Polskie Radio

"Studio Mundial" i "Trzecia strona medalu". Środa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 18:10
W Jedynce "Studio Mundial" i transmisja meczu Polska - Argentyna, czyli pojedynku Lewandowski - Messi, w Dwójce o wybitnym rzeźbiarzu Igorze Mitoraju, w Trójce o piłkarskich emocjach przed meczem z Argentyną, a w Czwórce o muzycznych odkryciach, do których doszło dzięki społecznościowym. Sprawdź nasze propozycje! 
Robert Lewandowski i Leo Messi stanowią o sile swoich reprezentacji
Robert Lewandowski i Leo Messi stanowią o sile swoich reprezentacji Foto: PAP/EPA/Friedemann Vogel/Mohamed Messara
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru specjalnych wysłanników radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach Dnia", "Czterech Porach Roku", "Ekspresie Jedynki" i "Kronice sportowej".

>>>>ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY NA MUDIAL - KATAR 2022<<<<

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

1/Dlaczego jedni lubią komedie, a inni westerny; książki obyczajowe albo kryminały; kolor czerwony albo niebieski – skąd się biorą nasze upodobania? Dlaczego w sklepie podczas zakupów wybieramy różne rzeczy, czym się kierujemy i dlaczego np. akurat ta bluzka mi będzie się podobała, a tobie już nie? „Lubię to” – ale dlaczego akurat to? Można się tutaj odnieść do wszystkiego: kształtów, kolorów, architektury, fotografii, zwierząt itp.

Gość: Iwona Bąbiak, psycholog, psycholog społeczny + sonda – Maciej Walecki.

2/ Andrzejki – pochodzenie tradycji / Maciej Walecki

3/ Kuchnia i pułapki w jakie w niej wpadamy, czyli jak przechowywać prawidłowo żywność (zawijanie jedzenia w folię aluminiową czy zwykłe "reklamówki" zamiast przechowywania w pojemnikach etc.)

Gość prof.  Hanna Fiedorowicz, dietetyk

Ponadto, omówienie kolejnych prac nadesłanych w ramach akcji "Choinki Jedynki", słuchowisko i codzienne konkursy.

13.00-15.00 "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Gośćmi audycji będą Mietek Szcześniak i Maja Kleszcz z nowym utworem, a także Iza Połońska z premierową piosenką.

Dodatkowo Adam Rozlach o nominacjach do Nagrody Mediów Publicznych.

19.55-22.00 "Studio Mundial" – mecz Polska-Argentyna

Zaprasza Cezary Gurjew, Sprawozdawcy Filip Jastrzębski, Tomasz Kowalczyk.

Po meczu „Spokojnie, to tylko Katar” – studio pomeczowe (w mediach społecznościowych i na stronie jedynka.polskieradio.pl)

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek

W audycji o pierwszym w Polsce projekcie muzycznym, który łączy muzykę baroku z syntetycznymi brzmieniami elektroniki - po album "OFFbaroque". Utwory kompozytorów angielskiego baroku zostały wykonane w awangardowych aranżacjach na głos, wzbogacone brzmieniem klawesynu, perkusji i syntezatorów. Szczegóły w rozmowie z aktorką musicalową, performerką - Kają Mianowaną oraz z dyrygentem, kompozytorem, zdobywcą Fryderyka - Szymonem Sutorem. To spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: relacja z przebiegu Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, omówienie książki "Wrocławianki - książka herstoryczno-artystyczna" oraz zaproszenie na premierę baletu "Don Kichot" Ludwiga Minkusa w Operze Bałtyckiej. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

J. S. Bach Das Wohltemperierte Klavier, wyk. Andreas Staier – klawesyn

11.10 – 12.00 – Jean Sibelius I Symfonia e-moll op. 39, wyk. Gothenburg Symphony Orchestra, dyr. Santtu-Matias Rouvali

12.05 – 12.45 – Marcin Józef Żebrowski Rorate caeli, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

12.45 – 13.00 – "Zapiski ze współczesności": Jan Kanty Pawluśkiewicz

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – koncert kameralny: Szymon Nehring – fortepian, Ryszard Groblewski – altówka, Marcin Zdunik – wiolonczela (Warszawa, 27.08.2020)

Fryderyk Chopin Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65, Grand duo concertant E-dur na tematy z opery „Robert Diabeł” Dbop. 16A, Trio g-moll op. 8 (po raz pierwszy w wersji z altówką)

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Roch Siciński

Samba przed rozstaniem wyk. Hanna Banaszak

muz. Baden Powell, słowa: Jonasz Kofta

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Kiedy zaczynam odczuwać potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się we mnie same, ja zaś staję się narzędziem czy, inaczej mówiąc, medium, za którego pośrednictwem nabierają one kształtu, stają się realnym bytem." – tak w jednym z wywiadów mówił wybitny rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Jego prace, przedstawiające między innymi gigantycznych rozmiarów głowy czy fragmenty twarzy, spotkać można w Rzymie, Paryżu, Londynie, Madrycie, Krakowie, Warszawie i w wielu innych miejscach na całym świecie. Stylu artysty nie sposób pomylić z czyimkolwiek innym, a słynne usta – swoista sygnatura dzieł – to jego znak rozpoznawczy.

Głównym źródłem inspiracji wybitnego rzeźbiarza był Antyk, który jednak artysta poddawał współczesnej reintepretacji. Igor Mitoraj tworzył poza granicami kraju, głównie we Francji i we Włoszech. Pracownię w toskańskim miasteczku Pietrasanta – stolicy białego marmuru, gdzie mieszczą się liczne odlewnie brązu i warsztaty kamieniarskie, uważał za swoje miejsce na ziemi. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Podążymy śladami wybitnego rzeźbiarza za sprawą książki Agnieszki Stabro pt. „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”. Autorka – gość naszej audycji, poetka, autorka powieści biograficznych, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich a prywatnie – miłośniczka Toskanii i kultury francuskiej, w tym bardzo osobistym portrecie artysty odpowiada na pytanie o źródła jego rzeźbiarskiego geniuszu. 

Poza tym w audycji:

- Nagrody Mediów Publicznych - nominacje w kategorii Słowo;

- prace nad przygotowaniem do druku niepublikowanych notatników Józefa Łobodowskiego;

- odwiedziny w Szopie Tradycji, czyli w kołodziejskiej pracowni ​Mieczysława Solarza w małopolskich Ołpinach;

- nowe nabytki w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą": II Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza (Dorota Serwa, Miłosz Bembinow), aut. Jakub Kukla 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-21.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

57. Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” – Niebezpieczne związki. Ciało i Dusza. Sala Czerwona NFM (Wrocław, 17.09.2022) Emilio de’ Cavalieri Rappresentatione di anima et di corpo, wyk: Anett Fritsch – sopran, Anna Reinhold – mezzosopran, Margherita Maria Sala – kontralt, Federico Fiorio – kontratenor, Sebastian Mach – tenor, Cyril Auvity – tenor, Renato Dolcini, Mauro Borgioni, Fulvio Bettini – barytony, Cesare Costamagna – recytator, Chór Chłopięcy NFM, Chór „Ars Cantica”, ll Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Moniką Milewską, aud. Doroty Gacek

Gościem audycji będzie Monika Milewska – poetka, eseistka, dramatopisarka i autorka słuchowisk. Spotkamy się w związku z wydaną właśnie książką "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc".

Publikacja ta zawiera wybór dziewięciu dramatów i słuchowisk Moniki Milewskiej. Autorka jest nie tylko poetką i eseistką, ale również antropologiem; pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Jej twórczość dramaturgiczna jest bardzo ceniona i nagradzana. Za słuchowisko "Podróż na księżyc" otrzymała w 2015 roku Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Była także nominowana do Prix Italia.

W książce "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc" znalazły się teksty Moniki Milewskiej z trzech ostatnich dekad. Autorka studiowała historię i ma z tej dziedziny doktorat. Wydarzenia z historii dawnej i najnowszej często stanowią inspirację jej scenicznych i radiowych opowieści.

