Polskie Radio
Section05
Jan Młynarski

20. Wiosna Jazzowa w Zakopanem. Jan Młynarski: to będzie mój pierwszy tego formatu koncert w Zakopanem

W stolicy polskich Tatr trwa 20. Wiosna Jazzowa. Wieczorem na scenie Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zaprezentuje się Młynarski & Masecki Jazz Band. - To jest pierwszy tego rodzaju, tego formatu koncert, który gram w Zakopanem po wielu latach, a przyjeżdżam tu od dziecka - podkreślił w audycji "Muzyczna Jedynka" Jan Młynarski. Patronem imprezy jest Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Paweł Sztompke Zakopane Jazz Wiosna Jazzowa w Zakopanem Jan Młynarski Marcin Masecki

"Złote czasy radia". Mieczysław Fogg, Jan Młynarski i inne gwiazdy

W audycji "Złote czasy radia" sięgamy po nagrania z czasów, gdy radio było najważniejszym źródłem wiedzy, informacji i rozrywki. Szlagiery z dwudziestolecia międzywojennego w wersjach oryginalnych i współczesnych, odniesienia do kultury popularnej XX wieku, czyli co nam zostało z tamtych lat. Wśród wykonawców Orkiestra Glenna Millera, Erroll Garner, Mieczysław Fogg, Jan Młynarski, Voice Band, Hanna Banaszak i Queen Latifah.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Mieczysław Fogg Jan Młynarski

Retransmisja koncertu - Urodziny Nowej Trójki: Marcin Masecki Trio oraz Jan Młynarski [WIDEO]

Meksykańskie bolera, wenezuelskie walce, brazylijskie choro i argentyńskie tanga – to wszystko można było usłyszeć podczas koncertu tercetu Marcina Maseckiego w Trójce. Podczas występu muzycy  zaprezentowali utwory z najnowszego albumu pt. "Boleros y mas", a wisienką na torcie była polska piosenka wykonana z gościnnym udziałem Jana Młynarskiego, który niebawem na stałe zagości na Trójkowej antenie! Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka urodziny Trójki 2024 Marcin Masecki Jan Młynarski

Koncertowe urodziny Trójki: Przemyk, Janerka, Andrus i inni

Urodzinowy poniedziałek w Trójce minął pod znakiem koncertów. Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej swe umiejętności zaprezentowała plejada artystów reprezentujących różne style i gatunki muzyczne: Marcin Masecki Trio z Janem Emilem Młynarskim, Artur Andrus z Joanną Kołaczkowską, Renata Przemyk z zespołem Dagadana, Lech Janerka oraz duet Kari Sál i Adam Bałdych.
Zobacz więcej na temat:  Lech Janerka Artur Andrus Marcin Masecki Renata Przemyk Dagadana Jan Młynarski Kari Sál Joanna Kołaczkowska Adam Bałdych Trójka urodziny Trójki 2024 Koncerty w Trójce

"Wojciech Młynarski był kronikarzem swojej działalności". Archiwum artysty w Bibliotece Narodowej

- Jeżeli się patrzy na te wszystkie skrzynki razem i mamy obraz, ile tego jest, a przed oczami stają różne ruchome i nieruchome obrazki z życia własnego, to jest to spotkanie różnych subiektywnych odczuć i doświadczeń z tym obiektywnym celem, jakim jest dobro polskiej kultury - mówił w Dwójce Jan Młynarski o przekazanych Bibliotece Narodowej zbiorach jego ojca.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jakub Kukla Biblioteka Narodowa Jan Młynarski archiwum Dwójka KULTURA

Nominacje do Fryderyków 2024 – Vito Bambino na czele

Vito Bambino, Daria Zawiałow, sanah, Hania Rani, Lech Janerka i Mrozu – to właśnie ci artyści mają największe szanse na zdobycie nagrody Fryderyk 2024. Akademia Fonograficzna ZPAV dziś ogłosiła nominacje do "polskich Grammy".
Zobacz więcej na temat:  Vito Bambino MUZYKA Fryderyki W POLSKIM RADIU Daria Zawiałow Kaśka Sochacka Kasia Lins sanah Hania Rani Mery Spolsky Krzysztof Zalewski Lech Janerka mrozu Taco Hemingway Kacperczyk Kwiat Jabłoni Łona Męskie Granie Ignacy Kayah Natalia Przybysz Katarzyna Nosowska Włodi Marika kim nowak Myslovitz Arkadiusz Jakubik Jan Młynarski Andrzej Smolik Czesław Mozil Dorota Miśkiewicz Łukasz Borowicz

Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
Zobacz więcej na temat:  II RP Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Jan Młynarski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jakub Kukla Henryk Wars

Marcin Masecki: Zygmunt Karasiński pisał jazzowe standardy

- Ojciec puszczał na gramofonie dużo muzyki polskiego międzywojnia. Muzyka ta była wokół mnie i była częścią mnie. Gdy miałem 16 lat, z moim ówczesnym profesorem Andrzejem Jagodzińskim i z kwartetem smyczkowym Prima Vista nagrałem płytę z melodiami z tamtych lat. Był to pierwszy świadomy esej na temat tej muzyki - mówi Marcin Masecki, który w cyklu "Jazz.PL" przypomni twórczość pioniera polskiego jazzu - Zygmunta Karasińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Masecki Jazz Piotr Metz Zygmunt Karasiński Dwudziestolecie międzywojenne Jan Młynarski piosenka kompozytor skrzypce George Gershwin

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Jakub Kukla Monika Zając

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester z Dwójką [ZOBACZ WIDEO]

Jazz Band Młynarski-Masecki był bohaterem specjalnego, sylwestrowego wydania cyklu "Jazz.PL". Podczas koncertu zabrzmiały głównie utwory z drugiego krążka jazz bandu pt. "Płyta z zadrą w sercu". Na płycie znajdują się utwory, które w latach 20. i 30. rozbrzmiewały w kabaretach, teatrach i salach kawiarnianych. Zapraszamy do słuchania i oglądania. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Młynarski Marcin Masecki Jazz swing

Wigilijne południe z kolędami w Trójce

To było wyjątkowe, bo wigilijne wydanie "Naszej tonacji". Było więc oczywiste, że zabrzmią kolędy. I zabrzmiały, choć w zdecydowanej większości nie te najpopularniejsze. Ale przecież równie piękne, poruszające i wzruszające.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp kolędy Stanisława Celińska Igor Herbut Monika Borzym Grzegorz Turnau Marian Opania Wiktor Zborowski Wojciech Młynarski Jan Młynarski Krystyna Prońko Zbigniew Preisner Czerwone Gitary Mateusz Tomaszuk Trójka

Jan Emil Młynarski: wybraliśmy repertuar warszawski, tradycyjny

- Nasz koncert jest w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, więc postanowiliśmy zaznaczyć tę naszą kulturę i podziałać na odbiorcę. Jednak nie chcemy grać utworów smutnych i martyrologicznych  - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski, którego - w duecie z Anią Bojarą - usłyszymy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (31.07).
Zobacz więcej na temat:  Jan Młynarski Dwudziestolecie międzywojenne Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Dwójka