Polskie Radio

Porady, historia i najlepsze lektury. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 19:00
W Jedynce o retoryce i perswazji, czyli sztuce dobrego mówienia. W Dwójce o stratach, jakich doświadczyła Biblioteka Narodowa w wyniku niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej - to jedna z największych strat polskiej kultury i  piśmiennictwa w historii świata. W Trójce rodziny wielodzietne - jak wygląda ich codzienne życie. W Czwórce o produktach, które można zjeść po upływie terminu ważności. Sprawdź nasze propozycje!
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Ola Baszun
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

03.00 – 05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach

W "Słodkim Radiu Retro" piosenki w wykonaniu Mieczysława Fogga. Następnie ”Listy z podróży” Edwarda A. Odyńca, przeczyta Piotr Adamczyk, a „Na historycznej wokandzie” – Andrzeja Sowy – sprawa cesarza rzymsko-niemieckiego Ottona IV. Oskarżać go będzie dr Grzegorz Myśliwski., a bronić prof. Marek Barański. 

Główną pozycją drugiej godziny będzie „Kulturalny Wieczór z Jedynką” pod red. Magdy Mikołajczuk pt. Akcja: tu było kino”, której pomysłodawcami byli Ewa Cieniak i Bartosz Nowakowski, z udziałem Janusza Wróblewskiego i Andrzeja Kołodziejskiego. 

Posłuchamy też „Sztuki eseju” – dziś tekst „Chłonność” – Melchiora Wańkowicza.

06.00 – 09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

Goście: o godz. 7.15 Stanisław Karczewski, senator PiS / o godz. 8.15 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej / W. Cegielski

- reparacje wojenne - grabież polskich dóbr kultury / A. Ziemiańczyk

- Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach - rozmowa o podpisanych umowach z prezesem PGZ / A. Drążkiewicz

- początek Ligi Mistrzów - pierwszy mecz w LM Roberta Lewandowskiego, mecze Szachtara w Warszawie / F. Jastrzębski

- MZ: Planuję długie życie.

09.00 – 12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Wakacje to czas ucieczek z domów. Czy jesień to czas powrotów? Jak szukać zaginionych? I jak rozmawiać o tym co się wydarzyło?

Gość: Klaudia Zakrzewska, psycholog.

A po 11.00 o dzieciach, dorosłych i zwierzętach ale wyjątkowych- egzotyczny pupil, czyli fantastyczne zwierzęta które się szybko nudzą. Jak o nie dbać, co trzeba wiedzieć?  

Gość w studiu w Lublinie - Bartosz Gorzkowski, Fundacja Epicrates prowadząca schronisko dla takich zwierząt.

19.30 – 20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Kobiety nauki - pionierki, badaczki, liderki

Słynna astronomka Elżbieta Koopman, żona Jana Heweliusza stała się symbolem dla współczesnych uczonych kobiet. Przypomnimy historię pierwszych studentek na ziemiach polskich w XIX wieku. Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Nauki Gdańskiej przygotowały wystawę sylwetek prekursorek, które inspirowały kolejne pokolenia. Poznajemy takie postacie jak prof. Wanda Szczepuła, mikrobiolog, oraz prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska, inżynier elektroniki.

Gość: prof. Beata Możejko, z Wydziału Historycznego UG.

* Retoryka i perswazja. Sztuka dobrego mówienia

Starożytni nauczyciele, mówcy i filozofowie spisali zasady retoryki, która obecnie dostarcza wiedzy stosowanej między innymi w reklamie i marketingu. Obecność tej dziedziny nauki we współczesnej rzeczywistości rynkowej to zjawisko społecznie powszechne, służące komunikacji. W jaki sposób korzystamy ze spuścizny antycznej Platona czy Arystotelesa?

