Polskie Radio

Grzegorz Schetyna i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk gośćmi "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 17:40
Gośćmi "Sygnałów dnia" w piątek (19.04) będą: o godz. 7.15 Grzegorz Schetyna (PO), a o godz. 8.15 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

We wtorek (16.04) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. To już piąty tydzień z rzędu, kiedy na Radzie Ministrów przedstawiane są efekty prac Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod kierownictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła zmiany w Kodeksie pracy, których celem jeszcze skuteczniejsza ochrona zdrowia pracownic i pracowników. Chodzi o zmiany w art. 222 o ochronie przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi, na mocy których rozszerza się katalog substancji oraz umożliwia wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy.

Zobacz także:

Chodzi m.in. o takie substancje jak: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale. Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym. Także w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych.

***

Na "Sygnały dnia" w piątek (18.04) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Osiecki. 

IAR/ans