Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce" i "Upiór w eterze". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 21:00
Będziemy w arboretum w Glinnej, w ogrodzie dendrologicznym w Nadleśnictwie Gryfino w Puszczy Bukowej, a także zwiedzimy katedrę w Chojnie i opactwo Cystersów w Kołbaczu. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie - czy będziemy mogli liczyć na prawdziwe sportowe emocje? O Zaleszczykach - Riwierze przedwojennej Polski i wspomnienie Jana Nowaka Jeziorańskiego - działacza społecznego, dziennikarza, cichociemnego, Kawalera Orderu Orła Białego. Wieczorem zapraszamy na transmisję ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego: Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Standret/Shuttestock.com
logo


09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Audycja z arboretum w Glinnej – ogrodu dendrologicznego w Nadleśnictwie Gryfino w Puszczy Bukowej… O rzadkich roślinach, które można podziwiać w ogrodzie, samej puszczy i jej sekretach, liczeniu nietoperzy i fotografowaniu przyrody opowiedzą nasi goście leśnicy m.in. Karolina Ignaszak , Arkadiusz Paleń, Ryszard Kotala i Daniel Pogorzelec. Odwiedzimy też okoliczne atrakcje turystyczne w tym katedrę w Chojnie i opactwo Cystersów w Kołbaczu.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Chiny już za kilkanaście dni będą gościć Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. To będą nietypowe zawody, odbędą się bowiem w cieniu pandemii. Czy jednak będziemy mogli liczyć na prawdziwe sportowe emocje? M.in o tym porozmawiają :

Jarosław Stawiarski - były wiceminister sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego,

Marek Wiśniowski - Prezes Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu,

prof. Włodzimierz Gut - wirusolog.

17.05 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Anna Will

W audycji 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia - zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Zapraszamy w każdą sobotę od 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska

1. W 2022 roku Europejskimi Stolicami Kultury zostały aż trzy miasta: Kowno na Litwie, Nowy Sad w Serbii i Esch w Luksemburgu. Wszystkie są drugimi co do wielkości miastami w swoich krajach i poprzez kulturę chcą zwrócić na siebie uwagę. Inauguracja Europejskiej Stolicy w ponad 300-tysięcznym Kownie odbywa się w tym tygodniu, od 19 do 23 stycznia. Jej kulminacją będzie 22 stycznia spektakularne multimedialne widowisko "Confusion" ("Zamieszanie") w reżyserii Chrisa Baldwina. W sumie roczny program ESK w Kownie obejmuje 40 festiwali, ponad 60 wystaw i ponad 250 imprez. O szczegółach opowie attaché kulturalna Litwy w Polsce Rasa Rimickaite.

2. Zaleszczyki… tam w niemal śródziemnomorskim klimacie krainy winogron i prawdziwego polskiego gronowego wina niegdyś oddawano się plażowaniu, kąpielom w Dniestrze i beztroskiemu wakacyjnemu dolce far niente. Oto sławne naddniestrzańskie uzdrowisko, miejsce spotkań elity intelektualnej, finansowej, politycznej i artystycznej kraju oraz odpoczynku letników przybywających z najdalszych jego zakątków. A wokół winnice, sady, ogrody i zatopione w bujnej zieleni wille, podmiejskie dworki i wiejskie chaty. Okolica zamieszkała przez lud o mowie, ubiorze, wierze i zwyczajach tak fascynujących, tak innych w porównaniu z pozostałymi regionami kraju. Podole, kraina pełna śladów wielowiekowej historii - ruin zamków i kresowych stanic, miejsc chwały, ale i porażek w zmaganiach oręża dawnej Rzeczypospolitej na chrześcijańskim przedmurzu Europy. Rozmowa o książce "Zaleszczyki. Riwiera przedwojennej Polski" z autorem Janem Skłodowskim, dla słuchaczy egzemplarze książki.

logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Bartłomiej Pękiel Missa a 4, wyk. Octava Enemble; Stanisław Sylwester Szarzyński Litania cursoria, wyk. Marta Boberska – sopran, Jan Monowid – alt, Aleksander Kunach – tenor, Sławomir Jurczak – bas, Zespół Solistów Warszawskiej Opery Kameralnej, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyr. Władysław Kłosiewicz; Aleksander Zarzycki Koncert fortepianowy op. 17, wyk. Józef Śmidowicz – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Bydgoszczy, dyr. Arnold Rezler; Karol Szymanowski Wariacje na polski temat ludowy h-moll op. 10, wyk. Jerzy Sterczyński – fortepian; Cezary Duchnowski WeLoveLive, phonoPhantomatics, wyk. Agata Zubel – mezzosopran, Klangforum Wien, dyr. Titus Engel; Marcin Stańczyk Sursounds, Unseen, wyk. Agata Zubel – mezzosoprna, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, E-MEX Ensemble; Bartłomiej Pękiel Missa a 14, wyk. Octava Ensemble; Bartłomiej Pękiel Missa La Lombardesca, wyk. Octava Ensemble; Bartłomiej Pękiel Missa secunda, wyk. Octava Ensemble; Bartłomiej Pękiel Resonet in laudibus, wyk. Octava Ensemble; Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, wyk. Janusz Wawrowski – skrzypce, Stuttgarter Philharmoniker, dyr. Daniel Raiskin; Feliks Nowowiejski III Symfonia organowa, wyk. Elżbieta Karolak – organy; Matthias Leopold Ivancic, Missa Ex D, wyk. La Tempesta, dyr. Jakub Burzyński; Fryderyk Chopin Pieśni /wybór/, wyk. Aleksandra Kurzak – sopran, Mariusz Kwiecień – baryton, Nelson Goerner – fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Daniela Wyszogrodzkiego - prowadzi Robert Mazurek

Ambasador grupy The Roling Stones w Polsce, ambasador musicalu w Polsce, tłumacz, pisarz. Pasjami czytuje książki, godzinami słucha muzyki - i barwnie opowiada. Między innymi o książkach i muzyce.

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Bach Das Wohltemperierte Klavier I cz.1

1722-2022

goście: Paweł Bagnowski & Marcin Zgliński

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jan Nowak-Jeziorański - prow. Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce ukryć, by zabić w was resztki nadziei… powiedział podczas inauguracji Rozgłośni Polskiej  Radia Wolna Europa Jan Nowak Jeziorański, który przez 24 lata stal na czele rozgłośni. W audycji 2 do 100 przywołamy postać legendarnego kuriera i emisariusza Komendy Głównej AK i Rządu RP w Londynie i równie legendarnego dyrektora  Rozgłośni Polskiej  RWE. Oddamy głos Dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego - Janowi Ołdakowskiemu, prof. Rafalowi Habierskiemu i Andrzejowi Mietkowskiemu. Wreszcie sięgniemy do archiwów Polskiego Radia, aby przypomnieć wypowiedzi i audycje Jana Nowaka Jeziorańskiego z czasów jego działalności w Rozgłośni Polskiej RWE jak i jego wspomnienia zarejestrowane w Polskim Radiu. A wszystko to z okazji przypadającej 20 stycznia 17 rocznicy śmierci tego polityka, politologa, działacza społecznego, dziennikarza, podporucznika Wojska Polskiego, cichociemnego, Kawalera Orderu Orła Białego.  

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - prowadzi Jacek Hawryluk

Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia Es-dur „Koncertująca” KV 364 (cz. II, nagrania współczesne)

19.00-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski, w studiu Joanna Grotkowska

Transmisja ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego

Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX" - koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Clelii Cafiero, soliści: Martyna Zakrzewska - fortepian, Cezary Duchnowski - elektroniczne przetworzenie dźwięku

Witold Lutosławski Gry weneckie na orkiestrę, Bolesław Szabelski Sonety na orkiestrę

Kazimierz Serocki Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę

21.30-22.00 - "Miejscówka z Dwójką" / Raphael Rogiński, Nasta Niakrasava

Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści. 

Nasta Niakrasava - etnomuzykolożka, śpiewaczka. Białorusinka z Polesia mieszkająca w Polsce. Absolwentka kierunku Historia Sztuki (Mińsk) i Muzykologia (Warszawa). Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Znana z wykonań muzyki tradycyjnej a capella oraz udziału w takich zespołach jak FolkRoll i Nasta Niakrasava, R.U.T.A., Jacek Kleyff. - W duecie z Raphaelem Rogińskim budujemy dźwiękowe mosty, wykorzystując moc głosu ludzkiego i instrumentów - przyznaje artystka.

Raphael Rogiński - gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Połączenie tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach. Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską i ormiańską. Prymitywna muzyka Ameryki Północnej, blues i rock lat 60. to kolejne inspiracje Rogińskiego, które dają o sobie znać w projektach zespołowych,  jak i koncertach solo.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy o godz. 21.30 - transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

22.00-22.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Marian Pilot "Pogrobowcy"

Prod. 2007, reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Janusz Rafał Nowicki, Sylwester Maciejewski

Treść: Słuchowisko oryginalne. To tragifarsa o dwóch przyszłych "sąsiadach" z cmentarza. Okazuje się jednak, że Panów Kowalskiego i Osełkę łączy coś więcej niż tylko stojące obok siebie okazałe grobowce. Jest to zastanawiająca zbieżność ich peerelowskich i partyjnych życiorysów. W restauracji "Pod trupkiem", przy biesiadzie suto zakrapianej alkoholem wyznają sobie najskrytsze tajemnice swych politycznych biografii. To przypowieść o pokoleniu ludzi z "awansu", których mentalność ukształtowana w komunistycznych organizacjach młodzieżowych trwa do dziś, mimo zmieniającego się wokół świata

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Początek - aud. Michała Nowaka

Chaos, Słowo, Wielki Wybuch - to, co było na początku fascynowało ludzi od zawsze. I niezależnie od tego, co ów początek miałoby stanowić, w znacznym stopniu określa on wszystko, co po nim następuje. Dlatego wagę początku podkreślają swoimi działaniami zarówno reformatorzy, jak i piewcy przeszłości, usiłując zmienić lub odnowić rozstrzygnięcia, które zapadły w zamierzchłych czasach. Ten sposób myślenia odnaleźć można także w przywoływanym zazwyczaj w okolicach nowego roku paradoksalnym sformułowaniu "nowego początku", który ma stanowić tak cezurę, jak i punkt odniesienia. Czy zatem początek zawiera w sobie już koniec? Gdzie jest tu miejsce na wolność? Czy "nowy początek" jest możliwy? Zastanowimy się nad tym w najbliższej audycji z prof. Andrzejem Lederem.


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

Był zaniedbany dworzec kolejowy, jest odnowiona poczekalnia, powstała także biblioteka oraz pokoje gościnne i sala spotkań. Popadający w ruinę budynek w Korzybiu niedaleko Słupska zyskał nowe życie, a mieszkańcy tej pomorskiej wsi otrzymali obiekt, w którym nie tylko przyjemniej czeka się na podróż, ale także można miło spędzić wolny czas.

05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Tomasz Miara 

Kartograf z Uniwersytetu Warszawskiegi sporządził dużą, szczegółową mapę świata Wiedźmina. Opracowanie zostało styczniową mapą miesiąca w ramach uniwersyteckiego programu Atlas 2022. O tworzeniu map i popularności polskiej powieści.

Trwają ferie zimowe. Te nie koniecznie muszą wiązać się z nartami, czy ogólnie śniegiem. Wśród atrakcji można znaleźć m.in. kursy jazdy konnej. O nieoczywistych atrakcjach w czasie ferii.

