nowe regulacje dla serwisów? Zapraszamy również na kolejną odsłonę Świątecznego Konkursu Czwórka PREZENTuje, w którym do wygrania Radio DAB+.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Cyberbezpieczne świąteczne zakupy. Pośród deklarujących chęć kupowania świątecznych prezentów aż 49,8 proc. osób zamierza zrobić to online. Jak podczas gorączki takich zakupów możemy stać się ofiarami oszustw i kradzieży a nawet stracić dane osobowe? Na co szczególnie zwracać uwagę?

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Roman Pacurkowski i Angelina Łysak to reprezentanci Polski w zapasach. Łączy ich coś jeszcze - od niedawna są także małżeństwem. Czy ślub wpłynął pozytywnie na ich kariery, czy wzajemnie się mobilizują i rywalizują na osiągnięcia sportowe i dlaczego zamiast podróży poślubnej wybrali się na zgrupowania i zawody?

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Pożegnanie jesieni" - fragmenty powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza czyta Jakub Kordas, absolwent  Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. 

.


17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W audycji śledzimy meandry relacji Chopina z Mickiewiczem - tym razem skupimy się na latach związku z George Sand, dzięki której znajomość poety i kompozytora się zacieśniła, oraz na trudnym okresie, w którym Mickiewicz przystał do sekty towiańczyków. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Chopiniana, Chopinesque... Tak zatytułowanych utworów, które powstały w hołdzie dla Fryderyka Chopina jest wiele. A co z imieniem? Czy inspiruje tak samo jak nazwisko? Czy bywa wybierane jako tytuł kompozycji? Czy każdy Fryderyk to Chopin? Odpowiedzi brzmią: tak, tak i nie, nie każdy Fryderyk to Chopin, ale w wybranych przeze mnie przykładach naprawdę nie ma wątpliwości, o którego Fryderyka chodzi. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU