Polskie Radio

Rozmowa dnia: ks. kard. Pietro Parolin

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 07:40

Krzysztof Grzesiowski: Dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski będzie miała miejsce uroczystość upamiętniająca 25. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Rzecząpospolitą. W trakcie tej uroczystości będzie miał miejsce wykład, który wygłosi gość Sygnałów dnia przebywający już od kilku dni w Warszawie, ksiądz kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Witamy księdza kardynała w Sygnałach.

Ks. kar. Pietro Parolin: Bardzo dziękuję za zaproszenie. Witam i wykorzystując tę okazję, pozdrawiam pana i oczywiście wszystkich słuchaczy.

Księże kardynale, czy ta dzisiejsza uroczystość ze strony księdza kardynała będzie okazją do jakiegoś przesłania z okazji ćwierćwiecza upadku komunizmu i odzyskania przez nasz kraj niepodległości?

Przyjechałem do Polski przede wszystkim z okazji kanonizacji Jana Pawła II, żeby podziękować za to wydarzenie. A tak się składa, że zbiegło to się z 25. rocznicą obalenia komunizmu i odzyskania niepodległości. Przede wszystkim trzeba dziękować Bogu za wolność i takie też jest przesłanie papieża Franciszka, które przekazuję, czyli z wdzięcznością przeżywać wolność, ale także z poczuciem odpowiedzialności. Wolność jest wielkim darem Boga, człowiek jest stworzony, aby żyć w wolności. Wiemy, jak wielkie było pragnienie narodu polskiego, aby żyć w wolności. Na drodze wolności stają różne trudności, ale także wyzwania, i to jest wielkie wyzwanie umieć zagospodarować ten wielki dar wolności i przeżywać go autentycznie. Wielka była rola wiary w odzyskaniu wolności przez Polaków i widać, że bardzo dobrze sobie radzą w konfrontacji ze światem, z różnymi procesami, które zachodzą współcześnie, z sekularyzacją, potrafią tę wiarę zachować i pogłębiać w tej niełatwej sytuacji. Bardzo życzę Polsce, żeby wzrastała, żeby rozwijała się coraz bardziej. I to jest sens przesłania, które przywożę z tej okazji do Polski.

Księże kardynale, to był 17 lipca 1989 roku, kiedy wznowiono stosunki dyplomatyczne między Watykanem a Warszawą. Z tej perspektywy ćwierćwiecza co się zmieniło we wzajemnych relacjach Stolicy Apostolskiej z Rzecząpospolitą?

To, co się zmieniło we wzajemnych relacjach to wolność religijna, odzyskana wolność religijna w pełnym sensie. Powstała struktura instytucjonalna tych relacji przede wszystkim dzięki podpisaniu konkordatu. Po jego podpisaniu powstały też konkretne kanały instytucjonalne, dzięki którym można rozwiązywać różne problemy, można szukać wspólnych rozwiązań. Stosunki między Polską i Stolicą Apostolską są serdeczne, są bardzo dobre, Kościół może dzięki temu wnosić swój twórczy wkład w życie społeczne. I to jest oczywiście wielkie dobro nie tylko dla Kościoła, ale przede wszystkim dla społeczeństwa polskiego, dla państwa polskiego. To wpływa korzystnie na rozwój kraju, na rozwój Polski.

Ksiądz kardynał był w Polsce w 2007 roku na VII Dniu Papieskim.

Tak, przyjechałem na zaproszenie ówczesnego nuncjusza arcybiskupa Józefa Kowalczyka i arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego i wygłosiłem wykład „Jan Paweł II i dyplomacja”.

A potem minęło 6 lat i w ubiegłym roku został ksiądz kardynał powołany na stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Czy ksiądz kardynał przyzwyczaił się już do określenia druga osoba w Watykanie?

Nie, absolutnie tak się nie czuję. Jestem tylko prostym współpracownikiem Ojca Świętego, jego zwykłym współpracownikiem.

Księże kardynale, dziękujemy, że znalazł ksiądz kardynał czas. Ks. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, był gościem Sygnałów dnia.

Dziękuję bardzo. Niech Pan Bóg błogosławi waszą pracę i Polskę. Jeszcze raz dziękuję.

(J.M.)