Polskie Radio

Maria Burmaka z autorskimi audycjami w Polskim Radiu dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 06:00
Gwiazda ukraińskiej sceny piosenki autorskiej i popularnej Maria Burmaka dołączyła do ekipy Polskiego Radia dla Ukrainy, w którym poprowadzi dwie cotygodniowe autorskie audycje muzyczno-publicystyczne – "Zielona gitara" oraz "Nie bój się żyć". Premiera pierwszej z nich odbyła się w niedzielę, 10 lipca, o godz. 20.05.
Maria Burmaki
Maria BurmakiFoto: Tetiana Hurkovska

"Polskie Radio otwierało ten nieznany świat"

– To wszystko stało się dla mnie jak w piosence „Stare zdjęcia” grupy Kuźma: „…i niby cudo Polskie Radio, przed nami otwierało ten nieznany świat”. Zupełnie niespodziewanie dla mnie, czyli tej, która wyrwała się z wojny, znalazłam się w Polskim Radiu i wówczas dopiero zrozumiałam: było to przecież moje marzenie! Mam nadzieję, by dołączyć do radiowej rodziny i mieć możliwość zwracania się do Ukraińców w Polsce oraz do Ukraińców rozsianych po całym świecie. A najważniejsze – do Ukraińców u siebie w domu. Zwyciężymy, bo jesteśmy zjednoczeni! – mówi Maria Burmaka.

Wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów

Jest ona niezwykle popularną w swojej ojczyźnie wokalistką, gitarzystką, kompozytorką i autorką tekstów – związaną przede wszystkim ze sceną muzyki autorskiej i poetyckiej. Artystka ma na koncie kilkanaście płyt studyjnych i setki koncertów. Niedawno Maria wystąpiła podczas marszu wdzięczności „Przyjaciele – Dziękujemy!” w Warszawie, który został zorganizowany w niedzielę, 29 maja, przez ukraińską wspólnotę – w podziękowaniu dla polskiego społeczeństwa za pomoc uchodźcom uciekającym z Ukrainy przed bestialskim atakiem rosyjskiej armii.

"Zielona gitara" w niedzielę 10 lipca

Pierwsza z audycji, czyli "Zielona gitara", wystartowała już w niedzielę – 10 lipca. Była adresowana do najmłodszych słuchaczy w Polsce i Ukrainie, jak i wszędzie tam, gdzie dociera Polskie Radio dla Ukrainy (stacji stale można słuchać m.in. online – w systemie DAB+ oraz w internecie). Audycja zawierała piosenki, nagrane wcześniej lub wykonywane przez artystkę na tytułowej, zielonej gitarze bezpośrednio w studiu. Oprócz tego były wiersze, przysłowia, zagadki, zabawne opowieści dla dzieci oraz informacje o ludowych grach dziecięcych. Każde spotkanie ma temat przewodni.  

"Zielona gitara". Maria Burmaka "Zielona gitara". Maria Burmaka

"Nie bój się żyć" w środę 20 lipca 

Natomiast w godzinnej audycji "Nie bój się żyć" Maria Burmaka zwróci się do dorosłych słuchaczy Polskiego Radia dla Ukrainy. Ten motywacyjny, informacyjno-muzyczny program o życiu i kulturze będzie zapoznawał z muzycznymi nowinkami oraz interesującymi faktami z życia i twórczości artystów. Nie zabraknie też rozmów z ważnymi postaciami ukraińskiego świata kultury. Będzie im towarzyszył specjalnie dobrany materiał muzyczny.

Niepowtarzalności tej ofercie programowej doda bezpośrednie zaangażowanie Marii Burmaki w artystyczne i społeczne procesy Ukrainy, jej popularność w kraju nad Dnieprem, a także osobista przyjaźń z wieloma bohaterami ukraińskiego sprzeciwu artystycznego. Premiera audycji w środę, 20 lipca, w godz. 17.30-18.30.

Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stale mieszkających w Polsce. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na dwóch częstotliwościach w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na częstotliwości 93,3 MHz.  Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne Polskie Radio – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim – można ich słuchać w godz. 15.00-21.00. Od 17 lipca stacja wydłuża ten blok -  będzie nadawany od godz. 13.00.

Mat. prasowe