O tym powie gość: prof. Rafał Zimny z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

20.00 – 22.00 - "Tu jest muzyka" / Wieczór z operą i operetką - zaprasza Robert Kamyk

Te koncerty miały wesprzeć dzieci z krajów ogarniętych wojną, czy uchodźców. Wszystko zaczęło się od koncertu na rzecz dzieci z Bośni, gdzie trwała wojna. Słynny tenor Luciano Pavarotti zapraszał do ukochanej Modeny słynnych artystów ze świata muzyki popularnej, żeby stworzyć z nimi niecodzienny duet.

W drugiej godzinie „Wieczoru z operą i operetką” posłuchamy tych utworów, z cyklu „Pavarotti i przyjaciele", a najpierw ciąg dalszy pięknych duetów operowych.

23.00 – 00.00 - "Kulturalna Jedynka" / Moje książki - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

O powieści Wasyla Barki "Żółty książę" - jednej z najważniejszych ukraińskich książek o Wielkim Głodzie na Ukrainie - sztucznie wywołanej przez władze ZSRR klęsce głodu w latach 1932-33. Książka opiera się na prawdziwych relacjach świadków Hołodomoru i własnych doświadczeniach autora. Łączy brutalny realizm z metafizyką. "Żółty książę" jest lekturą szkolną na Ukrainie, na jej podstawie powstał film i spektakl. W Rosji książka jest krytykowana, a przed pierwsze 30 lat od powstania była niedostępna na terytorium Ukrainy. Wasyl Barka od lat pięćdziesiątych żył i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w roku 2003.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 1 września, w ramach Roku Polskiego Romantyzmu, „Król zamczyska” Seweryna Goszczyńskiego - fragmenty słuchowiska wg romantycznej powieści grozy z 1842 roku.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - Juliusz Słowacki "Listy do matki" w interpretacji Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza.


logo

 

00.00 – 01.00 – "Nocna strefa" – prowadzi Piotr Metz

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Teresa Ferenc „Wiersze”, aud. Iwony Smolki

01.00 – 02.00 – "Fantazja polska" (powtórzenie) – prowadzi Karol Furtak

Jan Krenz, III Symfonia na róg, smyczki, dwie harfy, fortepian i perkusję, Tomasz Bińkowski – waltornia, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Zygmunt Noskowski, Kwartet smyczkowy d-moll op. 9, Kwartet Wilanów

02.00 – 06.00 – "Muzyczna noc Euroradia" – prowadzi Michał Dębski

06.00 – 07.00 – "Fantazja polska" – prowadzi Karol Furtak

Feliks Dobrzyński, Duo na klarnet i fortepian op. 47, Roman Widaszek – klarnet, Joanna Domańska – fortepian; Jan Maklakiewicz, Grunwald, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego, dyr. Janusz Przybylski; Maria Szymanowska – Fantazja z dedykacją dla generałowej Zajączkowej, Anna Ciborowska – fortepian

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

Stratę tę określa się jako jedną z największych strat polskiej kultury w jej historii i jedną z największych strat piśmiennictwa w historii świata. ​Biblioteka Narodowa w wyniku niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej straciła nawet do 50 tysięcy rękopisów, ok. 80 tysięcy książek z XV–XVIII wieku , książek z XIX–XX wieku – 100 tysięcy, a także 60 tysięcy rysunków i rycin, 25 tysięcy nut, 10 tysięcy map - czytamy na stronie tej instytucji.

W Poranku Dwójki o tym ogromie strat, zniszczeniu spuścizny wybitnych pisarzy, poetów porozmawiamy z dyrektorem Biblioteki Narodowej Tomaszem Makowskim. Początek rozmowy o godz. 9.30.

W audycji także:

- zaproszenie na 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" i 12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień". 

- premiera filmu "Iluzja" z Agatą Buzek i Marcinem Czarnikiem w reż. Marty Minorowicz

- spektakl w przestrzeni miasta z niezauważoną dotąd historią - "Stacja świadek" w reżyserii Daniela Jacewicza.

10.00 – 13.00 – "Podróżnik muzyczny" – prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 – Wolfgang Amadeus Mozart Thamos König in Ägypten KV 345/336a, wyk. Orkester Nord, dyr. Martin Wåhlberg

11.10 – 12.00 – Antonín Dvořák Symfonia nr 8 G-dur op. 88, wyk. Los Angeles Philharmonic, dyr. Gustavo Dudamel

12.05 – 12.45 – Płyta na lato – SONY

„Abendbilder” - Pieśni Franciszka Schuberta, wyk. Christian Gerhaer – bas-baryton, Gerold Huber – fortepian

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Paweł Huelle (w 65. rocznicę urodzin), aut. Małgorzata Małaszko

13.00 – 15.00 – "Koncerty w porze lunchu"  – prowadzi Karol Furtak

Koncert Albrecht Breuningera z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie (1.10.2008)

Erich Wolfgang Korngold, Symfonia Fis-dur op. 40; E.T.A. Hoffmann, Sinfonia Es-dur; Feliks Janiewicz, Koncert E-dur na skrzypce i orkiestrę

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

17.00 – 17.05 – Wiadomości z zagranicy

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Przed piątkowym koncertem Namysłowski Recomposed- aut: Andrzej Zieliński 

18.00 – 19.00 – "Teraz jazz"  – prowadzi Przemysław Psikuta

19.00 – 22.00 – "Letnia promenada" – prowadzi Magdalena Łoś

Koncert zespołu Les Arts Florissants, dyr.  William Christie (klawesyn),  Ana Vieira Leite – sopran,  Shakèd Bar – mezzosopran (La Chaux-de-Fonds, 15.02.2022)

Jerzy Fryderyk Haendel Sonata B-dur op. 2/3, HWV 388, "No, di voi non vo' fidarmi" HWV 189, Sonata c-moll HWV 386a, Aminta e Fillide HWV 83

21.30 – 22.00 – Rozmowy na lato: Spotkanie z Jowitą Budnik – aut. Paweł Siwek

22.00 – 00.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Stanisław Rembek "Wyrok na Franciszka Kłosa", czyta Sławomir Orzechowski, opracowanie Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 – 02.00 "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

Tym razem autor audycji zaprasza do odwiedzenia Teatru Thalia w Hamburgu. Jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych naszych zachodnich sąsiadów został założony w 1843 roku przez Charlesa Maurice'a Schwartzenbergera. Zespół tam działający cieszy się powszechnym uznaniem i potrafi w sezonie wystawić nawet dziewięć nowych premier. W programie: biografia twórcy teatru i sceny artystycznej Schwartzenbergerów oraz omówienie najnowszych premier teatralnych, które widzowie będą mogli zobaczyć w najnowszym sezonie artystycznym.

02.00 – 04.00 "Nocny Przegląd Myśli" – Michał Kirmuć

04.00 – 06.00 "Trójka Budzi" – Michał Grabkowski

06.00 – 08.45 "Pora na Trójkę" –  Karol Gnat 

6:00 - SERWIS 

6:15 - Zapowiedź tematów, które pojawią się dziś w programie.  

6:20 - Relacja z bieżącej sytuacji na Ukrainie. Przygotowanie: Michał Strzałkowski

6:30 – RADIONAWIGATOR

6:40 - PRZEGLĄD TREŚCI PORTALI POLSKIEGO RADIA    

6:50 - Tańsze wejścia do muzeum, przejazdy komunikacją miejską ze zniżką czy karta dużej rodziny. Wielodzietni mogą liczyć na sporo udogodnień, które oferują im Państwo i poszczególne miasta. Czy zaspakajają one potrzeby rodzin wielodzietnych? Przygotowanie: Jakub Witkowski 

7:00 – SERWIS

7:15 - Rodziny wielodzietne - jak wygląda ich codzienne życie - przygotowywanie posiłków, wyjazd na wczasy, szykowanie się do szkoły etc. Gościem w studiu będzie tata jedenaściorga dzieci, prowadzący warsztaty dla rodzin wielodzietnych - Janusz Wardak.

