Polskie Radio
Section05
dzień kobiet

"Kobieta wyzwolona" w Kordegardzie. Wystawa prezentująca kobiece figurki fajansowe

W Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury, w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, zostanie otwarta wystawa "Kobieta wyzwolona". To ekspozycja prezentująca kobiece figurki fajansowe z lat 20. XX wieku, ze znanej Polskiej Wytwórni Fajansów w Pacykowie. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa kobieta historia Polski Kordegarda KULTURA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki dzień kobiet

Kobiety w wojsku. Są silne, zdeterminowane i służą Polsce

Kobiety w wojsku można spotkać nie tylko za biurkiem. Coraz więcej z nich zakłada mundur. W WOT w ostatnich latach panie stanowiły ponad 30 proc. ochotników składających przysięgę. - Wstępują tam kobiety, które chcą coś osiągnąć i być może udowodnić sobie jakąś siłę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Kłębucka z 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  dzień kobiet kobieta Izabela Kostyszyn Wojska Obrony Terytorialnej

Dzień Kobiet. Jakie kwiaty wybrać?

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 mld 900 mln kobiet. 8 marca obchodzą one swoje święto. Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 roku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.
Zobacz więcej na temat:  kwiaty dzień kobiet kobieta tradycja wiosna

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Prof. Arkadiusz Jabłoński: w Polsce nie ma masowego ruchu sprzeciwu kobiet wobec PiS

- Mamy do czynienia z jakąś taką awangardą, myślę, że związaną głównie z Lewicą, która próbuje upominać się o jakieś własne prawa. Często te prawa są bliżej nieskonkretyzowane. W Polsce nie ma żadnego masowego ruchu sprzeciwu kobiet wobec władzy Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof społeczny z KUL-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż POLSKA polityka strajk kobiet aborcja sondaż dzień kobiet kobieta

"Powinnyśmy zająć się realnymi problemami". Anna Milczanowska o zmianie definicji gwałtu

- Ja bym chciała, żeby Lewica zainteresowała się też takimi rzeczami jak sprawa pornografii wykorzystującej wizerunek kobiet, czy też sprawa prostytucji. (...) My, jako kobiety, powinnyśmy przede wszystkim zająć się realnymi problemami, m.in. dyskryminacją ze względu na macierzyństwo w miejscu pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska (PiS), odnosząc się do projektu Lewicy, który ma zmienić definicję gwałtu i doprecyzować zasady wyrażenia zgody na seks.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka PiS dzień kobiet strajk kobiet aborcja kobieta feminizm lewica