Polskie Radio

U2 w Las Vegas – spektakularny koncert i nowa piosenka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 17:04
Zespół U2 dał spektakularny koncert na otwarcie hali Sphere w Las Vegas. Przy okazji fani dostali prezent w postaci nowego utworu, który nosi tytuł "Atomic City".
Sylwetki muzyków U2 na największym ekranie LED na świecie
Sylwetki muzyków U2 na największym ekranie LED na świecieFoto: Amiee Stubbs / Zuma Press / Forum
  • Otwarcie futurystycznej hali Las Vegas Sphere miało miejsce w piątek, 29 września 2023 roku.
  • Gigantyczna, kulista hala jest nową koncertową wizytówką miasta. Jej budowa trwała pięć lat i pochłonęła grubo ponad dwa miliardy dolarów. Widoczny z kilku kilometrów obiekt wyposażony jest w największy na świecie ekran LED o powierzchni 15 tysięcy metrów kwadratowych oraz 164 tysiące głośników.
  • Zespół U2 nie tylko zagrał koncert otwarcia hali, ale będzie tam także występował regularnie przez kolejnych kilka miesięcy.

Podczas oficjalnego otwarcia Las Vegas Sphere, które odbyło się w piątek, 29 września, na scenie pojawił się zespół U2. Popisy Bono i spółki oklaskiwało 18 tysięcy widzów. Był to pierwszy koncert irlandzkiego kwartetu od 2019 roku. Niestety, nie wziął w nim udział perkusista Larry Mullen jr., który boryka się z kłopotami zdrowotnymi. Za bębnami zastąpił go Bram Van Den Berg z formacji Krezip.

U2 na stałe w Las Vegas Sphere

Fani, którym nie udało się zdobyć biletów na koncert inaugurujący działalność Sphere, nie muszą się martwić. Zespół U2 będzie występował w Las Vegas regularnie co najmniej do grudnia 2023 roku. Łącznie występy ma zobaczyć ponadtrzystutysięczna widownia. Podstawę repertuaru koncertu stanowi wydany w 1991 roku album "Achtung Baby", którego zawartość muzycy wykonują w całości.

Hołd dla atomowego miasta

Rodzynkiem w setliście jest natomiast premierowy utwór "Atomic City", wydany specjalnie z okazji koncertowej rezydencji w amerykańskiej stolicy hazardu. To pierwsza nowa piosenka U2 od 2021 roku. Jej producentami są Jacknife Lee oraz Steve Lillywhite. Kompozycja ma być hołdem dla postpunkowej sceny lat 70., a jej tytuł nawiązuje do miana, jakim określało się Las Vegas w latach 50., gdy na pobliskim poligonie odbywały się testy broni atomowej. Utworowi "Atomic City" towarzyszy teledysk w reżyserii Bena Kutchinsa, nakręcony na ulicach miasta.

Źródło: YouTube / U2

Czytaj też: 


kc