Polskie Radio
Section05
Iza Żukowska

"Złote czasy radia". Mieczysław Fogg, Jan Młynarski i inne gwiazdy

W audycji "Złote czasy radia" sięgamy po nagrania z czasów, gdy radio było najważniejszym źródłem wiedzy, informacji i rozrywki. Szlagiery z dwudziestolecia międzywojennego w wersjach oryginalnych i współczesnych, odniesienia do kultury popularnej XX wieku, czyli co nam zostało z tamtych lat. Wśród wykonawców Orkiestra Glenna Millera, Erroll Garner, Mieczysław Fogg, Jan Młynarski, Voice Band, Hanna Banaszak i Queen Latifah.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Mieczysław Fogg Jan Młynarski

Piotr Moss: zawsze byłem kompozytorem nostalgicznym

Piotr Moss to jeden z najznakomitszych polskich kompozytorów. W tym roku kończy 75. lat, świętuje również 55-lecie pracy artystycznej. W sobotę (17.02) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się jubileuszowy koncert artysty. To doskonała okazja do wspomnień i podsumowań. - Zawsze byłem kompozytorem nostalgicznym - przyznaje.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss kompozytor Teatr Polskiego Radia Iza Żukowska Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Paryż

Największe miłosne przeboje wszechczasów. Wybierają dziennikarze muzyczni Jedynki

Miłość i muzyka od zawsze są ze sobą nierozerwalnie związane. Niemniej z tej mnogości piosenek, naprawdę trudno jest wybrać te najpiękniejszego. Tego naprawdę niełatwego zadania podjęli się dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia z Redakcji Muzycznej. Jakie utwory zaproponowali?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska miłość Walentynki Paweł Sztompke Ula Kaczyńska Anna Will Maria Szabłowska Marcin Kusy Iza Żukowska Elvis Presley

Paweł Huelle we wspomnieniach. "Dla piszących o Gdańsku był drogowskazem"

Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca, pochodził z Gdańska. Miasto to stało się cichym bohaterem wielu jego książek. - Używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów, ale denerwuję się, gdy ktoś mówi o mnie "pisarz gdański" - zaznaczał w jednej z archiwalnych rozmów. Zdaniem Izy Żukowskiej, dla osób piszących o Gdańsku Huelle "był drogowskazem".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle literatura Martyna Podolska Iza Żukowska Gdańsk

Zobacz wyniki notowania "Mojej listy przebojów" w wersji retro [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Tym razem, w związku ze Świętem Niepodległości, Iza Żukowska zaproponowała zestawienie w wersji retro. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Iza Żukowska 11 listopada

"Muzyczne podróże". Wirtuoz skrzypiec - Karol Lipiński

Karol Józef Lipiński (1790–1861) był polskim skrzypkiem, kompozytorem i pedagogiem muzycznym. Urodził się w Radzyniu Podlaskim, a zmarł w Wiedniu. Był jednym z najważniejszych skrzypków i pedagogów swojej epoki. Czy wiecie, że 14 lipca 1829 r. Karol Lipiński i Niccolo Paganini koncertowali wspólnie na Zamku Królewskim w Warszawie?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Iza Żukowska

"Muzyczne podróże". Karol Szymanowski

Karol Szymanowski zmienił polską muzykę i stał się inspiracją dla kilku pokoleń twórców. Do dziś mówimy o nim "najlepszy po Chopinie". W latach 1903-1905 przebywał w Berlinie, gdzie poznał Ryszarda Straussa, który stał się jego mistrzem na początku kompozytorskiej drogi. Zainspirowany jego muzyką, zaczął pisać swoje pierwsze symfonie. Szymanowski łączył klasyczne melodie chopinowskie z nowoczesną polską muzyką, a także z motywami regionalnymi.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Karol Szymanowski Iza Żukowska

Dwa zakończenia i... ciąg dalszy? Podsumowanie "Lata z dreszczykiem"

Opowieść o rubinie Serce Maharadży dobiegła końca. W "Lecie z Radiem" usłyszeliśmy dwa zakończenia historii, które stanowią zamknięcie naszej wakacyjnej zabawy. Opowieść jednak jeszcze do nas powróci - jako lektura w "Czterech porach roku". - Po prostu płaczę, że to koniec naszej przygody - mówi Anna Stempniak, jurorka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Anna Stempniak Iza Żukowska Andrzej Mastalerz Lato z Radiem 2023

"Lato z dreszczykiem" w "Lecie z Radiem". Poznaliśmy ósmy odcinek [POSŁUCHAJ]

"Lato z dreszczykiem" to konkurs literacki w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023. Początek opowieści przygotowała Iza Żukowska, ciąg dalszy napisali pani Wioletta, pani Małgorzata, pan Maciej, pani Agnieszka, pani Marta oraz pan Mikołaj. Teraz poznaliśmy kolejną część historii - autorem jest Kacper Wojciechowski-Wawrzeńczyk, a przeczytał ją Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Anna Stempniak Iza Żukowska Roman Czejarek