Polskie Radio

Święto filmu krótkometrażowego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 18:47
Zbliża się III edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w całości stacjonarnie w kinie DCF we Wrocławiu, w dniach 22-24 kwietnia. W programie kilkadziesiąt tytułów z kraju i zagranicy, pokazy specjalne oraz spotkania z twórcami i aktorami. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Na co warto iść do kina?
Na co warto iść do kina?Foto: Fer Gregory/Shutterstock

Zakończyła się właśnie selekcja do konkursu festiwalowego. Twórcy nadesłali przeszło 240 produkcji. Ostatecznie o nagrody powalczy 29 filmów krótkometrażowych: 12 fabuł, 7 dokumentów i 10 animacji.

– Cieszę się, że w tym roku otrzymaliśmy tak wiele zgłoszeń. Komisja selekcyjna miała naprawdę trudny wybór. Krótki czas festiwalu powoduje, że tylko nieliczne, najlepsze produkcje, mogły znaleźć się w programie. Ten festiwal to przede wszystkim promocja młodych twórców i krótkiego metrażu, jako formy trochę niedocenianej, ale dającej ciekawe możliwości kreacji filmowej – mówi Jarosław Perduta, szef DCF i dyrektor festiwalu.

W konkursie filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tysięcy złotych w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali: wrocławska artystka wizualna, reżyserka video, operatorka obrazu Okime Emiko, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, producent filmowy Paweł Kosuń, aktorzy – Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski i Oksana Kozakiewicz ze Lwowa oraz Jarosław Perduta.

Osobną kategorią jest przyznawana corocznie Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 5 tysięcy złotych. Tradycyjnie przyznane zostaną również Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności (po 1000 zł).


Long Story Short Festiwal Long Story Short Festiwal

- W programie festiwalu znalazło się kilkadziesiąt tytułów. Obok pokazów konkursowych zaplanowaliśmy specjalny blok filmów ukraińskich oraz szereg pokazów pozakonkursowych. Gośćmi specjalnymi naszego festiwalu będą znakomici aktorzy: Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski oraz Dorota Pomykała, z którą spotkamy się przy okazji specjalnego pokazu „Sukienki”, nominowanego do Oscara filmu Tadeusza Łysiaka. Festiwal będzie wreszcie okazją do wspomnienia Sylwestra Chęcińskiego – dodaje Jarosław Perduta.

Festiwal został objęty patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz jest finansowany ze środków dotacyjnych Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dzięki temu wszystkie pokazy, spotkania i wydarzenia towarzyszące mogą być całkowicie bezpłatne.

Dolnośląskie Centrum Filmowe to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Zajmujemy się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: prowadzimy historyczne kina, organizujemy festiwale, przeglądy i pokazy specjalne, zajmujemy się edukacją filmową, wspieramy produkcje filmowe i promujemy Dolny Śląsk jako region filmowy.

Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-house’owych” propozycjach.

mat.prasowe

Zobacz więcej na temat: FILM Wrocław