Polskie Radio

Dzień Kobiet: walczyć ze stereotypami, zmieniać prawo

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 10:37
Najważniejsze są panie. Z okazji Dnia Kobiet w Brukseli odbędzie się specjalne międzyparlamentarne posiedzenie.
Audio
  • Dzień Kobiet: walczyć ze stereotypami, zmieniać prawo
Dzień Kobiet: walczyć ze stereotypami, zmieniać prawo
Foto: Glow Images/East News

W Parlamencie Europejskim ponad jedna trzecia deputowanych to kobiety. I choć liczba przedstawicielek płci pięknej w polityce rośnie, to na najwyższych stanowiskach wciąż jest ich mało. Zmiany nie nastąpią jednak od razu.

 - W wielu sytuacjach lepiej być świadomym tych problemów, mówić o nich. Jeśli można, to unikać regulacji prawnych. Natomiast tam gdzie nie można zmienić obyczajów, nawyków i mentalności, wprowadzenie kwot jest konieczne - przekonuje europosłanka prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zdaniem eurodeputowanej Joanny Senyszyn, trzeba walczyć ze stereotypami płciowymi i to już od najmłodszych lat. - Kobietom po prostu należy się wszystko to, co mają mężczyźni. Ani więcej, ani mniej. Dokładnie to samo. Dlaczego? Bo jesteśmy i jest nas połowa - powiedziała Senyszyn.

Z tymi poglądami nie zgadza się jednak europoseł Tadeusz Cymański. – Żądanie by parytet dostępu do stanowisk był obowiązkowy jest upokarzający jeśli kobieta miałaby być na czele firmy lub listy tylko dlatego, że jest kobietą - powiedział.

Europarlament chce wprowadzić ogólnie obowiązujące kwoty, które pomogą zwiększyć reprezentacje kobiet w zarządach firm do 40 proc. w 2020 roku.

polskieradio.pl, tj

Zobacz więcej na temat: dzień kobiet Europarlament