W audycji Monika Milewska opowie m.in. o swoich dramaturgicznych juweniliach, o dialogiczności swoich tekstów, o fascynacji Francją i postacią Napoleona, o groźnym obliczu historii oraz o grze pomiędzy tym, co rzeczywiste a tym, co wyobrażone.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Tematy operowe" - prowadzi Piotr Nędzyński

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków) 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Derlatka „Jego portret”, czyta Przemysław Bluszcz

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania": Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Katarzyna Cygler 

W pierwszej części gościem Alek Rogoziński - autor komedii kryminalnych i powieści obyczajowych i rozmowa o tym, gdzie szuka inspiracji i jak tworzy postaci i intrygi kryminalne. W październiku ukazała się jego najnowsza książka "Pod Czerwonym Aniołem". W drugiej godzinie audycji gościem Sylwester Biraga - dyrektor Teatru Druga Strefa w Warszawie - i rozmowa o inscenizacjach kryminałów w teatrze oraz o tym, czy łatwo jest pokazać zbrodnię na deskach teatralnych. W repertuarze teatru znalazła się już jedna powieść Alka Rogozińskiego "Raz, dwa, trzy… giniesz ty!"; obecnie zaś trwają prace nad kolejną adaptacją.

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

Przed kibicami piłki nożnej wielkie emocje - drużyna z Polski zmierzy się z wielokrotnymi mistrzami Świata - drużyną z Argentyny. To będzie starcie nie tylko wyjątkowo utalentowanych piłkarzy - Lewandowskiego z Messim. Jak mogą potoczyć się dalsze losy naszej reprezentacji podczas tegorocznego Mundialu? O tym Mateusz Warianka. W audycji również podobieństwa i różnice w polskim i argentyńskim filmie, muzyce czy popkulturze. O tym Stanisław Perzyna. 

30 listopada przypada Dzień Białej Skarpetki jako symbolu kultowego, ponadczasowego stroju. W audycji z kolei o garderobie... piłkarzy, która niejednokrotnie robi podobne wrażenie na kibicach. O to kto ma najlepszy styl i najlepiej wyposażoną garderobę pytamy stylistkę mody - Wigannę Papinę.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Artur Soboń, wiceminister finansów.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem"  - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

9.30 Zamek Lenno we Wleniu uznany jest za najstarszy murowany zamek na ziemiach polskich. Warownia z II połowy XII w. była świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń. Częstą bywalczynią tego miejsca była św. Jadwiga. O wielowiekowej historii i legendach zamku w Trójce po królewsku rozmawiają Marta Piasecka i Marek Gaworski

10.30 – Czy drużyny piłkarskie zachowują się jak stada ptaków? Piłka nożna, zwłaszcza podczas mistrzostw świata, budzi olbrzymie zainteresowanie i to nie tylko kibiców, ale też socjologów, polityków i ekonomistów. Zaskakuje jednak, że modele matematyczne stosowane do opisu zachowań zwierząt mogą być wykorzystane do zrozumienia fenomenu futbolu. O szczegółach opowie ornitolog prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

10.45 – Niezła Historia – P. Łodej
1838 - wybuchła pierwsza meksykańsko - francuska wojna. Dlaczego doszło do tego konfliktu? Jaki miał przebieg i zakończenie?

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Michał Żołądkowski

W audycji m.in. o naukowcach z Politechniki Łódzkiej, którzy pracują nad przydomową turbiną wiatrową. Ta montowana byłaby wraz z panelem słonecznym. Wykorzystywany wiatr i ruch powietrza wytwarzany przez pojazdy na drodze pozwoliłby na produkcję ok. 1kW energii na godzinę. A to, jak twierdzą naukowcy, może to pozwolić na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych dziennie. O tym dr inż. Michał Lipian z Politechniki Łódzkiej.

Z kolei, na Politechnice Warszawskiej młodzi inżynierowie opracowali pierwszą w Europie i drugą na świecie sól do ogniw litowo-jonowych, która została wdrożona do produkcji na skalę przemysłową. Owa sól nawet trzykrotnie wydłuża życie baterii i zawiera od 4 do 8 razy mniej fluoru, co jest dużym ekologicznym plusem, bo zwiększa odzysk materiałów w czasie recyklingu. O szczegółach prof. Leszek Niedziecki z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak

Gościem Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

19.00-23.00 - "Trzecia strona Mundialu - Katar 2022" - Mateusz Warianka i Dariusz Urbanowicz 

Audycja poświęcona spotkaniu Polska-Argentyna na Mistrzostwach Świata, którego stawką jest awans do 1/8 finału. Gośćmi w studiu: były reprezentant Polski - Piotr Świerczewski oraz były siatkarz, grający również w Argentynie - Zbigniew Bartman. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

Gościem audycji Dominika Barabas - autorka tekstów piosenek, multiinstrumentalistka i wokalistka, która miłość do sceny i studia nagrań łączy ze świadomością prawa autorskiego, będąc przewodniczącą Zarządu Sekcji B - Autorów Utworów Muzyki Rozrywkowej i Tanecznej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Usłyszymy nagrania z jej najnowszej płyty, jej muzyczne inspiracje, a między dźwiękami - dowiemy się czy organizując Songwriting Camp ZAiKS, umiała i dla siebie wyciągnąć lekcję z tych wyjątkowych artystycznie i międzyludzkich spotkań. 

logo

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

Lekarze alarmują, że po pandemii rozpoznają coraz więcej nowotworów w zaawansowanym stadium. Polki za rzadko i za późno trafiają do specjalistów. Badania wykazały, że aż 77 proc. z nich nie chodzi regularnie do ginekologa, a 22 proc. nigdy nie było na takiej wizycie. W audycji o opiece ginekologicznej Polek z prof. Ewą Barcz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

.


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński 

Pokaż mi, czego słuchasz, a powiem jaki jesteś. Czy można określić, jakie cechy osobowości mają fani poszczególnych gatunków muzycznych? Jakie cechy mają miłośnicy popu, a jacy są wyznawcy metalu i rocka? 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe 

Spotkanie z Karoliną Kizińską, autorką książki "Superkobiety Onlajnu, czyli jak spełnić się w biznesie (online)".

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

W audycji szalona selekcja najróżnorodniejszych brzmień - odkrytych dzięki Instagramowi, Facebookowi, Tik-tokowi i prostej chęci dzielenia się muzyką. A, i chęcią jej odkrywania.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Jak żyje się osobom wysoce wrażliwym? W jaki sposób z wysokiej wrażliwości uczynić swoją mocną stronę? Jaka praca będzie idealna dla WWO? Zapraszamy na rozmowę z Joanną Kozłowską, autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo". 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Mundialowe maskotki - które z nich były szczęśliwe dla reprezentacji Polski, jaką funkcję spełniają w mistrzostwach świata, kiedy pojawiły się po raz pierwszy? W audycji również komentarze meczu Polska-Argentyna.
logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wizyta w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i opowieści o Japonii.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji wszystko o gatunku muzycznym - soul. 

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" -  Według oficjalnych danych na świecie jest aktualnie 190 państw. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych daje to aż 180 uznanych urzędowo walut. W liczbę 180 walut wliczają się również te waluty, które nie posiadają niezależnego kursu. Po wyeliminowaniu tego typu systemów pieniężnych, pozostaje 130 walut światowych. Dziś ciekawostki o pieniądzach na świecie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to jedna z najstarszych akcji Caritas. Pieniądze zebrane dzięki dystrybucji świeć - przeznaczane są na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą. O tegorocznej akcji pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię" i historii wydarzenia opowiedzą goście z Caritas Polska. 

..

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W kolejnej audycji o meandrach relacji Chopina z Mickiewiczem - tym razem o latach związku z George Sand, dzięki której znajomość poety i kompozytora się zacieśniła oraz o trudnym okresie, w którym Mickiewicz przystał do sekty towiańczyków.

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji nie tylko Chopin, ale również Ignacy Jan Paderewski w jazzowym ujęciu autorstwa Pawła Kaczmarczyka. Poza tym - Chopinowskie korzenie, które przywoła Anna Maria Jopek oraz nowe przetworzenie tematów ludowych autorstwa Joachima Mencla, w warstwie konceptualnej inspirowane twórczością Fryderyka Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Muzyka salonowa, ragtime i boogie - trzy warianty muzyki popularnej, trzy przestrzenie funkcjonowania inspiracji muzyką artystyczną. W audycji dźwięki trzeszczące z dawnych płyt, trochę nagrań współczesnych, ale i trochę przywołujących nastrój wczesnego XX wieku. Zatem trochę jazzu, trochę koktajlu, trochę klasyki. Mieszanka wybuchowa z fortepianem w roli głównej, przy którym Felix Arndt, Marcel Worms, Hadda Brooks.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU