Formacje Legii Cudzoziemskiej tworzyli zawodowi żołnierze, zaciągali się także awanturnicy z całego świata, poszukiwacze przygód, którzy walczyli na frontach obu wojen światowych w XX wieku. Obecnie Legia Cudzoziemska stanowi trzon Force d’Action Rapide, czyli francuskich Sił Szybkiego Reagowania w liczbie 8 tysięcy żołnierzy.
Gość: Krzysztof Schramm, historyk ze Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej
W audycji również:
- Oscar Niemeyer. Wizjoner modernistycznej architektury
Zwany Le Corbusierem Ameryki Południowej, geniuszem brazylijskiej architektury i mistrzem płynnych form, Niemeyer zaprojektował ponad 200 budynków na świecie. Między innymi gmach Katedry Metropolitalnej, budynek Kongresu, Pałac Alvorada, Pałac Itamarati, Pałac Planalto, gmach Sądu Najwyższego i Teatru Narodowego oraz plac Trzech Władz w Brasilii, które stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ikon modernizmu, a w 1987 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowle Niemeyera budziły emocje, jego charakterystyczne styl do dziś fascynuje uczniów i naśladowców.
Gość: dr Anna Majdecka Strzeżek, architekt krajobrazu
- Wincenty Lutosławski - propagator filozofii jako sztuki życia
Na przełomie XIX i XX wieku Lutosławski był najbardziej znanym polskim filozofem na świecie, ponieważ uporządkował chronologię dzieł Platona, ponadto ceniony jest jak pionier jogi w Polsce, społecznik i działacz polityczny który przygotował ekspertyzy dla delegacji polskiej na konferencję w Wersalu w 1919 roku.
Gość: dr Jerzy Ziemacki, filozof
***
Na audycję "Eureka" w środę (12.03) po godz. 19.00 zaprosiła Katarzyna Jankowska.