Polskie Radio

Zmarła Zofia Posmysz. Wybitna pisarka i scenarzystka

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 11:38
Nie żyje Zofia Posmysz, pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach". Dama Orderu Orła Białego. Zmarła rano w oświęcimskim hospicjum. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zofia Posmysz
Zofia PosmyszFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Niemcy aresztowali ją w kwietniu 1942 r. w Krakowie. Trafiła do więzienia przy ulicy Montelupich, skąd 30 maja 1942 r. została deportowana do Auschwitz. Od czerwca do sierpnia 1942 r. przebywała w karnej kompanii w Budach. W obozie pracowała w obieralni ziemniaków, w kuchni więźniarskiej, a następnie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym i kuchni więźniarskiej. 18 stycznia 1945 r. została ewakuowana do Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 r.

- Gdy pociąg naładowany ludźmi przeznaczonymi do gazu zatrzymywał się na rampie, słychać było syk lokomotywy. Ten straszny dźwięk nieraz budził mnie w nocy - mówiła w radiowej Jedynce Zofia Posmysz.

Współpraca z Polskim Radiem

Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a potem w dziale literackim Polskiego Radia. Była autorką książek o tematyce obozowej: "Pasażerka", "Wakacje nad Adriatykiem", "Ten sam doktor M", "Do wolności, do śmierci, do życia". Największą popularność zdobyła "Pasażerka", przetłumaczona na kilka języków. Na jej podstawie Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem. Była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego "W Jezioranach".

Czytaj też: Zofia Posmysz: w mojej drodze zawodowej i prywatnej radio było najważniejsze>>>

- W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę - mówiła w styczniu w radiowej Dwójce Zofia Posmysz.

W 2006 r. znalazła się w grupie byłych więźniów, którzy witali w byłym obozie Auschwitz pielgrzymującego Benedykta XVI.

Czytaj także: 

Zofia Posmysz często odwiedzała Oświęcim, zwłaszcza tamtejszy Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, który organizuje spotkania i dyskusje służące budowaniu porozumienia między młodzieżą z różnych krajów. Otrzymała tytuł honorowej obywatelki tego miasta.

Czytaj więcej: "Pasażerka", czyli niemieckie kłopoty z pamięcią

Został jej poświęcony film dokumentalny Grzegorza Gajewskiego "Szrajberka z Auschwitz".

W styczniu 2020 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego. 

Program 1 Polskiego Radia w poniedziałek (8 sierpnia) o godz. 23.00 wyemituje słuchowisko "Pasażerka" według słynnej powieści Zofii Posmysz.

Jedynka/Dwójka/IAR/PAP/kh

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Zofia Posmysz