7:20 - Posiadanie (dużej liczby) dzieci nie jest marzeniem każdego człowieka. Jak żyje się bezdzietnym w Polsce? Czy dzieci rzeczywiście dają szczęście? Czym jest świadome macierzyństwo? Rozmowa z psychiatrą - Mają Herman.  

​7:30 – RADIONAWIGATOR

7:40 - WEJŚCIE SPORTOWE

7:50 - Od 2014 roku pracowali nad tym, by ich mieszkania były samowystarczalne pod względem energii elektrycznej. W końcu, po ośmiu latach, mieszkańcy Szczytna mogą pochwalić się pierwszym w Polsce w pełni samowystarczalnym blokiem, który sam produkuje energię elektryczną i cieplną dla swoich mieszkańców.

8:00 – SERWIS

8:15 - PROMOCJA LP3. Przygotowanie: Tomasz Miara

8:20 - Zapowiedź tego, co jeszcze dziś w Trójce.

08.45 – 09.00 "Salon Polityczny Trójki" – Beata Michniewicz 

Gość: Adam Bielan, eurodeputowany, Partia Republikańska. 

09.00 – 12.00 "Trójka Przed Południem" - Witold Lazar 

9:15 Kalendarium Muzyczne – Justyna Grabarz

9.30 W Polskę - przygotowanie: Jacek Frentzel

9.45 Informator ekonomiczny

10.15 B&B - Raf Uzar i Piotr Firan

10.30 Serwis Ukraiński

10.45 Niezła Historia - Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik

11:15 Trójkowy detektyw - Katarzyna Cygler

11.30 – Najbardziej tajemnicze książki w historii. przygotowanie: Józef Niewiarowski

11.45  Królem wszystkich tajemniczych ksiąg jest manuskrypt Wojnicza. Nazwa na cześć Wilfreda Wojnicza w 1912 roku, po dziś dzień nie została odkodowana, choć najbardziej tęgie umysły w dziedzinie szyfrów próbowały. O tej niezwykłej książce opowie Artur Sobolewski z domu emisyjnego Manuscriptum

12.00 – 15.00 "Trójka do Trzeciej" – Marta Piasecka 

15.00 – 19.00 "Zapraszamy do Trójki" – Piotr Łodej

19.00 – 21.00 "W Tonacji Trójki" – Justyna Grabarz i Piotr Baron

21.00 – 22.00 "Klub Trójki" – Monika Małkowska

APOKALIPSA W DRZEWORYCIE

Są takie okresy w dziejach ludzkości, kiedy niepokoje odczuwa się zbiorowo i dominują nastroje apokaliptyczne. Zwykle dzieje się tak pod koniec stuleci, zwłaszcza tzw. okrągłych. Rok 1500, 1900, 2000… Kiedy ma nastąpić kres ludzkości? Co na to miejsce? Te problemy gnębiły społeczeństwa Europy przełomu XV i XVI wieku.

Wobec nich ogniskowała się twórczość Albrechta Dürera, niemieckiego geniusza epoki wczesnego renesansu. Co go łączy ze współczesnością - nowoczesne podejście do swej pozycji społecznej. Dürer nie tylko zrewolucjonizował sztukę w swoim kraju. Stanowił całkiem poważną konkurencję dla twórców z Włoch, ale najważniejsze, czego tam się nauczył, to konieczność zmiany pozycji artysty – z rzemieślnika na członka elity. Do tego potrzebna jednak była zasobna sakiewka. Tę pomogły Dürerowi nabić grafiki, powielane we własnym warsztacie. Jednak rozprowadzanie drzeworytów i miedziorytów szeroko po kraju i Europie miało jedną słabą stronę: zachęcało do „piratowania” tych doskonałych kompozycji.

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej trwa pokaz trzech drzeworytniczych cyklów („Apopkalipsa”, „Wielka Pasja”, „Żywot Maryi”. Czy – pomijając technikę – stan emocji i umysłów podobny jest do tych obecnych? Gość: Ewa Korpysz, historyk sztuki, kuratorka wystawy w Muz. Archidiecezji Warszawskiej

22.00 – 23.00 "Wieczór w Trójce" – Łukasz Szwed

Reportaż - „Klika” – Martyna Kozak

Reportaż opowiada historię pomocy danej przez osoby z niepełnosprawnościami i wolontariuszy "Kliki" osobom niepełnosprawnym z Ukrainy.

Klika to Katolickie stowarzyszenie osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół z Krakowa. Gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie rozpoczęli pomoc  uchodźcom - otworzyli punkt ze sprzętem rehabilitacyjnym, wózkami inwalidzkim, pomagali znaleźć schronienie, ośrodki opieki itp. W organizacje i sama pomoc zaangażowało się wiele członków stowarzyszenia. Jednak szybko okazał się, że osób niepełnosprawnych z Ukrainy jest "za mało". "Postanowiliśmy pojechać tam i sami zobaczyć co dzieje się z tymi ludźmi" - opowiadają Kamil i Grażyna,  wolontariusze Kliki, którzy przy ogromnym wsparciu "Klikowiczów" przebywają w Charkowie i pomagają tym, którzy nie mogli uciec.

- Proza czytana – Jarosław Marek Rymkiewicz – Reytan. Upadek Polski

23.00 – 00.00 "Serdeczne Dźwięki" – Mateusz Krautwurst 

Gościem "Serdecznych dźwięków" będzie Wojciech Męclewski czyli DJ KEBS. Jeden z najpopularniejszych polskich artystów tej profesji opowie o początkach kariery muzycznej, inspiracjach oraz do czego przyzwyczaił go Wojtek Sokół.

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

"Mała towarzyszka i dorośli" Leelo Tungal to historia 4-letniej dziewczynki, żyjącej w trudnych czasach stalinowskich represji w Estonii. Natomiast "Nadchodzi zima" Garii Kasparowa to szokująca opowieść o tym, jak Rosja stacza się z powrotem ku dyktaturze, i o tym, jak Zachód płaci teraz za to, że do tego dopuścił.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

"Księgi wojny i miłości" to poruszająca serce historia rodziny Joanny Hempel, którą odkryła dzięki opowieściom swojej babci Wandy i zachowanym pamiętnikom przodków. Australijka polskiego pochodzenia Joanna Hempel, jedna z czołowych australijskich dramatopisarek, której sztuki były wielokrotnie wystawiane na deskach teatrów będzie gościem Polskiego Radia 24. 

logo

07.00-09.00 – „Pierwsze słyszę” – Kamil Jasieński

Które produkty bez obaw możesz zjeść po upływie terminu ważności? W przypadku wielu produktów spożywczych nadrukowana data ważności nie ma znaczenia, jeśli tylko opakowanie nie jest naruszone. To kolejny sposób na to, by zmniejszyć marnowanie żywności.

09.00-10.00 - „Wszystko gra” - Ula Kaczyńska

Zapraszamy na spotkanie z Olkiem Talkowskim, który mówi o sobie, że nie jest raperem, tylko … "Rap Magistrem". Taki tytuł nosi jego praca magisterska, którą obronił w krakowskiej AST i którą wygrał festiwal FAMA. Jest to pierwsza na świecie praca magisterska w formie rapu, a dotyczy biografii artystycznej Tomasza Kota. Więcej szczegółów w audycji.

12.00-13.00 - „Stacja Nauka” - Oliwia Krettek

Czym jest  tutoring akademicki, wywodzący się z brytyjskich doświadczeń edukacyjnych, a którego podstawę stanowią indywidualne spotkania (tutoriale) oraz samodzielna praca studenta między spotkaniami? Czy przyjął się też na polskich uczelniach?

15.00-17.00 - „Czat Czwórki” - Piotr Firan

Podpowiemy jak ubrać się w stylu Back To School? Przyda się na pewno biała koszula, buty w stylu Oxford, grzeczne sweterki i oczywiście wygodna, pojemna torba.

17.00-19.00 - „TOP” - Mateusz Kulik

PayEye 2.0. to technologia pozwalająca na nowoczesne płatności biometryczne. Wraz z nową aplikacją oraz udoskonalonym terminalem eyePOS 2.0, umożliwia realizację transakcji płatniczych z wykorzystaniem fuzji biometrii twarzy i oka. Wrocław jest pierwszym miastem na świecie, w którym można skorzystać z tej innowacyjnej i przełomowej technologii. Czy to bezpieczne?

21.30-22.00  - „Strefa sportu” - Darek Matyja

Joanna Jóźwik - jedna z najlepszych polskich biegaczek średniodystansowych ostatnich lat - od kilku sezonów nieustannie walczy z kontuzjami. Właśnie przez kontuzje nie wystartowała m.in. w ostatnich igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Czy jeszcze powróci na bieżnię, czy też zamierza zakończyć karierę?

logo


07:00-10:00 „Poranek w PRD” – Wbrew pozorom talentów nie trzeba szukać daleko. Podpowiedzią mogą służyć twoje… uczucia, bo talenty, oprócz tego, że są pomocne, dają też sporo frajdy. Talenty, oprócz tego, że są pomocne, dają ogromne poczucie zadowolenia.  Czynność, do której masz talent, sprawia, że reagujesz na nią w określony sposób, a natychmiast po tej reakcji wraca do ciebie uczucie przyjemności. W związku z tym będziesz tę czynność wykonywał dla samego jej wykonywania, naturalnie wprowadzisz się w stan flow. W Poranku zastanowimy się gdzie poszukiwać i jak rozwijać talenty.

11:00-12:00 „Co w smoku piszczy?” - O psuciu się żywności i jak z tym walczyć.

15:00-18:00 „Popołudnik w PRD” – Co widzimy, gdy spoglądamy w niebo.

21:00-23:00 „Strefa rodzica” 

* Zdobyć Tatry, nie robiąc kroku? Niepełnosprawni w drodze na szczyty dzięki akcji Szerpowie Nadziei! Gość: Krzysztof Sobczak - koordynator projektu.

* Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób hospicjum pomaga na wszystkich polach jego działania, czyli o hospicjum stacjonarnym, domowym, ale też projektach edukacyjnych jaki są prowadzone. W jaki sposób wspierają starszych ludzi (nowe wiejskie hospicjum stacjonarne). Hospicjum daje również możliwość wypożyczenia sprzętu medycznego. Zapytamy o misję hospicjum i dlaczego to właśnie Prorok Eliasz został wybrany na patrona. Gość: dr Paweł Grabowski - kierownik hospicjum, Prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

..

12:00 Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?​

Jak brzmi Polonez g-moll Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie interpretacji Philippe’a Giusiano (pianista wykonał utwór na Steinwayu oraz na Erardzie). W audycji usłyszymy również Alfreda Cortota (wybrane Etiudy z op.10 oraz Ballady g-moll i F-dur), a także Louisa Lortie (Walc h-moll op. 69 nr 2).

21:00 "Chop-In-Pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Piosenki z tekstami napisanymi do melodii chopinowskich, które wykonują Barbara Streisand, Fabian Rodriguez, Judy Garland czy Pery Como. 

22:00 "Czarne na białych" - zaprasza Jakuba Puchalskiego

Bohaterem audycji będzie wybitny chilijski pianista Claudio Arrau. W programie: Ballada As-dur, Fantazja f-moll i Walc As-dur op. 42 Fryderyka Chopina, Karnawał Roberta Schumanna, a także 32 Wariacje c-moll i sonaty Ludwiga van Beethovena.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU