Polskie Radio

Maraton Chopinowski w Polskim Radiu. Rekordy popularności wśród słuchaczy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 11:30
Ponad 40 tysięcy odbiorców zainteresowała transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego w Polskim Radiu. Także rekordowo dużo słuchaczy wybrało antenę Polskiego Radia Chopin na swoich komputerach i smartfonach. 
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu był pierwszą w historii prezentacją na żywo w radiowym eterze i przestrzeni cyfrowej wszystkich dzieł Chopina ujętych w porządku opusowym
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu był pierwszą w historii prezentacją na żywo w radiowym eterze i przestrzeni cyfrowej wszystkich dzieł Chopina ujętych w porządku opusowymFoto: Cezary Piwowarski

Podczas najdłuższej w historii publicznego nadawcy transmisji słuchacze usłyszeli blisko 30 godzin muzyki Chopina "na żywo", na którą złożyło się 205 dzieł kompozytora w kolejności opusowej, zagranej przez 83 wykonawców.

To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a zostało zorganizowane, aby uświetnić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz 5-lecia istnienia Polskiego Radia Chopin. Spot promujący wydarzenie obejrzało ponad 300 tysięcy internautów.

– Dopisali nam zarówno widzowie streamingu dostępnego na platformie chopinmaraton.pl, jak i słuchacze Polskiego Radia Chopin śledzący Maraton Chopinowski na platformie cyfrowej DAB + oraz w Internecie za pośrednictwem komputerów i smartfonów. Całe, nieustannie nagłaśniane w czasie trwania przez wszystkie anteny Polskiego Radia wydarzenie sprawiło, że w sercach ponad 2 tysięcy odbiorców naszego streamingu pojawiła się głęboka potrzeba bieżącego dzielenia się własnymi refleksjami na temat muzyki Chopina, jak i jakości samego projektu – podsumował Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Czytaj też: Maraton Chopinowski w Polskim Radiu>>>

Podczas wydarzenia Polskie Radio odnotowało ponad 40 tysięcy wyświetleń transmisji oraz wzmożoną aktywność uczestników czatu (blisko 2 tysiące komentarzy), a dzięki emisji na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube zyskał on kolejnych subskrybentów. 

Historyczne rekordy Polskiego Radia Chopin w zakresie dobowej słuchalności na antenie tj. 10 listopada – prawie 5500 i 11 listopada – ponad 6000 pokazują, jak wielkim sukcesem był Maraton Chopinowski. – Nasze zasięgi udowodniły, że w Polakach wciąż istnieje potrzeba bezpośredniego kontaktu z żywą muzyką wysoką, co cieszy nas tym bardziej, że zorganizowany przez Polskie Radio Maraton Chopinowski zainaugurował trwającą do końca 2022 roku zbiórkę środków finansowych, której celem będzie wsparcie ukraińskiego szkolnictwa muzycznego. Mamy nadzieje, że każdy, kto zapragnie jeszcze obejrzeć całość lub fragmenty naszego Maratonu, dostępne teraz w sieci przez kilkanaście tygodni, zechce przy okazji choćby symbolicznie wesprzeć inicjatywę w dziele wsparcia walczącej Ukrainy – powiedział Marcin Gmys.

W przedsięwzięciu wzięło udział 83 wykonawców z Polski, Ukrainy, Niemiec i Japonii, co również miało swój wydźwięk na arenie międzynarodowej. Głównymi rejonami wyświetleń były: Polska (83,5%), Japonia (2,9%), Niemcy (2,1%), Stany Zjednoczone (1,4%) oraz Wielka Brytania (1,06%).

Najmłodszym wykonawcą był 8-letni Mikołaj Brzostowicz – zafascynowany Chopinem od czasu zetknięcia z jego muzyką. Podczas całego wydarzenia dziennikarze Polskiego Radia przybliżali sylwetkę i twórczość kompozytora, a narracja słowna wzbogacona była m.in. multimedialnymi prezentacjami fragmentów listów Chopina w interpretacji Jana Frycza oraz wykładami prof. Ireny Poniatowskiej – nestorki światowej chopinologii.

Transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego była dostępna na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube oraz na portalu polskieradio.pl. Maratonu Chopinowskiego w całości można było także słuchać na antenie cyfrowego Polskiego Radia Chopin dostępnego w Internecie oraz w technologii DAB+.

ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ TRANSMISJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ TRANSMISJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

ZOBACZ TRZECIĄ CZĘŚĆ TRANSMISJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


ZOBACZ SPOT MARATONU CHOPINOWSKIEGO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia Chopin 


Maraton Chopinowski 1200x660-MCH-spons.jpg
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu
Mat.promocyjne/kh/kor