Polskie Radio

"Złote czasy radia". Mieczysław Fogg, Jan Młynarski i inne gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 13:50
W audycji "Złote czasy radia" sięgamy po nagrania z czasów, gdy radio było najważniejszym źródłem wiedzy, informacji i rozrywki. Szlagiery z dwudziestolecia międzywojennego w wersjach oryginalnych i współczesnych, odniesienia do kultury popularnej XX wieku, czyli co nam zostało z tamtych lat. Wśród wykonawców Orkiestra Glenna Millera, Erroll Garner, Mieczysław Fogg, Jan Młynarski, Voice Band, Hanna Banaszak i Queen Latifah.
Bohaterem audycji będzie m.in. Mieczysław Fogg
Bohaterem audycji będzie m.in. Mieczysław FoggFoto: Henryk Rosiak/PAP

Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze 

Kiedy Polskie Radio rozpoczynało działalność w 1926 roku, audycji słuchało niespełna 5 tys. osób. Cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. Okres międzywojenny to czas intensywnej radiofonizacji kraju. Przełomowy był rok 1935, kiedy wprowadzono wiele technicznych nowości, wśród nich zapis dźwięku na stalowej taśmie. Pojawiła się też możliwość przeprowadzania transmisji z koncertów czy zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie.

Od tego czasu radio przeszło między innymi od nagrywania na stalowej taśmie do programu cyfrowego. Po przemianach demokratycznych 1989 roku przestało być monopolistą, pojawiły się nowe, niezależne stacje. Od 1994 roku Polskie Radio należy do Europejskiej Unii Nadawców – EBU. Od 2013 nadaje w technologii cyfrowej, a to oznacza najwyższą jakość dźwięku.

Dziś towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem czterech ogólnopolskich programów – Pierwszego, Drugiego, Trzeciego i Polskiego Radia 24, które są dostępne na falach FM, w systemie DAB+ oraz w internecie. W ofercie są też – Polskie Radio dla Zagranicy, a także Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców, nadające program od 2020 roku.

Zobacz także:

***

Na audycję "Złote czasy radia" w niedzielę (21.04) w godz. 14.00-16.00 zaprasza Iza Żukowska.

DS/wmkor