Polskie Radio

Jak prawidłowo przygotować lodówkę i wkłady do lodówki turystycznej?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 08:54
Sezon wycieczek urlopowych w pełni. Wyjazdy jednak cieszą się powodzeniem nie tylko podczas wakacji. Coraz więcej osób decyduje się wykorzystać dni wolne od pracy również poza miesiącami letnimi. Dlaczego warto zdecydować się na zakup lodówki turystycznej? Jakie wkłady chłodzące wybrać, aby mieć pewność, że produkty będą prawidłowo schłodzone?
Budżet przeznaczony na wyprawę można ograniczyć na wiele sposobów
Budżet przeznaczony na wyprawę można ograniczyć na wiele sposobówFoto: Materiał promocyjny

Wrzesień, październik, a często również i listopad, są równie popularnymi miesiącami na podróże wśród turystów. Niejednokrotnie zdarza się, że jesień w Polsce jest bardzo ciepła. Wypady weekendowe, wycieczki w plener oraz pikniki poza miasto, praktykują zarówno młodsi, jak i starsi. Aby odetchnąć od natłoku codziennych obowiązków i cieszyć się sprzyjającą aurą pogodową, wystarczy bardzo niewiele. Organizacja wyjazdu na własną rękę nie musi się również wiązać z wysokimi kosztami. Budżet przeznaczony na wyprawę można ograniczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zabranie ze sobą żywności i samodzielne przygotowywanie posiłków. Z pomocą w tym zakresie przychodzi lodówka turystyczna, bez której wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu. Praktyczne wkłady mrożące w lodówkach pozwalają swobodnie przewozić produkty podczas upalnych dni i to bez dostępu do prądu. Dlaczego warto zdecydować się na zakup lodówki turystycznej? Jakie wkłady chłodzące wybrać, aby mieć pewność, że produkty będą prawidłowo schłodzone?

1. Na czym polega fenomen lodówek turystycznych?

  • Rodzaje lodówek turystycznych

2. Jak działają lodówki na wkłady chłodzące?

  • Jak dopasować wkłady do lodówki turystycznej?
  • Jak przechowywać wkłady do lodówki turystycznej?

Na czym polega fenomen lodówek turystycznych?

Biwak w górach, plażowanie czy też wyprawa rowerem poza miasto, wymagają odpowiedniego przygotowania. Długie przebywanie na pełnym słońcu przy wysokich temperaturach wiąże się z koniecznością dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości płynów najlepiej schłodzonych. Lodówki turystyczne wykorzystuje się nie tylko do przetrzymywania zimnych napojów, ale i chłodzenia żywności w tym np. lodowych przekąsek. Wykorzystanie torby termicznej jest tylko rozwiązaniem czasowym. Świetną alternatywę dla nich stanowią lodówki tego typu https://www.euro.com.pl/lodowki-turystyczne/raven-lodowka-turystyczna-12-230v-elt001-raven.bhtml, utrzymujące niezbędną niską temperaturę. Warto również wspomnieć, że w przenośnej lodówce turystycznej można przechowywać produkty takie jak nabiał czy wędliny również w sytuacjach awaryjnych związanych z uszkodzeniem lodówki stacjonarnej w domu.

Rodzaje lodówek turystycznych

Wybierając lodówkę turystyczną w pierwszej kolejności należy się zastanowić nad jej przeznaczeniem. W zależności od typu lodówki, inna będzie jej wielkość, parametry techniczne oraz sposób chłodzenia. Lodówką turystyczną, która sprawdzi się podczas wypraw rowerowych bądź plażowania jest urządzenie na wkłady żelowe. Ten rodzaj lodówki jest też stosunkowo tanim rozwiązaniem i co ważne, dzięki zamrożonym wkładom, nie wymaga zasilania prądem. Na rynku można się również zaopatrzyć w lodówki absorpcyjne. Do chłodzenia żywności zastosowano w ich przypadku roztwór amoniaku. Pochłania on ciepło z wnętrza pojemnika i oddaje je na zewnątrz. Kolejnym rodzajem lodówek turystycznych są modele z zastosowaną technologią termoelektryczną. Działanie opiera się na dwóch metalowych płytach, które wymieniają ciepło pod wpływem przepływającego przez nie prądu stałego. Prawidłowy efekt chłodzenia wspierają dodatkowo zamontowane we wnętrzu urządzenia wentylatory oraz radiatory. Dobrą wydajnością charakteryzują się lodówki sprężarkowe. Żywność jest w nich chłodzona podobnie jak w przypadku stacjonarnych lodówek za pomocą płynu chłodniczego. Spośród dostępnych typów lodówek na wyprawy i wycieczki bez dostępu do prądu, najlepszym rozwiązanie są modele na wkład żelowy.

Jak działają lodówki na wkłady chłodzące?

Zakup lodówki turystycznej to pierwszy krok, kolejną rzecz, o której trzeba pamiętać przed wyprawą, stanowią wkłady chłodzące. W sprzedaży dostępne są wkłady na wodę oraz bardziej wydajne - krzemionkowe. Tego rodzaju wkład żelowy wypełniony jest nietoksyczną, bezpieczną substancją. Aby spełniał swoją funkcję, ważną kwestię stanowi prawidłowe przygotowanie go przed podróżą. Stąd też na forach internetowych, można się spotkać z zapytaniami użytkowników typu: wkłady do lodówki turystycznej jak długo mrozić? Najlepsze wkłady mrożące utrzymują temperaturę nawet przez kilkanaście godzin o ile wcześniej spędzą minimum 6 godzin w temperaturze -18 stopni Celsjusza.

Jak dopasować wkłady do lodówki turystycznej?

Wkłady chłodzące należy dopasować do wielkości lodówki. Większe urządzenia pozwalają na zabranie większej ilości produktów, a tym samym wzrasta ich zapotrzebowanie na chłodzenie. Dlatego też liczbę wkładów należy dostosować za każdym razem do objętości lodówki. Do modeli o pojemności powyżej 10 litrów, warto zakupić 3, a nawet 4 żele krzemionkowe o większej masie.

Jak przechowywać wkłady do lodówki turystycznej?

Przed wyjazdem należy pamiętać, aby nie tylko wyposażyć lodówkę w niezbędne produkty, ale i zadbać o to, aby utrzymywała odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas. W tym celu niezbędne jest w pierwszej kolejności umieszczenie wkładów w zamrażarce najlepiej na kilkanaście godzin. Następnie należy wyjąć wkład i położyć go na samym wierzchu lodówki. Chłód w odróżnieniu od ciepła, zostanie przeniesiony na żywność, znajdującą się pod żelem. Jakościowe wkłady są wielokrotne użytku. Z powodzeniem sprawdzą się na kilka wypraw. Odpowiednio przechowywane, mogą nawet być wykorzystywane jako zabezpieczenie torby termicznej.

Lodówki turystyczne nie bez przyczyny cieszą się dużą popularnością podczas wyjazdów. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić na posiłkach niezależnie od tego czy się jedzie na biwak czy do hotelu. Urządzenie pozwala zabrać ze sobą własną żywność, a dzięki wkładom chłodzącym, utrzymuje jej świeżość nawet przez kilkanaście godzin i co ważne bez zasilania lodówki prądem.


Artykuł sponsorowany

Zobacz więcej na temat: lodówka turystyka urlop