Polskie Radio

Iracki Kurdystan. Do czego dotarli polscy badacze?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 12:07
Iracki Kurdystan otworzył się na badania archeologiczne dekadę temu. Od tego czasu pracowało tam kilkanaście misji, a wśród nich naukowcy z Polski, którzy dokumentowali ślady chrześcijańskiego budownictwa sakralnego na terenie doliny Nahla w Górach Kurdystanu. Chrześcijanie pojawili się tam już na pewno w IX w. i wybudowali kilkanaście kościołów. Podczas zakończonego właśnie sezonu polscy badacze dotarli do tych zabytkowych budowli opierając się na historycznych zapiskach, a także wykorzystując odtajnione amerykańskie zdjęcia satelitarne z lat 60. i 70. XX wieku.
Klasztor Mar Audszo w miejscowości Gunduk w irackim Kurdystanie
Klasztor Mar Audszo w miejscowości Gunduk w irackim KurdystanieFoto: Joanna Mardas

Naszymi gośćmi będą: Xenia Kolińska - archeolog z Fundacji "Przeszłość i Teraźniejszość" oraz prof. Rafał Koliński z Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu.

Poza tym w audycji:

Lew, skrzydlaty człowiek, wół, orzeł… Takie wyobrażenia zostały przypisane Ewangelistom - w kolejności: Markowi, Mateuszowi, Łukaszowi i Janowi. Ta symbolika ma swój początek w biblijnej księdze Ezechiela, w której prorok opisuje 4 postaci. Każda z nich posiadała twarz człowieka, lwa, orła i wołu jednocześnie. Dlaczego autorów Ewangelii zaczęto utożsamiać z tymi wyobrażeniami?

Gość: prof. Robert Wiśniewski - historyk, badacz dziejów Kościoła w starożytności, Wydział Historii UW.

Niedawno w "Eurece":

W Księdze Wyjścia czytamy o dziesięciu plagach, które sprowadził na Egipt bóg Jahwe. Chciał w ten sposób zmusić faraona, by ten zgodził się na opuszczenie kraju przez Izraelitów. Czy w biblijnym przekazie o dziesięciu plagach egipskich można dopatrywać się fenomenu zjawisk przyrody spowodowanych przez globalne ocieplenie i erupcję wulkaniczną?

Zobacz także:

***

Na audycję "Eureka" w piątek (22.12) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS


Zobacz więcej na temat: Kurdystan Katarzyna Kobylecka