Dziś dzień dziadka. Porozmawiamy o nietypowych aktywnościach, które wykonują nasi bliżsi. Jedną z nich jest np. kurs samoobrony tai chi. Będzie również o tym, czy warto obdarować dziadków. Gość: Andrzej Kalisz, trener kondycyjny

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta, Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa / Wyspa na prerii" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gość: Zmicier Wajnowski, białoruski fotograf. Choć tym razem o fotografii, to jednak bardziej będzie o misji i wyzwaniach związanych z przekazywaniem informacji. Pan Zmicier Wajnowski do czasu wyborów na Białorusi pracował jako fotograf. Potem wszystko się zmieniło. Trafił do aresztu, gdzie w celi dla 10 osób przebywało ponad 30! To przeżycie zmieniło nie tylko jego spojrzenie na świat, lecz także podejście do sztuki. To jak bardzo może zmienić się tworzenie – będzie głównym, postawionym przez nas pytaniem.

13.00-14.00 - "Zimna fala" - Michał Migała

14.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

DZIADOM I BABOM

Na gruncie zwykłych ludzkich rodzinnych relacji często zdarza się, że dziadkowie spełniają ważniejszą rolę, niż rodzice. I pozostają we wdzięcznej pamięci oraz w sercach na zawsze… 

Ja też mam wiele do zawdzięczenia babci – choćby to, że dzięki niej poznałam radio od środka już w dzieciństwie. Dziś Francuski Łącznik gra dla nich. I o nich.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00-18.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

Iza Kowalewska opowie o jej nowym projekcie Kołysz, który tworzy wraz z Maciejem Łyszkiewiczem

 Goście: Maciej Łyszkiewicz oraz Marie, którzy opowie o jej nowym projekcie Kołysz.

18.00-19.00  - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

W audycji przypomnimy postać pisarki Antoniny Domańskiej, która dała się poznać jako autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Jej osoba posłużyła też Stanisławowi Wyspiańskiemu do wykreowania postaci Radczyni w "Weselu". 

20.35 - "Ideo-pop" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Sejm zadecydował, że rok 2022 będzie Rokiem Polskiego Romantyzmu. Mija bowiem 200. rocznica pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Dzieło to wyznacza początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze. Gościem Polskiego Radia 24 będzie poeta i filozof dr Karol Samsel.

logo

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

To w tym mieście powstała pierwsza kawiarnia w Europie. To jedno z najstarszych miast na starym kontynencie i serce Bałkanów. Przed nami podróż do "białego grodu", czyli Belgradu. Zbadamy jego kulturotwórczy charakter i związek z pierwszą międzykontynentalną transmisją satelitarną. Belgrad słynie z tego, że zmienia swoje oblicze po zmroku

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Monika Skabara zawsze chciała pracować w służbach mundurowych. Zbyt niski wzrost nie pozwolił jej zostać policjantką. Dziś jest strażniczką graniczną i pisarką. Od zawsze lubiła czytać romanse. Dziś jest też  ich autorką.

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

W samym środku zimy wybierzemy się na Antypody, gdzie jest teraz pełnia lata. W Melbourne, gdzie mieszka Joanna, jest słonecznie, a termometr wskazuje przyjemne 24 stopnie. Joanna trafiła do Australii dzięki wymianie studenckiej. Dzisiaj jest już na tyle zadomowiona w tym odległym geograficznie, ale też kulturowo kraju, że opowiada o nim na swoim blogu i kanale YT. Joanna zabierze nas na Antypody, a my podpowiemy czym się zająć w Gdańsku.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Pierożki Karelskie - podamy przepis na jeden z popularniejszych przysmaków w Finlandii - pierożki wypełnione owsianką ryżową, sosem jęczmiennym, purée lub warzywami. Jak zrobić charakterystyczną "falbankę"?

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Po północy u Harpera w BASSTIONIE: nową muzykę UK Garage oraz 2-step z małą domieszką bassline’owych brzmień zapewni Conducta. Zabrzmi także klasyczny drum & bass z miasta Bristol – jeszcze z lat 90. (m.in. DJ Krust, DJ Die, Roni Size, Bill Riley etc.). Będzie bang, zapraszamy!


logo
                                       

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Sport naszych przodków. Jakie sporty kiedyś były uprawiane, jak powstawały różne dyscypliny, kto je wymyślił.

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika postanowili przygotować przedstawienie dla babci i dziadka. Jak według nich zostaje się babcią i dziadkiem i czy spektakl o ekologii to dobry pomysł na prezent?

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Z cyklu "dynastie świata". Dom Burbonów to jeden z najważniejszych historycznie europejskich rodów królewskich. Przez stulecia wpływali na losy Europy. Burbonowie, rodzina o historii sięgającej wiele wieków wstecz, zasiedli na tronie Francji. W czasie swego panowania Burbonowie dążyli do przywrócenia prestiżu monarchii, która była przez długi czas źródłem i symbolem narodowej tożsamości. Oznaką ich sukcesu pozostaje pałac w Wersalu - jeden z cudów współczesnego świata. Gość: dr Damien Thiriet, liceum francuskie im. René Goscinny'ego w Warszawie.

18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - Bruno i babcia Ania opowiedzą o Dniu Babci z perspektywy babci i wnuka. Czego Bruno życzy babci w tym dniu? W dzisiejszej audycji usłyszycie też,  jak wspólnie spędzają czas, jak wyglądał świat, kiedy babcia była dzieckiem, jak babcia Ania wspomina swoją babcię oraz liczne anegdoty z ich rodzinnego życia.

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - W najbliższą sobotę Magda i Sergiusz opowiedzą o jednym z najpopularniejszych trendów w rodzinnym podróżowaniu. Gośćmi w programie będą Ola i Paweł Wysoccy, którzy od lat podróżują po Polsce i świecie kamperem. Opowiedzą o tym jak kampera kupić, na co zwracać uwagę, jak się kamperem podróżuje (z dwójką dzieci i dwoma kotami), oraz gdzie kamperem pojechać.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - "Jej portret", "Na pozór", "Zgubiłem się" - jego przeboje śpiewała kiedyś cała Polska. Bogusław Mec 21 stycznia obchodziłby 75 urodziny. Bogusław Mec urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował malarstwo w Łodzi. Jako piosenkarz debiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, na którym zdobył zarówno nagrodę główną jak i nagrodę publiczności oraz specjalne wyróżnienie jury za wykonanie własnej kompozycji do słów Mariana Piechala - "Obłąkany kataryniarz". W audycji porócz biografii artysty, przypomnimy prosto z płyt winylowych, dwa jego dzieła "Nie biegnij tak" album wydany w 1983 roku oraz "Mały Szu" opublikowany cztery lata później. 11 marca br. minie 10 lat od jego śmierci.


.

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]        

Domenico Cimarosa i uwertura do opery Alessandro nell’Indie, wielki Kwintet a-moll op. 81 Friedricha Kalkbrennera i dwie fantazje – fortepianowa Jana Vaclava Voříška, jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów kręgu Beethovenowskiego i skrzypcowa Fantazja szkocka op. 46 Maxa Brucha z Jaschą Heifetzem w roli głównej. A na koniec sobotniego wydania Weekendowego potpourri, z Igorem Strawińskim rozegramy pokerową partyjkę w trzech rozdaniach - taki pomysł na swój neoklasyczny balet Jeux de cartes miał ten wybitny rosyjski modernista.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka [PREMIERA]

Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na kolejną wyprawę w świat nieznanych przez pokolenia, a znakomitych triów fortepianowych Józefa Haydna.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch [PREMIERA]

W najbliższej audycji posłuchamy niezwykłego albumu wydanego w 2011 roku - "Tannhäuser Without Words". Instrumentalną wersję opery Ryszarda Wagnera nagrała Pittsburgh Symphony Orchestra pod dyrekcją Lorina Maazela.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU