Muzeum Fabryki Norblina - historyczny spacer w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2025 15:12
Muzeum Fabryki Norblina w sercu warszawskiej Woli to ponad 240 lat historii. Na dwuhektarowym terenie znajduje się 10 zabytkowych budynków, 50 maszyn i urządzeń oraz imponująca kolekcja posrebrzanych wyrobów galanterii metalowej, zwanych potocznie "platerami".
Fabryka Norbina na jednym z archiwalnych zdjęć
Fabryka Norbina na jednym z archiwalnych zdjęć Foto: NAC

Fabryka Norblina przez lata słynęła z wyrobów platerowych i sreber. Przez wiele dziesięcioleci była wizytówką Warszawy. O historii miejsca opowiadał przewodnik Paweł Grzech, a na spacer po terenie dawnej fabryki i do Muzeum Fabryki Norblina zaprosiła Katarzyna Sanocka.

>>> Posłuchaj spaceru po warszawskiej Fabryce Norbina 

Fabryka Norblina i okupacja 

Katastrofą dla fabryki była okupacja. Po wojnie natomiast Norblin działał jako walcownia metali "Warszawa", a w latach 80. poprzedniego wieku w opustoszałych budynkach urządzono oddział Muzeum Techniki, który jednak zakończył swój żywot kilkanaście lat temu. Teraz działa tam Otwarte Muzeum Fabryki Norblina.

Czytaj także:

Spacer z historią

Muzeum opowiada około 240-letnią historię Fabryki Norblina. Robi to w aspekcie czterech ścieżek. Pierwszym tematem są budynki i architektura, drugim maszyny i urządzenia, trzecim wyroby, a czwartym ludzie, którzy tworzyli tę fabrykę czy też to miejsce. 

Najważniejszymi elementami Muzeum Fabryki Norblina jest 10 budynków, będących najbardziej istotną substancją zabytku. Znajduje się tu też 50 różnych maszyn, urządzeń i pełen ciąg technologiczny. W muzeum można obejrzeć m.in. nawijarkę, która służyła do zwijania drutów oraz gilotynę, używaną przez ślusarzy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Monika Zając

Data emisji: 2.05.2025

Godz. emisji: 11.00

zch

Czytaj także

Warszawskie Obserwatorium Kultury - miejsce, które łączy wiedzę ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2025 11:00
Warszawskie Obserwatorium Kultury to miejsce, które zajmuje się badaniami zjawisk, jakie zachodzą we współczesnej kulturze i naszym społeczeństwie. Gdzie chodzimy w wolnym czasie? Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania? Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć ta samorządowa instytucja.
rozwiń zwiń