Polskie Radio

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w kolejnych miastach

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 20:12
Polskie Radio dla Ukrainy będzie nadawać w Łodzi na częstotliwości 94,40 FM, we Wrocławiu na 100,70 FM, w Białymstoku na 94,80 FM i w Warszawie na 100,6 FM. Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na 93,3 FM. W ten sposób ukraińska społeczność nadal będzie otrzymywać informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz porady, gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. Antena dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
Polskie Radio dla Zagranicy
Polskie Radio dla ZagranicyFoto: PR

Uruchomienie Polskiego Radia dla Ukrainy było konsekwentnym działaniem publicznego nadawcy wspierającym naszych ukraińskich przyjaciół. Polskie Radio już 24 lutego rozpoczęło emisję – jako pierwszy nadawca w Polsce – specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Od tej pory Polskie Radio sukcesywnie poszerza swoja ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju – we wszystkich dostępnych formach emisji, czyli na antenach swoich stacji (nadających w systemie FM oraz cyfrowo), a także w Internecie. Działania te spotykają się z dobrym przyjęciem ukraińskiej społeczności w naszym kraju oraz docenione zostały m.in. przez Ukraińskie Siły Zbrojne i Krajową Radę Telewizji i Radiofonii Ukrainy.

Obywatele Ukrainy – przebywający w Polsce – mogą słuchać programu Polskiego Radia dla Ukrainy także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne  „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo Polskie Radio emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu w obwodach Donieckim i Ługańskim.

2 maja Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim – Polskie Radio dla Ukrainy. Ta informacyjno-publicystyczno-muzyczna rozgłośnia skierowana jest do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce. W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie; o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również wskazówki i niezbędne informacje dla Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce – np. gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na sześciu częstotliwościach FM: w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na 93,3 FM, w Łodzi na 94,40 FM, we Wrocławiu na 100,70, w Białymstoku na 94,80 FM oraz w Warszawie na 100,6 FM. Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim – obecnie można ich słuchać aż przez dziesięć godzin dziennie – od godz. 11.00 do 21.00.