Polskie Radio
Section05
Zofia Posmysz

"W radiu było moje miejsce". Wspomnienie o Zofii Posmysz

W poniedziałek (8 sierpnia) zmarła Zofia Posmysz. Urodzona w 1923 roku pisarka, scenarzystka i autorka słuchowisk była m.in. współtwórczynią emitowanej w Jedynce powieści radiowej pt. "W Jezioranach". - Nie było dnia, żebym do radia jechała z przykrością. Codziennie miałam myśl, że jadę tam, gdzie jest moje miejsce - mówiła w jednej z archiwalnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz KULTURA Auschwitz literatura W Jezioranach

Zofia Posmysz. "Wielka postać polskiej kultury"

- To była wielka postać Polskiego Radia, w ogóle polskiej kultury - wspomina Zofię Posmysz dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" zmarła w poniedziałek w Oświęcimiu. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Auschwitz Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia radio W Jezioranach

"Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Pamiętam te sceny, jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje cyklon B do komina. Ludzie pytają, gdzie był wtedy Bóg, a on był tutaj – wspominała Zofia Posmysz, pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" i słuchowiska "Pasażerka z kabiny 45". Zmarła 8 sierpnia w oświęcimskim hospicjum. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Markiewicz reportaż Zofia Posmysz odeszli 2022 Trójka Auschwitz Andrzej Munk słuchowisko II wojna światowa Holokaust

Marta Rebzda: kiedy historie wracają, to znak, że muszę je radiowo opowiedzieć

Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko "Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festival 2022, a jury Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przyznało autorce nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda słuchowisko Zofia Posmysz reportaż

Zofia Posmysz: w mojej drodze zawodowej i prywatnej radio było najważniejsze

- W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę - bohaterką audycji "Dwie do setki" była Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, a także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, uhonorowana Orderem Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Monika Zając Jakub Kukla Ernest Bryll Andrzej Mularczyk Aleksander Laskowski Auschwitz Ravensbrück Dwójka

"Zofia Posmysz wyprzedziła swoją epokę"

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk. O Zofii Posmysz mówił w audycji Między Kropkami Michał Wójcik, autor wywiadu-rzeki z pisarką "Królestwo za mgłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Posmysz Auschwitz II wojna światowa Holokaust książki literatura czytelnictwo Polskie Radio